poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Wlasna firma na a-kasse  (Przeczytany 8497 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline odon

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Wlasna firma na a-kasse
« dnia: 21 Gru 2014, 14:09:02 »
Witam
Czy bedac na a-kasse moge otworzyc wlasna firme nie tracac przy tym dagpenge? I co gdy firma bedzie przynosic dochod nizszy niz dagpenge? Dziekuje i pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Gru 2014, 14:25:59 »
Pomysl rozsadnie. Czy uwazasz, ze bedziesz otrzymywal dagpenge z A-kasse i rownoczesnie prowadzil dzialalnosc, a moze zle zrozumialem?

Offline odon

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Gru 2014, 15:08:08 »
wiem wiem ze brzmi to dziwnie :). No ale myslalem ze bedac na samozatrudnieniu to bedzie podobnie jak bedac na dagpenge i pracuje kilka godzin tygodniowo. Wtedy a-kasse doplaca, wiec wydalo mi sie logiczne ze jak bede pracowal jako firma i na poczatku nie zarobie wiele to a-kasse doplaci :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Gru 2014, 15:27:10 »
Jezali zalozysz firme bedac juz bezrobotnym, to juz nie bedziesz bezrobotnym.

Jezeli wczesniej miales firme, ktora prowadziles "hobbystycznie", majac glowny dochod, to wowczas bedzie przekonywujace, ze Twoja firma jest firma hobby.
Ale wowczas musisz opisac ile godzin pracowales miesiecznie w firmie i kazda z tych godzin zostanie Ci odliczona od zasilku. MOjego meza kosztowalo to jeden miesia zasilku.

Bedac na A-kasse, musisz byc w stanie z dnia na dzien podjac zaoferowana prace oraz aktywnie jej szukac, wiec tylko "hobby virksomhed" wchodzi w rachube i to musi brzmiec realistycznie.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Gru 2014, 18:02:31 »
wiem wiem ze brzmi to dziwnie :). No ale myslalem ze bedac na samozatrudnieniu to bedzie podobnie jak bedac na dagpenge i pracuje kilka godzin tygodniowo. Wtedy a-kasse doplaca, wiec wydalo mi sie logiczne ze jak bede pracowal jako firma i na poczatku nie zarobie wiele to a-kasse doplaci :)

 ;)

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Gru 2014, 20:11:11 »
Mozesz zalozyc firme bedac na dagpenge :) kazda godzine spedzona w firmie, dla firmy itd odlicza tobie, nawet jak nic nie zarobisz :) jak bedziesz zarabial "cos tam" na poczatku, to tez tobie odlicza, ale dalej bedziesz na dagpenge. Zapytaj w swojej a-kasse jak to u nich wyglada. Wiem na 100% ze jest taka mozliwosc, a nawet jak miales firme i przeszedles na dagpenge, to masz bodajze 13 miesiecy na kompletne zamkniecie firmy :)

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Gru 2014, 20:16:24 »
to chyba bedzie troche pomocne :) jak dobrze doczytalam :D
http://dagpengeregler.dk/dagpenge-og-firma/

poloniainfo.dk

Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Gru 2014, 20:16:24 »

Offline odon

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Gru 2014, 22:02:45 »
Nigdy nie mialem wlasnej firmy w Danii. Jestem malarzem, a w firmie jest obecnie przestoj wiec korzystam z zasilku, ale zawsze chcialem sprobowac na wlsna reke i pomyslalem ze dagpenge moze byc taka asekuracja w razie gdy nie bede mial pracy (zlecen). Po konrety chyba musze isc do mojej a-kasse. dziekuje wszystkim a moze ktos jeszcze ma jakies informacje to piszcie prosze,

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Gru 2014, 23:56:23 »
spocianka: napisalas ze, "mozesz zalozyc firme bedac na dagpenge", ale czytajac ten link, ktory zalaczylas nic takiego nie zauwazylem!!

Natomiast jest napisane:

”Du kan godt modtage dagpenge som selvstændig, og således også selvom du har et firma”

A to zanczy: mozesz otrzymywac dagpenge jako prowadzacy samodzielna dzialalnosc i rowniez mimo tego, ze masz firme.
Mysle, ze chodzi o to, ze mozesz otrzymywac dagpenge z A-kasse jezeli majac dzialalnosc/firme jestes ubezpieczony w A-kasse. Watpie czy juz pobierajac dagpenge przy zatrudnieniu jako pracownik , mozna kontynuowac pobieranie dagpenge otwierajac swoja firme. Firme otwiera sie w celu uzyskania obrotow i dochodow, robi sie budzet, do Skatu podaje sie przewidywany ochod i zaliczkowo odprowadza sie podatek, vat itp.  Oczywiscie, ze prowadzac dzialalnosc, ktora po jakims czasie nie daje rezultatow, majac A-kasse dla selvstændige jest sie ubezpieczonym, ale chyba nie odwrotnie: mam A-kasse jako zatrudniony – otwieram firme, ktora otwarta jest tylko na papierze i nie ma faktycznie dzialalnosci – i nadal pobieram zapomoge z A-kasse. Cos niebardzo dla mnie zrozumiale i logiczne, ale kto wie...?

Ponadto mysle, ze nalezaloby zmienic A-kasse na A-kasse dla selvstændige. Temat ciekawy. Moze bedziemy troche madrzejsi po wizycie odona w A-kasse.   

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Gru 2014, 00:01:36 »
Oczywiscie, ze odon moze zalozyc firme bedac na A-kasse, ale zakladajac firme nie jest juz bezrobotnym. Prowadzac firme, moze zapisac sie do A-kasse dla firm (A-kasse, ktora ubezpiecza selvstændige) i wowczas po pewnym czasie, spelniajac warunki, moze dostac dagpenge, ale o tym napisala juz wczesniej Jomir. Czy tak jest w 100%? Musialbym sprawdzic przepisy, ale nie w tej chwili.....Swieta, Nowy Rok .....

