poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce  (Przeczytany 16952 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maciekkk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« dnia: 20 Sty 2015, 20:57:59 »
Witam ;)
Mam nadzieję, że trafiłem do dobrego działu. Mam dośc zawiłe pytanie ... Mianowicie: co w przypadku, gdy planuje wyjechac do Danii na dluzszy okres (rok, dwa) a muszę pozostawac pod obserwacją szpitala w Polsce (kontrole raz na 2-3 mies.). Z jednej strony na tak dlugi czas powinienem wyrobic żółtą kartę, z drugiej, w takiej sytuacji stracę prawo do ubezpieczenia w Polsce, prawda? Czy jest ktoś, kto orientuje się w międzynarodowych przepisach dot. służby zdrowia? Czy jest to realne aby leczyc się dalej w tym samym szpitalu w Polsce, majac jednak duńskie papiery?

Offline agatek1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Sty 2015, 07:42:23 »
Witaj, podobna sytuacja była ze mną, zaczęłam prace w Danii, do momentu uzyskania CPR-u jeździłam do polski na polskie ubezpieczenie, wyrobiłam żółta kartę gdzie wybierasz lekarza rodzinnego, wyrabiasz niebieska kartę uprawniająca Cie do leczenia w całej UE, umawiasz sie do lekarza którego sobie wybrałeś, przedstawiasz sprawę i jeździsz do PL na badania z niebieska karta. Powodzenia

Offline czysio

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 22
  • Wiadomości: 237
  • Reputacja: +3/-0
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Sty 2015, 07:55:54 »
Z tego co pamiętam to niebieska karta jest akceptowana w Polsce tylko w nagłych wypadkach , takie informacje widziałem w grudniu w Polsce. Rozwiązaniem może być żółta karta z polskim adresem co ma kilka zalet , wtedy masz ubezpieczenie w obu krajach. Taką dostałem informację kilka miesięcy temu , nie dla mnie tylko dla kolegi. Pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sty 2015, 15:31:10 »
Dokladnie. Niebieska karta jest od leczenia naglych przypadku. Na leczenie chorob przewleklych za granica, trzeba miec specjalne zewzwolenie od regionu.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline maciekkk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Mar 2015, 01:53:57 »
W przypadku gdy nie rejestruje się w Danii i korzystam z polskiego ubezpieczenia pojawia się problem ewentualnego pokrycia kosztów nagłego transportu do szpitala (tak piszą na stronie NFZ odnośnie ewentualnej refundacji kosztów podczas pobytu zagranicą)
Stąd więc jeszcze raz pytanie do Was a zwłaszcza do czysio i Jomir - założenie żółtej karty z polskim adresem pozwala mi wciąż na opłacanie składki zdrowotnej w Polsce? I jednocześnie uprawnia do korzystania ze służby zdrowia duńskiej?

Z tego co doczytałem to taka karta uprawnia do leczenia w Danii na zasadach takich samych jak zwykła - pytanie czy Polskie ubezpieczenie może być wciąz opłacane?

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Mar 2015, 05:41:47 »
Dokładnie ...odwrotnie, maciekkk ;).
Żółta karta oznacza opłacanie ubezpieczenia w Danii i uprawnia do korzystania z leczenia w Polsce NA OKREŚLONYCH WARUNKACH (zgoda Regionu, jak już pisała jomir). Możesz ją otrzymać...albo i nie, jeśli lekarze zdecydują, że Twoje leczenie może być kontynuowane w Danii.
Innym wyjściem może być prywatne ubezpieczenie leczenia szpitalnego, w towarzystwie ubezpieczeniowym. Popytaj w kilku, zobacz, jaką mają ofertę. Zdaje się, że Warta coś takiego proponowała, ale dokładnych warunków nie znam.
 
" Polak gorszego sortu"

Offline maciekkk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Mar 2015, 10:42:36 »
Kurcze, to niedobrze. Sęk w tym, że pozostaję pod stałą opieką przychodni w Polsce, oprócz tego ciągle jestem na leczeniu lekami, które są refundowane a bez refundacji kosztują krocie. Dlatego ważne jest dla mnie pozostanie pod skrzydłami NFZ. A gdyby nie wyrabiać żółtej karty tylko wykupić w Polsce prywatne ubezpieczenie na wypadek różnych sytuacji w Danii ?

poloniainfo.dk

Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Mar 2015, 10:42:36 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Mar 2015, 13:16:57 »
Witaj, podobna sytuacja była ze mną, zaczęłam prace w Danii, do momentu uzyskania CPR-u jeździłam do polski na polskie ubezpieczenie, wyrobiłam żółta kartę gdzie wybierasz lekarza rodzinnego, wyrabiasz niebieska kartę uprawniająca Cie do leczenia w całej UE, umawiasz sie do lekarza którego sobie wybrałeś, przedstawiasz sprawę i jeździsz do PL na badania z niebieska karta. Powodzenia

Szalenstwo, bez znajomosci przepisow !!!



Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Mar 2015, 15:46:10 »
Kurcze, to niedobrze. Sęk w tym, że pozostaję pod stałą opieką przychodni w Polsce, oprócz tego ciągle jestem na leczeniu lekami, które są refundowane a bez refundacji kosztują krocie. Dlatego ważne jest dla mnie pozostanie pod skrzydłami NFZ. A gdyby nie wyrabiać żółtej karty tylko wykupić w Polsce prywatne ubezpieczenie na wypadek różnych sytuacji w Danii ?

A co za problem?
Tu w Danii tez sa doplaty do lekow i to calkiem spore. Zwlaszcza w przyadku chorob chronicznych.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Mar 2015, 04:33:14 »
maciekkk, ja też do końca życia musze brać leki.
Zrób tak:
Postaraj się u swojego lekarza w Polsce o mały zapas leku, tak, by ci starczył na pierwsze miesiące w Danii, zanim załatwisz tu formalności związane z rejestracją pobytu. Weź też wyniki badań , jak najświeższe.
W Danii , w Kommune, gdzie będziesz zameldowany, poproś o "żółtą kartę" (z tego, co pamiętam, zanim dostałam "plastik", najpierw miałam po prostu na papierze "zaświadczenie o ubezpieczeniu" ). W Kommune od razu tez dostaniesz listę lekarzy rodzinnych do wyboru . Wybierasz więc przychodnię i lekarza w niej , zapisujesz się na wizyte i przedstawiasz mu swoją "historię choroby" - w sensie, że nie musisz od razu dawac całej dokumentacji , wystarczy, że opowiesz, w czym rzecz i pokażesz wyniki badań. Lekarz zapewne wyśle cię do specjalisty , a w międzyczasie, gdyby kolejka była trochę długa i obawiasz sie, że zabraknie ci leków, możesz poprosić o receptę.
Jeśli mówisz po angielsku, nie ma potrzeby proszenia o tłumacza- dogadasz się bez problemu .

Generalnie nie ma się co tak bać leczenia w Danii  ;)- prostsze to, niż kombinowanie z wyjadzami do Polski i ubezpieczeniem.
System (lekarz rodzinny- specjaliści) funkcjonuje podobnie, więc nie obawiaj się, że nie poradzisz sobie w "obcych warunkach".
Nie kombinuj z leczeniem w Polsce, bo to mnóstwo czasu i energii , tylko skup sie na przygotowaniu do wyjazdu do Danii tak, by móc tu kontynuować leczenie , tracąc jak najmniej czasu.


PS
Gdyby coś się "w międzyczasie" zmieniło i teraz już nie osobiście, w Kommune, a przez internet zalatwia się te sprawy, poprawcie mnie  ;D.
" Polak gorszego sortu"

Offline maciekkk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Mar 2015, 12:28:18 »
dziękuję za Wasze odpowiedzi ;) Z tego co się orientowałem, w dziedzinie, która mnie dotyczy, tj. transplantologii to wcale nie jest tak różowo w Danii jakby się mogło wydawać. W Polsce jestem pod opieką jednych z najlepszych lekarzy, którym ufam i zarówno oni jak i ja stwierdziliśmy, że najlepiej będzie żeby jeszcze przynajmniej kilka lat pozostać pod ich opieką. Tak czy owak trochę mnie uspokoiliście - zwłaszcza z tym, że Kommune może wydać zgodę na leczenie w Polsce :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Mar 2015, 14:43:20 »
Moze co oznacza rowniez, ze wcale nie musi...
I nie kommuna, a region.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Mar 2015, 15:49:26 »
Witam ;)
Mam nadzieję, że trafiłem do dobrego działu. Mam dośc zawiłe pytanie ... Mianowicie: co w przypadku, gdy planuje wyjechac do Danii na dluzszy okres (rok, dwa) a muszę pozostawac pod obserwacją szpitala w Polsce (kontrole raz na 2-3 mies.). Z jednej strony na tak dlugi czas powinienem wyrobic żółtą kartę, z drugiej, w takiej sytuacji stracę prawo do ubezpieczenia w Polsce, prawda? Czy jest ktoś, kto orientuje się w międzynarodowych przepisach dot. służby zdrowia? Czy jest to realne aby leczyc się dalej w tym samym szpitalu w Polsce, majac jednak duńskie papiery?

Nie piszesz czy planowany (?) wyjazd do Danii, to wyjazd w zwiazku z kontraktem zatrudnienia czy w ramach laczenia rodzin. Jezeli masz kontrakt zatrusdnienia, to w zaleznosci od tego jak czesrto bedziesz jezdzil do swojego "normalnego" miejsca pobytu (tzn. do domu w Polsce), masz mozliwosc uzyskania zoltej karty "z polskim adresem" - przeczytaj/zapoznaj sie z blankietem E106 albo E109. aidczeniachprzeczytaj o blankietach E106 i E109. 

Offline maciekkk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Mar 2015, 15:40:24 »
Hm, planowany - z zamiarem poszukiwania pracy. Poczytam o tych formularzach - tylko cały czas nie jestem pewien czy to cokolwiek w mojej sytuacji da. :) pozdraiwam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Mar 2015, 21:56:24 »
Z "zamiarem poszukiwania pracy" nie daje prawa do jakichkolwiek swiadczen. Wpierw kontrak pracy, potem rejestracja swojego legalnego pobytu w Statsforvaltningen, bo bez tego wszystko inne nie ma znaczenia. 

poloniainfo.dk

Odp: Pobyt w Danii a leczenie w Polsce
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Mar 2015, 21:56:24 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 249594
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 39
Ostatnia wiadomość Wczoraj o 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26385
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32661
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29538
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand