poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Ogólne pytania na początek  (Przeczytany 23976 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Cze 2016, 11:36:38 »
No i kolega zaczyna studia w sierpniu / za pozno ma wniosek z pl - takze problem rozwiązany ;)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Cze 2016, 12:05:54 »
1. As a citizen of an EU/EEA country or of Switzerland, you have the right to live, study and work in Denmark. When you have arrived in Denmark, we recommend you apply for a registration certificate as soon as possible. A registration certificate is your documentation that you have the right to reside in Denmark. Go to the nearest regional State Administration to apply.

. As a citizen of a country outside of the Nordic region, the EU/EEA or Switzerland, you must have a residence permit from the Danish Immigration Service before coming to Denmark. You can submit your application for residence permit through a Danish representative office (embassy or general consulate) in your home country as soon as you have received your admission letter from your Danish educational institution.

http://studyindenmark.dk/live-in-denmark/permits-visas-red-tape/useful-steps-when-coming-to-denmark

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Cze 2016, 12:28:27 »
http://udln.dk/Baggrundsmateriale/studie.aspx

Stk. 2. Ansøgning om opholdstilladelse efter stk. 1 kan kun indgives her i landet, hvis udlændingen har lovligt ophold i medfør af §§ 1-3 a, § 4 b eller § 5, stk. 2, i medfør af EU-reglerne, jf. § 6, eller en opholdstilladelse efter §§ 7-9 f eller 9 i-9 n, og hvis ingen særlige grunde taler herimod. Hvis udlændingen ikke har lovligt ophold, hvis udlæn-dingen har fået fastsat en udrejsefrist, eller hvis udlændingen har en anden ansøgning under behandling, kan ansøgning efter stk. 1 ikke indgives her i landet, medmindre Danmarks internationale forpligtelser kan tilsige det.

Jestem na 100%, ze teraz na pewno, czepisz sie "opholdstilladelsen". Wiec od razu dodam, ze sa przepisy generalne, ktore okreslaja z gory reguly i dla przejrzystosci przepisow, posluguja sie jednoznaczna nomenklatura.
Na to nakladaja sie dyrektywy unijne i z tego wynika juz inna semantyka, ktora na stornie statsforvaltning juz mozna dostrzec - pobyt, rejstracja pobytu, dokument o rejestracji pobytu. itp.

Et opholdsdokument er din dokumentation for, at du som EU-borger - eller familiemedlem til en EU-borger - har ret til at opholde dig i Danmark.

Som EU-borger vil dit opholdsdokument være et bevis for registrering. Beviset udstedes ikke for noget bestemt tidsrum, og det er gyldigt, så længe de betingelser, der lå til grund for udstedelsen, fortsat er opfyldt.

NIgdzie nie pojawia sie juz slowo "opholdstilladelsen".

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Cze 2016, 14:04:10 »
Dobrze Jomir. Niech ci będzie. Wiesz lepiej. Jak zawsze.
Ty wysyłasz linki z tekstami, które znam, wyraźnie ignorując moje, z tych samych źródeł... Ale ja wiem też jak wygląda w realu. Caly czas twierdzę, że to jedna z opcji, bo mam w tym doświadczenie. Ale kończę już tą dyskusję, bo nie odpuścisz widzę. Także bez odbioru - nie mam czasu na przepychanki.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Cze 2016, 14:17:45 »
A tu jeszcze zrzut ekranu z dokumentu naszego ministerstwa spraw zagranicznych, strona 12. O trzech sposobach na rejestracje pobytu - dokument z 2014 roku
https://www.msz.gov.pl/resource/0b885f5b-098d-47c8-8d7d-37d09c2123e4:JCR


Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Cze 2016, 16:58:26 »
Powiedz mi, wiec jak to jest, ze czytamy te same przepisy i widzimy co innego?

I powiedz mi skad polskie MSZ czerpie informacje, nie z czasem Nyidamark?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline szopen93

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Cze 2016, 23:58:56 »
Dzięki za odpowiedzi. Mieszkanie, a właściwie pokój prawdopodobnie będę miała bez cpr. Ale z tego co czytam, to na porządku dziennym jest wykupienie od kogoś i płacenie mu za to co miesiąc ? Sądzicie, że uda się coś znaleźć za 400 koron ?

poloniainfo.dk

Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Cze 2016, 23:58:56 »

Offline Habanero

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 98
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 372
  • Reputacja: +42/-25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tabula rasa...
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Cze 2016, 00:02:45 »
Jak dla mnie to jest czyste (wymoderowano)... I przez te moje 10+ lat w Danii nigdy czegoś takiego nigdy nie doświadczyłem. Ale skoro są ludzie którzy godzą się na coś takiego godzą to może ma to rację bytu...
« Ostatnia zmiana: 28 Cze 2016, 11:29:42 wysłana przez Jomir »
"Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów."
S.Lem

