poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?  (Przeczytany 9428 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ArianV8

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Witam. Czy znacie osobę która mogła by zmienić moja kwotę wolną od podatku i sprawdzić czy mogę mieć jakieś zwroty i ulgi? Ostatni Pan któremu zapłaciłem zmienił mi tylko kwotę i koniec 5 minut mu to zajęło. Kolega poszedł do jakiejś pani w Kopenhadze, siedział tam godzinę i ona nie dość że zwiększyla mu kwotę to jeszcze załatwiła jakieś zwroty za podróż do domu itp. Niestety ten kolega nie chce mi dać numeru do tej pani. Jeśli znacie kompetentną osobę która zna się na zeczy proszę o kontakt. Zależało by mi żeby można sprawę załatwić telefonicznie lub przez email ponieważ nie mam auta.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lip 2016, 20:44:11 »
Zastanow sie co piszesz. Kwota wolna od podatku jesr wynikime obliczenia podatku za podstawie przewidywanego przez ciebie dochodu brutto oraz ulg podatkowych. A wiec powinienes w swojej karcie podakowej ocenic czy ten dochod brutto ktory w niej wystepuje odpowiada twoim przewidywaniom, a jezeli jest za wysoki/za niski to zmienic go na dochod ktory ty przewidujesz. sprawdz w swojej karcie podatkowej czy oprocz ulg podatkowych (ustawowych), ktore Skat wprowadza automatycznie, przysluguje ci moze dodatkowe ulgi, ktorych skat nie zan i nie wprowadza do karty podatkowej jak np. dojazdy do pracy w Danii, jazdy do domu do Polski (pod warunkime ze ci przysluguja), wykorzystanie ulgi na malzonke mieszkajaca w Polsce (niepracujaca lub zarabiajacs ponizej okolo 44.000 dkr. rocznie), rowniez alimenty, jezeli placisz na dzicko w Polsce, czy tez odliczenie odstek od kredytow/pozyczek w Polsce. Wiekszosc ulg indywidualnych to ulgi uzaleznione od tego gdzie jest twoje tzw. centrum spraw zyciowych. Do sprawdzenia tych spraw i wprowadzenia eventualnych zmian w karcie podatkowej nie ma potrzeby odobistego kontaktu z osoboa ktora moze ci w tym pomoc. Wszystko odbywa sie w dzisiejaszych czasach elektronicznie. Pamietaj tylko nie udzielac nikomu swojego NemId. Do Skatu mozna sie rowniez logpwac za pomoca TastSelv kodu. Jezeli go nie posiadasz, zamowa sobie na stronie Skatu - przyjdzie poczta za kilka dni.
Prosze nie traktowac mojej odpowiedzi jako ewentualnej checi dokonania zmian w twojej karcie podatkowe. To tylko moje uwagi. Jest wielu osob na forum ktore na pewno znajda czas zeby sie tym zajac tym bardziej ze ma to byc odpaltnie.
Wszystko nie powinno zajac max. ½ godziny, jezeli udzielisz tej osobie wlasciwych informacji o twojej sytuacji.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Lip 2016, 04:12:07 »
Ja tylko dodam,  ze wlasnie wczoraj pomagalam pewnemu mlodemu czlowiekowi z Polski aplikowac do SKAT o ustalenie CPR i karty podatkowej. Pytania w formularzu byly BARDZO szczegolowe, pozwalajace na oglad sytuacji danego pracownika i ustalenie ewentualnych ulg. A w opcjach mozna bylo wybrac jezyk polski :). Moim zdaniem, calkiem spokojnie, nawet osoba "zielona" w Danii , jest w stanie sama to zrobic. Moja "pomoc" ograniczyla sie do znalezienia odpowiedniego formularza.
" Polak gorszego sortu"

Offline ArianV8

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lip 2016, 04:51:24 »
A czy ja mogę sam zmienić to wszystko? Bo słyszałem że nie. Ze skat potem będzie domagał się informacji kto i czemu zmienił dane.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lip 2016, 11:46:52 »
Ja tylko dodam,  ze wlasnie wczoraj pomagalam pewnemu mlodemu czlowiekowi z Polski aplikowac do SKAT o ustalenie CPR i karty podatkowej

