poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Powroty do Danii  (Przeczytany 9187 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zuza

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Powroty do Danii
« dnia: 26 Lut 2011, 12:02:58 »
Zauważyłam,że bardzo dużo polaków wraca do Danii do pracy za 60 dk. śmiać mi się chce jak to przed opuszczeniem Danii z paroma groszami na koncie cwaniakowali jak to w Polsce jest świetnie np.praca na zawołanie,świetna opieka zdrowotna itp.A gdy pieniążki się skończyły,a pracy nie ma i jest jeszcze gorzej niż było to błagają o jaką kolwiek prace w Danii.W Polsce jest bardzo żle i przed opuszczeniem Danii należy się dobrze zastanowić żeby się niezbłażnić.W Danii lepiej się nami zaopiekują niż w Polsce np.w przypadku gdy zostaniesz bez pracy.Gdzie nam będzie lepiej niż w Danii!!!!

Offline Kinia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lut 2011, 14:38:04 »
Beznadziejny temat taki sam pewnie jak i Ty.

Offline zuza

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Lut 2011, 14:41:29 »
Prawda w oczy kole...Ciebie najbardziej Ha Ha Ha

ReFormer

  • Gość
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Lut 2011, 14:51:15 »
Niestety zgodze sie z Kinia, ale glownie jesli chodzi o temat, bo Ciebie nie znam. Wiem, ze to jest forum, mozna rozmawiac o wszystkim ... o wlasnie - rozmawiac, a Ty opisujesz swoja wizje emigracji na podstawie ... no wlasnie, na podstawie czego - wyobrazni?

Ja sie niestety nie wypowiem w temacie, bo nie znam nikogo, kto wrocil do Danii i pracuje za 60dkk a przedtem w Polsce "cwaniakowal". Ale Ty pewnie znasz, stad ten temat.

Offline frisms

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 59
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Lut 2011, 15:51:32 »
No wlasnie tak to jest  zuza. Wielokrotnie temat roznic,plusow i minusow PL i DK byly poruszane na forum tutaj ale niestety bardzo czesto konczylo sie to ”bitwa” miedzy Prawdziwymi Polakami i Klubem Zwyrodnialych Polakow zwanych dalej ”zdunszczonymi”. Ja widze to tak – wielu Polakow gdziekolwiek sie rusza i pojada beda i narzekaja na stystem w danym panstwie do ktorego przybyli. Tyle co sie nakrazylam po tej naszej ziemskiej kuli wszedzie mozna spotkac ”narzekajcych polakow”.  Bardzo czesto sa to wyznajacy zasade ”Pokorne ciele 2 matki ssie” i tak jest tez w tym przypadku...

Dania sie opiekuje bo jest i ma model panstwa opiekunczego czasem nawet ”nadwyrezajac”pewne paragrafy kierujac sie bardziej w  ”nadopiekunczosc”.
Jesli chodzi o tak zwane ”powroty” to rzecz nie tyczy sie tylko Danii ale wielu innych europejskich panstw. Dopoki mozna jeszcze cos wyciagnac z tej ”opieki” to sie wraca. Wielu polakow pracuje tutaj tylko po to zeby sobie wypracowac ”ladna dunska emeryturke”i na starosc wrocic do PL. I dont care kazdy robi jak tam chce, pisze tylko o jednej z wielu mozliwosci uzyskania ”opieki” czasem bez wiekszych wysilkow. Jak rowniez tyczy sie to wyplat z konta emerytalnego w Danii po zadeklarowaniu ”opuszczenia” na stale” Danii. Z drugiej jednak strony kazdy ma prawo do wypracowania sobie "europejskiej emerytury".

Kiedy slysze jak ktos narzeka na ten dunski kraj to mowie – ” jedz do Kanady, tam nie ma teraz kryzysu gospodarczego i nie trzeba sie uczyc ”durnego” dunskiego. ”

Niestety patrzac na rankinigi europejskie pozycja Danii nie juz taka jak byal chocby nawet w 2009 czy 2010.
 Jesli chodzi o to ”gdzie sie teraz dobrze zyje” to Dania spadla juz na drugie miejsce zaraz po Norwegii. Czytajc ostatnie wyniki swiatowego rankingu” najlepszych miast ”gdzie ludzie czuli sie dobrze w 2010 roku to number one jest wlasnie Vancouver w Kanadzie.

Pamietam dawno temu,jak bylam w Kanadzie pewien Polak w sklepie, zagadl cos na temat slubow,a ja sie z tym nie zgodzilam, na zakonczenie z ”czystej zlosci” zyczyl mi 3 rozwodow...pozostawiam to bez komentarza. Oto jacy jestesmy dla siebie mili i zyczliwi.

Jak widzisz – posty wyzej - temat juz zrobil sie ”niebezpieczny”. 

Jeszcze kilka postow i watek bedzie zamkniety,ale moze po kilku doswiadczeniach z ”zamykaniem watkow” ze wzgledu na brak konstruktywnej wymiany zdan ,byc moze cos sie zmienilo. Zobaczymy.


Temat jak temat – czytasz,piszesz, bierzesz udzial ...nie ma przymusu  ;)

Offline zuza

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Lut 2011, 16:23:00 »
Z normalnymi ludzmi można o wszystkim porozmawiać na tematy bardziej drażliwe i te mniej.A osoby które nie potrafią się komunikować z szacunkiem dla drugiej osoby reagują zawsze agresja.Te osoby nie mają przede wszystkim szacunku dla samych siebie.Tak właśnie jest między nami Polakami.A rady te dobre i złe odbieramy jak atak na samych siebie.Niektóre osoby są poprostu beznadziejne.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Lut 2011, 16:38:31 »
Powroty do Danii - powroty do Polski

Oczywiscie licze sie z tym, ze moja uwaga zostanie przyjeta jako prowokaja. Ale bez pewnego stopnia prowokacji, nigdy nie ma dyskysji, bo wszyscy bylibysmy ze soba zgodni.

A wiec. Problem istnieje. dla wielu osob, ktore przyjechaly tutaj w przekonaniu a moze tylko nadziei, ze po kilku latach pracy postawia sobie w Polsce domek, kupia nowy samochod, otworza wlasna firme - marzenia sie nie urzeczywistnia. W Polsce, mowie o osobach, ktore nie mialy w Polsce atrakcyjnych zawodow, nie maja zbyt duzych szans na tzw. dorobienie sie, jezeli w ogole maja szanse na godziwe zycie. Tutaj, byc moze stracili prace. Niektorzy sa na kontanhjælp. W Polsce moze rozpoczeta budowa domu.....teraz "wstyd sie pokazywac", a i na jazde do PL tez za duzo pienidzy nie ma. Zadaja sobie pytanie: wracac - nie wracac.
A moze odczekac, az cos sie tutaj zmieni. I tutaj - mam do czynienie z wieloma tego typu osobami, pytajacych o rade, jak uzyskac to czy tamto ,zauwazam, ze nagle ich stosunek do tego panstwa opiekunczego sie zmienia. Kiedy w zeszlym roku, majac prace nazekali na system, na urzednikow, na blachy, niesumiennych pracodawcow, teraz podchodza do spraw troche inaczej i z wiekszym zrozumieniem ale i tez zmartwieniem i troska jak to bedzie. Nie ma wiec tego zlego co od czasu do czasu nie wychodzi na dobre. Z drugie strony, rosnie zazdrosc (nie hcailbym powiedziec zawisc) jednych wobec drugich, szczegolnie tych ktorym nie poszlo za dobrze wobec tych ktorzy maja prace, a nie mowiac juz o tych ktorzy maja niezla prace i np. kupuja nieruchomsc w Danii, jada z rodzina na wakacje do egzoycznych krajow,stac ich ”pokazac” sie w kraju. Polaryzacja staje sie coraz bardziej widoczna. Coraz wyrazniejsza klasowosc. Te osoby/rodziny juz coraz rzadziej ida do klubu polonijnego lub miejsc gdzie spotykaja sie polacy. Stwarzaja sobie wlasny moze niezbyt duzy krag osob, znajomych, gdzie nie ma ani czasu ani potrzeby prowadzenia rozmow na temat kontanhjælp, polskich blach itp., ale mysli sie o pozytecznym i przyjemnym spedzeniu czasu bez koniecznosci ekstra nadgodzin i pracy w sobote/niedziele. Tak bylo zawsze w historii emigracji i tak bedzie i teraz. Tylko ze przedzial miedzy tymi grupami sie powieksza miedzy innymi na skutek kryzysu.

poloniainfo.dk

Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Lut 2011, 16:38:31 »

Offline turbo

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Lut 2011, 16:50:05 »
Zauważyłam,że bardzo dużo polaków wraca do Danii do pracy za 60 dk. śmiać mi się chce jak to przed opuszczeniem Danii z paroma groszami na koncie cwaniakowali jak to w Polsce jest świetnie np.praca na zawołanie,świetna opieka zdrowotna itp.A gdy pieniążki się skończyły,a pracy nie ma i jest jeszcze gorzej niż było to błagają o jaką kolwiek prace w Danii.W Polsce jest bardzo żle i przed opuszczeniem Danii należy się dobrze zastanowić żeby się niezbłażnić.W Danii lepiej się nami zaopiekują niż w Polsce np.w przypadku gdy zostaniesz bez pracy.Gdzie nam będzie lepiej niż w Danii!!!!
moje trzy grosze ;D
ale po co to komu potrzebne, kto ile razy wrócił do Danii i z jakich pobudek i czy pracuje za 60 czy za 200Kr. Takie dyskusje nie mają żadnego celu chyba że lubisz się publicznie odrzucać błotem z innymi użytkownikami tego forum którzy napiszą coś co jest nie po twojej myśli. Po co rozpętywać burzę w pogodny dzień ??? od tak dla zasady bo Polak potrafi a może bo jest weekend i się nudzisz ???

[Posted on: 26 Lut 2011, 16:41:49]

Prawda w oczy kole...Ciebie najbardziej Ha Ha Ha

napisać temat, odpisać atakiem na atak i się wylogować dobra taktyka  ;D

rafalk

  • Gość
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Lut 2011, 17:10:48 »
""Pamietam dawno temu,jak bylam w Kanadzie pewien Polak w sklepie, zagadl cos na temat slubow,a ja sie z tym nie zgodzilam, na zakonczenie z ”czystej zlosci” zyczyl mi 3 rozwodow...pozostawiam to bez komentarza. Oto jacy jestesmy dla siebie mili i zyczliwi."""

Zawsze  mozna  odpowiedziec  ........  a ja  ci  zycze  pogrzebu  ,tylko  jednego  ale  za  to porzadnego  ;D


Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Lut 2011, 19:46:15 »
napisać temat, odpisać atakiem na atak i się wylogować dobra taktyka  ;D

Ktos tutaj juz nie panuje nad emocjami i sie pogubil kto atakowal. Ale czy to wazne? W dzisiejszym roztopie blota jeszcze troche zostalo, to sie purzucajmy :D :D

Acha, cos na temat? Wszyscy macie racje :)

Offline lukashero

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 43
  • Wiadomości: 431
  • Reputacja: +25/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Lut 2011, 20:32:44 »
roga ,jest dokladnie tak jak piszesz.tylko od nas zalezy czy bedziemy zazdroscic,czy beda nam zazdroscic.
Nie dyskutuj z idiota, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Lut 2011, 23:56:51 »
A moze wybrac trzecia mozliwosc?

Nie zazdroscic innym, nie dazyc do tego by inni nam zazdroscili ale po prostu zyc i cieszyc sie zyciem?

Tym codziennym, wspanialym zyciem - cieszyc sie ze dzieci rosna, ze moga isc na studia bez wzgledu na to czy mamy prace czy wyladujemy na bezrobociu, cieszyc sie ze zdrowie w miare dopisuje?

Czy ktos z was slyszal dyskusje o podatkach miedzy pacjentami na wydziale onkologicznym? Albo o cenach samochodów na pediatrii?
Nie? Ciekawe dlaczego? Kazdy z nas moze jutro/za tydzien/miesiac byc pacjentem na onkologii, byc matka/ojcem chorego dziecka....
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Lut 2011, 00:52:10 »
Polsce jest bardzo żle i przed opuszczeniem Danii należy się dobrze zastanowić żeby się niezbłażnić.W Danii lepiej się nami zaopiekują niż w Polsce np.w przypadku gdy zostaniesz bez pracy.Gdzie nam będzie lepiej niż w Danii!!!!

Masz racje w Polsce jest bardzo zle, dla bardzo duzej czesci spoleczenstwa, szczegolnie dla emerytow, ludzi bez zpracy lub z nie wysokimi kwalifikacjami zawodowymi. Polska nie jest panstwem opiekunczym, aby takim panstem moze byc tylko panstwo, korego spoleczenstwo rozumiec i akceptuje pojecie solidarnej odpowiedzialnosci to znaczy odpowiedzialnosci nie tylko za siebie. Z tej solidarnej odpowiedzialnosci dunczykow, korzystamy my, ktorzy tylko chwilowo naszym podatkiem (?) zasilamy budzet tego panstwa, a w wiekszej mierze korzystamy z przywilejow. wypracowanych dawno przed naszym przybyciem. Byc moze powoli zaczynamy to rozumiec "når krisen kradser".  Zadko slyszy sie tutaj wypowiedz "Gdzie nam bedzie lepiej niz w Danii!!! szczegolnie jezeli jest mowa o utracie pracy i pozostania bez srodkow do zycia i to na dodatek nie we wlasnym kraju.

Offline rey2000

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 22
  • Wiadomości: 273
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Lut 2011, 14:12:26 »
Zauważyłam,że bardzo dużo polaków wraca do Danii
Ja tego nie zauwazyłem,moze za mało się rozglądam ;)

Offline frisms

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 59
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Lut 2011, 15:45:08 »

te ”powroty” w jedna i druga/kazda strone mozna nazwac migracja ale niekoniecznie ”imigracja”(przyjazdem – osiedleniem sie )
Bo jak sie maja 3 miesiace pracy w Danii do reszty 9 miesiecy w Polsce? na przyklad...

To zjawisko co raz czesciej bedzie sie rozprzesteniac ze wzgledu na ”dokrecanie sruby prawno-gospodarczej” w panstwach. Teraz o wiele trudniej jest przeniesc wszystko do innego kraju. Ten ”boom” latwosci emigracji byl juz i minal a byly to lata kiedy Polska zaraz weszla do EU czyli 2004 i kilka nastepnych ale juz  2010,2011 to nowe ”trudne” czasy dla imigrantow.( nie pisze o wczesniejszych falach i rodzajach emigracji, bo rok 2000/2001 rozpoczal nowa ere). World Trade Center jak wszyscy pamietamy.

Powoli kiedy zasoby panstw zaczynaja wykazywac wartosci minusowe emigranci maja wiekszy dylemat w zwiazku z tranfym wyborem.

http://epn.dk/okonomi2/dk/article2352479.ece?partner=pol

Nastapilo tak zwane ”poruszenie”  sie pewnych grup spolecznych. To tak jak  lekkie trzesienie ziemi kiedy nagle po tym nic juz nie jest takie jak bylo. Trzeba sie odwolac do innych srodkow – stad pytania i watpliwosci jak w danej sytuacji zlapac ”2 sroki za ogon”. Stad powtorna weryfikajca decyzji i rozpoczetych planow. Dokad teraz, na chwile tu i na dluzej tam,a moze ”na dluzej tu a krocej tam?”. Trudno pogodzic sie z nowym i pozegnac ze starym.

Wydaje mi sie ze coraz wiecej ludzi jest niezdecydowanych. Z braku stabilnosci rynku pracy,gospodarki, sytuacji polityczno-ekonomicznej w wielu panstwach europejskich nadeszla ”era apatii”. Byl jakis czas ze wszyscy bylismy zaangazowani,ozywieni i otwarci a teraz po jakimis okresie czasu zaczynamy byc zmeczeni,osowiali i nieczuli. Zauwazylam ze wiele ludzi dziala pod wplywem jakis  impulsow, chwilowych uniesien z nadzieja na lepsze jutro, a to to jutro pokazuje ze wcale nie jest latwiej niz bylo wczoraj.

Tak porownoje  to do tych ”powrotow”. Moze zabrzmialo to jakos smutno i pesymistycznie ale to tylko jakas moja ”garstka” refleksji. Nie trzeba 10-leci zeby cos sie zmienilo, teraz to kwestia 2, 3 lat i zmiany sa wyrazne. Dekada to jak ”przepasc” miedzy tym co wtedy i tym co teraz. Ta przepasc sie poglebia, ta przepasc to ”wyscig z czasem”. Powraca przyslowie ”co masz zrobic jutro zrob dzisiaj” bo jutro juz nikt nie podpowie, nie przypomni i nie pomoze. Przypomnialo mi sie slynne ”15 minut slawy” Andy Warhola.

Tak, nalezy w tym wszystkim znalezc jakas radosc, radosc dnia powszedniego jak pisala ”@æ@”. Bo byc moze to ja, to ty jutro bedziesz po tej drugiej stronie.

poloniainfo.dk

Odp: Powroty do Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Lut 2011, 15:45:08 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 251724
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 615
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27242
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33528
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30651
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand