poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Podatek za niepełny rok w Danii + ulgi  (Przeczytany 4988 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dagothar

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Podatek za niepełny rok w Danii + ulgi
« dnia: 29 Kwi 2016, 13:23:04 »
Witam,

W zeszłym roku (2015 r.) przepracowałem w Danii trzy miesiące (w Polsce nie miałem żadnych dochodów). Ostatnio otrzymałem mailem na moje konto w borger.dk pismo, z którego wynika, że deklarację podatkową muszę złożyć na papierze (w terminie do 3 lipca 2016). Z treści maila wynika, że wystarczy mi wysłać wypełniony druk 04.076 (" If you did not run your own business and/or rent out your property in 2015, it will be sufficient to print and complete a ‘Tax return with two tax liability periods' (form 04.076) and submit it to us."). Mam parę pytań i wątpliwości:

Kiedy wypełniałem Forskudsopgørelse (wstępne zeznanie) w 2015, wpisałem sobie ulgi za podróż (1300km w jedną stronę) i Rejseudgifter (w sumie 25.900 dkk, czyli max. - za 90 dni pracy). W Polsce jestem zameldowany i mieszkam z rodzicami (nie mam własnego mieszkania). W Danii wynajmowałem pokój. Wydawało mi się, że te ulgi mi się należą, ale teraz nie jestem pewien. Czy wystarczy jeśli w razie czego przedstawię SKAT dowód zameldowania? A może lepiej nie ryzykować i w zeznaniu nie uwzględniać ulgi (ale wtedy będę musiał dopłacić podatek, tak?)

Pozdrawiam,
Adam



Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek za niepełny rok w Danii + ulgi
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Kwi 2016, 13:35:23 »
Zaliczkowa deklaracja podatkowa *

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek za niepełny rok w Danii + ulgi
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Kwi 2016, 13:52:10 »
ups....zaloczkowa deklaracja podatkowa (karta podatkowa) na 2015 nie ma wiekszego znaczenia. To tylko wlasne przewidywania podatnika odnosnie spodziewanych przez niego dochodow i odliczen powodujacych obnizenie podstawy opodatkowania. Oczywiscie karta podatkowa ma wplyw na ewentualne obliczenie nadplaty lub doplaty podatkowej ale to juz inna sprawa. To co wpisales do karty podatkowej nie interesuje SKATu. W prospozycji rozliczenia sporzadzonego przez SKAT sa tylko ulgi ustawowe, ktore przysluguja wszystkim podatnikom. Ulgi indywidualne jak np. jazdy do domu, ktore rowniez sa dojazdami do pracy czy odliczenie tzw. Rejseudgifter (kost og logi) nalezy wprowadzic samemu do rozliczenia, jezeli przysluguja. Sprawdz swoj kontrakt zatrudnienia. Nie jest waznym ile w Danii pracowales czy 3 miesiace czy dluzej. Waznym jest czy w chwili rozpoczynania pracy byla mowa o tymczasowym miejscu pracy z wpisem w kontrakcie ze kontrakt jest od....do  lub np. ograniczony czasowo na okres xxx miesiecy. Na przyklad okres probny w kontrakcie to rowniez tymczasowe miejsce pracy. Takim miejscem pracy jest tez praca sezonowa.
Pamietaj, ze pierwszy przyjazd do Danii do pracy i powrot do domu to rowniez dojazdy do pracy i podlegaja odliczeniu wedlug obowiazujacych stawek za "kilometrowke". Korzystales  z promu, to koszt biletu rowniez mozesz wliczyc. Jezeli masz dostep do rozliczenia w swojej teczce podatkowej (np. logujac sie cpr.nr. i haslem TastSelv), mozesz sam wprowadzic zmiany do rozliczenia nie wypelniajac blankietu 04.076. nie masz hasla TastSelv - mozesz zamowic je na stronie Skatu i przyjdzie na twoj adres . rpwniez jezeli jest tob adres polski.
     

Offline dagothar

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Podatek za niepełny rok w Danii + ulgi
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Kwi 2016, 14:45:51 »
Dziękuję za odpowiedź,

Rozumiem, że w takim razie kontrakt ograniczony czasowo do 3 miesięcy kwalifikuje się jako praca tymczasowa? (nie było okresu próbnego, krótki projekt na uczelni).

Co do odliczenia kilometrów podróży, obawiam się, że nie mam paragonów za paliwo - czy wpisać i tak? Jeździłem samochodem - znalazłem informację, że na tak krótki okres nie potrzebuję go tam rejestrować.

Dodatkowo w Arsopgorelse wyliczyli mi dochód za 2015 r. w wysokości 108 893 koron - co mi się nie zgadza. Kontrakt miałem wypisany z wynagrodzeniem rocznym w wysokości 372 776 koron rocznie (wliczając 17% pensji), ale licząc tylko trzy miesiące daje to 93 194 dkk. Jeśli doliczę honorarium jakie otrzymałem wcześniej za gościnny wykład (10000 dkk, nie byłem jeszcze zarejestrowany w Danii) wychodzi w sumie 103 194 dkk. Skąd ~109 000?

Czy pomimo opłacenia podatku w Danii muszę się z tego rozliczyć i w Polsce?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek za niepełny rok w Danii + ulgi
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Kwi 2016, 16:39:45 »
Kazdy kontrakt ograniczony czasowo ozancza ze mowa o tymczasowym miejscu pracy. Za kazdy dzien pobytu mozna odliczyc to znaczy pomniejszyc swoj dochod do opodatkowania o konkretna kwotewe (nie mam czasu szukac aktualnej stawki za wyzywienie i zakwaterowanie ale lezy w granicy ok. 650 kr. dziennie). Stawka ta przysluguje za kazdy dzien pobyrtu w zwiazku z twoim projektem - dni kiedy ewentualnie byles w domu w Polsce nalezy pominac przy wyliczaniu ulgi. Max. ulga w danym roku podatkowym to 25.900 kr. Odnosnie jazd do domu (= dojazdy do pracy), to nie masz problemu z dokumentacja, jezeli odliczasz tylko przyjazd do Danii w zwiazku z rozpoczeciem projektu i wyjazd po zakonczeniu projektu. Nalezy podkreslic ze w Danii nie ma niezacej kontroli podatkowej. To komputer przyjmuje twoje zmiany do rozliczenia. To komputer oblicza nowy rezultat/nowe rozliczenie i to komputer przelewa ewentualna nadplate podatkowa na twoje konto. Kontrola podatkowa istnieje, ale jest to kontrola wyrywkowa i nikt nie bedzie kontrolowal twoich tak bardzo ograniczonych jazd. Komputer nie wie czy to jest dojazd do pracy w Danii czy dojazd z Polski - wpis do tej samej rubryki Befordringsfradrag.

W twoim rozliczeniu powinna byc podana ilosc dni obowiazku podatkowego w Danii. Na tej podstawie Skat przelicza twoj dochod na skale roczna, dzielac uzyskany dochod brutto na 365 i mnozac przez ilosc tych dni podanych w twoim rozliczeniu. Nie zawsze podane w rozliczeniu dni podatkowe odpowiadaja faktom i nalezy dodac, ze nie wszystkie ulgi podatkowe przeliczane sa na skale roczna, poniewaz niektore ulgi maja ograniczenie kwotowe.

Wchodzac do swojego rozliczenia kliknij na opcje PDF (na gorze po prawej stronie) - tam zobaczysz wszystko w szczegolach  miedzy innymi jak twoj dochod zostal wyliczony.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek za niepełny rok w Danii + ulgi
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Kwi 2016, 16:43:35 »
Zgodnie z zawarta umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania, nie placisz w OPolsce podatku od dochodu uzyskanego w Danii. Jezeli miales dochod w Polsce, to Urzad Skarbowy przy obliczaniu podatku od dochodu uzyskanego w Polsce, zastosuje laczna wysokosc uzyskanego dochodu w roku podatkowym (suma dochodu polskeigo i dunskiego) do ustalenia progu podatkowego, ktory bedzie zastosowany do obliczenia podatku od "polskiego" dochodu.   

poloniainfo.dk

Odp: Podatek za niepełny rok w Danii + ulgi
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Kwi 2016, 16:43:35 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 249732
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 83
Ostatnia wiadomość Wczoraj o 09:15:48
wysłana przez Nancyfrank
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26449
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32747
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29655
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand