poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!  (Przeczytany 9797 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline j4rp3n

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
Witam.

Moja dziewczyna dostała do zapłacenia podatek za pracę w Kopenhadze, aż 1 miesiąc.. Moglibyście pomóc rozwiązać ten problem? Tym bardziej, że to jest jedyne pismo jakie dostała(nie licząc feriepenge) dotyczące jej pracy w Danii.
Jest jakaś możliwość odwołania się od tego? Albo jakiś inny sposób rozwiązania problemu niż zapłacenie tego?
Jeszcze jedno pytanie, czy powinna się spodziewać jakichś kolejnych pism z Danii i czy powinna się wyrejestrować jakoś ze skatu, jeśli była to tylko wakacyjna praca i nie zamierza tam wracać?
Wrzucam skany pisma.




Pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Maj 2016, 12:16:23 »
Twoja dziewczyna ma wyraznie okreslony w rozliczeniu okres pobytu w Danii 38 dni. Pyanie, czy ten okres zatrudnienia ktory nazywasz "wakacyjnym" byl ustalony w jej umowie o zatrudnienie, albo moze byla to praca sezonowa?. Jezeli tak, to nie tylko nie powinna zaplacic tego tymczasowego dlugu podatkowego (to tylko propozycja skatu), ale odliczajac sobie ulgi podatkowe, to wedlug mnie nie zaplaci w ogole podatku i ten podatek, ktory juz zaliczkowo zaplacila, zostanie jej zwrocony. Szkoda ze tak pozno sie za to zabrales, poniewaz normalny termin wprowadzania zmian do rozliczen trwal od okolo 10. marca i uplynal wczoraj 1.5.2016, a wprowadzajac te ulgi juz wczesniej, dziwczyna mogal juz dawno miec te pieniadze na swoim koncie, konkretnie 12.4.2016.

Offline j4rp3n

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Maj 2016, 17:23:05 »
Witam Roga.

Niestety, zabraliśmy się za to dopabuse teraz, ponieważ dopabuse teraz otrzymała to pismo! :(
Praca była określona na czas 2 miesięcy z tego co pamiętam, jednak pracowała tylko jeden.
Co zalecałbyś, żebyśmy teraz zrobili? Dzwoniliśmy do pracodawcy, ten stwierdził, że mamy napisać maila do SKAT'a oraz do Ferienpenge, a być może dostanie zwrot pieniążków a nie podatek do zapłacenia. Problem w tym,że jesteśmy zieloni co byśmy mieli tam napisać. Pismo o Feriepengen przyszło też dni przed terminem składania podań, więc też się spóźniliśmy na to, jednak nasz pracodawca twierdzi, że mimo wszystko możemy napisać do Nich.

Z góry dziękuję za każdą pomoc, ponieważ jestem bezsilny. Sam miałem podobny problem z tym,że ja otrzymałem pismo o podatku do zapłacenia już w ogóle późno i to na adres w Malmoe, z którego byłem już dawno wymeldowany(w skacie był podany także polski adres). Dostałem tylko jedno pismo o zadłużeniu podatkowym, od tego czasu cisza. I też nie wiem czy jak pojadę w najbliższym czasie do Kopenhagi na stałe do pracy, to czy mnie czasem nie zamkną za zadłużenie albo dosadzą taki podatek, że nie będzie mi się opłacało tam w ogóle przyjeżdżać.. :(

Pozdrawiam!

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Maj 2016, 21:12:05 »
Zamiast wysylac mail na ogolny mail Skatu, ktory bedzie krazyl przez dluzszy czas zanin ktos sie zdecyduje w skat co z tym fantem zrobic, wyslij krotka wiadomosc do oddzialu ktory sie tym w tym roku zajmuje a mianowicie SKAT MARIBO, Postboks 9, 4930 Maribo. Mozesz napisac po angielsku, ze byla mowa o kontrakcie z 2 miesiecznym zatrudnieniem (jezeli jestes tego pewien i masz ta umowa o prace) = tymczasowym miejscu pracy. Wazne napisac tymczasowe miejsce pracy i prosisz o korekte rozliczenia ulga na wyzywienie i zakwaterowanie (Rejseudgifter) za xxxxx dni pobytu w Danii. I to wszystko.

Wedlug rozliczenia skatu jest mowa o 38 dniach obowiazku podatkowego (uidocznione na rozliczeniu ktore zamiesciles), ale jezeli twoja dziewczyna w tym okresie zatrudnienia byla poza Dania, to nalezy te dni odliczyc. Ulga przysluguje tylko za dni pobytu w Danii. Pamietaj w pismie do Skatu podac cpr.nr. i rok podatkowy o ktorym jest mowa.

Offline Advisorylyrics

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Maj 2016, 12:01:41 »
Taki ładny dzień a człowiek dalej musi myślec o podatkach, ironia życia. Chciałbym sie dołączyć aby nie zakładać nowego wątku. Przyjechalem do Dani po raz pierwszy, okres 5msc. Płacę podatek 8% plus 38%. Moja kwota wolna to tylko 4000dk. Po 2msc skat zabrał mi już jakieś dobre 10tys zł. Znajomy wyslal "już" bo 3 dni po terminie, dokumenty do Skatu. Dowod stalego zameldowania w Polsce oraz wypelnione karty o dojazdowkach, żywieniowych itd. Jest możliwość aby odzyskać ten podatek? Liczylem, bo tak mi mówiono, że jako za pierwszy pobyt będę płacił tylko 8% jednak zapewne z winy i roztargnienia osoby, która mi to wszystko załatwia i bierze za to koronki, wyszło jak wyszło i troche boli.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Maj 2016, 17:46:20 »
Oczywiscie ze jest mozliwosc odzyskania podatku lub ograniczenia dlugu podatkowego, w zaleznosci jaki jest rezultat tymczaswego rozliczenia. Tak jak wiekszosc osob popelniasz blad twierdzac ze dlatego, ze mowa o pierwszym roku podatkowym to przysluguja ekstra ulgi!!!!. Takiego pojecia nie nie ma!!! Natomiast jezeli masz tymczasowe miejsce pracy (tymczasowosc okreslona wpisem w kontrakcie), np. ze mowa o zatrudnieniu od....do....albo zatrudnienia na okres xxxx miesiecy, albo mowa o okresie probnym - to mozesz skorzystac z ulgi na wyzywienie i zakwaterowanie, ktora wynosi xxxx kr. dziennie ale nie wiecej niz 25.900 kr. w danym roku podatkowym. Zazwyczaj mowa o pierwszym roku podatkowym. Generalnie wystarczy tymczasowosc miejsca pracy w ilosci okolo 40 dni zeby wykorzystac maksimum 25.900 kr. Przyjezdrzajac do tymczasowego miejsca pracy, np. w polowie grudnia a tymczasowosc w kontrakcie zatrdnienia obejmuje np. okres 3 miesiecy, to mozesz wykorzystac ulge na zakwaterowanie i wyzywienie w akualnym roku podatkowym np. 15 dni x stawka i w nastepnym roku podatkowym 25 dni x stawka. Nalezy pamietac, ze dni pobytu poza Dania, w tym przykladzie Swieta Bozego Narodzenia nie mozna wliczac do dni za ktore przysluguje ulga.

Offline Advisorylyrics

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Maj 2016, 23:49:43 »
Mam umowę od.. do..
Ale co z odzyskaniem chociaż części podatku z tych 38% lub zwiększeniem kwoty wolnej, moge sie ubiegac dopabuse w kolejnym roku? Kontrakt mam jeszcze do końca czerwca
Pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Maj 2016, 23:49:43 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Maj 2016, 11:40:07 »
Niedokladne przedstawianie swoich spraw to typowo tutaj na forum. Nie wiemy czy mowa o rozliczeniu za 2015, poniewaz piszesz o 5 miesiacach zatrudnienia, a kontrakt masz do czerwca i piszez o tym ile placisz podatku (zakladam ze zaliczkowo na podstawie karty podatkowej). Jednoczesnie piszesz ze znajomy jiuz cir rozliczyl 3 dni po terminie, to zanczy rozliczyl cie za 2015, poniewaqz termin rozliczen za 2015 zakonczyl sie 1.5.16. rozliczenie za2016 bedzie aktulane oczywiscie po zakonczeniu roku podatkowego 2016, to zanczy na wosne 2017. A moze biorac pod uwage gtoja calkowita niewiedze odnosnie tematu (takie ma wrazenie), lepijr skontaktowac kogos, kto sie na tym zna i ci pomoze. A to ze placisz tyle podatku zaliczkowego od swojego dochodu, to tylko sprawa jak zostala sporzadzona karta podatkowa, ktora mozesz sama sobie regulowac elektornicznie w zaleznosci od tego czy twoje przewidywania dochodu i ulg sa zgopdne z tymi ktore Skat wprowadzil do karty podatkowej na 2016. To ty, a nie skat decyduje o ym jak ma wygladac twoja karta podatkowa. Skat sporzadzil tylko swoja propozycje.   

Offline Advisorylyrics

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Maj 2016, 13:01:23 »
Chodzi o ten rok. Pracuje od lutego... karta podatkowa była sporządzona elektronicznie przez znajomego. Od skatu dostałem list później z blankietami do wypełnienia "podanie o wystawienie karty podatkowej" termin odesłania nie pamiętam, znajomy teraz posiada te dokumenty. Odeslal elektronicznie 3 dni po terminie. Rozumiem teraz, ze gdyby zrobil to duzo wcześniej (od lutego minęło troche czasu) to skat na podstawie wypełnionych bankietów by narzucił juz swoj podatek? Nie ukrywam, że jestem laikiem. Chodzi mi o to głównie teraz, czy jest szansa aby skat oddał jeszcze cos w tym roku bądź zwiększył chociaż kwote wolną. Z 20000dk zostaje mi 13000. Jeżeli nie to domniemam, że ubiegać sie moge dopabuse w kolejnym roku? Z tym, że raczej nie planuje powrotu, bo nie mam zapewnionej pracy. Sory, że tak chaotycznie

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Maj 2016, 00:15:05 »
Nie wiedze zadnego problemu. Karta podatkowa na 2016, to twoj wlasny przewidywany dochod. Wypelniajac informacje do swojej Zaliczkowej karty podatkowej podawalas przeciez mniej wiecej jaki przewidujesz dochod, jak czesto bedziesz jezdzila do domu itp. Na tej podstawie twoich wlasnych informacji, Skat sporzadzil karte podatkowa i na tej podstawie pracodawca potraca podatek. Po zakonczeniu roku podatkowego, bedzie dokladnie wiadomo jaki byl fakrtyczny dochod z pracy i jaki powinien byc od tego faktycznego dochodu podatek. Ten podatek zostanie porownany z tym podatkiem jaki byl potracany zaliczkowo przy wyplatach i wtedy albo bedzie mowa o doplacie do podatku albo o otrzymaniu ze skatu zwrotu nadplaconego podatku. Normalna i logiczna procedura.   

Offline Advisorylyrics

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Maj 2016, 21:28:52 »
Dziękuję. Zaczynam składać to w logiczną całość, a mówią, że polaczek Polakowi kłody rzuca pod nogi za granicą... pytanie rodzi kolejne. Czy te zwroty za wyjazdy do pl "należą" się za to, że pomagam w rozwoju duńskiej gospodarki czy jakoś to później podejmują np. Z podatku?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Maj 2016, 13:05:31 »
Czy te zwroty za wyjazdy do pl "należą" się za to, że pomagam w rozwoju duńskiej gospodarki

????????

Offline Advisorylyrics

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Maj 2016, 16:46:08 »
Czego nie rozumiesz ?

Offline j4rp3n

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Cze 2016, 17:44:50 »
Witam,
Mam problem ze Skatem, z rozliczeniem. Pracowałam w Danii 38 dni wg. pisma , które otrzymałam. Chcą, żebym zapłaciła około 800 zł podatku za ten okres. Jednak w Danii jest kwota wolna od podatku i wiem już, że nie muszę tego płacić. Skat polecił mi wypełnić formularz 04.069 . Tylko, że tam jest do wypełnienia dieta, dojazd i zakwaterowanie. Problem polega na tym, że mieszkałam u znajomych i nie musiałam płacić za nic, dojeżdżałam do pracy z nimi samochodem, nocleg miałam za darmo. W związku z tym, czy powinnam wypełniać te rubryki, czy mogę pozostawić puste pola i zaznaczyć tylko, że pracowałam mniej niż miesiąc? Czy jeśli wyślę ten formularz 04.069 to czy oprócz tego powinnam wysłać jakieś inne pismo?
Ah, jeszcze jedno pytanko, czy to pismo 04.069 muszę wysłać pocztą, czy mogę tak jak do tej pory mailowo?
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: Skat, podatek do zapłacenia za pracę wakacyjną 1 miesiąc!
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Cze 2016, 17:44:50 »

 

ulga skat na kupno domu

Zaczęty przez mokkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 13219
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2013, 19:23:11
wysłana przez Jomir
Skat - tłumaczenie i drobna pomoc

Zaczęty przez MostekDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 11490
Ostatnia wiadomość 04 Cze 2008, 17:31:14
wysłana przez Klingon
skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15021
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
Darowizna w Polsce a Skat

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7070
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2019, 17:27:30
wysłana przez cirol
Skat odnosnie auta na pl dechach prosze o tlumaczenie/wyjasnienie

Zaczęty przez witiawDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 17499
Ostatnia wiadomość 13 Gru 2014, 21:09:25
wysłana przez roga