poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pierwszy miesiąc pracy - prośba o pomoc w sprawdzeniu rozliczenia  (Przeczytany 3208 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sm4jl1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Witam. Niedawno uplynal pierwszy miesiac mojej pracy w Danii. Jestem tu tylko na 3 miesiace i mam umowe sezonowa, z tymczasowym zakwaterowaniem. Mam do Was ogromna prosbe o wytlumaczenie mi i sprawdzenie czy otrzymalem odpowiednia kwote za przepracowane godziny. Niestety troche gubie sie w tym systemie podatkowym a moj pracodawca nie chce mi tego wszystkiego wytlumaczyc. Ktos kiedys powiedzial mi ze jest pewna kwota do ktorej placi sie tylko podstawowe 8%. Dostalem pismo ze Skatu, na moje oko jest to jakas prognoza ( niestety nie znam dunskiego ). W pierwszym miesiacu mojej pracy przepracowalem 258h ( 105DKK/h ) = 27090 DKK. Na konto otrzymalem nieco ponad 18000 DKK. Czy wszystko sie zgadza czy jednak powinienem dostac nieco wiecej? W zalaczniku wstawiam pismo ktore dostalem ze SKATU. Bardzo prosze o pomoc :)

Offline sm4jl1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pierwszy miesiąc pracy - prośba o pomoc w sprawdzeniu rozliczenia
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Wrz 2017, 06:21:28 »
Ref

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwszy miesiąc pracy - prośba o pomoc w sprawdzeniu rozliczenia
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Wrz 2017, 12:19:09 »
To co dostalas ze skat jest karta podatkowa = przewidywany przez podatnika dochod w tym okresie podatkowym jaki podalas do Skatu (okres zatrudnienie widnieje na tej karcie podatkowej). Przewidywany dochod, albo podalas sama albo przy pomocy pracodawcy. Skat nie wie przeciez ile faktycznie zarobisz. Na podstwie zadeklarowanego przewidywanego dochodu brutto 91.803 kr. i wprowadzonych ulg podatkowych, ktore wedlug mnie sa w porzadku, obliczono, ze masz kwote wolna od opodatkowania 4.872 kr. (przy wyplatach co 14 dni) lub 10. 557 kr. (przy wyplatach miesiecznych), a od reszty pracodawca ma potracac podatek 37%. Realnie opodatkowanie jest mniejsze, poniewaz te 37% obliczne jest od dochodu brutto pomniejszonego o ulgi podatkowe. Tak funkcjonuje karta podatkowa i nie ma tutaj zadnej filozofii czy dostajesz za malo czy za duzo do wyplaty. Ile naprawde ma byc zaplaconego podatku za caly okres, bedzie wiadomo po zakonczeniu roku podatkowego.
Jezeli zaliczkowo odprowadzono za malo podatku w ciagu roku podatkowego, bedziesz musiala doplacic i odwrotnie jezeli zaliczkowo zaplacilas za duzo podatku to dostaniesz zwrot podatku. Wszystko zalezy od tego czy twoj przewidywany dochod 91 tys. bedzie mniej wiecej taki jaki bedzie twoj faktyczny dochod. Ponadto przy rozliczeniu rocznym, mozesz wprowadzic korekture do rozliczenia jakie przedstawi ci Skat, wnoszac dodatkowe ulgi podatkowe, jezeli takie ci przysluguja.     

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwszy miesiąc pracy - prośba o pomoc w sprawdzeniu rozliczenia
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Wrz 2017, 12:23:10 »
Kwota do ktorej placi sie tylko 8% wynosi okolo 44.000 kr. rocznie.

poloniainfo.dk

Odp: Pierwszy miesiąc pracy - prośba o pomoc w sprawdzeniu rozliczenia
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Wrz 2017, 12:23:10 »

 

PRZENIESIONY: sukamy pracy

Zaczęty przez JomirDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8763
Ostatnia wiadomość 12 Sie 2014, 11:46:59
wysłana przez Jomir
zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16665
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
polskie agencje pracy

Zaczęty przez 6palcyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 12504
Ostatnia wiadomość 16 Lut 2012, 21:37:25
wysłana przez 6palcy
Agencje pracy

Zaczęty przez benek19892Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 27044
Ostatnia wiadomość 20 Kwi 2011, 07:33:41
wysłana przez dania_d
DOJAZDY DO PRACY

Zaczęty przez AmboDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11979
Ostatnia wiadomość 23 Mar 2015, 08:47:06
wysłana przez Jomir