poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?  (Przeczytany 20297 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Qujav

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« dnia: 17 Mar 2015, 12:18:35 »
Witam, mój pierwszy post na forum, więc pozwólcie, że się ładnie przywitam - Dzień Dobry wszystkim ;)

Dział wybrałem chyba odpowiedni. Jeżeli obsługa forum tak nie uważa to proszę o przeniesienie.
Mianowicie - złożyliśmy  z dziewczyną papiery na studia do Odense, uważam, że mamy spore szanse, żeby się dostać. Mimo wszystko nadal zastanawiam się czy w ogóle warto. Nie chodzi o same studia tylko o życie w Danii.

Obawiam się, że nie znajdziemy pracy, którą moglibyśmy pogodzić z nauką. Językiem angielskim posługuje się biegle, ale przecież do pracy  z ludźmi wymagany jest biegły Duński. Zostaje więc praca taka jak np. sprzątanie, wykładanie towaru etc. Czy jest realna szansa na znalezienie pracy w weekendy i/lub wieczory, tak żeby utrzymać się samemu?

Jestem ambitny, szybko się uczę i dostosowuje do nowych sytuacji, ale nauka Duńskiego w 2 miesiące to raczej nie możliwe. Mieszkałem chwilę  w Szwecji, więc wiem, że pojęcie "zachodniego raju" nie istnieje. Mimo, że moi rówieśnicy dostają wręcz orgazmu na hasło "studia za granicą" sam mam wiele wątpliwości - jeżeli mam jeść konserwy wożone z polski i mieszkać na dziesiątego u kogoś, to oczywiście wole zostać w Polsce.

Więc rodacy, proszę o wasze opinie, nie pozwólcie mi zmarnować kupy czasu i pieniędzy, o pieniądzach mowa też, bo sam wyjazd i przeżycie pierwszego miesiąca w Danii, na polską kieszeń jest baaardzo kosztowne.

Pozdrowienia

Offline pjosiaczek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 6
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Mar 2015, 14:06:32 »
Witaj,

Mogę Ci opowiedzieć co ja myślę o życiu w Danii (choć, jak to na forum bywa pewnie znajdą się ludzi, którzy myślą inaczej, bo też inną sytuację życiową mają)
Po pierwsze, pytanie czy chcecie tu tylko studiować, czy zostac na zawsze lub na dlużej, bo Dania i Dunczycy to specyficzny kraj i trzeba się do nich przyzwyczaić - dochodzi też tęsknota za Polską, rodziną, przyjaciółmi.
Jeśli chodzi o życie w Danii, to fakt - jest drogie, ale można jakoś przeżyć, szczególnie gdy jest sie parą, bo nawet gdy jedno pracuje, to już starczy na życie - oszczędne.
Ja mieszkam w okolicach Kopenhagi, ale w Odense jest pewnie podobnie. Są takie biura pracy nazywa się to "vikar" wpisesz w google, to znajdziesz bardzo dużo. Są to biura dla pracowników" na telefon",z których często studenci korzystają. Można się załapać na kilka godzin tygodniowo albo i tez caly etat. Oni wlasnie często zapraszają studentów do pracy, są tam zmiany dzienne, wieczorne, nocki. Praca moze nie zbyt ambitna, głownie jakieś produkcje i magazyny, ale zdazają się lepsze. Strony do szukania pracy najbardziej popularne to : jobnet.dk i jobindex.dk . W danii czesto też sa pozycje "student assistant" firmy zatrudniają studentów na kilka godzin tygodniowo do pomocy. Sama, mimo że nie bylam studentką, tak pracowalam. Zaczęłam od 7h tygodniowo, a skonczylam na pełnym etacie. Są też prace na niepełny etat i tu tez często firmy dla odpowiednich kandydatów dostosowują się do ich zajęć i egzaminów. Warto więc wpisac w wyszukiwarce na jeden z tych stron np. "student" i tam wyskoczą Ci różne propozycje.
Dodatkowo, jest też stypendium dla studentów, jednak tu nie orientuje się dokładnie ile i za co. Może jakiś student się wypowie, wtedy to plus jakas dorywcza praca i można wyżyć.
Życie w Danii jest stosunkowo drogie, ale mimo wszystko łatwiejsze niż w Polsce (materialnie) - to jest moje zdanie.
Co do studiów, to chyba zależy jakie te studia są i gdzie planujecie poźniej pracować. Niby hasło "studia za granicą" robi wrażnie, ale w dzisiejszych czasach już chyba nie aż tak duże. Słyszałam jednak, że tu w Danii narzekają na słaby poziom nauczania, ale jednak na tutejszych studiach uczysz się jak tę wiedzę wykorzystywać, a nie puste wkuwanie nikomu nie potrzebnych wiadomości.
Mam nadzieję, że choć troszkę Ci pomogłam. Dużo można by o tym życiu tutaj pisać, więc jak masz jakieś pytania bardziej konkretne, to zapraszam do dalszej dyskusji :)
Polecam się też, jesli będzie potrzebna jakas pomoc, w znajdowaniu ogłoszeń, szukaniu pracy, drobnych tlumaczeniach dunskiego. Nie jestem ekspertem, ale tyle razy już przechodziłam przez szukanie pracy czy mieszkań, że cos tam w glowie zostało ;)
Jeśli żaden student sie nie wypowie, to mogę dowiedzieć się więcej na temat stypendiów dla studentów