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Gru 2014, 00:28:30 »
Jedna z A-kasse podaje nastepujace informacje o A-kasse dla slevstændige erhvervsdrivende.

Masz mozliwosc uzyskania dagpenge, jezeli zaprzestaniesz byc samodzielnym, to znaczy zaprzestanie dzialalnosci musi byc uzasadnione tym, ze albo tracisz/zaprzestajesz dzialalnosc jako wlasciciel firmy albo tracisz zatrudnienie w swojej firmie.
Twoj status jako samodzielny, okreslony jest poprzez posiadanie firmy i posiadanie zatrudnienia.
 
Posiadanie firmy moze nalezec do ciebie lub wspolmalzonka, natomiast zatrudnienie wylacznie jako twoje osobiste zatrudnienie.
 
Zaprzestanie albo posiadania firmy lub zatrudnienia ozancza, ze nie jestes dluzej selvstændig i wowczas mozesz starac sie o dagpenge.
 
Zaprzestanie posiadania firmy
Udokumentowanie albo:
•   Sprzedazy firmy
•   Zamkniecia firmy lub
•   Bankructwo
Firma nie moze byc przejeta przez zone lub dzieci
 
Zaprzestanie zatrudnienia
Jezeli nie ma mowy o zamknieciu firmy, mozesz w zamian udokumentowac zaprzestanie zatrudnienia poprzez:
•   Wydzierzawienie firmy innym, lub
•   Wystapienia z firmy

Warunki uzyskania zapomogi z A-kasse, to znaczy udokumentowana ilosc godzin pracy i okres przynaleznosci do A-kasse taki sam jak dla pracownikow zatrudnionych na umowach o prace, ale przez pierwsze 3 rtygodnie po zamknieciu firmy nie dostaje sie zapomogi z A-kasse.

Offline odon

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Gru 2014, 07:26:44 »
Dziekuje Roga, dzieki wszystkim. Widze ze moj plan raczej jest nie realny :) ale zapytam dla wlasnego spokoju w a-kasse po swietach, moze maja jakies inne, podobne rozwiazanie :) Dla Wszystkich Wesolych Swiat i Szczesliwego Nowrgo Roku

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Gru 2014, 12:31:52 »
Generalnie chodzi o to, ze zakladajac firme, zakladamy zaangazowanie sie w nia na 100%.
Nie ma znaczenia czy mamy dochody, czy nie. Jezeli zakladamy firme, nie mozemy juz byc dyspozycyjni do rynku pracy. Natomiast jezeli chcemy byc dyspozycyjni do rynku pracy, to nie mozemy sie zaangazowac w firme. Bo jak powiedziec klientowi w trakcie zlecenia, ze teraz przerwyamy bo idziemy na rozmowe o prace.
A skoro jestesmy w tej chwili na bezrobociu, to jaki sens ma zakladanie firmy, ktora nie ma byc naszym docelowym zatrdunnieniem.
Powyzsze nie jest moim punktem widzenia, a tokiem rozumowania w procedurze urzedniczej.

Jak, pisalam, moj maz korzystal z dagpenge, mimo ze mamy firme (praktycznie to nie skorzystal, bo jak pisalam - bo odliczono mu godziny, ktore przepracowal w naszej fimie, co opoznilo wyplate o miesiac i zanim ona nadeszla, to znalazl prace). Ale naprawde szczegolowo musielismy opisywac co to za firma, jak wyglada praca w niej, ile godzin itp, by przyjeto, ze jest to faktycznie B-beskaftigelse, ktorego zalozeniem bylo i jest funkcjonowanie "obok" normalnego zatrudnienia.

Roga juz o tym pisal, ze jezeli bylo sie samozatrudnionym i oplacalo A-kasse, to mozna przejsc na dagpenge. Ale wowczas oznacza to, ze likwidujemy nasza firme, no bo jak inaczej wytlumaczyc bezrobocie.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Gru 2014, 18:09:39 »
Aż napisałam do Krify, której jestem członkiem i o to co mi odpisali :)

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Gru 2014, 18:12:48 »
A i wcześniej zły link wrzuciłam :D korzystam z telefonu i mam za grupę paluchy. Firmy nie trzeba zamykac od razu po przejściu na dagpenge. U mnie na Lyngby Hovedgade jest sklep z ubraniami, ktory kobieta otworzyła będąc na dagpenge :)

poloniainfo.dk

Odp: Wlasna firma na a-kasse
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Gru 2014, 18:12:48 »

 

Ubezpieczenia Samochodu - Niewlasciwa firma podana przy rejestracji auta

Zaczęty przez beenpl20Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9817
Ostatnia wiadomość 12 Lip 2016, 23:59:25
wysłana przez maryo1977
Firma w Dk

Zaczęty przez Firma w DKDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4771
Ostatnia wiadomość 03 Gru 2014, 12:37:11
wysłana przez frisms
firma Tommy - szukam opinii, czy ktoś jeżdził ?

Zaczęty przez niziolek1Dział Hydepark

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5260
Ostatnia wiadomość 07 Lut 2013, 19:11:45
wysłana przez niziolek1
problem - mieszkanie, depozyt a firma remontowa po wyprowadzeniu sie

Zaczęty przez help_meDział Pomoc!

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9732
Ostatnia wiadomość 19 Sie 2007, 17:32:41
wysłana przez Klingon
Polska firma a podatek w Danii.

Zaczęty przez dzinxDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6288
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2016, 14:32:38
wysłana przez Jomir