poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Wynagrodzenie chorobowe i wypadek przy pracy  (Przeczytany 4021 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mefiu

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
Wynagrodzenie chorobowe i wypadek przy pracy
« dnia: 25 Wrz 2016, 18:41:10 »
Witam!

Czy orientuje się tu ktoś czy przysługuje mi wynagrodzenie chorobowe i jak wygląda kwestia wypadku w trakcie pracy?

Sprawa wygląda tak, że jakiś czas temu miałem wypadek w trakcie pracy. Mianowicie miałem uraz palca, który został skliszczony i nie obyło się bez 8 szwów i ratowaniu koniuszka. Jestem zatrudniony na duńską umowę, ale nie pracuję 37 godzin tygodniowo, tylko 62 godziny. W umowie wygląda to tak:

"Uzgodniono, iż praca wykonywana jest w okresach 4-tygodniowych: 3 tygodnie po 44 godziny zwykłe, 1 tydzień po 16 godzin zwykłych, w którym to tygodniu można otrzymać wolne za przepracowane nadgodziny, urlop lub urlop bezpłatny, jeżeli pracownik chciałby otrzymać urlop w ilości pełnego jednego tygodnia w celu wyjazdu do domu."

W praktyce natomiast jest tak, że pracuję 3 tygodnie i mam tydzień wolnego, kiedy to jadę do Polski. Wypadek zdarzył się dzień przed wyjazdem do Polski. W Polsce spędziłem 2 tygodnie, gdyż nie byłem w stanie pracować z tym palcem z uwagi na wykonywaną pracę, a gdy wróciłem, okazało się, że pracodawca zapłacił mi tylko za drugi tydzień chorobowego. Po tym jak zapytałem mojego kabusewnika, dlaczego nie wypłacił również za pierwszy tydzień, odpowiedział mi, że nigdy mi za ten tydzień zjazdowy nie płacą, tak samo teraz. Nie zostało mi również wypłacone świadczenie z tytułu ubezpieczenia. Czy ktoś orientuje się czy to tak powinno wyglądać?

Offline dania_d

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 38
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wynagrodzenie chorobowe i wypadek przy pracy
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Wrz 2016, 19:05:02 »
Choroboww ci sie nalezy za dni spedzone w pracy wg grafiku. Czyli jak masz wolne to nie bedziesz mial chorobowego w te dni. Jak nie chcesz tam dalej pracowac do idz do akasse i wojna ;) ale ty tez tam mozesz przegrac bo sam kombinujesz a szef ci powie ze poszedl ci na reke bo sam chciales itd

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wynagrodzenie chorobowe i wypadek przy pracy
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Wrz 2016, 08:05:23 »
Czy wypadek zostal zgloszony do pracodawcy jako wypadek przy pracy - to Twoj obowiazek.
Czy pracodawca zglosil wypadek do arbejdsskadestyrrelsen?
Czy jest notatka od lekarza, skadestue osv. ?


Tak czy owak, jezeli nawet. To musisz sie przygotowac na dlugie czekanie. MIalam wypadek ponad rok temu sprawa wciaz lezy w arbejdskaddestyrrelsen.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Wynagrodzenie chorobowe i wypadek przy pracy
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Wrz 2016, 14:46:51 »
Tak jak pisała dania_d chorobowe dostaje sie za te dni w które według grafiku powinno się być w pracy.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat zasad dotyczących chorobowego to poczytaj tutaj:
http://loenguiden.dk/ferie-barsel-sygdom-sygdom.html

A tymczasem upewnij sie że twój pracodawca zgłosi wypadek przy pracy do arbejdstilsynet. Popatrz tu:
https://arbejdstilsynet.dk/da/polsk

Pozdrawiam
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

poloniainfo.dk

Odp: Wynagrodzenie chorobowe i wypadek przy pracy
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Wrz 2016, 14:46:51 »

 

PRZENIESIONY: sukamy pracy

Zaczęty przez JomirDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8814
Ostatnia wiadomość 12 Sie 2014, 11:46:59
wysłana przez Jomir
zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16763
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
polskie agencje pracy

Zaczęty przez 6palcyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 12556
Ostatnia wiadomość 16 Lut 2012, 21:37:25
wysłana przez 6palcy
Agencje pracy

Zaczęty przez benek19892Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 27094
Ostatnia wiadomość 20 Kwi 2011, 07:33:41
wysłana przez dania_d
DOJAZDY DO PRACY

Zaczęty przez AmboDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 12604
Ostatnia wiadomość 23 Mar 2015, 08:47:06
wysłana przez Jomir