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Cze 2016, 11:32:28 »
Dzięki za odpowiedzi. Mieszkanie, a właściwie pokój prawdopodobnie będę miała bez cpr. Ale z tego co czytam, to na porządku dziennym jest wykupienie od kogoś i płacenie mu za to co miesiąc ? Sądzicie, że uda się coś znaleźć za 400 koron ?
Poczekaj, przyjezdzasz tu legalnie na studia tak?
Cpr jest kwestia kilku tygodni. Z tego co wiem uczelnie pomgaja w znalezniu zakwaterowania, wiec mozesz miec zakwaterowanie zupelnie legalnie.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline szopen93

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Cze 2016, 16:17:41 »
Tak, legalnie na studia na poziom Master na 2 lata.
Niestety uczelnia nie pomaga za bardzo. Na stronach z akademikami już zaaplikowałam, ale czeka się długo... Więc jestem na etapie szukania pokoju. I mam właśnie opcję jednego pokoju, ale bez cpr.

Offline beatrycza

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Cze 2016, 19:23:34 »
Pokoj bez cpr? prawdopodobnie chodzi o to , ze wynajmuje ktos Tobie pokoj bez zameldowania, gdyz: jest na kontakthjaelp albo ma dodatek do czynszu i boi sie stracic. Nie lepiej jest wynajac cos od razu z meldunkiem? cena ta sama a jak troche wiecej by  bylo to i tak zaoszczedzisz na oplacaniu dodatkowego meldunku, no i nie bedziesz nabijac kieszeni kombinatorom. Duzo ogloszen jest w gazetach, ktore mozesz przegladac na necie. Powodzenia.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Cze 2016, 20:32:15 »
wykupienie od kogoś i płacenie mu za to co miesiąc ? Sądzicie, że uda się coś znaleźć za 400 koron ?

Wykupienie od kogos - co masz na myli? Cos za 400 kr.?: namiot? - takich cen nie ma. Uwazaj co robisz.   

Offline szopen93

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Cze 2016, 00:11:06 »
Dokładnie ta sytuacja co napisała beatrycza.
Trochę skrótami wszystko popisałam, ale oczywiście wiem, że muszę uważać na oszustów.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Cze 2016, 13:33:38 »
Sprobuj pogrzebac nieco po necie, "fejsbuku", na pewno sa jakies grupy dla studentow miedzynarodowych.
Ja znam jedna dziewczyne, ktora studiuje w Slagelse i jej szkola "zalatwila" jakies mieszkanie.
Ale tak czy siak, na pewno rady doswiadczonych kolegow pomoga, plus byc moze tam akurat ktos bedzie potrzebowal jednej osoby do pokoju/mieszkania.

Tak Jak CI Roga i Beatrycze napisali. CI ludzie w ten czy inny sposob naginaja prawo.

Acha, i to nie bez cpr, ale bez meldunku. Cpr to jak pesel, nic wspolnego z wynajeciem pokoju nie ma.


Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Lip 2016, 06:59:00 »
Co do tego, jak "zalegalizowac " swoj pobyt w Danii:

Oczywiscie,  ze zdarzaja sie przypadki,  ze ktos nieswiadomy wypelni nie taki wniosek, jak trzeba i dostaje te rejestracje pobytu , czy pozwolenie na pobyt.
Moja kolezanka miala taka sytuacje.
Wyszla za maz za Dunczyka.
Rodzina meza zaoferowala pomoc w zalatwieniu wszystkich formalnosci. I zrobili to, ale zwracajac sie nie o "pobyt na zasadach unijnych", a do urzedu d.s. cudzoziemcow. Kolezanka pozwolenie na pobyt dostala, na podstawie przepisow o "laczeniu rodzin".
Gdy po kilku latach chciala sie starac o staly pobyt, okazalo sie,  ze, oczywiscie, powinna to robic jako obywatelka UE.
Niestety, okazalo sie rowniez,  ze , poniewaz miala pozwolenie na pobyt przyznane przez niewlasciwy urzad, cala procedura musiala sie zaczac od poczatku, czyli dostala znow rejestracje pobytu jako obywatelka UE i musi odczekac kolejne 5 lat na zmiane kwalifikacji swojego statusu w Danii.
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: Ogólne pytania na początek
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Lip 2016, 06:59:00 »

 

Pytania o rozliczenie podatku 2009

Zaczęty przez kokiDział Podatki

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 11001
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2010, 13:34:04
wysłana przez andyandy
Najgłupsze pytania, jaki usłyszeliście od Duńczyków...dla rozrywki ;)

Zaczęty przez liliaDział Hydepark

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 37022
Ostatnia wiadomość 26 Maj 2012, 09:59:16
wysłana przez jens
pytania: adres korespondencyjny, numer CPR i takie tam

Zaczęty przez zorajdaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 5377
Ostatnia wiadomość 07 Mar 2008, 00:11:27
wysłana przez zorajda
Dagpleje pytania

Zaczęty przez aga_robertDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4319
Ostatnia wiadomość 21 Maj 2012, 10:13:39
wysłana przez aga_robert
WAŻNE PYTANIA????

Zaczęty przez SławomirDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6733
Ostatnia wiadomość 20 Maj 2006, 23:06:27
wysłana przez Krzysztof Ukleja