poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem  (Przeczytany 9102 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wombat

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Witajcie;

Wiem, że ten temat przewijał się już wiele razy, ale nurtuje mnie jedna kwestia, której tutaj nie znalazłem. Moje pytanie dotyczy poruszania się samochodem na polskich numerach rej. po Danii w trakcie trwania moich studiów w ramach programu Erasmus na uczelni w Aaarhus w jesieni tego roku. Podobno trzeba się starać o pozwolenie ze SKAT-u, jednak niechętnie go udzielają. Dla mnie to najtańsza wrew pozorom forma transportu do Danii, dlatego, że zabrałbym ze sobą dwóch moich kolegów, którzy też pojadą tam ze mną. Poza tym nie ogranicza nas żaden limit wagowy na bagaż. Chciałem wracać do domu raz na miesiąc, a również wyczytałem, że to dla SKAT-u za rzadko. Jednakże znalazłem na ich stronce pewną ciekawą informację:

"Persons residing abroad
A person coming to Denmark for a limited period of up to 185 days may apply for permission to drive a foreign-registered vehicle during the stay in Denmark.
If the stay is your first in Denmark, and it is not expected to exceed 185 days, you may drive a foreign-registered vehicle during your stay in Denmark. You must always bring documentation for the duration of your stay with you while driving (for example a copy of your employment contract). You do not need to apply for permission in such situations."

Czyli by wychodziło, że jeśli mój pobyt nie przekroczy 185 dni (a nie przekracza i będę miał na to papier), to mogę? Bo sam już nie wiem. Dorzucam linka do tej stronki:
http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=1716174

Będę wdzięczny za Waszą pomoc i mocno zobowiązany! :)

Offline ksiazecph

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 163
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Mar 2015, 14:27:29 »
jesli przebywasz w dani gora 185 dni w ciagu roku badz masz prace do 185 dni w ciagu roku a nastepne dni roku przebywasz w swoim kraju zamieszkania to nie musisz przerestrowywac auta i masz prawo nim w dani poruszac sie pod warukiem ze w dani nie zameldujesz sie

jesli jestes nie pewny czy spelniasz te wymagane kryteria to po zaplacaniu 400 koron do skatu twoja sprawa bedzie rozpatrzona

 mozesz oficjanie przebywac w dani do trzech miesiecy, po ich uplywie musisz ubiegac sie o ponowne trzy miesiace bez znaczenia czy szukasz prace czy juz masz tymczasowa prace

po uplywie szejsciu miesiecy musisz zameldowac sie w dani badz opuscic danie, dostaniesz prawo tymczasowego pobytu np. na rok itd. jesli spelniasz wymagane kryteria

po zameldowaniu sie w dani mozesz do 14 dni uzywac auto na innych blachach chyba ze spelniasz inne kryteria

wiec do szejsciu miesiecy mozesz oficjanie przebywac w dani szukajac pracy ale po uplywie trzech miesiecy musisz ubiegac sie o nastepne trzy, jesli szukasz prace na wlasna reke to mozesz zataic kiedy tu przyjechales, jesli zglosisz sie do dunskiego posredniaka to od danego dnia mozesz byc w dani maks te wpierwsze trzy miesiace a pozniej nastepne trzy jesli bedziesz sie o nie ubiegal

masz prace powyzej szejsciu miesiecy badz chcesz tu dluzej przebywac  niz te szejsc miesiecy to musisz w dani zameldowac sie pod warunkiem ze spelniasz kryteria

1.masz prace w dani chyba co najmniej 15 godzin tygodniowo

2. badz masz swoja kase na utrzymanie wiec mozesz byc ile chcesz w dani jak przedstawisz dokumentacje ale musisz ubiegac sie o pozwolenie mieszkania w dani   

3. badz osoba tu zamieszkala bedzie cie utrzyywac, poslubic itd.

po angielsku informacjie

http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/taxes/index_en.htm#!lightbox-uid-0

http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/taxes/denmark/index_en.htm

ale szukaj sobie wiecej iformacji sam po angielsku bo mi nie chce sie

tu masz po dunsku

https://www.borger.dk/Sider/Flyt-til-Danmark.aspx

http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=2034747

http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=1949673

   :)



« Ostatnia zmiana: 30 Mar 2015, 15:09:03 wysłana przez ksiazecph »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Mar 2015, 17:33:15 »
Studiujac 10 miesiecy w roku jestes w Danii wiecej niz owe 185 dni.

Starania sie o pozwolenie nie unikniesz. MOze je dostaniesz moze nie.
Aczkolwiek bez pozolenia ryzykujesz przymusowa rejestracje pojazdu na dunskie numery, plus spora kare.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Wombat

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Mar 2015, 17:52:10 »
Tylko, że ja wybieram się tam na 5 miesięcy na Erasmusa. To jest jeden semestr - od września do stycznia (120 dni). Nie melduje tam stałego pobytu. Dlatego właśnie pytam czy tego potrzebuje. Tam jest napisane, że jeśli Twój pobyt nie przekroczy 185 dni i jest Twoim pierwszym w Danii to można jeździć bez, cytując SKAT : "You do not need to apply for permission in such situations." Ale chciałem się upewnić, bo nie chce się pozbyć auta :D Słyszałem o karze jaka jest przewidziana za jazdę na PL tablicach w przypadku jeśli nie mamy do tego prawa, podziękuję :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Mar 2015, 19:56:03 »
Wydaje mi sie, ze w takiej sytuacji bez problemu, ale poczekaj na uzytkownika "Roga", to osoba, ktora jest najlepiej zorientowana na tym forum.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Mar 2015, 23:34:42 »

Når du kommer til Danmark, og dit ophold ikke forventes at overstige 185 dage, kan du benytte et udenlandsk registreret køretøj til kørsel under opholdet i landet. Dokumentation for opholdets varighed medbringes under kørsel. Du behøver ikke at søge om en tilladelse. 

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Mar 2015, 03:26:36 »
Czyli, "po ludzku"  ;)- Roga potwierdził to, co wygrzebałeś sam wcześniej- jeśli twój pobyt nie przekracza 185 dni , masz prawo jeździc nieprzerejestrowanym autem, pod warunkiem, że MASZ PRZY SOBIE dokumentację dotyczącą długości pobytu .
Kto niby miałby ten dokument Ci wystawić i czy w razie zatrzymania przez policje, potrafiłbyś się wytłumaczyc, że działasz w odniesieniu do tego konkretnego przepisu, to inna sprawa  ;).
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Mar 2015, 03:26:36 »

Offline Wombat

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Mar 2015, 05:35:06 »
Ten dokument dostaję z automatu, jako umowę bilateralną między moją uczelnią a uczelnią w Aarhus z datami rozpoczęcia nauki i jej zakończenia. Stanowi to podstawę do rozliczenia dofinansowania z UE w ramach tego programu :) Także dokument jest. Co to tłumaczenia, to myślałem, żeby sobie opis aplikacji do 21.059E, który zawiera ten cytowany fragment  wydrukować i mieć również przy sobie, abym mógł się na to powołać w razie kontroli. Dla pewności jednak napisałem maila do SKAT z tym pytaniem i czekam na odpowiedź :)

Baumi

  • Gość
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Mar 2015, 07:03:13 »
Uwaga: offtopic:

Tylko, że ja wybieram się tam na 5 miesięcy na Erasmusa. To jest jeden semestr - od września do stycznia (...)

Hehe... ja też przyjechałem tylko na Erasmusa tylko na 1 semestr... 8 lat temu... jakoś tak przeleciało...

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Mar 2015, 07:24:02 »
Ten dokument dostaję z automatu, jako umowę bilateralną między moją uczelnią a uczelnią w Aarhus z datami rozpoczęcia nauki i jej zakończenia. Stanowi to podstawę do rozliczenia dofinansowania z UE w ramach tego programu :) Także dokument jest. Co to tłumaczenia, to myślałem, żeby sobie opis aplikacji do 21.059E, który zawiera ten cytowany fragment  wydrukować i mieć również przy sobie, abym mógł się na to powołać w razie kontroli. Dla pewności jednak napisałem maila do SKAT z tym pytaniem i czekam na odpowiedź :)
Wyglada dobrze :)
Mysle, ze wystarczy.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Wombat

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Mar 2015, 12:52:42 »
Hello

As if the situation is like you are telling, you don´t need to apply for a permit to drive in your foreign vehicle in Denmark.

You have keep your resident in your home country, and your stay in Denmark is less than 185 days.

Med venlig hilsen
Janni Viuf Christiansen
SKAT

Udało się ;)

Offline ksiazecph

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 163
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Mar 2015, 16:40:12 »
ponownie zabytki sami zachwalaja sie, przytaczaj innych wypowiedzi, pisza bez sensu i nie na temat

jakie 10. miesiecy studiow?

gdzie to bylo napisane?

no i mozna nawet studiowac caly rok w dani ale to nie jest jednoznaczne ze dana osoba przebywa w dani przez wszystkie dni calego roku

odliczajac swieta i weekendy w dani to pozostaje jakies 258 dni rocznie, wakacje 30 dni itd.

tylko jak rzad dunski udokumentuje ze dana osoba tu dluzej przebywala niz te 185 dni

wiec spoko

duzo osob sprawdzaja ale nigdy nie sa w stanie wszystkich

 ;D     

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Mar 2015, 22:55:54 »
Czyli, "po ludzku"  ;)- Roga potwierdził to, co wygrzebałeś sam wcześniej- jeśli twój pobyt nie przekracza 185 dni , masz prawo jeździc nieprzerejestrowanym autem, pod warunkiem, że MASZ PRZY SOBIE dokumentację dotyczącą długości pobytu .
Kto niby miałby ten dokument Ci wystawić i czy w razie zatrzymania przez policje, potrafiłbyś się wytłumaczyc, że działasz w odniesieniu do tego konkretnego przepisu, to inna sprawa  ;).

Roga potwierdzil tylko to co jest gældende, a w imieniu Pani Heidi Nielsen, ktora wziela sobie kilka dni wolnego przed Swietami, odpowiedzila jej koleznka jak przystalo po angielsku, na zapytanie skabusewane w tym jezyku. Potwierdzila tylko to co juz wiedzielismy, ale dobrze miec to na pismie/mailu. Szybko, efektywnie, bez wielu postow. 


Offline ona79

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Lip 2015, 09:22:23 »
Witam

Wiem, że temat był już wielokrotnie poruszany ale muszę się upewnić czy dobrze myślę :)
Chciałabym z dziećmi zrobić niespodziankę mężowi i pojechać do niego autem na około 3 i pół tygodnia.
Niestety auto jest na niego a on pracuje w Danii 3 lata.
Wcześniej kilka razy był w Danii tym autem pracując w polskiej firmie i płacąc w Polsce podatki.
On nie może jeździć po Danii ale czy ja też nie mogę?
Bilety na prom miałabym w obie strony zakupione.
Nie znam duńskiego i ciężko mi cokolwiek znaleść a przed mężem nie chce się wygadać :)

Z góry dzięki za pomoc :)

poloniainfo.dk

Odp: Odgrzewanie staroci - Skat i pozwolenie na poruszanie się PL autem
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Lip 2015, 09:22:23 »

 

jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 13895
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
Gdzie najlepiej mieszka sie w Århus?

Zaczęty przez SarahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 21113
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2012, 19:29:18
wysłana przez air2006
muah Thai - gdzie mozna sie zapisac?

Zaczęty przez Muay Thai- gdzie znajde?Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 30091
Ostatnia wiadomość 14 Sty 2014, 13:41:34
wysłana przez czesio
Problem z logowaniem sie do banku

Zaczęty przez patrykos93Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11300
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2016, 20:03:06
wysłana przez daniaa
No i się qqqqqqqqqqqq zaczęło.....

Zaczęty przez aleszDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7395
Ostatnia wiadomość 23 Wrz 2007, 01:16:00
wysłana przez mawi