Masz w zupelnosci racje. Chodzi o formularz 04.063 ktory wypelnia sie tylko pierszy raz, to znaczy przy sporzadzaniu poraz pierwszy karty podatkowej. Karta podatkowa na kolejny rok podatkowy to juz "automatyka" = propozycja skatu oparata zazwyczaj na danych z  z rozliczen lat poprzednich. Zarowno ta pierwsza karte podatkowa (opracowana prze Skat na podstawie informacji blankietu 04.063) jak i kolejne, mozna zawsze samemu zmienic elektronicznie, wielokrotnie w ciagu roku w zaleznosci od potrzeb = zmiana przewidywann dochodu, ale nie ma to wiekszego wplywu na koncowy podatek jezeli dochod nadal znajduje sie w pierwszym progu podatkowym. Ulgi podatkowe w kolejnych kartach podatkowych (poza ta pierwsza karta oparta na 04.063), wprowadzamy wtedy kiedy nie sa wykazane w propozycji karty podtkowej opracowanej przez Skat albo jezeli wykazane przez Skat sa niewlasciwe.  04.0zmieniamy tylko wtedy ylkozazwyczaj nie zmieniamy, chyba ze  poniewaz, jezeli na przysluguje, to rtywan

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Lip 2016, 11:47:55 »
Prosze nie zwracac uwagi na ostatnia linijke w mojej opdowiedzi.

Offline ArianV8

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lip 2016, 12:30:57 »
A czy skat może żądać odemnie bilety za dojazdy do polski na urlop? Byłem już 4 razy a nie mam żadnych bo nikt mi nie powiedział że będą potrzebne a sądzę że jeszcze z 3 razy będę teraz wezmę ale co z tymi czterema co byłem?

poloniainfo.dk

Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lip 2016, 12:30:57 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lip 2016, 13:16:17 »
Zwrocilem uwage, ze ten Pan wysyla swoje pytanie zarowno tutaj na forum jak i do mnie priv. Otrzymal ode mnie juz bardzo szczegolowe informacje na swoje watpliwosci. Szkoda chyba czasu na walkowanie tego tematu, ktory wlasciwie byl przerabiany na forum wielokrotnie, rowniez przeze mnie z wyjasnieniem funkcjonowania systemu Forskudsopgørelse/Zaliczkowa deklaracja podatkowa.

Offline ArianV8

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lip 2016, 21:56:10 »
Ja chciałem tylko kontakt do kogoś kto zajmuje się rozliczeniami podatku wie jak dobrze wypełnić kartę podatkową odpłatnie i jak do tond nie dostałem odpowiedzi. Nie chcę robić tego sam bo nie chce namieszać więc wolę zapłacić.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Lip 2016, 09:32:58 »
A czy ja mogę sam zmienić to wszystko? Bo słyszałem że nie. Ze skat potem będzie domagał się informacji kto i czemu zmienił dane.
Roga Ci wlasnie napisal,  ze Ty sam mozesz wprowadzic nowe dane. Po to mamy elektroniczny system samodzielnego wprowadzania zmian w swojej karcie podatkowej. Ktoz inny, jak nie Ty sam mialbys to zrobic ? Osoba, ktora podejmie sie tego odplatnie, rowniez uczyni to w Twoim imieniu .
Owszem, istnieje mozliwosc,  ze w razie wyrywkowej kontroli SKAT zapyta o np dowody wyjadzow do Polski.
" Polak gorszego sortu"

Offline Tajga75

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Lip 2016, 10:52:07 »
Cytuj (zaznaczone)
wykorzystanie ulgi na malzonke mieszkajaca w Polsce (niepracujaca lub zarabiajacs ponizej okolo 44.000 dk
Mam podobna sytuację,mam żone niepracujaca w Polsce,i juz przez dwa lata skat mi nie uznaje tej ulgi,dzwoniac, i piszac do nich ze strony skata dostaje odpowiedz ,ze ulga mi ta nie przysługuje ,poniewaz żona nie przebywa ze mna na terenie Danii.Moze ktos miał podobna sytuacje~,wg mnie uwazam ,ze te przepisy skatowskie,dzialaja jak metna woda w rzece!!!Zalezy ,ktory urzednik to odbierze,np masz problem,jeden odpowie Tak drugi NIE!!!A TY BIEDNY RÓB CO CHCESZ!!!!!

Offline core82

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Lip 2016, 11:27:43 »
Mam pytanie czysto techniczne.... Czy logujac sie na swoje konto w SKAT jest mozliwosc zmiany jezyka na angielski?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Lip 2016, 14:28:34 »
Mam podobna sytuację,mam żone niepracujaca w Polsce,i juz przez dwa lata skat mi nie uznaje tej ulgi,dzwoniac, i piszac do nich ze strony skata dostaje odpowiedz ,ze ulga mi ta nie przysługuje ,poniewaz żona nie przebywa ze mna na terenie Danii.

Jezeli jest to jedyny powod odmowy uznania tej ulgi a raczej uznania przesuniecia niewykorzystanego Personfradragu niepracujacej malzonki, to SKAT NIE MA RACJI. Ty na pewno masz pelen obowiazek podatkowy zarowno dla Danii jak i Polski (jezeli masz stale zameldowanie w Polsce). Rownoczesne zameldowanie w Danii nie dyskwalifikuje do uznania ulgi, jezeli twpje tzw. centrum sprawa zyciowych nadal jest w Polsce: masz staly adres w Polsce, gdzie rowniez jest zameldowana twoja zona i masz tzw. dobbel dommicil
(podwojne gospodarstwo domowe). Ciekawym byloby zapoznac sie z odpowiedzia SKAT jaka otrzymales na swoje zapytanie. Wielokrotnie spotykam sie z odpowiedzia SKAT wobec podatnikow, ze ta "ulga" im nie przysluguje, ale po moim zwrocieniu sie do SKAT i przedlozeniem konkretnych faktow i odniesieniu do odpowiedniego przepisu, sytuacja zostaje zmieniona i "ulga" uznana. Zgadzam sie, ze niejednokrotnie bywa tak, ze SKAT w jednym oddziale  udzielil odmowy, a moje pismo wystosowane do innego oddzialu (bez informowania o tym ze otrzymano odmowe z pierwszego oddzialu) skutkowalo w uznaiu wniosku o ta ulge. Najlepiej zwracac sie na pismie do Oddzialu, ktory ma kompetencje w takich sprawach. Zwracajc sie ze swojej teczki podatkowej ryzykujesz ze przypadkowy urzednik, ktory mial wlasnie dyzur przyjmowania zapytan, odpowiedzial na twoje zapytanie.   

Offline Tajga75

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Lip 2016, 15:35:22 »
Dziekuje bardzo za rzeczowa odpowiedz. Skorzystam z udzielonych rad.

Offline ArianV8

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Sie 2016, 22:24:54 »
Ludzie. Ja nie pytałem jak to zrobić tyko czy zna ktoś numer do kogoś kto wie i zamiast tego muszę czytać wasze wypociny z których i tak nie skorzystam bo wolę żeby ktoś zrobił to za mnie i lepiej niż ja. Żegnam.

poloniainfo.dk

Odp: Kto może zmienić kwotę wolną od podatku odpłatnie?
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Sie 2016, 22:24:54 »

 

Odliczenia od podatku

Zaczęty przez RomekDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4164
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2009, 19:32:21
wysłana przez K3
Kupilem dom w Danii, czy moge przywiezc materialy bud. z PL bez dodatk. podatku?

Zaczęty przez philDział Podatki

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 16079
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2013, 22:36:52
wysłana przez 1941
Rozliczenie podatku 2010 co i jak?

Zaczęty przez dziubasewoDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5481
Ostatnia wiadomość 04 Mar 2011, 00:07:05
wysłana przez roga
Pytania o rozliczenie podatku 2009

Zaczęty przez kokiDział Podatki

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 11002
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2010, 13:34:04
wysłana przez andyandy
Zwrot podatku z Danii

Zaczęty przez diinusDział Podatki

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 39905
Ostatnia wiadomość 02 Wrz 2009, 13:21:48
wysłana przez katka