poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy  (Przeczytany 11173 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal234

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy
« dnia: 13 Mar 2011, 01:25:46 »
Witam,
Mam 24 lata i jestem na A-kasse od dwóch miesięcy. Chciałbym wybrać szkołę i kontynuować naukę w kierunku grafika multimedialna, 2 lata. Mam następujące pytania:

1. Co oznacza "dimmitend uddannelse"? Mam maturę po liceum ogólnokształcącym (informatyka-matematyka), czyli jestem absolwentem - dimmitend?

2. A-kasse po 6-ciu miesiącach chce wypłacać mi 50% dagpenge - twierdzą, że nie mam wykształcenia i mam mniej niż 25 lat. Jak liceum i matura przekłada się na duńskie wykształcenie? Czy profilowany ogólniak jest odpowiednikiem HTX?

3. Czy wybierając szkołę dostanę dofinansowanie z komuny? W jakiej kwocie szacunkowo? Czy dotacje dla cudzoziemców zostały obcięte?

Proszę o odpowiedź, jeżeli wiesz cokolwiek na powyższe pytania. Jestem w kropce i szukam optymalnego rozwiązania, co dalej w życiu robić. Dziękuję za pomoc!

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Mar 2011, 10:07:48 »
Nie, nie dostaniesz dofinansowania z komuny.

Rozumiem ze chcesz isc do szkoly i dostawac dagpenge?
To skomplikowana bo wszystko zalezy od tego czy wybrana przez ciebie szkola podlega SU, czy szkola w ocenie A-kassy ma wyzszy czy nizszy poziom niz polska matura, Akasse moze ale nie musi finansowac szkoly.

O dotacjach dla cudzoziemców pobierajacych dagpenge nic nie wiem.

...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline Hildegarda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 60
  • Reputacja: +2/-6
Odp: Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Mar 2011, 01:00:25 »
d....Franio

[Posted on: 14 Mar 2011, 00:46:53]

Tlumaczenie lopata do glowy raz jeszcze:

- bedac "na A-kasse" masz prawo tylko do 6 tygodniowego kursu, ktory musi byc zatwierdzony przez A-kasse

- nie mozesz dostawac jednoczesnie pieniedzy zwiazkowych i zasilku z kommuny na edukacje w Grafisk Højskole

- czy wziales broszury ze Szkoly i wiesz, jak wysokie sa kryteria przyjecia/ilu jest chetnych na jedno miejsce/jaki jest jezyk nauczania????

- dimmitentssats dostajesz albo po wyzszych studiach albo po svendeprøve o ile zarejestrujesz sie max. 2 tyg. w kassie

(polska matura jest za malo)

- Ktora to A-kassa dala Ci te restrykcje o -50% po pol roku?

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Mar 2011, 07:09:48 »
Poza 6 tygodniowym kursem jest jeszcze ta mozliwosc, bardziej jako social og sundhedshjælper/assistent itd.

Uddannelsesniveau ved erhvervsuddannelser (tidligere VEU)

Hvis du vil deltage i erhvervsrettet voksen efteruddannelse, må du ikke have en uddannelse, der er højere end erhvervsuddannelserne. Fx overstiger en uddannelse som sygeplejerske, pædagog, ingeniør eller lignende niveauet for erhvervsuddannelser.

Hvis du ikke har brugt din højere uddannelse inden for fem år, kan du dog normalt få uddannelsesydelse.

Læs mere om uddannelser på borger.dk eller spørg i din a-kasse.
https://www.borger.dk/Emner/arbejde-dagpenge-orlov/dagpenge-og-kontanthjaelp/Sider/arbejdsloeshedspenge.aspx

Ale musisz porozmawiac ze swoja A kasse.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline michal234

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Mar 2011, 13:03:53 »
Dziękuję za odpowiedzi!

Sześć tygodni kursu. Niby jakiej profesji mam się nauczyć w półtora miesiąca? Trochę to pic na wodę.

Det Faglige Hus - powiedzieli, że takie jest odgórne prawo w Danii i dotyczy wszystkich A-kasse. Niby jestem "mało atrakcyjny" na rynku pracy. Niestety nie znam nikogo w podobnej sytuacji, kto mógłby to potwierdzić w innej A-kasse. Polska przezorność każe mi węszyć jakiś szwindel. Wstyd.

Przyszedł szalenie uprzemy pan i zachęcał do nauki w tej szkole. W ulotce nie było nic o warunkach przyjęcia/ilości chętnych. Duński łapię szybko, jestem na module 2-4.

Skoro mogę dostawać SU (mam ophold i przepracowane lata, wiecej niż 2 w przeciągu 3 lat) a połowa dagpenge = SU (mniej więcej) to czy nie lepiej jest zrezygnować z A-kasse i chodzić do szkoły?

W załączniku tabela. Pasuję do "Under 25 år, under dimittenduddannelse og mindst 2 års beskæftigelse inden for 3 år"


Prośba do tłumaczów, jak mogą rzucić okiem:

"Uden for tilbud" ("bez ofery, w jakim kontekscie?)

"Virksomhedspraktik" - jak znajdę miejsce na praktykę to bedę dostawał 100% dagpenge (przez jakiś czas)?

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Mar 2011, 18:37:02 »
Sześć tygodni kursu. Niby jakiej profesji mam się nauczyć w półtora miesiąca? Trochę to pic na wodę.

Wychodzi sie z zalozenia ze profesje/wyksztalcenie/fach juz masz a 6 tygodni to na podniesienie kwalifikacji

Skoro mogę dostawać SU (mam ophold i przepracowane lata, wiecej niż 2 w przeciągu 3 lat) a połowa dagpenge = SU (mniej więcej) to czy nie lepiej jest zrezygnować z A-kasse i chodzić do szkoły?
zawsze jest lepiej chodzic do szkoly niz siedziec bezczynnie na dagpenge. Ale wybierz szkole która do "czegos ci sie przyda" bo o prace jako grafisk designer jest bardzo trudno
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline mago302

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Mar 2011, 13:34:28 »
hej, znam troche temat, bo tez mi a-kassa wyplaca tylko polowe dagpenge, poniewaz nie ukonczylam jeszcze 25 lat, i nieprawda jest ze nie mozesz dostac pomocy socjalnej z kommune. Istnieje taka mozliwosc, ze kommuna bedzie ci doplacac do dagpenge, ja jestem wlasnie na takiej zasadzie, co wiecej chodze do szkoly(co prawda jest to nauka j.dunskiego) i jestem zwolniona z obowiazku poszukiwania pracyi jedna zasadnicza rzecz, to nie a-kasse decyduje o wszystkim tylko twoj(a) opiekun(ka) z Jobcenter! Wiec powinnienes dowiedziec sie kto jest twoim opiekunem i jak najszybciej skontkatowac sie z ta osoba. Wiem, ze w jobcenter bardzo chetnie rozpatrzaja wlasnie takie sytuacje mlodych ludzi. Tak wiec skontaktuj sie z Jobcenter w twoim miejscu zamieszkania no i powodzenia!  :)

poloniainfo.dk

Odp: Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Mar 2011, 13:34:28 »

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Mar 2011, 21:14:51 »
"uden for tidbud" kojarzy mi się z "ceną poza promocją" :) Po załączonym tekście trudno dojść, bo nie ma szerszego kontekstu, ale wydaj mi się, że oznacza to "jeśli nie korzystasz z oferty".

Masz maturę, a mówią, że jesteś bez wykształcenia...
- w załączonej przez ciebie ulotce piszą, co dla nich oznacza słowo "uddannelse":
Ved uddannelse forstås erhvervskompetencegivende uddannelse...

czyli "wykształcenie, dzięki któremu nabyłeś określone kompetencje zawodowe"
a więc licek + matura pasują tu nie bałdzo... ;(

Jeśli tak rozumie się "wykształcenie", to przez kilka mies. można się nauczyć jakiegoś zawodu, bo można zrobić jakieś uprawnienia!
Żeby to odhaczyć, najlepiej chyba wózek widłowy.
Z papierami spawacza potrzeba też pracowników na całym świecie... nie mówiąc już o niższym personelu medycznym, np. obsługa RTG, USG itp., ale na takie kształcenie trzeba więcej czasu...
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

poloniainfo.dk

Odp: Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Mar 2011, 21:14:51 »

 

UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 15131
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 13802
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja
A-kasse - naliczanie godzin

Zaczęty przez kittyDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4658
Ostatnia wiadomość 11 Cze 2014, 20:40:49
wysłana przez kitty
A-kasse 2014

Zaczęty przez Polak WyjatkowyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6565
Ostatnia wiadomość 05 Lis 2013, 23:43:15
wysłana przez Polak Wyjatkowy
Kursy dostępne podczas A-kasse

Zaczęty przez jelonidas777Dział Podatki

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 5568
Ostatnia wiadomość 10 Paź 2016, 22:21:30
wysłana przez RybkaWillego