poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Student + samochod na polskich blachach  (Przeczytany 6997 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline somebody

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Student + samochod na polskich blachach
« dnia: 28 Lut 2011, 18:42:57 »
Witam,

Dosc skrupulatnie przeszukalem forum i znalazlem co nieco na temat samego samochodu z polskimi blachami w Danii. Gdybym tu przebywal w celach zarobkowych, pracowal itd, to wszsystko byloby jasne. Jestem ciekaw jak to wszystko sie ma w odniesieniu do studentow? Jak tu przyjechalem to rozmawialem z wieloma osobami i konkluzja byla jedna: do pol roku nie mam co sie martiwc, dopabuse po tym okresie czasu. Potem doszla opinia, ze pelen luz, bo na studentow zupelnie inaczej sie patrza (nie jestem na tyle nonszalancki zeby sie tego slepo trzymac). Gdzies jeszcze znalazlem informacje, ze jesli ma sie przebywac do roku czasu, to dosc latwo dostac pozwolenie na taki okres. Jak na razie to przebywam tutaj miesiac i poruszam sie samochodem na polskich blachach, niejednokrotnie mijalem policje i nie zatrzymano mnie.

Jestem dosc przerazony tym co przeczytalem w poscie Zuricha w temacie "czy muszę zgłaszać samochód na polskich blachach na policjii?" « Odpowiedz #6 : 09 Maj 2010, 21:24:16 » i za bardzo nie wiem co z tym moim problemem robic. Tez podobno jak zatrzymuja za pierwszym razem to no big deal ?

z gory dzieki za odpowiedz/rady
pozdro

Offline lukashero

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 43
  • Wiadomości: 431
  • Reputacja: +25/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Lut 2011, 22:36:42 »
idz do SKAT-u, powiedz im o co ci chodzi, a oni ci wszystko wytlumacza.zrob tak bo jak ci policja zabierze samochod, to tutaj juz bedzie za pozno na pomoc.
Nie dyskutuj z idiota, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.

Offline somebody

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Mar 2011, 09:17:02 »
Najlepsze jest to, ze w pierwszym tygodniu bylem w SKAT zalatwic sprawe z residence permit i przy okazji zapytalem w informacji o to, zbytnio nie wiedzieli co mi odpowiedziec. Przy okazji dodam, ze jestem zwyklym studentem, nie exchange - inaczej tez residence permit bym nie potrzebowal.

Offline ciacho

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 147
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Mar 2011, 09:35:52 »
To może napisz oficjalne pismo do SKATu z Twoim pytaniem i dokładnym opisem sytuacji - na to muszą Ci odpowiedzieć. W takim wypadku jeżeli pani "Jadzia" nie będzie wiedziała to przekarzą pismo komuś bardziej kompetentnemu. Poza tym, w razie czego będziesz miał jakiś dokument potwierdzający że pisałeś, pytałes itd.

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Mar 2011, 09:47:22 »
Hmm.. jako student mozesz tez miec prace i wtedy uklad jest troche bardziej skomplikowany; w urzedach najlepiej od razu pytac o kogos kompetentnego w danej sprawie.

Offline somebody

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Mar 2011, 11:53:46 »
Ok, dzieki za info, tak tez zrobie. Tez przed chwila gadalem z kumplem to mowil, ze jego ojcu dali pozwolenie na rok, potem przedluzyl sobie o pol roku, a jest tu w celach zarobkowych, wiec na mnie jako studenta moze jeszcze lagodniej popatrza i tez dostane pozwolenie na co najmniej rok, co by mnie satysfakcjonowalo, nawet jesli nie byloby mozliwosci przedliuzenia.

A ze SKATem to najlepiej osobiscie sie skontaktowac czy tez sugerujecie droga mailowa? Na razie jestem na tyle przestraszony tym wszystkim, ze nie wiem czy nie zdejme blach (zeby tylko stalo pod domem) z fury i do momentu wyjasnienia sprawy bede poruszac sie komunikacja miejska.

pozdro

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Mar 2011, 12:58:18 »
Idz najlepiej osobiscie, kompetentny urzedas pomoze ci zrozumiec wszystkie niuanse i odpowie na wszystkie "podchwytliwe" pytania. Skat w Taastrupie to chyba glowna kwatera " blaszanych specjalistow".

poloniainfo.dk

Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Mar 2011, 12:58:18 »

Offline somebody

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Mar 2011, 01:46:58 »
Jeszcze mam z dwa pytania - mianowicie, ile trzeba mniej wiecej czekac na jakas odpowiedz po wyslaniu tego wniosku i jaka jest szansa, ze np. odrzuca ten wniosek?

