poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: 2 lata w dani, co jeszcze mi zostało do załatwienia  (Przeczytany 8087 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LukaszKolo

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
2 lata w dani, co jeszcze mi zostało do załatwienia
« dnia: 24 Mar 2015, 22:07:53 »
Hej,

Mieszkam już prawie 2 lata w Danii i trochę o Polsce zapomniałem. Ale jednak muszę pewnie jeszcze kilka spraw wyprostować.

Przede wszystkim nie chcę żeby mnie na ćwiczenia wojskowe do Polski wzywano (coś ostatnio powołują wedłóg gazet).

MAm w danii ophold, Sysykringbevidstkort, Adress 1,5 rooku ju w 1 miejscu wynajmuję. Ostatni rok zaram´białem tylko w Dani. Pieniędzy nie przeklewałem.

MAm w polsce jeszcze Mieszkanie własnościowe, samochód i motor. Prawojazdy i dowód z polski. Miejsce zameldowania w Polsce, centrum interesów życiowych w Polsce choć tak naprawdę jest ono w Danii.

Chciałbym  to wszystko poregulować aby mieć jak najmniej kontaktów z polskim rządem, wojskiem etc. Planuję założyć tu rodzinę i nigdy do polski nie wrócić.

Czy powininem wymeldować się z Polski? Mam tam meldunek stały. Czy muszę jakieś papiery w urzędzie skarbowym zgłaszać ze nic w Polsce nie zarabiam i że moje centrum życiowe jest tutaj w Danii?

Teoretycznie (choć mogę się mylić bo nie wiem jakie sa konsekwencje ) najłatwiej byłoby się wymeldować całkowicie z Polski. Sek w tym ze w danii nie mam rezydentury a jedynie ophold a z tego zo wiem interpretacja może być róźna.

DOwód polski, Paszport polski, Obuwatelstwo polskie.

JAk to wszystko w polsce pozałatwiać i gdzie, żeby już nigdy nie wracać do tematów typu czy mam w polsce zlozyc wniosek ze niec w polsce nie zarobiłem, czy mam cioś zgłosić w WKU czy sa jeszcze jakieś urzędzy w których coś musze pozgłaszać , bo pewnie śa ale nawet nie mam pojęcia o ich istnieniu.

CZy ktoś jest w stanie pomów z rozwiązanniu tej sytuacji?

Z poważaniem,
Lukasz

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: 2 lata w dani, co jeszcze mi zostało do załatwienia
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Mar 2015, 08:03:13 »
O dunskie obywatelstwo bedziesz mogl sie starac po 9 latach i to pod warunkiem, ze spelnisz wzystkie warunki. Totez tak szybko nie rozstaniesz sie z ojczyzna.
Natomiast mozesz zlozyc "jakis" pit w urzedzie skrabowym o rezdydencji podatkowej.
Mieszkanie w Polsce nie swiadczy o rezdyencji, jest tylko jednym z czynnikow.
Przebywanie w Danym kraju powyzej 185 dni, jest innym czynnikiem.
Mysle, ze w sytuacji, w ktorej nie masz dzieci, zony w Polsce, nie bedzie problemu z ustaleniem, ze krajem Twojej rezydencji jest Dania.

Rezydecja podatkowa w Danii nie zwolni Cie niestety z obowiazkow wobec POlski. Uregulujesz jedynie kwestie podatkowe.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: 2 lata w dani, co jeszcze mi zostało do załatwienia
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Mar 2015, 18:18:42 »
POst ksiecia zostal skaswoany z powodu przeklenstw, to, ze nie wpiszesz pierwszej litery, nie oznacza, ze beda tu tolerowane.
Tylko obywatelstwo zwolni od obowiazku sluzby wojskowej, to tak dla Twojej-ksiazecej wiadomosci.
« Ostatnia zmiana: 25 Mar 2015, 20:03:58 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline CiemnaMasa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: 2 lata w dani, co jeszcze mi zostało do załatwienia
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Mar 2015, 19:21:14 »
Należy złożyć druk ZAP-3 z nowym adresem zamieszkania.. wypełnić PIT-36 oraz druk ZG, jeśli podlegałeś "opodatkowaniu" w Polsce (mowa o roku podatkowym poprzedzającym okres rozliczeniowy, a w czasie którego podejmowałeś zatrudnienie zarówno w Polsce i w Danii, doczytaj warunki). Hmm

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: 2 lata w dani, co jeszcze mi zostało do załatwienia
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Mar 2015, 20:08:24 »
Pobyt staly (o ktory mozesz sie starac po pieciu latach) okresli jedynie Twoj kraj zamieszkania, ale w dalszym ciagu ani nie bedziesz mial biernego i czynnego prawa wyborczego w Danii (mam na mysli wybory do sejmu i senatu), a Twoj obowiazek sluzby wojskowej bedzie wobec Polski, a nie Danii.
Wymeldowanie sie z Polski, sprawi jedynie, ze nie bedzie mozna Ci doreczyc listu, choci i na upartego i tak mozna cie znalezc, bo przeciez wymeldowujac sie w skarbowce, musisz podac dunski adres.
Aczkolwiek nie uwazam, zeby z Danii chcieli Cie do wojska sciagac.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: 2 lata w dani, co jeszcze mi zostało do załatwienia
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Mar 2015, 20:08:24 »

 

Jak w Dani są rozliczane nadgodziny?

Zaczęty przez kyniu113Dział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5317
Ostatnia wiadomość 21 Cze 2011, 19:25:34
wysłana przez @ae@
SZUKAM PRACY W DANI

Zaczęty przez arturo72Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4147
Ostatnia wiadomość 11 Gru 2012, 21:38:38
wysłana przez PRZYJACIEL
Kultura Polaków w Dani...

Zaczęty przez Dareq M.Dział Hydepark

Odpowiedzi: 164
Wyświetleń: 55626
Ostatnia wiadomość 27 Lip 2009, 21:56:15
wysłana przez szczeciniak
export auta z dani do polski

Zaczęty przez benek19892Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6598
Ostatnia wiadomość 06 Lip 2015, 11:25:29
wysłana przez benek19892
Powrót do Dani

Zaczęty przez egoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 9784
Ostatnia wiadomość 08 Maj 2013, 17:43:22
wysłana przez aisak