poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pobyt, żółta karta, konto w banku  (Przeczytany 7312 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kuba96

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Pobyt, żółta karta, konto w banku
« dnia: 18 Lip 2016, 14:05:44 »
Witam wszystkich.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że przeczytałem już wszystkie wątki na tym forum odnośnie mojego problemu, jednak nie znalazłem w nich rozwiązania.
Dwa miesiące temu rozpocząłem pracę w vikarze ( TeamVikaren.dk). Dostałem od nich coś takiego jak Association Agreement. Pojechałem z tym do International Citizen Service (ICS) w Aarhus i tam wydali mi oni mój TAX numer, który w sumie wygląda jak CPR numer. Nie wiem jednak czym one się od siebie różnią. W tym Aarhus powiedzieli mi, że ten numer wystarczy do założenia konta w banku. Teraz chciałbym założyć konto w banku, żeby otrzymać moją wypłatę. W każdym banku mi mówią, że nie mogę założyć tego konta bez żółtej karty. Byłem w mojej Kommunie ( Vejle) i tam powiedzieli mi, że aby dostać żółtą kartę muszę być najpierw zarejestrowany w Danii. I pracując z Vikaru mogę to zrobić(w mojej komunie) dopabuse po trzech miesiącach pobytu w Danii, lub próbować załatwić to wcześniej w ICS w Aarhus. Nie są oni jednak pewni, czy moje Assocation Agreement z vikaru będzie wystarczające do uzyskania tej rejestracji i żółtej karty. Nie wiecie może czy mój pracodawca może mi teraz wypłacić pieniądze do ręki, na moje polskie konto bankowe lub na duńskie konto bankowe mojego przyjaciela ? Co powinienem zrobić w tej sytuacji ? Czy do zarejestrowania się w Danii potrzebuję umowy o wynajęcie mieszkania ?

Z góry dziękuję za porady,
Pozdrawiam Kuba.

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt, żółta karta, konto w banku
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Lip 2016, 14:22:12 »
O ile pracodawca ma ochote to powinien wplacic pensje kolezce, a jak jest kochanym czlowiekiem to nawet wyslac do Polski.
Numer ze Skatu jest twoim numerem cpr.
 Niektore banki czesto przesadzaja z wymaganiami wobec "nowych", nie jestes dla nich interesujacym klientem. Zalatwialem przed laty "nowym" konta w banku i byly ogromne roznice pomiedzy bankami.
Spytaj kolesi gdzie i jak szybko to zalatwili.Proponuje tez zapytac w COOP czy Arbejdernes Landsbank.

Offline Kuba96

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt, żółta karta, konto w banku
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Lip 2016, 19:03:27 »
No właśnie wszyscy znajomi po prostu dostali list od skatu z CPRem, poszli z nim do banku i tylko na tej podstawie utworzyli konto  ;) żaden bank nie wymagał żółtej karty. A nawet jeśli chcieli składać aplikację o żółtą kartę, to mogli to zrobić od razu po otrzymaniu CPRu, nie musieli czekać trzech miesięcy :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt, żółta karta, konto w banku
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lip 2016, 12:14:06 »
Byłem w mojej Kommunie ( Vejle) i tam powiedzieli mi, że aby dostać żółtą kartę muszę być najpierw zarejestrowany w Danii. I pracując z Vikaru mogę to zrobić(w mojej komunie) dopabuse po trzech miesiącach pobytu w Danii, lub próbować załatwić to wcześniej w ICS w Aarhus. Nie są oni jednak pewni, czy moje Assocation Agreement z vikaru będzie wystarczające do uzyskania tej rejestracji i żółtej karty.

Nie znajac twojej umowy z TeamVikaren, nie moge w 100% odpowiedziec na twoje pytania. Sprawdz swoje umowe: czy umowa ta jest okreslona jako zatrudnienie u TeamVikaren i czy wynika z niej okres zatrudnienia. Czy Teamvikaren wyplaca twoje wynagrodzenie? Assocation Agreement w wielu przypadkach oznacza ze firma vikariacka "zatrudnia" pracownika i wysyla go do poszczegolnych swoich klientow ktorzy maja potrzebe sily roboczej w okreslonych okresach. W takich przypadkach czesto strona wyplacajaca wynagrodzenie jest wlasnie ta firma a nie biuro wikariackie. Jezeli tak jest w twpoim przypadku, to musisz odczekac te kilka miesiecy, tak abys mogl uzasadnic ze jestes zatrudniony przez dluzszy okres czasu. Bez rejestracji swojego pobytu w Danii w Statsforvaltningen nie mozesz otrzymac zoltej karty wydawanej na podstawie konkretnego zatrudnienia a nie przypadkowego wykonywania pojedynczych prac przez skabusewanie do nich przez biuro vikariackie. Oczywiscie mozesz zaczac pracowac od razu i to bez zarejestrowania pobytu do czasu uplywu 3 miesiecy - potem wymaganie jest zarejestrowanie. Twoj skattepersonnummer zostal wydany jedynie w celu placenia podatku. A wiec mozesz pracowac do 3 miesiecy bez rejestracji pobytu a majac ten taxnr. pracodawca odprowadza podatek.Zakladam ze w celach podatkowych doreczyles do Skat 04.063, na podstawie ktorego okreslono twoja zaliczkowa deklaracje podatkowa. 

Offline aneczka.k

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 171
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pobyt, żółta karta, konto w banku
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lip 2016, 17:10:53 »
Jeżeli zalezy Ci na żółtej karcie to na ten okres kiedy musisz odczekać mozesz zamówić
Særligt sundhedskort tu https://www.borger.dk/Sider/Saerligt-sundhedskort.aspx

Offline Kuba96

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt, żółta karta, konto w banku
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Lip 2016, 16:39:01 »
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. W sumie to już wszystko rozumiem i temat jest do zamknięcia :-)

poloniainfo.dk

Odp: Pobyt, żółta karta, konto w banku
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Lip 2016, 16:39:01 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4040
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Pobyt stały dla nastolatka, a gdzie dowód?

Zaczęty przez hejliDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7096
Ostatnia wiadomość 24 Wrz 2013, 20:48:45
wysłana przez Jomir
Wzory wnioskow na pobyt, prace i laczenie rodzin

Zaczęty przez rogaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 98
Wyświetleń: 194534
Ostatnia wiadomość 15 Lip 2018, 20:25:20
wysłana przez Jomir
pobyt stały po przepracowaniu 3 i pół roku w Danii????

Zaczęty przez katia963Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 28652
Ostatnia wiadomość 11 Sty 2010, 10:48:03
wysłana przez Svaria
Ubezpieczenie duńskie. Rachunek za pobyt w szpitalu w Polsce.

Zaczęty przez dziubasewoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10369
Ostatnia wiadomość 03 Sie 2011, 07:03:30
wysłana przez faja