poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: feriepenge po powrocie do Polski  (Przeczytany 12029 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline malaEwcia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
feriepenge po powrocie do Polski
« dnia: 04 Maj 2016, 12:46:31 »
Witam.

Chcialabym sie dowiedziec jak odzyskac swoje feriepenge.

Pracowalam w Danii w zeszlym roku 3 miesiace i wrocilam do Polski.Otrzymalam juz moja karte urlopowa,co nie przyszlo wcale latwo.Mam utrudniony kontakt bo pani w firmie z ktora sie kontaktuje mailowo mnie olewa.Karte urlopowa dostalam dopabuse po wyslaniu maila na glowny adres firmowy.

W zwrotnej wiadomosci dostalam karte urlopowa i informacje ze musze ja podpisac i zwrocic wraz z drukiem Anmeldelse af udrejse/Notification of leaving the country i ten druk musi byc podpisany i przypieczetowany poprzez borgerservice.

Gdy wyslalam zapytanie ponownie do tej pani ktora sie tym zajmuje czy wystarczy ze ten druk bedzie podpisany przeze mnie bo jestem w Polsce i nie mam jak udac sie do borgerservice znowu zero odpowiedzi.

Byl ktos moze w podobnej sytuacji albo wie jak to rozwiazac?

Z gory dziekuje za pomoc.


Offline malaEwcia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Maj 2016, 19:53:05 »
naprawde nikt nic ?

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Maj 2016, 21:08:13 »
Kiedys (ok.2 lata temu) umiescilem tutaj instrukcje jak sie to zalatwia. Mozesz zadzwonic do Folkeregister i zapytac ponownie o wymeldowanie z DK. Jak sie wyprowadzilas z Dk to mozesz poprosic Feriepenge (o iie tam zostaly pieniadze odprowadzone) o wyslanie pieniedzy na twoje wlasne polskie konto bankowe, zadne stemple i terminy nie beda ci potrzebne.

Offline malaEwcia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Maj 2016, 11:55:38 »
Bylbys tak dobry i podlinkowal te info jak to zalatwic ? Szukalam po forum ale nie udalo mi sie odszukac tego.

W jaki sposob mozna sprawdzic czy moj pracodawca odprowadza te pieniazki czy sam je przetrzymuje?

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Maj 2016, 23:55:47 »
Nie znalazlas szukajac wsrod moich postow? To dziwne. Czesc info mozesz znalezc na swoich kwitach wyplaty. Jak masz nemid to wizyta na borger.dk pomoze ci w sprawdzeniu czy pracodawca wplacal pieniadze na feriekonto.W Folkeregister mozesz zostac poinformowana jak sie wymeldowac z Dani bedac juz w Polsce (pewnie email z paroma datami wystarczy).

Offline malaEwcia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Maj 2016, 14:15:26 »
Znalazlam ten temat,ale odnosnik z Twojego postu,jest juz nieaktualny.Z tego co sie dowiedzialam,moj byly pracodawca posiada moje srodki urlopowe a od niego dostalam info ze musze podeslac ten dokument o wymeldowaniu - anmeldelse as udrejese/notification of leaving the country.

Mam wydrukowany ten dokument,tylko po wypelnieniu nie wiem gdzie dokladnie go wyslac i jak poprosic zeby mi go odeslali,bo inaczej chyba te pieniazki mi przepadna.

Bedzie ktos w stanie nakrelisc jak to zalatwic?bede bardzo wdzieczna.

Podpowiedzial by ktos co wpisac w sekcji additional information w tym formularzu fr 045 ?
« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2016, 14:50:52 wysłana przez malaEwcia »

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Maj 2016, 19:45:14 »
Wszystko było by proste, gdybyś tak jak sama na wstępie pisałaś: otrzymałaś informacje, że trzeba było jeszcze w Danii wyrejestrowac się w Kommune. Dlatego to tutaj uderzaj, aby otrzymać taki dokument (może przyślą pocztą, może emailem). A miałaś żółtą kartę?
Co do pieniędzy to spokojnie, one nie znikną. W ostateczności jak nie w tym roku to w następnym będziesz miała na dokumentach rozliczeniowych ze Skat, że jesteś już wymeldowana.

poloniainfo.dk

Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Maj 2016, 19:45:14 »

Offline malaEwcia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Maj 2016, 21:33:04 »
Fakt byloby proste ale nie jest.

Ten dokument mam tylko musze jeszcze wypelnic czesc additional information.czekam az ktos podpowie bo nie chce zle czegos wpisac.ogolny zarys rozumiem ale angielskie tlumaczenie nie jest jednoznaczne.

Wyslac tez wiem gdzie to musze ,tylko nie wiem czy tak poprostu mi to odesla.

Sprobuje tez wyrejetsrowac sie online,tylko nie wiem czy sie uda i czy gdyby sie udalo,moj byly pracodawca wyplaci mi feriepenge.

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Maj 2016, 20:41:20 »
Sprobuje tez wyrejetsrowac sie online,tylko nie wiem czy sie uda i czy gdyby sie udalo,moj byly pracodawca wyplaci mi feriepenge.
Więc pytałem, czy masz żółtą kartę ubezpieczeniową, bo musisz ją oddać. Dlatego o wyrejestrowaniu online nie słyszałem. Pisz do nich i pytaj.
Jeśli będziesz już miała dokument wyrejestrowania, pracodawca musi wypłacić feriepenge na wskazane konto.

Offline malaEwcia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Maj 2016, 10:58:47 »
Tak mam zolta karte,lecz z tego co mozna wyczytac z postow zpatentem mozna wymeldowac sie online.Niestety pani z lolland kommune z ktora kontaktuje sie mailowo nie jest za bardzo ogranieta.Generalnie nie sluzy zadna pomoca,nie wie co to jest ten druk do wymeldowania fr 045 i nie jest w stanie mi odpowiedziec czy mi to odesla i czy w ogole musze to wyslac do nich.jedynie co to wpisala date kiedy wyjechalam z Danii w ich system.

Jestem podlamana bo jesli to prawda ze trzeba sie wymeldowac nie pozniej niz 6 miesiecy zeby dostac swoje feriepenge to nie mam juz duzo czasu,a nie mam jak dowiedziec sie jak to zalatwic.

Moze jednak ktos podpowie jak wypelnic rubryke

Andre oplysninger/Additional information

w tej aplikacji https://www.klxml.dk/KLB/Blanket/Gaelder/fr045.pdf

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Maj 2016, 14:14:08 »
To pytania dla obywateli Danii (uczestnictwo w wyborach, plany powrotu itp.), odpisz: jeg er polsk statsborger, har ingen fast adresse i DK, og foreløbig ingen planer om at vende tilbage til DK.

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Maj 2016, 21:08:23 »
Niepotrzebny ten FR045.
jedynie co to wpisala date kiedy wyjechalam z Danii w ich system.
No i o to chodziło. Skoro jest to już w systemie to teraz wystarczy, że prześle Tobie potwierdzenie zwane: "Udskrift fra Det Centrale Person Register". Jesteś już wymeldowana z datą podaną przez szanowną Panią z Kommune.

A jeszcze coś takiego znalazłem:
https://www.borger.dk/Sider/Flyt-til-udlandet.aspx?NavigationTaxonomyId=933252cc-2e5a-43d1-81d2-153ec8206f9f

i dalej: "Anmeld flytning til udlandet (udrejse)"
ale to może być tylko do czasowego wyjazdu, a nie stałego. NIe będę klikał, bo mnie jeszcze wymeldują :)

Offline malaEwcia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Cze 2016, 11:33:08 »
Co zrobic gdy po wprowadzeniu danych do systemu odnosnie wyjazdu z Danii oraz wyslaniu tego formularzu fr 045 moj byly pracodawca nadal nie chce mi wyplacic feriepenge i upiera sie ze musi miec fizycznie ten formularz podbity w Danii.

Nikt nie odesle mi tego formularza to oczywiste.Kontaktowalam sie z pewnym Ole z folkeregister i powiedzial mi ze pracodawca nie ma prawa rzadac ode mnie tego papieru...lecz nic to nie zmienia bo pieniazkow i tak nie cha mi wyplacic.

Poradzi ktos cos?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Cze 2016, 13:33:47 »
Wedlug mojej oceny, wszystko od poczatku bylo zalatwiane nie tak jak potrzeba. Nie Twoja w tym wina, ale bardzo czesto urzednicy tez nie bardzo wiedza co robia. Oczywiscie mialas obowiazek wymeldowania sie z Danii. Z takimi sprawami jak Twoja spotykam sie na biezaco. Najwazniejszym dla Ciebie, Skatu i pracodawcy jest poswiadczenie o zaprzestaniu/zakonczeniu obowiazku podatkowego dla Danii w zwiazku z wyjazdem/opuszczeniem Danii. Poczta lub najlatiwje ze swojej teczki podatkowej wysyla sie 1-dno stronicowy blankiet 04.029 do Skatu, w ktorym podajesz swoj ostatni adres zameldowania w Danii, date wmeldowania sie z tego adresu i odpowiadasz na kilka pytan, jak np. czy nadal posiadasz miejsce zamieszkania w danii itp. W mailu do Skatu piszesz ze prosisz o poswiadczenie zakonczenia obowiazku podatkowego w zwiazku z wyjazdem i w celu przedlozenia odpowiednim instytucjom, np. prcodawcy czy np. jakiemus innemu urzedowi jak np. Pensionskasse itp. Skat wysle Tobie takie poswiadczenie w formie blankietu.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Cze 2016, 11:42:54 »
... i takie zaswiadczenie ze Skat przedkladasz pracodawcy, ktory nie moze tego zakwestionowac, ze nie mieszkasz juz w Danii, bowiem skat nie wydaje swojego poswiadczenia przed zamknieciem Twojego obowiazku podatkowego, ktory miedzy innymio jest uwarunkowany wyjazdem z Danii i wymeldowaniem sie z dunskiego adresu. Teraz nie ma to juz zanczenia, ale moze przyda sie w przyszlosci innym osobom. Nalezy podkreslic, ze zaswiadczenie o zaprzestaniu obowiazku podatkowego dla Danii moga w ten sam sposob uzyskac osoby nie majace zameldowania w Danii. Takie zaswiadczenie jest wymagane przez niektore instytycje dunskie bez wzgledu na to czy mialo sie dusnki czy tez polski adres ba swojej "zoltej karcie".

poloniainfo.dk

Odp: feriepenge po powrocie do Polski
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Cze 2016, 11:42:54 »

 

tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29586
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
z duńskiego na polski

Zaczęty przez jan22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 16831
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2009, 23:12:13
wysłana przez robertcph.
jak odliczyc dojazdy do polski

Zaczęty przez mucz81Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 16142
Ostatnia wiadomość 27 Cze 2009, 20:40:39
wysłana przez andyandy
Nabiał itp. z Polski

Zaczęty przez seba08Dział Kącik Kulinarny

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 28913
Ostatnia wiadomość 16 Lis 2011, 20:05:53
wysłana przez M z Horsens
gdzie wymienic polski certyfikat na dunski ( wozki widlowe )

Zaczęty przez kumcokDział Hydepark

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 18937
Ostatnia wiadomość 03 Sty 2022, 20:01:03
wysłana przez wafl