poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: muszę oddać do SKAT 30513 kr.  (Przeczytany 9172 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline robotnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...
muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« dnia: 28 Kwi 2016, 06:26:32 »
Dostałem w marcu 2016 od SKAT informację że muszę zapłacić/oddać do SKAT 30513 kr. Jest to za rok 2012, 2013. Jest to dużo pieniędzy. Dowiedziałem się że prawdopodobnie dużo mi naliczyli za małżonkę, która w 2010 roku wyjechała do Polski. Wymeldowała się ale skat dalej miał w systemie że istnieje. Czy ktoś się już spotkał z taką sprawą? Czy jest jakieś inne wyjście?
POLSKA

Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Kwi 2016, 07:04:43 »
Wklej to pismo bez danych osobowych
 zobaczymy co tam wymyslili, jak uzasadniaja ten zwrot.
Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

Offline robotnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Kwi 2016, 20:03:36 »
Mam tylko rachunek do zapłaty nic więcej nie napisali,
załączam 2 pliki




POLSKA

Offline Habanero

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 98
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 372
  • Reputacja: +42/-25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tabula rasa...
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Kwi 2016, 20:24:15 »
gdzie jest napisane że to trzeba pomnożyć przez 3 ?  Oczywiście poza tym że Ty tak napisałeś...


"Du mangler i alt at betale 10.171 kr" 
"Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów."
S.Lem

Offline robotnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Kwi 2016, 20:49:45 »
gdzie jest napisane że to trzeba pomnożyć przez 3 ?  Oczywiście poza tym że Ty tak napisałeś...


"Du mangler i alt at betale 10.171 kr" 
Zaznaczone w kółku na czerwono "Husk, at du også skal betale næste rate..."
Poza tym patrzyłem na moje årsopgørelse 2012, 2013 i mam tam na czerwono około  -12000 kr. oraz -18000 kr.
Razem ponad 30000 kr.
POLSKA

Offline Habanero

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 98
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 372
  • Reputacja: +42/-25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tabula rasa...
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Kwi 2016, 20:54:39 »
faktycznie... moje noedopatrzenie. Nie zazdroszczę sytuacji i mam nadzieję że da się jakoś wyjaśnić
"Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów."
S.Lem

Offline ajka1971

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Kwi 2016, 21:18:01 »
"Husk, at du også skal betale næste rate..."

zwroc uwage, ze nastepna rata jest 20.04.2016. taka sama jak na blankiecie do zaplaty. Nie ma nic o kolejnych terminach.


poloniainfo.dk

Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Kwi 2016, 21:18:01 »

Offline Habanero

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 98
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 372
  • Reputacja: +42/-25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tabula rasa...
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Kwi 2016, 06:38:56 »
Nie ma nic o kolejnych terminach.



To mnie trochę zbiło z tropu. W zeszłym roku pomagałem pewnym ludziom w podobnej sprawie i na takim samym świstku mieli wypisane terminy wszystkich rat
"Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów."
S.Lem

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Kwi 2016, 09:08:23 »
Z podobobna sprawa, spotkalam sie - moja mama sprzedala dom, zapomiala usunac z zeznan podatkowych ulgi z tytulu kredytu i tak przelecialo kilka lat.
Pieniadze skatowi musiala zwrocic, jedyne co zrobiono to podzielona na raty (zreszta jak u Ciebie).

Z Twojego listu rozumiem, ze jest to przypomnienie, ze zapomniales zaplacic 5 kwietnia 10.171
Pozniej pisza, ze jednoczesnie przypominaja, ze 20 wkietnia bedziesz mial do zaplaty nastepne 10.171
Tez nie widze, zeby bylo razy 3.
No chyba, ze masz jeszcze marcowe? albo juz doliczyles majowe?

Szkoda, ze zwlekales, bo sie nagromadzilo, a to juz jest rozlozenie na raty.

Sprobuj zadzwonic do skat, powiedz jak bylo - ze nie zrozumiales o co chodzi i dlatego nie zaplaciles. I prosisz o nowe terminy.
MOze akurat poprzesuwaja.
Musisz sie jednak liczyc, ze pierwsza rate bedziesz musial zaplacic od razu.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Kwi 2016, 16:09:34 »
Jezeli masz trudnosci z platnoscia, to mozesz starac sie o rozlozenia np. na 10 rat. Zwroc sie w tej sprawie bezposrednio ze swojej teczki podatkowej. "robotnik" - cos mi ten nick mowi, chyba bylismy przed kilku laty w kontakcie, wlasnie wtedy kiedy malzonka wyjezdrzala do Polski (z dziecmi).

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Kwi 2016, 17:03:45 »
Tej doplaty mozna bylo uniknac, zwracajac sie do Skat od razu po wyjezdzie zony (2011?) i proszac o status podatnika Grænseger - Pan pracujacy tutaj, a malzonka z dziecmi mieszkajaca w Polsce. Teraz nie ma mozliwosci unikniecia zaplaty, a z drugiej strony to mozna powiedziec tak; w tych latach mial Pan wyplacane troche wiecej niz przyslugiwalo, a wiec mowa o pewnego rodzaju kredycie zaciagnietym w Skat, ktory teraz nalezy uwolnic. Nie chcialbym podwazam kompetencji innych osob, jezeli ktos pomagal Panu w rozliczeniach  w latach poprzednich, ale nie wyobrazam sobie zeby osoba pomagajaca, nie zapytala Pana w tej sprawie podwojnego Personfradrag (jezeli tak bylo) widzac w rozliczeniu na samej gorze 2 cpr.nr. Pana i malzonki i wiedzac ze zona tutaj nie mieszka. Powinien byc tylko Pana cpr.nr. i status pracownika grænsegænger z uzyskiwaniem ulgi na niepracujaca malzonke. Ale to juz nieistotne. Teraz, jezeli jeszcze Pan nie uzyskal tego statusu, to moze Pan sie starac o to wstecznie za 2014 (termin 30.6.2016) i jezeli zona nie pracuje to przysluguje Panu ta ulga, a 2015 - wiadomo, termin uplywa oficjalnie 1.5.2016.   

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Maj 2016, 17:23:37 »
Nie chcialbym podwazam kompetencji innych osob, jezeli ktos pomagal Panu w rozliczeniach...
Oby bylo wiecej osob pomagajacych z taką wiedzą Rogi.
Niestety juz sie spotykalem ze "specjalistami", ktorzy rozliczali Polakow z duzymi zwrotami. Bylo radosnie w pierwszym roku, gdy Skat "zwracał", a pozniej w następnych latach rozliczeń placz i pytania >Dlaczego mam tyle tysięcy do zapłaty<? ;)

Offline robotnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Maj 2016, 18:41:34 »
Teraz nie ma mozliwosci unikniecia zaplaty, a z drugiej strony to mozna powiedziec tak; w tych latach mial Pan wyplacane troche wiecej niz przyslugiwalo, a wiec mowa o pewnego rodzaju kredycie zaciagnietym w Skat, ktory teraz nalezy uwolnic. Nie chcialbym podwazam kompetencji innych osob, jezeli ktos pomagal Panu w rozliczeniach  w latach poprzednich, ale nie wyobrazam sobie zeby osoba pomagajaca, nie zapytala Pana w tej sprawie podwojnego Personfradrag (jezeli tak bylo) widzac w rozliczeniu na samej gorze 2 cpr.nr. Pana i malzonki i wiedzac ze zona tutaj nie mieszka. Powinien byc tylko Pana cpr.nr. i status pracownika grænsegænger z uzyskiwaniem ulgi na niepracujaca malzonke. Ale to juz nieistotne. Teraz, jezeli jeszcze Pan nie uzyskal tego statusu, to moze Pan sie starac o to wstecznie za 2014 (termin 30.6.2016) i jezeli zona nie pracuje to przysluguje Panu ta ulga, a 2015 - wiadomo, termin uplywa oficjalnie 1.5.2016.   

Jest dokładnie tak jak piszesz. Sprawdziłem. Żonę i dzieci wymeldowałem w 2010 ale skat nie dostał jakoś tej informacji od komuny i dawali mi podwójny Personfradrag, sam też tego nie zauważyłem a pieniądze szły na życie. Jak uzyskać status pracownika grænsegænger z uzyskiwaniem ulgi na niepracująca małżonkę? Może to mam? Jestem w stanie to sprawdzić?
POLSKA

Offline robotnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Maj 2016, 18:42:15 »
"robotnik" - cos mi ten nick mowi, chyba bylismy przed kilku laty w kontakcie, wlasnie wtedy kiedy malzonka wyjezdrzala do Polski (z dziecmi).
tak było
POLSKA

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Maj 2016, 22:02:12 »
Status pracownika transgranicznego mozna sprawdzic w swoim rozliczeniu podatkowym. Jezeli jest wpis ze rozliczenie nastapilo na zasadzie obowiazujacej pracownikow transgranicznych , to ma sie taki status. Ubieganie sie o ten status nalezy odnawiac kazdego roku, chyba ze podatnik ma ograniczony obowiazek podatkowy dla Danii, to wowczas automatycznie ma ten status, ale wiadomo, ze ograniczony obowiazek podatkowy ma sie przez pierwsze 183 dni pobytu w Danii. Majac pelen obowiazek podatowy dla Danii, nadal mozna uzyskiwac korzysci pracownika transgraniczengo, ale jak juz napisalem, nalezy odnawiac to kazdego roku, poniewaz przez rok mogly nastapic zmiany w sytuacji podatnika i albo przysluguja mu dodatkowe ulgi, ktore nie przyslugiwaly w roku poprzednim, albo niektore ulgi juz mu nie przysluguja, albo w ogole zadna  ulg dla pracownika transdgranicznego juz mu nie przysluguje. Ulig dla tych pracownikow, to mozna powiedziec jest caly "pakiet", zawiejajacy wiele ulg, ale nalezy spelnic warunkek uzyskania kazdej z ulg. Przykladowo moze to byc ulga na niepracujaca malzonke, ulga za placone odsetki w Polsce, ulga za placone w Polsce alimenty. Z roku na rok sytuacja moze sie zmienic. W przeciwienstwie do roku poprzedniego zona mogla pojsc do pracy i miala dochod, odsetki od kredytow zostaly splacone, albo zaciagnieto nowy kredyt itp.. dlatego wymagane jest odnawianie swojego statusu. Oczywiscie wpierw nalezy spelniac warunki zeby ten status w ogole posiadac a potem go odnawiac. 

A wiec "przestroga" dla osob, ktore same wprowadzja sobie ulgi podatkowe jak jazdy, wyzywienie i zakwaterowanie - sprawdzic przede wszystkim czy ulga sie nalezy (nie sluchac znajomych. kolegow ktorzy tak twierdza). Widzialem wiele wpisanych ulg np. na wyzywienie, gdzie osoba byla przekonana ze w pierwszym roku podatkowym nalezy sie ta ulg, albo ze pracowala tutaj krotko i dlatego ta ulga sie nalezy i ze Skat ta ulge zawierdzil i wyplacil nadplate podatkowa na Nemkonto. Oczywiscie wprowadzjac te ulgi bez starania sie o ww status, komputer przyjmie te odpisy/ulgi, obliczy nowe rozliczenie i jezeli bedzie nadplata to przeleje kwote na Nemkonto ALE......zrobil to komputer, a komputer nie ma nic nic do powiedzenia. Blednym jest wiec przekonanie wielu osob, ze "Skat mi zwrocil tyle i tyle tysiecy", albo "skat mi uznal .....". Wszystko zostalo zrobione przez kompurer Skatu. Uznanie lub nie uznanie nastepuje wylacznie przy kontroli podatkowej, a potem tak jak ktos juz napisal - placz i lament, ze dlaczego i z jakiego powodu Skat domaga sie zwrotu (swoich) pieniedzy.   
dlatego A) sprawdzic dokladnie swoja sytuacje, czy i jakie ulgi przysluguja, B) starac sie o te ulgi odnawiajac swoj status.

Powyzsze dotyczy tez ulgi na jazdy do domu. Jazdy do Polski to nic innego jak tylko dojazdy do pracy, tak jak dojazdy do pracy w Danii, z tym, ze odleglosc jest tak duza ze nie ma mozliwosci codziennego powrotu na nocleg. Sa to jazdy miedzy miejscem wykonywania pracy (a nie miejscem zamieszkania/adresem w Danii) a miejscem zameldowania w Polsce. Jazy musza byc uzasadnione do kogo i wjakim celu sie jezdzi. Oczywiscie nie ma problemu jezeli jest sie zameldowanym w Polsce z najblizsza rodzina (maz/zona, dzieci), ale np. po rozwodzie z zona i kiedy dzieci mieszkaja z matka a ojciec z nimi nie zamieszkuje - takie jazdy nie uprawniaja do ulg podatkowych. Oczywiscie ojciec moze jezdzic do dzieci, ale to jest jego prywatna sprawa spelniania obowiazku rodzicielskiego i nie ma nic wspolnego z dojazdem do pracy. Mozna przytaczac wiele przykladow.

Powracajac do sprawy "robotnika". Jezeli nie masz tego statusu (zobacz w rozliczeniu czy masz 2 Personfradragi, ale bez cpr.nr. zony w teoim rozliczeniu), to mozesz starac sie ten status wstecznie ale tylko za 2014.     

poloniainfo.dk

Odp: muszę oddać do SKAT 30513 kr.
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Maj 2016, 22:02:12 »

 

ulga skat na kupno domu

Zaczęty przez mokkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 13134
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2013, 19:23:11
wysłana przez Jomir
Skat - tłumaczenie i drobna pomoc

Zaczęty przez MostekDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 11406
Ostatnia wiadomość 04 Cze 2008, 17:31:14
wysłana przez Klingon
skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 14920
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
Darowizna w Polsce a Skat

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6887
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2019, 17:27:30
wysłana przez cirol
Skat odnosnie auta na pl dechach prosze o tlumaczenie/wyjasnienie

Zaczęty przez witiawDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 17213
Ostatnia wiadomość 13 Gru 2014, 21:09:25
wysłana przez roga