poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Urlop  (Przeczytany 11456 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Urlop
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Lip 2015, 07:21:55 »
aHA.... Apropo's telefonu, samochodu i kompa!
Po pierwsze, od tego trzeba placic podatek, inaczej dozania z trzymania reki w nocniku beda jeszcze bardziej intenstywne.

Po drugie w Danii nikt z tego lachy nie robi. To sa normalne narzedzia pracy, standardowe wyposazenie pracownikow, ktorych stanowisko pracy tego wymaga, wiec znowu: koles nie jest spoko, a dal Ci to co powinien.
To tylko w Polsce auto sluzbowe i laptop traktuje sie jak szczyt laski panskiej! I jest to wymiar dbalosci u pracownika.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Lukaszos

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urlop
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Lip 2015, 07:29:11 »
Dzięki wszystkim za wypowiedzi, w końcu jakieś konkrety. Teraz muszę ładnie poprosić szefa o wolne, zaproponuję mu,żeby to co wykorzystam w tym roku odjął mi w przyszłym.
Co do samego kontraktu to spodziewałem się, że zawiera błędy kiedy go podpisywałem, ale wiedziałem również, że można podpisać wszystko, ponieważ jakiekolwiek niezgodne z prawem zapisy są nieważne. To że szef dał zapis o zakazie konkurencji zupełnie mu wybaczam, bo akurat w moim przypadku on sporo zainwestował, żeby mnie tutaj ściągnąć z PL i musiał mnie postraszyć, żebym po miesiącu go nie opuścił, nie mam o to żalu (przy podpisywaniu powiedziałem, mu iż sądzę że jest to nielegalne). Za jakiś czas jednak chciałbym ten kontrakt przeredagować i zaproponować mu nową wersję ale potrzebuję kogoś kto ma wiedzę i by na to zerknął. Może ktoś z Was pomoże, a być może dacie mi jakieś namiary na specjalistę? Mieszkam w środku Zelandii.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Urlop
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Lip 2015, 07:50:28 »
Zwiazki zrobia to w ramach czlonkowstwa. NIkt z forumowiczow nie zrobi tego dobrze.
Na forum jest jedyna swiatla osoba Roga, ale on jest specjalista od finansow.
Jestem na forum prawie od 10 lat i gwarantuje CI, ze zadnego prawnika tu nie ma, wiec nie daj sie naciac!.


A propo's prawnika - minimalmy koszt prawnika to 1200 koron za godzine. Czyli szesciomiesieczna skladka w zwiazkach! NIe wiem czemu sie tak bronisz przed zwiazkami! To nie Polska!.

Szef nie moze Ci udzielic urlopu z gory to jest asbolutnie nie zgdone z prawem. Moze natomiast udzielic CI urlopu bezplatnego w kazdej chwili.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Lukaszos

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urlop
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Lip 2015, 14:12:01 »
Ale - primo- do A-Kasse MUSISZ się zapisać, niezaleznie od wszystkiego. to twoje "ubezpieczenie" na wypadek utraty pracy, to A-Kasse wypłaca zasiłek dla bezrobotnych, w Danii nie nabywasz praw do niego "automatycznie", pracując. Wydatek "groszowy" , a nie obudzisz się z ręką w nocniku  8). A trzeba to zrobic jak najszybciej, bo świadczenie przysługują po określonym okresie płacenia składek i przepracowanych godzin. Więc , by Ci to nie "uciekało" , nie trać czasu.
Co do Związków (funkcjonujących przy A-Kasse - lub odwrotnie  :P )- to jest opcjonalne. możesz być ich członkiem, nie musisz. A, jako, że związki funkcjonują jako niezależne struktury, pracodawca nawet nie musi wiedzieć, czy jesteś ich członkiem.


Sprawa wygląda tak, że nie obawiam się zwolnienia i bezrobocia, a w razie czego jestem pewien, że pracę znajdę błyskawicznie (taka branża, a ja jestem dobry w tym co robię ;) ). Rozważam również powrót do Polski w przeciągu dwóch-trzech lat. Czy w takim wypadku zapisywanie się do A-Kasse ma sens? Dajmy na to, że zgodnie z moim planem pracuję te 3 lata, zwalniam się i wracam do PL. W takim przypadku środki, które wpłaciłem na ubezpieczenie przepadają, prawda? Może lepiej w takim wypadku odkladać te 300-400 dkk miesięcznie do skarpety ;)? Czy jest jeszcze coś (poza ubezpieczeniem od bezrobocia) co daje należenie do A-kasse?




Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Urlop
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Lip 2015, 15:25:47 »
Niestety A-kasse to tylko ubezpieczenie od bezrobocia.
 Tak jak ubezpieczenie samochodu z autocasco.
 Placisz, jezdzisz bez wypadku i nikt ci nic nie zwraca przy sprzedazy auta.
Jedni sie ubezpieczaja, inni nie, powodzenia
 

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Lip 2015, 03:07:22 »
Lukaszos- plany planami, a nie wiemy, co zycie przyniesie.
Być może wcale po tych 2-3 latach spędzonych tu, do Polski nie będziesz chciał wracać- ilu jest tu, wśród nas, takich, ktorzy przyjechali "zarobić troche i wrócić", a zdecydowali się zostać, bo zwyczajnie bardziej im się w Danii spodobało.
A-Kasse to , oczywiście, Twój wybór, ale...nawet, jeśli jesteś pewien, że w razie utraty pracy (zdarzyć się może wszystko, np. firma może zbankrutować ) szybko znajdziesz zatrudnienie, to po co nawet ten miesiąc żyć z oszczędności, skoro możesz miec wypłacone "ubezpieczenie" ?
"Chojraków" , co to "sobie poradzili" było już na tym forum wielu, piszących potem dramatyczne posty "Pomóżcie , straciłem pracę, co dalej !!! ". Zawsze pierwsze pytanie brzmiało "A A-Kasse opłacałeś ? ".
Ja bym radziła jednak ci do tej A-Kasse się zapisac- wydatek niewielki, nieodczuwalny. A na ludzi, którzy A-Kasse nie opłacaja, patrzy się trochę jak na potencjalnych klientów socjalnych, którzy sami nie zadbają o swoją przyszłość, tylko w razie nieszczęścia liczą na pomoc państwa. Warto i ten aspekt wziąc pod uwagę i "przeboleć" te kilkaset koron miesięcznie.
" Polak gorszego sortu"

Offline Lukaszos

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urlop
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Lip 2015, 21:48:44 »
Lukaszos- plany planami, a nie wiemy, co zycie przyniesie.
Być może wcale po tych 2-3 latach spędzonych tu, do Polski nie będziesz chciał wracać- ilu jest tu, wśród nas, takich, ktorzy przyjechali "zarobić troche i wrócić", a zdecydowali się zostać, bo zwyczajnie bardziej im się w Danii spodobało.
A-Kasse to , oczywiście, Twój wybór, ale...nawet, jeśli jesteś pewien, że w razie utraty pracy (zdarzyć się może wszystko, np. firma może zbankrutować ) szybko znajdziesz zatrudnienie, to po co nawet ten miesiąc żyć z oszczędności, skoro możesz miec wypłacone "ubezpieczenie" ?
"Chojraków" , co to "sobie poradzili" było już na tym forum wielu, piszących potem dramatyczne posty "Pomóżcie , straciłem pracę, co dalej !!! ". Zawsze pierwsze pytanie brzmiało "A A-Kasse opłacałeś ? ".
Ja bym radziła jednak ci do tej A-Kasse się zapisac- wydatek niewielki, nieodczuwalny. A na ludzi, którzy A-Kasse nie opłacaja, patrzy się trochę jak na potencjalnych klientów socjalnych, którzy sami nie zadbają o swoją przyszłość, tylko w razie nieszczęścia liczą na pomoc państwa. Warto i ten aspekt wziąc pod uwagę i "przeboleć" te kilkaset koron miesięcznie.
No dobra, powiedzmy, że zapiszę się ale nie wymiarze pełnym, tylko częściowe ubezpieczenie. Co oznacza częściowe ubezpieczenie i po jakim czasie przepracowanym mogę oczekiwać pomocy? I czy sposób zwolnienia (np jeżeli sam się zwolnię na własne życzenie) ma jakiś wpływ na decyzję o przyznaniu wypłat? Przez jaki czas będę otrzymywał wypłaty gdybym nie mógł (nie chciał ;) ) znaleźć pracy?

poloniainfo.dk

Odp: Urlop
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Lip 2015, 21:48:44 »

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Lip 2015, 12:43:03 »
Wymiar A-Kasse nie zalezy od Twojego "widzimisię", a od tego, czy jesteś zatrudniony na pełnym etacie, czy częściowym. Jesli pracujesz w pełnym wymiarze- opłacasz całość. Zrezygnować możesz z nalezenia do związków zawodowych i opłacania składek, ale A-Kasse , jako taka, nie jest "negocjowalna" .
W razie rezygnacji z pracy , obowiązuje cię "karencja", kilka tygodni, ale nie pamiętam dokładnie, ile, zanim zaczniesz dostawać pieniądze. Dlatego zawsze lepiej dogadać się z szefem, niech cię "wyrzuci" ;).
Okres wypłaty "dagpenge" , bo tak nazywamy ten zasiłek, wynosi ok. 2 lata. Przez tyle czasu możesz pobierać pieniądze , nie mając pracy.
Członkiem A-Kasse musisz być rok i przepracować w tym czasie chyba 1000 godzin, ale to jeszcze trzeba dokładnie sprawdzić, najlepiej we właściwej A-Kasse,
" Polak gorszego sortu"

Offline aneczka.k

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 171
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Lip 2015, 05:38:55 »
Do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych z akasse trzeba mieć przepracowane 1924godziny w pełnym etacie i 1258 godz. w niepełnym oraz trzeba byc członkiem akasse min. rok, po spełnieniu tych warunków mozesz przejść na dagpenge. W przypadku gdy sie sam zwolnisz, przez około 3 tyg bedziesz bez prawa do zasiłku. Nigdy nie mozesz byc pewien swojej pracy, rożnie bywa dlatego bardzo ważne jest od razu zapisac sie do akasse ( bo dopabuse od tego momentu liczą ci sie godziny i okres członkostwa ), pamiętaj szef dba o interesy firmy a nie twoje...

poloniainfo.dk

Odp: Urlop
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Lip 2015, 05:38:55 »

 

Urlop.

Zaczęty przez FlashDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3027
Ostatnia wiadomość 13 Mar 2012, 18:11:23
wysłana przez Flash
Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 250642
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
ile trwa ustawowo urlop

Zaczęty przez ile trwa ustawowo urlopDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5007
Ostatnia wiadomość 23 Cze 2009, 23:20:01
wysłana przez felis
urlop po narodzinach dziecka.

Zaczęty przez grzes85_2006Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4472
Ostatnia wiadomość 24 Kwi 2012, 21:34:50
wysłana przez Jomir
urlop tacierzyński

Zaczęty przez magiDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 8101
Ostatnia wiadomość 12 Lip 2009, 13:16:02
wysłana przez Jen28