poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: pobyt staly  (Przeczytany 77467 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #120 dnia: 12 Paź 2014, 14:20:21 »
Sprawy malzenstw zagraniczono EU - dusnkich sa juz tez przeniesione do Statsforvaltning.

Sama kilka lat temu dostalam wlasnie przez Statsforvaltning, pomimo ze dwa pierwsze pobyty (dostalawalam wowczas na dwa lata), otrzymalam przez udlædingstrrelsen.


Z tego co zrozumialam dziewczyna przyjechala na studia, a slub wziela w trakcie, wiec ma pozwolenie na podstawie studiow.
Tu sa informacje.
http://www.statsforvaltningen.dk/site.aspx?p=8171

MOim zdaniem spokojnie o staly pobyt mozesz sie ubiegac.
DUnskiemu rzadowi zalezy na tym, by osoby wyksztalcone tutaj, pozostawaly w kraju.

« Ostatnia zmiana: 12 Paź 2014, 16:56:49 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline tecza

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #121 dnia: 12 Paź 2014, 16:51:17 »
dziekuje Jomir za odpowiedz
ale ja mam pozwolenie tutaj na pobyt (studia zaczelam dopero po zamazpojsciu), nie w tym problem, chodzi mi konkretnie o ubieganie sie przyznanie  pobytu staly. Ten pobyt, o ktory mozna ubiegac sie po 5 latach pobytu, piszecie tutaj ze trzeba miec ostatnie 3 lata przepracowane, a jak ktos nie pracowal tylko studiowal, zanim zaczelam studia juz mialam przyznane prawo do pobytu czy tez rezydencji, ale z tego co tu piszecie ten slynny pobyt staly to jeszcze co innego.
czy mozna ubiegac sie o pobyt staly, mieszkajac juz tutaj te wymagane powiedzmy 5 lat ale niestety nigdy tu nie pracujac tylko studiujac.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #122 dnia: 12 Paź 2014, 16:56:27 »
Czyli, ze mialas pobyt "na meza", ktory zobowiazal sie Ciebie utrzymywac, tak?
Jezeli malzenstwo wciaz trwa , to rowniez masz do niego prawo.
Chodzi o to, ze przyczyna przyjazdu musi byc ta sama i trwac przez piec lat.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline tecza

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #123 dnia: 12 Paź 2014, 17:03:31 »
dziekuje za odpowiedz
czyli wystarczy isc do statsforvaltning, nawet jak dokumenty kilka lat temu byly zalatwiane przez urzad emigracyjny w kopenhadze
czyli podsumowujac jak przyczyna dania pierwszego pozwolenia byly sprawy rodzinne, to nie beda chciec domumetow o zatrudnienie

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #124 dnia: 12 Paź 2014, 18:58:20 »
dziekuje za odpowiedz
czyli wystarczy isc do statsforvaltning, nawet jak dokumenty kilka lat temu byly zalatwiane przez urzad emigracyjny w kopenhadze
czyli podsumowujac jak przyczyna dania pierwszego pozwolenia byly sprawy rodzinne, to nie beda chciec domumetow o zatrudnienie
Ty tez zlozysz, mialas w koncu SU.
Podanie o pobyt znajdziesz w zalaczonym przeze mnie linku.
To jest ten sam dokument, ktory sklada sie za pierwszym razem, jedynie w pewnym momencie zakreslasc tidsubegrænset ,
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline spooky

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 45
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: +31/-3
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #125 dnia: 17 Paź 2014, 20:25:02 »
A orientuje się ktoś może o co chodzi z:
"For at få permanent opholdstilladelse i Danmark skal man have boet lovligt i Danmark i mindst 5 år og i hele denne periode have haft opholdstilladelse efter udlændingelovens §§ 7-9 f eller 9 i-9 n (opholdstilladelse givet på baggrund af familiesammenføring, asyl, studie eller arbejde m.v.)"
- bo, nie powiem, pewnie trochę mojej w tym winy, ponieważ o żółtą kartę starałem się dopabuse w 2010, a jestem tutaj od 2007 ... ale dzisiaj dostałem pismo, że ... mam udokumentować "faktisk og reelt ophold" za ostatnie 5 lat, bo "czas przed uzyskaniem żółtej karty" liczą mi jako ... kolidujący.

Ale przecież otrzymali 5 ostatnich arsopgorselse, gdzie jest udokumentowane, że pracowałem w pełnym wymiarze godzin, 37h / tydzień, rok w rok ... co raczej  jednoznacznie świadczy o tym, że tutaj mieszkałem legalnie = "boet lovligt"?
Poza tym jakimś cudem wynika im z moich rozliczeń, że byłem "begraenset skattepligtig", przy czym rok w rok byłem normalnie opodatkowany - "37%" i nigdy nie korzystałym z żadnych ulg.

A rozchodzi się chyba o to, że "indrejse" jest zarejestrowane na 15.04.2014 - wtedy wyrabaiałem żółtą kartę i piszą, by ... przedstawić dokumenty nt. "at du har haft faktisk og reelt ophold i landet i alle 5 ar", np. kontrakt mieszkaniowy. A czy można mieć roczne rozliczenie - pracować ... i ... "boet ulovligt"?

A mam jakiś Registeringsbevis z 2008 roku.
Na szczęście mam jakiś kontrakt mieszkaniowy z 2008 roku, z tym, że Panie, które mi wynajmowały mieszkanie nigdzie tego nie rejestrowały. Mam też pełno różnej korespondencji (np. ze SKAT-u) na ten właśnie adres, mam też pierwsze kwitki z wypłaty "z Multidaty" na ten adres,  ale ...

... czy może to jest tak, że "permanent ophold" przyznają niezbyt chętnie i zawsze starają się poszukać jakiegoś "haka"?
« Ostatnia zmiana: 17 Paź 2014, 20:35:36 wysłana przez spooky »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #126 dnia: 17 Paź 2014, 22:13:36 »
W jednym miejscu napisales, ze o zolta karte starales sie w 2010, a w drugim napisales, ze zolta karte wyrabiales w 2014?.
A moze miales przerwy w pobycie w Danii?. Samo Årsopgørelse nie oznacza, ze pracowales przez caly rok podatkowy i ze przebywales tutaj przez caly rok i tego Statsforvaltningen nie moze wiedziec skoro nie byles tutaj oficjalnie zameldowany.  Dlatego Statsforvaltningen w takiej sytuacji prosi o dokumentacje realnego pobytu w ciagu ostatnich 5 lat. A moze masz kwity wyplat od pracodawcow za ten rok, ktory ci brakuje. Jezeli otrzymywales regularnie wyplaty np. w 2009, to Skat je posiada jako informacje przekazywane przez pracodawce (dochod brutto i odprowadzony podatek) za kazdy poszczegolny okres wyplaty. Niestety w teczce podatkowej (Personlige skatteoplysninger) nie mozesz cofnac sie az tak daleko wstecz jezeli chodzi o kazdy miesiac czy 14-dni wyplat.

Jezeli nie miales zameldowania w Danii, to automatycznie "mieszkales" w Polsce i byles tutaj podatnikiem z ograniczonym obowiazkime podatkowym, a wysokosc podatku nie ma z tym nic wspolnego. Ograniczony obowiazek podatkowy mozna tez miec mieszkajac w Danii (bedac zameldowanym), jezeli pewne warunki sa spelnione, a przede wszystkim zachowujac swoje centrum spraw zyciowych poza Dania.   

 
 


poloniainfo.dk

Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #126 dnia: 17 Paź 2014, 22:13:36 »

Offline spooky

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 45
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: +31/-3
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #127 dnia: 17 Paź 2014, 22:27:38 »
Dzięki za odp. ... ach - no mój błąd, chodziło o 15.04.2010 ... wtedy wyrabiałem żółtą kartę.

No a taki przypadek, że mam w DK centrum interesów życiowych ... a nie mam zameldowania, może zaistnieć?
- bo centrum miałem w DK, a jeśli chodzi np. o rozliczanie to nigdy się w PL nie rozliczałem :-X

Tak, kwitki wypłatowe mam wszystkie ... od 2007 roku.

Przerwy w pobycie tutaj nie miałem, od 2007 leci jednym ciągiem, chociaż w 2008, albo 2009 (ale chyba w 2008) dawali wypowiedzenia na miesiąc, bo nie było pracy ... a po miesiącu z powrotem przyjmowali ... i od tamtego czasu żadnej przerwy.

Czyli kwitków sporo pozabierać? ... może wyciąg z konta bankowego z tamtego okresu ukazujący aktywność terytorialną? ... coś jeszcze mogłoby się przydać?

A gdybym np. zaczekał do 15.04.2015 ... to wtedy musiałbym czekać na rozliczenie za 2015 rok ... czy od 2010 do 2014 włącznie by wystarczyło?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #128 dnia: 17 Paź 2014, 23:29:54 »
Boet lovligt - mysle, ze chodzi o legalny pobyt, poniewaz rejestracja pobytu (a wtedy kiedy ty przyjechales i az do maja 2009, byla jeszcze mowa o pozwoleniu na prace i pobyt) nie jest sprawdzana na biezaco przez Statsforvaltningen i dlatego urzad nie wie czy miales legalny pobyt i czy miales ciaglosc pobytu, szczegolnie jezeli nie byles tutaj zameldowany. Chodzi poprostu o kontrole. O tym "rozmawialismy" juz tutaj bardzo szczegolowo, omawiajac przepis "opholdsdirektiv", gdzie wlasnie taka kontrole uzasadnia sie tym, ze urzad nie dokonuje biezacej kontroli spelniana waruinkow pobytu i dlatego rozpatrujac wniosek o pobyt staly ma prawo poprosic o dokumentacje spelnienia warunkow w calym 5 letnim okresie. Pracujac, nie musiales przeciez byc zameldowanym w Danii i mogles mieszkac u rodziny, znajomych, a chodzi jedynie o to abys mogl udokumentowac pobyt, a to mozesz udokumentowac zatrudnieniem.       

Offline spooky

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 45
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: +31/-3
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #129 dnia: 25 Lis 2014, 19:50:48 »
Dzięki za podpowiedzi.
Pozbierałem wszystko co miałem, powysyłałem kopie kwitków wypłat za rok 2009, część za 2008 i 2007, do tego miałem jakąś starą umowę najmu z 2008, opisałem co i jak - że mieszkałem u kogoś na adresie C/O ... i się udało, napisali, że "Du har haft lovligt ophold i Danmark uafbrudt i 5 ar".

A:
"Denne ret gaelder, sa laenge du har fast ophold i Danmark" - to rozumiem, że jest standardem, tak?
A "fast ophold" to ... sobie tutaj mieszkamy, żyjemy, pracujemy ... i on sobie jest i będzie?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #130 dnia: 25 Lis 2014, 20:38:13 »
Nie mozesz opuscic kraju na dluzej niz 6 miesiecy.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #131 dnia: 26 Lis 2014, 10:28:56 »
Tak jak napisala Jomir. Praktycznie nikt nie sprawdza na jak dlugo opusciles Danie, jezeli nie powiadamiales o tym urzedow.
Tylko w jednym przypadku spotkalem sie z taka kontrola i zwracalem sie w imieniu osoby ze stalym pobytem unijnym z wyjasnieniem, ze byla tylko mowa o wyjezdzie 3 miesiecznym w zwiazku z budowa domu. Sadze, ze moze ktos "zyczliwy" poinmformowal komune, ze osoba ta nie przebywala w Danii i tak tez bylo, poniewaz przebywal na Litwie dluzej niz 6 miesiecy w roku (nie za jednym razem). Zakonczylo sie dobrze, a przeciez urzad moglby na przyklad zapytac o wyciag z konta bankowego aby sprawdzic czy korzystano z karty kredytowej/bankowej przebywajac poza Dania. 

Offline spooky

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 45
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: +31/-3
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #132 dnia: 27 Lis 2014, 18:20:28 »
Coś mi się teraz nie zgadza. Chciałem wydrukować wniosek dla znajomej (Opholdstilladelse på baggrund af arbejde) i na nyidanmark.dk znalazłem TU4:
https://www.nyidanmark.dk/NR/rdonlyres/365C7D15-016C-4D2F-ADC1-F3AA114B48EE/0/tu4_da.pdf
a tam:
1) gebyr ... ja załatwiałem sprawę osobiście w Statsforvaltningen i otrzymałem od nich wniosek (który - na 99% - był inny),  wypełniłem na miejscu i oddałem ... razem ze zdjęciem, Pani chciała 5 ostatnich rozliczeń rocznych, ale nie miałem przy sobie, powiedziała, że mogę dosłać na maila, tak też zrobiłem. A w tamtym wniosku nie było nic o gebyr, nic nie płaciłem ... nie było także nic o:
2) 6. Danskkundskaber:
"For at få permanent opholdstilladelse er det et krav, at du har bestået Prøve i Dansk 1 eller en danskprøve på et
tilsvarende eller højere niveau."

Rzucicie okiem na list, który od nich otrzymałem?
http://peecee.dk/upload/view/444987

Może jest coś takiego jak permanent ophold (TU4: "Ansøgning om permanent opholdstilladelse for personer med
opholdstilladelse på baggrund af arbejde eller studier") i ... tidsubegraenset ophold? (w sensie, że to 2 różne sprawy ... pomimo jednakowego wydźwięku).

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #133 dnia: 27 Lis 2014, 18:42:04 »
Spookojnie wystarczy formularz OD1
A ten list to właśnie potwierdzenie stałego pobytu w DK  ;D

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #134 dnia: 27 Lis 2014, 19:33:48 »
Coś mi się teraz nie zgadza. Chciałem wydrukować wniosek dla znajomej (Opholdstilladelse på baggrund af arbejde) i na nyidanmark.dk znalazłem TU4:
https://www.nyidanmark.dk/NR/rdonlyres/365C7D15-016C-4D2F-ADC1-F3AA114B48EE/0/tu4_da.pdf
a tam:
1) gebyr ... ja załatwiałem sprawę osobiście w Statsforvaltningen i otrzymałem od nich wniosek (który - na 99% - był inny),  wypełniłem na miejscu i oddałem ... razem ze zdjęciem, Pani chciała 5 ostatnich rozliczeń rocznych, ale nie miałem przy sobie, powiedziała, że mogę dosłać na maila, tak też zrobiłem. A w tamtym wniosku nie było nic o gebyr, nic nie płaciłem ... nie było także nic o:
2) 6. Danskkundskaber:
"For at få permanent opholdstilladelse er det et krav, at du har bestået Prøve i Dansk 1 eller en danskprøve på et
tilsvarende eller højere niveau."

Rzucicie okiem na list, który od nich otrzymałem?
http://peecee.dk/upload/view/444987

Może jest coś takiego jak permanent ophold (TU4: "Ansøgning om permanent opholdstilladelse for personer med
opholdstilladelse på baggrund af arbejde eller studier") i ... tidsubegraenset ophold? (w sensie, że to 2 różne sprawy ... pomimo jednakowego wydźwięku).
Bo powinienes znalezc druk tu:
http://www.statsforvaltningen.dk/site.aspx?p=8169
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #134 dnia: 27 Lis 2014, 19:33:48 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4108
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Pobyt stały dla nastolatka, a gdzie dowód?

Zaczęty przez hejliDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7139
Ostatnia wiadomość 24 Wrz 2013, 20:48:45
wysłana przez Jomir
Wzory wnioskow na pobyt, prace i laczenie rodzin

Zaczęty przez rogaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 98
Wyświetleń: 195687
Ostatnia wiadomość 15 Lip 2018, 20:25:20
wysłana przez Jomir
pobyt stały po przepracowaniu 3 i pół roku w Danii????

Zaczęty przez katia963Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 28866
Ostatnia wiadomość 11 Sty 2010, 10:48:03
wysłana przez Svaria
Ubezpieczenie duńskie. Rachunek za pobyt w szpitalu w Polsce.

Zaczęty przez dziubasewoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10498
Ostatnia wiadomość 03 Sie 2011, 07:03:30
wysłana przez faja