poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Rubryka 69: błąd skat?  (Przeczytany 3568 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline br99

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
Rubryka 69: błąd skat?
« dnia: 15 Sty 2017, 14:42:31 »
Hej,

Pracowałem 3 pierwsze miesiące 2015 r. w Danii, po czym przeprowadziłem się za granicę. W tych pierwszych 3 miesiącach, zarabiałem mój zwykły løn, jak w poprzednich latach, a ponadto dostałem ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Zeznania nie mogłem wypełnić w internecie, Skat kazał wysłać na papierze. Rubryka 69 pozostała bez zaznacznia.

We wrześniu 2016 dostałem oblicznie, w którym przeliczyli zarobki proporcjonalnie do liczby dni gdy mieszkałem w Danii. Po uwzględnieniu pieniędzy z ekwiwalentu urlopopwego wyszedł im skattepligtig indkomst (helårsbeløb) przekraczający 2x mój normalny indkomst z lat poprzednich! Przez to wszedłem w najwyższy próg podatkowy a dopłata wyniosła 8000 kr.

Wydawało mi się, że przy braku zaznaczenia rubryki 69, obliczenie podatku powinno zostać dokonane w inny sposób, t.j. zgodnie z tym, co rzeczywiście zarobiłem, ale bez uzwględnienia personfradrag. Z moich wyliczeń wynika, że dopłata wyniosłaby jedynie 2000 kr. w takim przypadku.

Czy dobrze rozumiem działanie rubryki 69? Czy skat popełnił błąd, czy są jakieś przypadki w których rubryka 69 nie jest brana pod uwagę?

Dzięki!



Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rubryka 69: błąd skat?
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Sty 2017, 16:58:20 »
W takim przypadku wybor sposobu opodatkowania podatnika z ograniczonym obowiazkime podatkowym nalezy do podatnika. To podatnik sam moze sobie wybrac korzystny dla siebie wariant. Z mojego doswiadczenias wiem, ze SKAT nie dokonuje oceny jaka metoda jest bardziej korzystna dla podatnika i stosuje wlanie ten wariant o ktorym piszesz. Problem w tym, ze przy takiej metodzie, jak napisales, twoj dochod zostal przeliczony na skale roczna i to jeszcze najmnieszy klopot jezeli przy tym dochodzie nadal znajdujesz sie w pierwszym progu podatkowym. Jezeli to wyliczenie przeliczonego dochodu przekroczyloby okolo 499.000 kr., to od przekroczonej kwoty progu podatkowego zaplacisz dodatkowo okolo 15% podatku ekstra, tzw, topskat. Druga sprawa, ze przeliczajac twoj dochod, Skat przelicza rownoczesnie w ten sam spsob ulgi podatkowe, ale ulgi ktore maja ograniczony pulap/max., nie sa przeliczane i pozostaja takie jakie sa okreslone przepisami, np. ulga na wyzywienie i zakwaterowanie ok. 25.000 kr. nie bedzie przeliczona w ten sam sposob co dochod i pozostanie taka sama kwote. Dla przykladu dochod brutto uzyskany w 2015 roku w wysokosci 300.000 za 9 miesiecy pracy (np. 273 dni) zostanie wyliczony na 401.000 kr. ale pomniejszenie tego dochodu i wyliczenie podstawy do opodatkowania bedzie wynosilo tylko 25.000 kr. To taki prymitywny troche przyklad dla zilustrowania sytuacji.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rubryka 69: błąd skat?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Sty 2017, 17:25:34 »
Im krotszy faktyczny okres pobytu w Danii, tym bardziej niekorzystne rozliczenie podatkowe wdlug metody "69", ktora opisales.

Offline br99

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Rubryka 69: błąd skat?
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Sty 2017, 22:46:51 »
Roga, dzięki za odpowiedź. Rubryka 69 nie była zaznaczona a pomimo tego przeliczyli dochód proporcjonalnie na całoroczny i odliczyli personfradrag, czyli chyba błąd z ich strony. Muszę to wyjaśnić.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rubryka 69: błąd skat?
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Sty 2017, 23:25:50 »
Aktualny przepis:

Personfradrag
Skattepligtig hele året eller i grænsegængerordningen
Du får automatisk et personfradrag ved skatteberegningen. (42.900 DKK, er du under 18 år er personfradraget 32.200 DKK)

Skattepligtig en del af året eller flere perioder i løbet af året
Er du begrænset skattepligtig til Danmark i en kortere periode end ét år, kan du vælge at få et dansk personfradrag mod at din indkomst bliver omregnet til en indkomst for et helt år. Du foretager valget ved at sætte kryds i rubrik 69, felt 722 på selvangivelsen.
Vælger du ikke helårsomregning, sker beskatningen efter gældende regler - det vil sige på baggrund af den indkomst du har i arbejdsperioden uden, at du kan få et dansk personfradrag.

Podatnik z obowiazkime podatkowym przez caly rok czy podatnik z obowiazkime podatkowym dla pracownikow transgranicznych (grænsegængere).

Jezeli masz ograniczony obowiazek podatkowy w okresie krotszym niz rok, mozesz wybrac uzyskanie Personfradragu, ale rownoczesnie twoj dochod bedzie przeliczony na dochod w skali rocznej. Przy tym wyborze musisz zakreslic rubryke 69.

Jezeli nie zyczysz sobie przeliczenia dochodu na dochod w skali rocznej, zachowany zostanie twoj faktycznie uzyskany dochod, ale nie otrzymasz Personfradragu.

poloniainfo.dk

Odp: Rubryka 69: błąd skat?
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Sty 2017, 23:25:50 »

 

ulga skat na kupno domu

Zaczęty przez mokkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 13279
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2013, 19:23:11
wysłana przez Jomir
Skat - tłumaczenie i drobna pomoc

Zaczęty przez MostekDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 11549
Ostatnia wiadomość 04 Cze 2008, 17:31:14
wysłana przez Klingon
skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15128
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
Darowizna w Polsce a Skat

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7197
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2019, 17:27:30
wysłana przez cirol
Skat odnosnie auta na pl dechach prosze o tlumaczenie/wyjasnienie

Zaczęty przez witiawDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 17711
Ostatnia wiadomość 13 Gru 2014, 21:09:25
wysłana przez roga