poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Problem z ferienpenge  (Przeczytany 4461 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline next14

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Problem z ferienpenge
« dnia: 12 Lip 2016, 21:13:55 »
Witam, postaram się po krótce opisać swoją sytuacje.

W zeszłym roku pracowałem przez 3 miesiące w Danii, wszystko było ok, z tym że przed moim wyjazdem dowiedziałem się, iż firma upadła, dzięki pomocy moich duńskich menedżerów uzyskałem moją ostatnią wypłatę przez Garantifond. W celu uzyskania Ferienpenge skabusewali mnie oni jednak do Kristelig Arbejdsgiverforening (https://ka.dk/). Po kilku mailach z KA, jako że nie posiadam NEM-Id, podesłali mi oni nastepujący formularz: https://lifeindenmark.borger.dk/SiteCollectionDocuments/Feriepenge/Feriepengeinfo-application-PL.pdf

Czy mógłbym prosić kogoś o pomoc we wskazaniu w jaki sposób mam wypełnić ten formularz oraz gdzie go wysłać?
W szczególności czym jest Nr SE oraz numer pracownika?
Wydaje mi się, że jako podstawę ubiegania się o ferienpenge powinenem wskazać urlop, ponieważ mimo iż opuściłem duński rynek pracy to nigdzie nie zgłaszałem tego faktu.

Dobrze rozumiem, że powinienem go wysłać feriepenge info? Tylko pocztą tradycyjną czy istnieje też możliwość przesłania im tego formularza, zeskanowego na adres mailowy?

Jednocześnie, chce wskazać ponieważ moze to być istotne, iż moja umowa o pracę zawarta z pracodawcą była w formie ustnej, z wynagrodzeniem minimalnym, aczkolwiek jestem pewien iż składki na ferienpenge były odprowadzane.
W chwili obecnej posiadam jedynie tastselv oraz dunski rachunek bankowy.

Z góry bardzo dziękuje za wszelką pomoc!

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z ferienpenge
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Lip 2016, 17:44:36 »
Informacje dotyczace zatrudnienia wynikaja z pisma, ktore otrzymales z Feriepengeinfo. Numer pracoenika (Medarbejdernummer) wpisuje sie tylko wtedy kiedy wynika z danych zawartych w tym pismie. ktore otrzymales z Feriepengeinfo (nic nie piszez o tym pismie, ktore noramlnie jest wysylanie do podatnikow). Nie jest w Danii normalnym, ze pracownik nie posiada kontraktu xzatrudnienia na pismie. Przepisy nakazuje zawarcie takiej umowy na pismie i doreczenie jej pracownikow. Umowa musi byc podpisana przez obiee strony. Zakladam, ze posiadasz kwity wyplat swojego wynagrodzenia. Byc moze na ttm kwicie figuruje Medarbejdernummer. Blankiet nalezy wyslac na podany adres. Gdyby byly inne opcje doreczenia blankietu, byloby to wymienione. Nie widze potrzeby przekazywania innych informacji poza tymi o ktore prosi sie w blankiecie.   

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z ferienpenge
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lip 2016, 20:08:08 »
Nie jest w Danii normalnym, ze pracownik nie posiada kontraktu zatrudnienia na pismie.
A raczej: >Nie jest w Danii LEGALNYM, ze pracownik nie posiada kontraktu<, bo dla niektórych to normalne ;)

Numer SE nie wypełniasz.

To czy zaznaczysz dni urlopowe, czy wyjazd z kraju to Twoja decyzja, bo nie zgłosiłeś tego faktu, a powinieneś to zrobić.
Nie masz NEM-Id - wysyłasz pocztą na podany adres.

Offline next14

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Problem z ferienpenge
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lip 2016, 19:03:01 »
Naprawdę bardzo dziękuje za pomoc.

Zdaję sobie sprawę, iż brak umowy o pracę w formie papabusewej nie jest do końca normalny, niestety nie udało mi się jej "wywalczyć" więc teraz muszę spróbować poradzić sobie bez niej  :(

Faktycznie nie otrzymałem listu od Ferienpenge, pomimo iż korespondencja ze SKATu przychodziłą normalnie do Polski.
Odnośnie Medajbardernummer, znalazłem taką pozycję na swoim kwicie wypłaty, czy jest możliwe aby ten numer był 2 cyfrowy?

Jeszcze pytanie w zakresie pozycji "wynagrodzenie wypłacane przez" - tam powinien wpisać Kristelig Arbejdsgiverforening, jako że to oni powinni mi wypłacić Ferienpenge?

Z góry dziękuje za pomoc, pozdrawiam!

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z ferienpenge
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Lip 2016, 08:33:29 »
Feriepenge sa gromadzone albo u pracodawcy albo pracodawca przekazuje je do odpowiedniego funduszu, ktory admnistruje feriepenge. Wyplaty dokonuje wiec albo pracodawca albo fundusz.

poloniainfo.dk

Odp: Problem z ferienpenge
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Lip 2016, 08:33:29 »

 

mam problem zezrozumieniem angielskich slowek

Zaczęty przez piatkaDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 8505
Ostatnia wiadomość 04 Gru 2007, 15:08:04
wysłana przez piatka
problem z ubezpieczeniem auta w Alka

Zaczęty przez marinaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 12619
Ostatnia wiadomość 05 Mar 2010, 11:07:02
wysłana przez vera
problem z wydaniem CPR (albo z pracodawcą)

Zaczęty przez Tomasz RakowskiDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7700
Ostatnia wiadomość 29 Lis 2010, 10:47:23
wysłana przez CHOINA
Problem z logowaniem sie do banku

Zaczęty przez patrykos93Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11475
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2016, 20:03:06
wysłana przez daniaa
Problem

Zaczęty przez Łukasz22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6601
Ostatnia wiadomość 20 Sty 2008, 00:37:01
wysłana przez mala_z_Aarhus