poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: przeprowadzka z dzieckiem-OCZEKIWANIE NA ZASIŁKI do mieszkania i żłobka?  (Przeczytany 7102 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asana11

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
 Witajcie,
Będę ogromnie wdzięczna za info na temat ile czasu zajmie oczekiwanie po przeprowadzce do Danii na zasiłki od państwa. Najpierw chcę znaleźć pracę przez internet (np. jako nauczyciel jezyka angielskiego w przedszkolu), a potem już mając pracę chcę się przenieść z mężem i dzieckiem. Czy orientujecie się ile czasu czeka się na zasiłki np. na dziecko, socjalny rodzinny, mieszkaniowy, bo na razie będziemy musieli żyć tylko z mojej pensji.

Czy z jednej pensji w Danii da się wynająć mieszkanie i utrzymać 3 osoby? Troszkę mnie stresuje, że może na początku będzie cieżko finansowo.
Niestety mąż nie będzie mógł jeszcze rozpocząć pracy, bo musi starać się o pozwolenie na pobyt (jest spoza UE). Podobno taka procedura może zająć nawet do 6 miesięcy od przyjazdu :/

Córcia ma 20 msc, czytałam, że zasiłek na dziecko przyznawany jest dopabuse po 6 msc zamieszkania, w wysokości 25%, a za kolejne pół roku 50%. Czy to prawda, że trzeba czekać aż 6 msc na zasiłek na dziecko? Może znacie stronkę internetową gdzie się mogę dowiedzieć na ten temat więcej?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Zeby maz mogl otrzymac pozwolenie o pobyt musisz miec mozliwosc utrzymania go, i przemieszkac z nim wczesniej kilka lat w Polsce.

Dzieci w przedszkolach nie uczy sie angielskiego. W szkolach od zerowki tak, ale od dunskiego nauczyciela wymaga sie nauczania przynajmniej dwoch przedmiotow.

Jezeli udokumentujesz 10 lat pracy w Polsce, ominie Cie stopniowe zwiekszanie zasilku dla dziecka.

Zasilku socjalnego nie dostaniesz dopoki tu nie popracujesz i pracy nie stracisz.
Doplata do mieszkania jest mozliwa, do przedszkola tez.

Zasilki sa dla ludzi, ktorzy znalezli sie w naglej potrzebie - losowo, a nie planowo.
NA szczescie niebiescy u wladzy, wiec moze cos sie przykreca.
« Ostatnia zmiana: 27 Cze 2015, 10:15:55 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Hm...nie wiem, czy to autentyk, czy znów komus na forum się nudzi i podrzuca takie tematy  ;).
 Ale jeśli przyjmiemy, że to autentyk, to odpowiedziałabym Asanie tak :
Najpierw znajdź te pracę przez internet, to pogadamy  ;).
Póki nie masz perspektyw- realnych- na PRACĘ tu, to wszelakie rozważania na temat zasiłków są tylko "przelewaniem z pustego w próżne".
Ktos ci chyba straszliwych bajek naopowiadał, jesli myslisz, że przyjedziesz tu, wystapisz o zasiłki - SOCJALNE i inne takie i bedzie fajnie  8).
ZWYCZAJNIE nie masz do nich prawa, póki nie masz REJESTRACJI pobytu (nie ma pozwoleń dla ludzi z UE ). A by ją uzyskać, musisz mieć pracę , mieszkanie (też nie "dają", trzeba samemu wynająć i nie jest to "groszowa sprawa" ).
Temat kosztów życia w Danii dla nowoprzybyłych był na tym forum poruszany. Poszukaj na forum, będziesz miała jakie-takie pojęcie, czy z jednej pensji (zalezy jeszcze, z jakiej ), możesz utrzymać rodzinę.
Na zasiłki radzę nie liczyć za bardzo- nawet, jesli dostaniesz dopłatę do przedszkola czy mieszkania i zasiłek na dziecko, to i tak nie są to owe "bajeczne pieniądze", o których krążą legendy i NAPRAWDĘ jest to tylko NIEWIELKA ulga w budżecie.
Z własnego doświadczenia wiem, iż zasiłku  na dziecko nigdy nie wliczamy do domowej ekonomii- te pieniądze (w zalezności od wieku dziecka- kilka tysięcy, ok 3-4  na kwartał )są traktowane jako "ekstra", wydawane na drobne potrzeby dziecka ( a dziecko zawsze ma ich wiele  ;) ) i nigdy nie liczę ich  w budżecie domowym.
"Socjalu" takiego, jak wyobrazają sobie niektórzy Polacy, po prostu NIE MA w Danii. Jak pisała Jomir- możesz dostać zapomogę LOSOWĄ , tzw. "kontanhjaelp" , jeśli np stracisz pracę, nie będąc ubezpieczona w A-kasse (takie ubezpieczenie, które opłaca sobie kazdy na wypadek utraty pracy) lub nie nabywając jeszcze praw do pieniędzy z owej A-kasse (nalezy spełnić pewne warunki- ilość przepracowanych godzin itd. ). Ale owa zapomoga MOŻE być przyznana ludziom przebywającym w Danii "na warunkach unijnych" na kilka miesięcy, a jeśli w tym czasie nie znajdziesz pracy - adieu, Królestwo Danii pieknie podziękuje Pani za wizytę i poprosi o opuszczenie terytorium.
Jeśli myślisz o "socjalu" i wszelakich zasiłkach, by utrzymac rodzinę, lepiej zastanów się nad wyborem innego państwa do życia. Tu to nie przejdzie.

" Polak gorszego sortu"

Offline Asana11

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Dziękuję za odp. To jest właśnie największy problem, że mąż nie będzie mógł od razu znaleźć pracy. Gdybyśmy oboje mogli pracować, nie bałabym się o finanse i nie dopytywała o zasiłki :( Nie jest to proste, aby przenieść się za granicę mając małe dziecko i mnóstwo formalności do spełnienia, żeby mąż dostał pozwolenie na pracę w Danii. Pracy w Danii jeszcze nie znalazłam. Najpierw chcę akredytować studia z PL.

JOMIR piszesz, że dzieci w przedszkolach nie uczą się angielskiego? Kiedy googlowałam hasła w stylu "przedszkole anglojezyczne" + nazwę miasta' sporo ich wyskakiwało, więc myślałam, że jest sporo przedszkoli językowych dla maluchów.

Czy macie może wiedzę na temat nazw popularnych szkół językowych dla dzieci w Danii? W Polsce są np. Helen Doron i EarlyStage. Może w takich placówkach też bym mogła spróbować, bo w Polsce pracowałam jako lektor ang dla dzieci.

HAPPYBETI nie chodzi mi o to, aby się latami utrzymywać z zasiłków, a jedynie chciałabym wiedzieć jaką pomoc mogę otrzymać dopóki mąż nie będzie miał możliwości podjęcia pracy. Dania była zawsze moim nr 1 krajów zagranicznych, aby tam zamieszkać. Sprawdzę te wpisy o kosztach zycia i utrzymania.

Pozdrawiam A.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
To sa pierwsze pilotazowe przedszkola, glownie w Kopenhadze i Århus. Przedszkola mozna policzyc na palach u rak.

Zaby Twoj maz otrzymal pozwolenie na pobyt po pierwsze musisz z nim mieszkac w Polsce, prez pewien okres, nie pamietam jaki. Tu masz rzadowa strone, gdzie wszystko znajdziesz po angielsku.

https://www.nyidanmark.dk/en-us/coming_to_dk/familyreunification/family_reunification_under_eu-law/family_reunification_danish_nationals_under_eu-law.htm

PODSTAWOWYM warunkiem otrzymania pobytu dla Twojego meza bedzie to, ze Wasza rodzina NIE bedzie sie utrzymywala bez zasilkow.
« Ostatnia zmiana: 29 Cze 2015, 21:01:50 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Asana11

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Dzięki Jomir  :) Rzeczywiście już gdzieś słyszałam o tym, że przychylniej patrzą na obcokrajowca, który stara się o pozwolenie na pobyt nie pobierając jednocześnie zasiłków, co w naszym przypadku prawdopodobnie przekreśla Danię na początkowe możliwości finansowe  :-\ Jeszcze sprawdzę te koszty życia i mw ile mogę zarobić samodzielnie w Danii, ale czarno to widzę, niestety...
 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
To nie o to chodzi, ze przychylniej patrza, a na to, ze pobranie zasilku oznacza przerwanie pozwolenia.

JAk ja kiedys przyjechalam do mojego meza, musielismy wplacic 60.000 koron kaucji, z ktorej ewentualnie pobrane zasilki zostaly by potracone, a Polska byla wowczas juz nawet w Unii :)

W zwiazku z tym, ze nieco zmienly sie przepisy dla malzonkow do "unistow", z ktorymi wczesniej zamieszkiwano, nie bedziesz musiala kaucji wplacic, ale absolutnie nie bedziecie mogli otrzymywac, zadnych zasilkow. Poczytaj zreszta sama, zalaczony link. Tam tez sa odsylacze do aktow prawnych.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk


 

doplaty do mieszkania

Zaczęty przez marta999Dział Podatki

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 14641
Ostatnia wiadomość 11 Lip 2010, 19:28:18
wysłana przez ana32
Pomocy w szukniu mieszkania.

Zaczęty przez krzyk26Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6519
Ostatnia wiadomość 24 Sty 2015, 07:49:47
wysłana przez krzyk26
Co powinien zawierac raport usterek przy przejeciu mieszkania

Zaczęty przez baterDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4411
Ostatnia wiadomość 28 Sie 2015, 09:04:12
wysłana przez zpatentem
Podatek 19% od sprzedazy mieszkania

Zaczęty przez droningDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7025
Ostatnia wiadomość 16 Mar 2010, 22:58:23
wysłana przez droning
WYpowiedzenie mieszkania

Zaczęty przez nodanDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4891
Ostatnia wiadomość 13 Lut 2012, 21:33:58
wysłana przez zybis