poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: grænsegænger- wymagania  (Przeczytany 2571 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jelonidas777

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 10
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
grænsegænger- wymagania
« dnia: 24 Sty 2015, 16:43:02 »
Witam,

Czy ktoś dokładnie orientuje się jakie są dokładnie wymagania aby mieć statut pracownika transgranicznego (grænsegænger)
oprócz tego, że 75% dochodu przez małżonków musi być uzyskane w Danii?

Czy okres, kiedy żyliśmy moja życiową partnerką razem, z dzieckiem, pod tym samym adresem ale bez ślubu, też można uwzględnić dla tej ulgi?

Z góry dziękuje.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: grænsegænger- wymagania
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Sty 2015, 17:17:49 »
Witam,

Czy ktoś dokładnie orientuje się jakie są dokładnie wymagania aby mieć statut pracownika transgranicznego (grænsegænger)
oprócz tego, że 75% dochodu przez małżonków musi być uzyskane w Danii?

Czy okres, kiedy żyliśmy moja życiową partnerką razem, z dzieckiem, pod tym samym adresem ale bez ślubu, też można uwzględnić dla tej ulgi?

Z góry dziękuje.

NIE. Nie ma takiego pojecia podatkowego jak ulga na malzonke. Ulga ta zostala zniesiona od 2011. Jest natomiast mozliwosc przeniesienia niewykorzystanego Personfradragu niepracujacego malzona do rozliczenia malzonka pracujacego. Posiadajac status "grænsegænger" wysokosc tego przenoszonego, niewykorzystanego Personfradragu jest zalezna od dochodu "niepracujacego" malzonka. Przy dochodzie 43.400 kr. (2015) nie osiaga sie zadnej korzysci podatkowej i Personfradrag nie jest przenoszony.

Tak oblicza sie Personfradrag (stawka komunalna* to tylko przyklad, poniewaz podatek komunalny jest ustanawiany przez poszczegolne komuny):

8,08% (pierwszy prog podatkowy) od 43.400 = 3.507 kr.
4,00% (podatek na swiadczenia zdrowotne) od 43.400 = 1.736 kr.
25,00% (podatek komunalny*) od 43.400 = 10.850 kr.
Razem Personfradrag/obnizenie wyliczonego podatku dla osob pracujacych = 16.093 kr.

Niewykorzystany Personfrdrag wspolmalzonka oznacza ze osoba zatrudniona otrzyma dodatkowo kwote 16.093 kr. czyli razem obnizenie wyliczonego od dochodu podatku o 32.186 kr.   

Offline jelonidas777

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 10
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: grænsegænger- wymagania
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Sty 2015, 17:31:12 »
Tylko właśnie nie wiem, jakie konkretnie wymogi trzeba spełnić aby niniejszy status(grænsegænger) uzyskać. Większość czasu mieszkaliśmy razem,pod wspolnym adresem, z dzieckiem ale bez ślubu (wesele kosztuje ;D) Dodam jeszcze, ze nieruchomośc nalezy do moich rodziców, ponosliliśmy tylko koszty utrzymania(wszelkie media, konserwacja itp). Do domu jeździłem regularnie raz w miesiącu, czy nie mając grænsegænger mogę odliczyć koszta podróży do Polski za rok ubiegły?

Offline jelonidas777

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 10
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: grænsegænger- wymagania
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Sty 2015, 14:16:56 »
Głównie chodzi mi o to, czy zawarty związek małżeński jest warunkiem koniecznym, czy wystarczy to, że mieszkaliśmy razem pod tym samym adresem, ze wspolnym potomstwem??

poloniainfo.dk

Odp: grænsegænger- wymagania
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Sty 2015, 14:16:56 »

 

Praca w żłobkach i przedszkolach - zapotrzebowanie i wymagania

Zaczęty przez aleksandra91Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 15196
Ostatnia wiadomość 21 Mar 2015, 16:24:35
wysłana przez Jomir