poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pobyt do 6 miesięcy .  (Przeczytany 5113 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Alduris

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
Pobyt do 6 miesięcy .
« dnia: 16 Kwi 2015, 18:57:38 »
WItam . Przybyłem tutaj na początku listopada . Zacząłem prace w pierwszy dzień roboczy tego miesiąca ubiegłego roku . Teraz jednak postanowiłem wrócić . Dzisiaj idąc do biura pani dała mi kartkę dzięki której będę mógł ubiegać się o ulgę podatkową na kwotę 25.900 . Ucieszony wyszedłem jednak postanowiłem to sprawdzić w internecie i mój entuzjazm opadł . A mianowicie doczytałem się informacji że jeśli jestem tutaj poniżej 183 dni to nie przysługuje mi fradrau z którego korzystałem . W przyklejonym wątku na forum po uważnym przeczytaniu dalej nie wiem czy jeśli teraz wyjeżdzam to anulują mi fradrau a zamiast tego dostanę tą kwote za zakwaterowanie i wyżywienie ? Co w takiej sytuacji zrobić i jakie dokumenty zanieśc do skatu ? Prosze  o pilna pomoc gdyż chciałem to załatwić w przyszłym tygodniu w ciągu dwóch dni i lecieć do polski gdyż bilet mam już zakupiony.
Dodam tylko że myślałem że spędzę tutaj więcej czasu i umowę o mieszkanie i o pracę miałem bezterminowo i nigdzie nie zgłaszałem że chce tutaj przyjechać tymczasowo tylko na stałe bo nie wiedziałem że wrócę :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt do 6 miesięcy .
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Kwi 2015, 23:51:34 »
O jakim fradragu piszesz. Co to za fradrag 25.900 kr., ktory jest zalezny od tego czy jestes tutaj powyzej czy ponizej 183 dni.   

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt do 6 miesięcy .
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Kwi 2015, 23:52:43 »
..a moze wkleisz to co doczytales na internecie, ze ci sie nie nalezy....

Offline Alduris

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pobyt do 6 miesięcy .
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Kwi 2015, 05:08:39 »
Pracownicy zagraniczni przebywajacy w Danii przez okres krótszy niz 6 miesiecy podlegaja tzw. ograniczonemu obowiazkowi podatkowemu - tzn. sa opodatkowani tylko z dochodów uzyskanych w Danii . Przy ciaglym pobycie ponad 6 miesięcy podlegaja pełnemu obowiązkowi  podatkowemu w Danii - tzn. musza wykazac w rocznym zeznaniu podatkowym równiez dochody uzyskane w innyc krajach i zaplacic od nich podatek . Jednak zaplacony w Danii podatek bedzie mozna nastepnie odliczyc od podatku w Polsce na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej miedzy Polska a Dania . Przy pobycie do 6 miesiecy nie przysluguje odpis podatkowy "osobisty" ( personfradrag wynoszacy 38.500 kr w roku 2006 ) - ale przy przekroczeniu 183 dni pobytu wchodzi on w zycie z moca od pierwszego dnia pobytu . Dlatego moze byc korzystne legalne przedluzenie pobytu ponad 183 dni dla ewentualnego odzyskania podatku zaplaconego w okresie ponizej tych pierwszych 6 miesiecy . Szczególy w artykule "Trick podatkowy dla studentów" - ale dotyczy to wszystkich osób zatrudnionych tymczasowo . A ten fradrau 25 900 to dostałem z biura i tam pisze ze za zakwaterowanie i wyżywienie. Nie wiem czy teraz zostać te kilka dni dłużej czy nie.  A dodam jeszcze że na tej kartce co dostałem pisze ze mam zaznaczyć jeśli byłem krócej niż rok i chce ulgi podatkowe dostać

Offline ksiazecph

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 163
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt do 6 miesięcy .
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Kwi 2015, 17:05:32 »
zasada, jesli masz podwojne prowadzenie domu to naleza ci sie ulgi do dwoch lat, przelec inne moje odpowiedzi badz innych to zapoznasz sie ze szczegulami bo nie chce mi sie o tym ponowie pisac   

pozostaw w spokoju te 183 dni bo one cie nie dotycza jesli masz podwojne prowadzenie domu

te 183 dni dotycza osoby ktore badz mniej badz wiecej dni pracuja w dani i gdzie maja placic podatek

jesli powyzej to w dani jesli ponizej to w kraju zamieszkania ale to dotyczy osoby tu zamieszkale na stale

do dwoch lat mozesz byc pracownikiem tymczasowym i uzyskiwac ulgi ale juz po roku tracisz pewne dotacje/ znizki podatkowe

po uplywie dwoch lat/ ciaglosci w dani jestes traktowany przez urzad dunski jako tu zamieszkaly i bedziesz pozbawiony tych ulg podatkowych ale tez sa przepisy ze nadal mozna z nich kozystac jesli dana osoba spelnia sie wymagane przepisy 

wczesniej pracowales, wyjechales, jesli wymeldowales sie z dani/ poinformowales urzad dunski ze opuszczasz danie, to teraz po ponownym przyjezdzie od poczatku zaczynasz

wiec masz ponownie dwa lata do ulg 
« Ostatnia zmiana: 17 Kwi 2015, 17:25:57 wysłana przez ksiazecph »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pobyt do 6 miesięcy .
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Kwi 2015, 21:33:18 »
A ja bym przymknela oko na dobre rady wujka ksiecia i poczekala na to co napisze Roga.
Roga to jedyny PRAWDZIWY specjalista na forum od spraw podatkowych.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt do 6 miesięcy .
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Kwi 2015, 22:51:08 »
2Ksiaze ma rowniez racje, tylko moze nie ma ochoty

poloniainfo.dk

Odp: Pobyt do 6 miesięcy .
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Kwi 2015, 22:51:08 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt do 6 miesięcy .
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Kwi 2015, 01:20:24 »
Jomir: Nie przesadzajmy. O wielu rzeczach (rowniez podatkowych), nie mam pojecia, ale zazwyczaj wiem gdzie mam szukac.  jak sie to wie, to nie sztuka byc "madrym". Zpatentem nazwal mnie nawet Profesorem, to chyba tylko z powodu juz nieco zaawansowanego wieku, takigo profesora co siedzi w kapciach przy kominu i slucha jazzu - tak raz napisal.  ;)

Ksiaze ma olbrzymia wiedze, ktorej z cala pewnscia nie posiada niejeden urzednik Skatu. Nie jest sie w stanie prezentowac linkow z tak szczegolowym przedstawianiem przepisow i zasad podatkowychjak on to robi, nie znajac tych przepisow i nie znajac jezyka dunskiego, a w szczegolnosci fachowego, na poziomie pozwalajacym na zrozumienie nielatwych pojec i definicji. Gratuluje. W wiekszosci wypadkow zgodny jestem z tym co przekazuje Ksiaze, bo nie mozna nie byc zgodnym z przepisami do ktorych bardzo trafnie odsyla ALE – czy z tej ogromnej wiedzy wyciagaja korzysc osoby poruszajace dany temat ktory nastrecza im trudnosci i watpliwosci? Oczekujacy pomocy forumowicze stoja czesto bezradni, co jest calkiem zrozumiale, poniewaz nie sa w stanie tego wszystkiego pojac i nie tylko oni, ale i zdecydowana wiekszosc dunczykow nie wiedzialaby o co chodzi.
Powracajac do sedna sprawy. Tutaj zgadzam sie w zupelnosci z Ksieciem odnosnie oceny sytuacji, ale sprobuje to moze troche przedstawic bardziej zrozumiale - bez linkow.
Wiemy teraz ze chodzilo o dwie sprawy. Ulga na wyzywienie i zakwaterowanie i Personfradrag. Zacznijmy od ulgi na wyzywienie i zakwaterowanie. Przysluguje w tymczasowym miejscu pracy i pod warunkime ze mowa o tym, ze podatnik jest w podrozy. Tymczasowe miejsce pracy to miejsce pracy, gdzie jego wykonywanie zostalo okreslone w kontrakcie w okreslonym okresie od....do....lub kiedy praca w sobie jest tymczasowa, np. praca w „budowlance” (zakonczenie jednej budowy/rozpoczecienowej), lub konkretny prjekt okreslony w czasie.  To ze podatnik musi byc w podrozy oznacza, ze zachowal swoje miejsce normalnego pobytu z ktorego przyjechal tutaj do pracy. Mam zwyczaj porownywania tego do delegacji, to znaczy wyjezdrzajac na jakis okres tymczasowej pracy. Okres ten, od strony ulgi ustalono na max 12 miesiecy, z mozliwoscia uzyskania ulgi na zakwaterowanie w dodatkowym okresie 12 miesiecy, ale pod warunkiem ze nadal mowa o tymczasowym miejscu pracy.
Teraz o Personfradrag. Normalnie wszyscy pracujacy maja Personfradrag. Podatnicy z ograniczonym obowiazkiem podatkowym i ktorzy nie przepracowali pelnego roku podatkowego, nie maja automatycznie Personfradragu w swoim rozliczeniu, bez wzgledu na to czy mowa o 183 dniach czy 250 dniach itp. Przepis mowi nawet o tym, ze im nie przysluguje ALE, jezeli mowa o dochodzie z pracy, to podatnicy z ograniczonym obowiazkiem podatkowym i okresem pracy ponizej 1 roku maja prawo wyboru opcji: 1. Zastosowania uzyskanego przez nich dochodu z niepelnego roku podatkowego jako kwoty dochodu za caly rok podatkowy (np. uzyskany dochod z 6 miesiecy pracy 200.000) bedzie figurowal jako dochod roczny i od niego naliczony podatem bedzie podatkim rocznym) ale BEZ sastosowania Personfradrag, albo opcja 2. Wybrac inny model rozliczenia, a mianowicie przeliczenia dochodu uzyskanego w tych 6 miesiacach na dochod w skali rocznej tzn. 400.000, naliczenia podatku od tych 400.000 i obniznia tego wylczonego podatku proporcjonalnie w zaleznosci od stosunku miedzy tym przeliczonym dochodem 400.000 a fakycznie uzyskanym 200.000, to znaczy obnizeniem obliczonego podatku o 50% i z ZASTOSOWANIEM Personfradrgu. Aby sprawdzic co sie nam lepiej oplaca, nalezy korzystc z rubryki 69 w rozliczeniu, a raczej w w zmianach/poprawkach rozliczenia, odfajkowujac ta rubryke lub nie i porownujac rezultat podatkowy obu opcji.
Pozostaloby jeszcze powiedziec krotko o „dobbeldomicil”, bo to tez bylo niedawno poruszane. A wiec dobbeldomicil ma miejsce kiedy podatnik ma nieograniczony obowiazek w obu krajach. Nie wchodzac w detsle, zalozmy ze po przekroczeniu okresu pobyrtu w Danii w ilosci 183 dni, podatnik nie ma juz ograniczonego obowiazku podatkowego (begrænset skattepligt) i Skat uznal ze ma pelen obowiazek podatkowy. Nie wnikajac w szczegoly i nie pytajac podatnika, Skat traktuje go tak jak wszystkich innych podatnikow w Danii. I teraz pytanie czy w takiej sytucji podatnik ten traci mozliwosc korzystania z niektorych ulg podatowych z ktorych korzystal jako podatnik z ograniczonym obowiazkiem podatkowym. NIE, ale pod warunkime ze jednoczesnie jest takim samym podatnikime z nieograniczonym obowiazkiem podatkowym w Polsce. Dowod na ten fakt, moze podatnik przedstawic pobierajac w Urzedzi Skarbowym CRF-1 (za 17 pln) – jest to Certyfikat Rezdencji Fiskalnej, w ktorym US poswiadcza ze dana osoba zmieszkajaca (adres) od dnia xxxx jest podatnikiem dla Rzeczypospolitej z pelnym obowiazkiem podatkwom. A wiec mamy do czynienia z dobbeldomicil. Jezeli oprocz tego zaswiadczenia przedstawimy inne dokumenty z Polski, ze nasze centrum spraw zyciowych jest w Polsce, to wowczas mozemy korzystac albo z zasad ustanowionych dla podatnikow-dobbeldomicil przez 2 lata, ale mozemy tez wybrac zasady stosowane dla tzw. grænsegænger. Przy tej opcji dochod uzyskany w Danii powinine wynosic minimu 75% lacznego dochodu podatnika, Skat moze ocenic jak czesto podatnik jezdzi do domu do najblizszej rodziny. Korzysci, to dodatkowy Personfradrag jezeli wspolmalzonek w Polsce nie ma dochodu, ale korzysc zostaje ograniczona jezeli ma dochod. Przy dochodzie brutto okolo 43.000 dk. (24.000 pln.) nie ma juz korzysci z tego tytulu. Mozna tez odliczyc odsetki od kredytow zaciagnietych w Polsce i byc zwolnionym od placenia podatku od wartosci nieruchomosci wlasnej w Polsce, ktory wynosi 1% jej wartosci. Pozostali podatnicy z Polski, ktorzy maja pelen obowiazek podatkowy w Danii, a ktorych centrum spraw zyciowych nie jest w  Polsce, maja obowiazek zgloszenia tego faktu w rozliczeniu podatkowym i placic ten podatek.
Mysle, ze jakos przebrnelismy przez ten nudny temat. Godzina juz po 02:00. Dobranoc.   

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt do 6 miesięcy .
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Kwi 2015, 01:26:43 »
..uzupelnienie. Z zasada dla grænsegænger, mozna praktycznie korzystac w nieskonczonosc, to znaczy tak dlugo jak sie pelnia warunki..

Offline Alduris

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pobyt do 6 miesięcy .
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Kwi 2015, 14:04:23 »
Czyli rozumiem że jeśli skorzystam z tego co przedstawiła mi pani w biurze Czyli ulgi na wyżywienie i zakwaterowanie to nie przysluguje mi ta normalna kwota wolna od podatku.  Tak mam to rozumieć?  przepraszam za moją niekompetencje w tej sprawie ale nigdy nie nie rozliczalem się ani w Dani ani w Polsce. Więc nie mam pojęcia jak to działa . Moi dochód przez pół roku wyniósł około 170 tysięcy koron. Nie chcę po prostu kombinować o mieć problemu ze za kilka miesięcy przyjdzie mi kilkadziesiąt tysięcy do oddania. Po prostu jeśli mi coś przysługuje chciałbym z tego skorzystać
Więc najlepiej było by złozyc ten wniosek o odliczenie za wyżywienie itp. Oraz jak to wygląda gdybym np za rok albo za dwa przyjechał na 3 miesiące na wakacje. Dziękuję bardzo za pomoc.

poloniainfo.dk

Odp: Pobyt do 6 miesięcy .
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Kwi 2015, 14:04:23 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4077
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Pobyt stały dla nastolatka, a gdzie dowód?

Zaczęty przez hejliDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7119
Ostatnia wiadomość 24 Wrz 2013, 20:48:45
wysłana przez Jomir
Wzory wnioskow na pobyt, prace i laczenie rodzin

Zaczęty przez rogaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 98
Wyświetleń: 195385
Ostatnia wiadomość 15 Lip 2018, 20:25:20
wysłana przez Jomir
pobyt stały po przepracowaniu 3 i pół roku w Danii????

Zaczęty przez katia963Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 28813
Ostatnia wiadomość 11 Sty 2010, 10:48:03
wysłana przez Svaria
Ubezpieczenie duńskie. Rachunek za pobyt w szpitalu w Polsce.

Zaczęty przez dziubasewoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10461
Ostatnia wiadomość 03 Sie 2011, 07:03:30
wysłana przez faja