Offline pjosiaczek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 6
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Mar 2015, 14:44:36 »
Zapomnialam dodać, że tu po Angielsku mówią wszyscy - nawet jak mówią, że nie mówią to kłamią. nawet bezdomny, kiedy poprosił mnie o kasę po duńsku i zobaczył moja nicnabusezumiejącą minę bardzo ładną angielszczyzną poprosił drugi raz, więc tym aż tak bardzo sie nie przejmuj :)

Offline Qujav

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Mar 2015, 20:22:30 »
Najbardziej martwiło mnie poszukiwanie pracy. Więc, z pracą nie jest źle? Wystarczy chcieć?
Co do poziomu studiów to też mnie to bardzo zastanawia, wszyscy chwalą uczelnie w Danii, kończę teraz technikum informatyczne i wybrałem sobie IT Technology, o specjalizacji elektronika. Ale po AP i potem dokształceniu do licencjatu nie chce stać do końca życia przy taśmie montażowej...

Jest jeszcze jedna kwestia, mam dosyć leciwy samochód, ale sprawny i zadbany, (powiedzmy sobie szczerze, że jeszcze ze 2 razy przed wyjazdem musi odwiedzić mechanika), ale znalazłem nie ścisłe informacje. Sam koszt rejestracji wyczytałem, że to 63% wartości pojazdu, w Polsce mój samochodzik jest wart jakieś grosze, góra 2 - 3 tysiące. Ale nie o to chodzi, chodzi o czas rejestracji na Duńskie tablice, najpierw wyczytałem, że przez 3 miesiące można jeździć na polskich blachach, a potem, że jest na to tylko 14 dni.

Ze względu na wysokość kosztów nie byłbym pewnie w stanie tego zrobić w te 2 tygodnie. Jak to jest z tą rejestracją auta? Najlepiej, jakby samochód został całkiem na polskich blachach, i tak płace kolosalne sumy za OC, bo auto jest całkiem na mnie. Czy może można się jakoś 'dogadać' ze SKATem ?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Mar 2015, 20:37:36 »
Wartosc pojazdu ocenia sie po cenach dunskich, wedlug stawek tutejszego urzedu skarbowego.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Qujav

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Mar 2015, 21:36:31 »
Jomir tyle doczytałem, ale kiedy trzeba auto przerejestrować? 14 dni czy 3 miesiące?

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Mar 2015, 03:09:56 »
Niestety, 14 dni to prawdziwa informacja.
W Odense jest dość dobrze rozwinięta sieć komunikacji, więc dasz radę bez samochodu. Oczywiście- rowery- masowy środek poruszania się.
Mój syn też wybiera się na te studia- IT, Odense , tylko nie elektronika.
Moim skromnym zdaniem, studia w Danii dają perspektywę pracy w zawodzie, a to chyba się liczy , nie?
Wynajęcie mieszkania "studenckiego" w Odense , to jakieś minimum 2,5 tys DKK - sprawdzałam. No, gdy jesteście parą, tym lepiej, taniej "na łebka" Wam wyjdzie. Możesz, oczywiście, starać się o miejsce w akademiku.
Co do stypendium, tzw SU- to wszystkie szczegółowe dane na temat, kto może je pobierać, znajdziesz na stronie duńskiego Ministerstwa Edukacji. Zdaje się, że trzeba miec kontrakt o pracę  na 12 godzin tygodniowo, by się o nie, jako cudzoziemiec ubiegać.
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Mar 2015, 03:09:56 »

Offline Qujav

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Mar 2015, 20:15:35 »
Na stronie SKATu

znalazłem informacje, że można wypełnić formularz (400DKK) i poprosić o zgodę na jeżdżenie na obcych tablicach, może to jest jakieś rozwiązanie, samochód potrzebny tylko po to, żeby jeździć do Polski, nie wyobrażam sobie przeprowadzki na 4 lata spakowany tylko w walizkę ;)

To może teraz pytanie z innej beczki, widziałem, że sklepy typu LIDL i Netto są, i ceny nawet podobne jak u nas więc, mniej więcej koszty jedzenia znane, a jak jest z komunikacją miejską i telefonią komórkową, czy dostępem do internetu?
Konto bankowe po nadaniu numeru CPR też jest bez problemu, ale jakieś opłaty dodatkowe?

Offline kujawiaczkaa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Mar 2015, 22:24:42 »
telefonia tania:
Lebara - 100kr na 30 dni = 10h rozmów po Danii i EU + 2GB internetu

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Mar 2015, 04:26:52 »
Staraj się o miejsce w akademiku- wówczas dostępem do internetu nie będziesz sobie musial zawracać głowy  ;).
Owszem, jest możliwość wystąpienia do SKAT o pozwolenie na poruszanie się samochodem na zagranicznych numerach. Ale nie wiem, czy okres studiów jest wystarczająco "ograniczony czasowo", by takie pozwolenie uzyskać.
Łaska SKATu na pstrym koniu jeździ i ciężko powiedzieć, komu łaskawie dają, a komu nie- więc raczej na to się nie nastawiaj na 100%  :(...Ale próbowac możesz- zawsze możesz samochód odstawić do Polski , jeśli go nie uzyskasz, bo przerejestrowywać absolutnie ci się nie opłaca. To już lepiej kupic sobie tu "złomka" za 5000 i nim się "turlać"  :).

Sklepy , jak piszesz, są i ceny nie zwalają z nóg (Lidl bardziej "europejski" , nawet chleb mają NORMALNY  ;) ), Netto duńskie, jest jeszcze Fakta , tez tania, i Aldi oraz Rema i parę innych sieci.

Jakie opłaty masz na mysli?
Bankowe?
U mnie Nordea co roku pobiera opłatę za obsługę karty  .
Podatki opłacasz "na bieżąco" , po założeniu karty podatkowej w SKAT- są Ci odciągane z pensji przez pracodawcę.
Oczywiście, gdybyś kupil tu samochód, musisz oplacić podatek "drogowy" w SKAT i ubezpieczenie (na wszelki wypadek postaraj się o dokument potwierdzający okres ubezpieczeniowy i zniżki, jeśli masz jakieś, ze swojego towarzystwa ubezpieczeniowego w Polsce- są respektowane).
Nauka jest darmowa, tak, jak i służba zdrowia, aczkolwiek refundacja leków wygląda inaczej, niż w Polsce- dopabuse, gdy przekroczysz roczny limit- jeśli nie, płacisz 100%.
" Polak gorszego sortu"

Offline tomeh

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Open YouWeb
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Kwi 2015, 18:15:00 »
Po eng mówi prawie każdy ale kto nie mówi po duński to nie będzie tam traktowany poważnie w wielu sytuacjach. To też warto dodać.
Serwis open-youweb.com - informacyjna strona internetu.

Offline Qujav

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Sie 2015, 19:25:48 »
No i wylądowałem tutaj. Mieszkanie bardzo ładne mam, formalności związane z CPR w trakcie :)

Ale mam problem z pracą, bardzo dużo studentów się najechało teraz i niemalże niemożliwe jest znalezienie czegokolwiek, nawet niektórzy duńczycy narzekali mi, że przez studentów sami nie mogą nic znaleźć.

Słyszałem, że fabryki i inne zakłady zatrudniające obcokrajowców nie ogłaszają się tylko zatrudniają przez polecenie.

Może ktoś z was zna kogoś kto pomógłby mi znaleźć prace na terenie Odense lub w okolicach?
Nie proszę, żeby ktoś za mnie wszystko załatwił i wsadził mnie na wakat, ale dał jakieś bardziej szczegółowe wskazówki.

Pozdrawiam ;)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Sie 2015, 20:52:24 »
www.jobindex.dk - jako wyszukiwanie studiejob

Probowales?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline heo

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Sie 2015, 10:12:45 »
www.jobindex.dk - jako wyszukiwanie studiejob

Probowales?

Niestety realia są takie, że jak się coś pojawia na takiej stronie to mają po kilkadziesiąt cv w pierwszym dniu. Szybciej coś można znaleźć biegając samemu po firmach i rozdawać swoje cv. A jak trzeba od razu pracy to vikar.

Bez umowy o prace to chyba nie ma żadnych formalności.

poloniainfo.dk

Odp: Wyjazd do Danii. Jakie są naprawdę realia życia?
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Sie 2015, 10:12:45 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 249984
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 152
Ostatnia wiadomość 19 Kwi 2024, 09:15:48
wysłana przez Nancyfrank
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26515
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32826
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29805
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand