poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: zapisanie dziecka do przedszkola  (Przeczytany 13469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 8nikita9

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
zapisanie dziecka do przedszkola
« dnia: 12 Sty 2017, 19:50:15 »
Witam! kilka dni temu wyslalam zgloszenie przez borger.dk zeby zapisac corke do przedszkola. jeszcze nie mam zadnego info. jak dlugo sie czeka na odpowiedz od nich? albo moze gdzies na borger widnieje informacja o tym, i liscie oczekujaych? ja sie nie doszukalam... jakies porady na co sie szykowac jesli chodzi o przedszkole? na co przygotowac corke? jestem nieco przerazona sytuacją i boje sie jak sobie poradzi... wszelkie informacje i wskazowki dot dzieci w przedszkolu beda dla mnie cenne :)

pozdrawiam!

ps.dostalam wiadomosc o wizycie corki u dentysty-data i godz oraz "ved afbud (i tu nr tel). trzeba tam dzwonic i potwierdzic ze bedziemy?

Offline 8nikita9

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Sty 2017, 19:53:01 »
jeszcze jedno pytanie: zasilek rodzinny nalezy sie kazdemu, bez wzgledu na dochody? jak to wyglada? gdzie sie udac i jakie dokumenty wziac zeby go uzyskac?

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Sty 2017, 21:40:31 »
Co do przedszkola to mozesz sprawdzic na borger dk.jak wyglada sytuacja z pojsciem corki do przedszk.normalnie wyglada to tak ze komuna sama ci proponuje kiedy i gdzie dziecko moze isc ale jesli sie uprzesz na jedno moze byc sytuacja taka ze nie bedzie miejsca i dziecko jest naliscie oczekujacych.Wszystko jest na borger dk.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Sty 2017, 21:56:51 »
Ved afbud - czyli, jezeli musialabys odmowic, czyli nie mozesz przyjsc. Jezeli data pasuje, to nic nie musisz robic.

Potwierdzenie miejsca w przedszkolu przyjdzie na okolo miesiac przed wskazana przez Ciebie rozpoczeciem.
Dostaniesz informacje na e-boks.

Co kupic:
- termotøj (szybko schna, latwo sie piora, zabezpieczaja prze wiatrem) i pasuja doskonale pod regntøj
https://www.google.dk/search?q=termot%C3%B8j&biw=1745&bih=875&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi4zKynvr3RAhVCBywKHRBZA3sQ_AUIBigB'

- regntøj
https://www.google.dk/search?q=termot%C3%B8j&biw=1745&bih=875&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi4zKynvr3RAhVCBywKHRBZA3sQ_AUIBigB#tbm=isch&q=regnt%C3%B8j

- kalosze
- kalosze ocieplane

- czapke sloniowke - elefanthue - chroni glowe i szyje, w Danii do instytucji nie mozna dawac dziecku czapki ze sznurkami
https://www.google.dk/search?q=termot%C3%B8j&biw=1745&bih=875&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi4zKynvr3RAhVCBywKHRBZA3sQ_AUIBigB#tbm=isch&q=elefanthue+til+b%C3%B8rn

nie mozna tez jakiejkolwiek odziezy ze sznurkami,

Jezeli w przedszkolu nie bedzie wyzywienia to porzadna madpakke, czyli zmyslny pojemnik na jedzenie
https://www.google.dk/search?q=termot%C3%B8j&biw=1745&bih=875&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi4zKynvr3RAhVCBywKHRBZA3sQ_AUIBigB#tbm=isch&q=madpakke

- jezeli zima to flyverdragt czyli kombinezon - najpraktyczniejsze

To tak na szybko, mysle co jeszcze

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Sty 2017, 22:00:15 »
acha... najlepiej Ty wyluzuj, to corka juz da rada.
Dzieci przystosowuja sie i odnajduja w nowym srodowisku szybciej niz dorosli.

Jak tylko troche sie ogarniecie, zacznij zapraszac dzieci na zabawe do siebie (pozniej zaprosza Was). Takie maluchy zawzywczaj przychodza z mama, wiec Ty poznasz nowych znajomych i malej bedzie latwiej.

Moja corka wlasnie za miesiac "konczy" przedszkole, poprzez zapraszanie do domu dzieci zyskalam kilka fajnych i dobrych kolezanek, corka oczywiscie tez.

co do miejsca na liscie - tak znajdziesz info , ktora jestes na liscie, ale to jest tylko orientacyjne.

W temacie ubran - teraz jest dobry okres, sa wyprzedaze.
Na prawde warto zainwestowac w dunske wynalazki, bo one zagawarantuja , ze Twoje dziecko bedzie mialo sucho i cieplo w najgorsza pogode.

Sama sie przygotuj na to, ze przy odbiorze dziecka z przedszkola bedziesz prawie zawsze miala dylemat "myjemy czy robimy nowe".

Moja corka ma dwa zestawy ciuchow zewnetrznych i butow. Jeden jest w przedszkolu, drugi w aucie. Jej ciuchy sa czasami w takim stanie, ze strach wpuscic do samochodu.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline 8nikita9

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Sty 2017, 13:09:38 »
nie czekalam na propozycje z kommuny, tylko sama zapisalam ją przez borger (powinnam poczekac?!) i wlasnie nawet nie moge nigdzie na borger znalezc tego ze wyslalam zgloszenie (mail potwierdzajacy byl, ale chyba jestem nieco niecierpliwa :) )
wiem, ze podobno dzieciom latwiej sie przystosowac i nauczyc jezyka ale obaw mam mnostwo. corka jest raczej bardzo otwarta i ciagnie ja do dzieci, ale jednak bariera jezykowa poczatkowo bedzie... a czasem ona ma tak, ze latwo sie zraza do czegos... niemniej jednak chyba bardziej boje sie o siebie, o to jak swoj stres ogarne :P
z tym zapraszaniem na pewno poczekam, pasowaloby sie nauczyc dunskiego :P ang jako-tako, ale jestem tak przerazona ze i tego moge zapomniec :P swoja droga zeby zapisac sie do szkoly na dunski trzeba sie udac do kommuny czy bezposrednio do danej placowki?
pewnie zalezy kogo sie trafi, ale wiem ze nie wszyscy dunczycy sa pozytywnie nastawieni do obcokrajwcow (polakow zwlaszcza) i boje sie ze cos moga utrudniac... spotkaliscie sie z takim zachowaniem gdzies w przedszkolach?

bardzo dziekuje za wszystkie info i czekam na wiecej :) (z zakupami teraz bedzie problem bo moj maz na slowo "wyprzedaze" zaraz jest chory i nie ma kasy :P )

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Sty 2017, 14:31:48 »
Sama zapisujesz przez Borger.dk, a komuna potwierdza przyjecie i jak jest miejsce to je przydziela.
Roznie jest w roznych gminach i czesciach Danii. U nas dzieci najstarsze 1 kwietnia ida do szkoly, a tym samym jest nagle masa wolnych miejsc.

Nie wiem skad wiesz o tym uprzedzeniu do Polakow, ale nie sadze by tak bylo.
Ot, sa ludzie bardziej i mniej otwarci, mniej gadaliwi i bardziej.
Poza tym, nawet sobie nie wyobrazasz, jak bardzo jest mieszane towarzystwo.
I nawet w tak jednolitej grupie jak mojej corki, gdzie wydawalao sie, sa same dusnkie dzieci okazalo sie nagle, ze : jedna ma ojca Wegra (przyjechal jako pieciolatek, ale jednak z Wegier), matke w Lotwy; drugie ma matke z Iranu, trzecia ma matke z Hiszpanii (ta tez pryzjechala jako dzieciko), czy moja mala DUnka (polpolka).
 W moim przedszkolu jest pedagog uchodzca Syrii, a w innym w przedszkolu w miescie Polka jest kabusewnikiem.

Utrudnieniem moze byc jedynie Twoje nastawienie. Jak sie nastawisz, ze bedzie dobrze i bedziesz otwarta to bedzie dobrze.
i nie kasuj z gory :)
Moja najlepsza przyjaciolka to dziewczyna, ktorej na poczatku przedszkola niecierpialam z widzenia :)


No i co maja CI niby utrudniac?

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Sty 2017, 14:31:48 »

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Sty 2017, 17:11:21 »
Pytałaś o szkole językową. Nie wiem w jakiej kommunie mieszkasz. Bo różnie z tym jest. W kopenhaskiej np idzie sie do szkoły najpierw i oni załatwiają wszystko potem, ale w większości trzeba sie zgłosić do lokalnego jobcenter.

A co do dziecka w przedszkolu... Wiem co czujesz bo tez to przechodziłam jak moj 3 latek zaczynał przedszkola bez znajomosci języka :) teraz chodzi do szkoły, po duńsku wiadomo - wymiata -a tamten stres to tylko wspomnienie. :)

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Sty 2017, 17:14:00 »
A jesli chodzi o zapisanie do przedszkola to po ok tygodniu powinnaś widzieć logując sie na borger na którym jesteście miejscu do danej placówki.

Offline 8nikita9

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Sty 2017, 12:52:14 »
Dziekuje za slowa otuchy ;) stresuje sie tym co nas czeka, ale mimo wszystko staram sie myslec pozytywnie :) jezszcze nie mam na tyle "obycia" z dunczkami, ale naczytalam sie w innych miejscach i z opowiadan wiem ze niektorzy nie lubia obcokrajowcow. sama spotkalam sie z tym poki co jedynie przy szukaniu mieszkania kiedy to na informacje ze jestesmy z Pl dziekowali i zegnali sie... nie nastawiam sie negatywnie tylko sie boje :P
naleze do KPH kommuny. czyli w spawie szkoly ma isc do szkoly czy np International House (bo tam chyba jest jobcenter)? jaki jest czas oczekiwania od momentu zapisu do rozpoczecia zajec?
to prawda ze w przedszkolu najlepiej jest opisac kazda rzecz z odziezy imieniem dziecka? poczawszy od kurtki az po skarpetki?!
wiem ze moje pytania moga wydawac sie glupie, ale kompletnie nie wiem jak tu to wszystko dziala, a roznych rzeczy sie naczytalam (chyba na moja niekorzysc :P ) ;)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Sty 2017, 17:24:36 »
Skarpetki to przesada, ale inne rzeczy warto.
I to nie chodzi o to, ze kradna, a o to, ze dzieciaki w Danii sa samodzielne i rozbieraja sie same i ciuchy laduja w roznym miejscu. Czasem w trakcie zabawy zrobi sie za goraco itp.
Pedagodzy staraja sie zanosic znaleziska na miejsca, ale ich mozliwosci pamietania co jest czyje sa ograniczone. Czasem wieksze dzieci sa eksperatmi, ale i tak nie zawsze latwo odlozyc na miejsce.

Inna sprawa jets to, ze czasem dzieci maja identyczne ubrania i pozniej trudno stwierdzic co bylo czyje. W naszym przypadku raz byly to buty, raz hulajnoga,
No i masowo gina rekawiczki mimo napisow. Nam w tym roku zginely trzy pary, wszystkie sie znalazy po jakichs 2-3 tygdoniach.  Raz za domkiem zabaw, raz pod krzakiem. I znow, naklejka ulatwila odnalezienie.

Generalnie w ciagu trzech lat przedzkola stracilismy jedna pare majtek i ze dwie skarpetki, wiec wynik nie najgorszy, mysle ze miedzy innymi dzieki naklejkom.

Ja kupuje takie:
https://www.navnelapper.dk/
wytrzymuja wiele pran, nie odpadaja, a na koniec latwo je usunac.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Sty 2017, 17:26:07 »
O szkole nie wiem. Minelo juz troche lat od kiedy tu przyjechalam.
Wtedy, zaraz po otrzymaniu pozowolenia na pobyt (wtedy trzeba bylo miec pozwolenie), zaraz przyszedl list z komuny, zapraszajac do nauki.

Farvella jest bardziej na biezaco.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Sty 2017, 10:24:13 »
Ja tez ost ponad 3 lata temu mieszkałam w komunie kopenhaskiej ale wtedy było tak ze najpierw sie szło do szkoły. Rozmowa, i szkoła załatwiała formalności. Wiec moze tak zrób. Poleca IA Sprogskolen albo Studieskolen. To najlepsze szkoły w kopenahdze. Jak sie do nich zgłosisz to oni ci wszystko powiedzą co i jak dalej. Szkole zaczyna sie dość szybko. Kilka tygodni maks czekasz. Co 6 tyg rusza nowy kurs, zależy jak sie wpasujesz.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Sty 2017, 10:26:09 »
Jak masz ochotę to napisz na priv to ci doradzę co i jak w kwestii szkoły :) chodziłam przez te 5 modułów do 3 różnych, ale w końcu znalazłam najlepszą :)))

Offline 8nikita9

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Sty 2017, 12:32:33 »
dziekuje Wam bardzo za odpowiedzi! o przedszkolu juz wszystko wiem, nawet zwiedzanie juz za mna, ludzie bardzo mili, na pewno bedzie dobrze :)
przdszkole zaczynamy pod koniec lutego, czy w tym czasie mozemy jeszcze sie wybrac do pl? trezeba to gdzies zglaszac? czy jeszcze jestesmy "wolne"?? nie bylismy w pl na swieta i dziadkowie strasznie tesknią ;) a jak juz ruszymy z przedszkolem to moze byc ciezko. wiadomo ze juz podczas chodzenia do przedszkola lepiej byloby nie przerywac jej adaptacji w nowym miejscu, a i ponoc o zgode placowki trzeba prosic... 

poloniainfo.dk

Odp: zapisanie dziecka do przedszkola
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Sty 2017, 12:32:33 »

 

Formularz na a prawo pobytu dla dziecka

Zaczęty przez kahmaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14864
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2008, 22:47:55
wysłana przez kahma
Leczenie małego dziecka

Zaczęty przez anetka089Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3755
Ostatnia wiadomość 14 Mar 2012, 14:18:34
wysłana przez anetka089
obrót zewnętrzny dziecka

Zaczęty przez HaniaSZ21Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7786
Ostatnia wiadomość 16 Lut 2011, 14:06:26
wysłana przez Sofi
urlop po narodzinach dziecka.

Zaczęty przez grzes85_2006Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4472
Ostatnia wiadomość 24 Kwi 2012, 21:34:50
wysłana przez Jomir
potrzebuję poskiego psychologa do dziecka

Zaczęty przez zorajdaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 7482
Ostatnia wiadomość 09 Paź 2008, 13:48:36
wysłana przez micia1970