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Mar 2011, 22:50:34 »
Urzedowo Skat maj 4 tygodnie. W przypadku przedluzenia czasu rozpatrywania wniosku otrzymasz list, w ktorym bedzie podany termin wiazacej odpowiedzi.

Offline somebody

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Kwi 2011, 14:44:39 »
ok, dzieki ;) to przynajmniej juz wiem zeby sie przesiadac na rower czym predzej:p

[Posted on: 06 Mar 2011, 00:14:23]

Hmm, problem srednio rozwiazany - bylem w SKACie jakis czas temu i powiedziano mi, ze nie moge aplikowac sie na permit to drive a car with forgein plates, bo mam zamiar tu zostac 2 lata, ja stwierdizlem, ze jakbym dostal pozwolenie na rok to bylbym zadowolony, potem zasugerowalem, ze moj dwuletni pobyt nie jest taki oczywisty;p No i na tym sie skonczyl moj pobyt w skacie ; potem postanowilem zweryfikowac niektore informacje na posterunku policji, jak to jest naprawde, czy oni sa tak restrykcyjny odnosnie tych przepisow, jak to jest ze studentami - i tam z kolei odeslano mnie do skatu, czego wlasciwie sie spodziewalem...

Jeszcze w skacie z ciekawosci zapytalem sie ile kosztowalaby rejestracja mojego samochodu - okazuje sie, ze ... 45 000 dkk! cheers! Jestem troche podlamany i przez niemoznosc jezdzenia samochodem opuszczam zajecia na studiach, a w koncu po to tu przyjechalem... ale czasem jak jest okropna pogoda to probuje byc silny i jezdzic rowerem (wole to nawet w zla pogode od autobusow) i nieraz to sie konczy na dojezdzie do miejsca, w ktorym stoi moj samochod i juz nie jestem w stanie pojechac dalej, robi sie ze mnie jeden klebek nerwow...

Jedna rzecz mnie nurtowala od samego poczatku - czy jestem postrzegany jako rezydent (czy jakkolwiek formalnie powinenem to byl okreslic) w Danii, jestem tu dopabuse od poczatku lutego, fakt faktem mam zolta karte, ale tez moj pobyt jest tymczasowy tylko. Dzisiaj przeczytalem na tej stronie:
 "Rejestracja auta:

Gdy przyjedziemy do Danii i mamy jedynie pobyt tymczasowy, mozemy sie poruszac polskim autem przez rok. Po tym okresie samochod trzeba zarejestrowac zgodnie z dunskimi zasadami."
(http://www.poloniainfo.dk/poradnik-mainmenu-64/70-auto - Marzec 2006... chyba nieaktualne to info?)

Wczesniej tez wspominalem, ze czesc studentow, ktorych znam jezdzi tutaj od roku do 3 lat bez pozwolenia i problemow nie mieli (byli zatrzymywani nieraz, okazywali najczesciej legitymacje studencka i byl luz), ale tak jak sie domyslalem - najczesciej oni ryzykuja stosunkowo niewiele (samochody czasem warte mniej niz 6 000dkk). U mnie niestety to juz jest konkretniejsza suma... Chyba gorszego kraju do jezdzenia samochodem nie moglem sobie wybrac, hm?

Zbytnio nie wiem co robic, sprzedawanie samochodu srednio mi sie widzi, nie wiem czy na dluzsza mete jakis skuter dobrze by sie spisal... jezdzenie rowerem jest tutaj irytujace, duzo pagorkow, rano jest mrozno, a jak wracam ze szkoly to dochodzi naprawde mocny wiatr wiejacy w niewlasciwym kierunku, bo w twarz, jeszcze odleglosc rzedu 7 kilometrow! Chcialem nowoczesniejszy samochod i mam, bezpieczniejszy, z jakas strefa zgniotu..., ekonomiczny. Trzeba bylo byle syf kupic ;/ Jestem tylko studentem, zadluzonym u rodziny, stad ta frustracja. Slabo sie przygotowalem do "przeprowadzki" i teraz zbieram baty, ah..

Tez z tego forum sie dowiedzialem, ze aby dostac pozwolenie na prowadzneie samochodu na obcych blachach to chyba nalezaloby wpisac, ze z 2 razy w tygodniu jezdziloby sie do polski, tak? I jeszcze jakies jaja sa, ze niby sprawdzaja liczniki i ogolnie to tez slaba opcja - naprawde takie rzeczy sa tak mocno przrestrzegane?! Tylko jedna niby drobnostka, a niesamowicie zniecheca mnie do tego kraju, gdyby nie to, to bym chyba bym postrzegal ten kraj skrajnie inaczej... bo tak to wlasciwie wszystko mi sie bardzo podoba i jestem relatywnie zadowolony z podjetych przeze mnie decyzji.:|

Bylbym wdzieczny za nie sugerowanie sie data ;)
Z gory dzieki za pomoc


[Posted on: 01 Kwi 2011, 10:50:52]

Jeszcze jedno pytanie - zastanawiam sie nad wyjazdem na wielkanoc do Polski i przyszlo mi do glowy zeby pojechac tam samochodem, ale zeby sie troche wycwanic to pojechac po zmroku. Czy w ten sposob zminimalizowalbym ryzyko? Fajnie byloby tez dowiedziec sie jak to dziala, bo na razie wywnioskowalem, ze nie kazdy patrol policji przy takim zatrzymaniu, od razu uderza do skatu? Mam nadzieje, ze Student ID card tez moglby sie przyczynic do zminimalizowania tego ryzyka - zastanawiam sie czy jakikolwiek przypadek skonfiskowania samochodu dotyczyl studenta? (moze znacie takie historie albo ktos tutaj juz zakladal watek i wspominal o tym fakcie)

varszafiak

  • Gość
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Kwi 2011, 15:14:10 »



[Posted on: 01 Kwi 2011, 10:50:52]

Jeszcze jedno pytanie - zastanawiam sie nad wyjazdem na wielkanoc do Polski i przyszlo mi do glowy zeby pojechac tam samochodem, ... Mam nadzieje, ze Student ID card tez moglby sie przyczynic do zminimalizowania tego ryzyka - zastanawiam sie czy jakikolwiek przypadek skonfiskowania samochodu dotyczyl studenta? (moze znacie takie historie albo ktos tutaj juz zakladal watek i wspominal o tym fakcie)

[/quote]
 
Osobiscie nie przypominam sobie takiego incydentu...   bedziesz pierwszy  :D

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Kwi 2011, 16:03:13 »
...zastanawiam sie nad wyjazdem na wielkanoc do Polski i przyszlo mi do glowy zeby pojechac tam samochodem, ale zeby sie troche wycwanic to pojechac po zmroku. Czy w ten sposob zminimalizowalbym ryzyko? ...

Jazda po zmroku na pewno pomoze, jak powszechnie wiadomo wszyscy dunscy policjanci cierpia na kurza slepote i nie pracuja po zachodzie slonca.
Wszystkie konfiskaty samochodów odbywaja sie zawsze miedzy godzina 8.00 a 16.00.

Wesolych Swiat !

 ;D
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline somebody

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Kwi 2011, 21:22:57 »
Jakie sa konsekwencje zlapania ? koszty przerejestrowania samochodu + jakkies dodatkowe? Jakby mi ktos mogl to przedstawic, bardziej interesuja mnie te "dodatkowe" - z gory dzieki

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Kwi 2011, 22:31:56 »
Tu jest sprawa polskiej studentki, która wnioskowała o pozwolenie na używanie auta z polską rejestracją. SKAT odmówił. Studentka odwołał się, a Sąd Okręgowy podtrzymał decyzję SKATa.

http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oID=1929674

Co do kary za używanie takiego pojazdu znam przypadek, gdy za samochód wart ok 30 tyś pln, naliczyli opłatę rejestrową + karę = 110.000 dkk + opłata za parking policyjny. Nieodebranie pojazdu nie powoduje oczywiście umorzenia należności...
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

poloniainfo.dk

Odp: Student + samochod na polskich blachach
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Kwi 2011, 22:31:56 »

 

Opodatkowanie polskich oszczędności

Zaczęty przez liliaDział Podatki

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 23008
Ostatnia wiadomość 24 Cze 2010, 07:45:51
wysłana przez neletop
o polskich dzieciach deportowanych do Rosji

Zaczęty przez neletopDział Kultura

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8646
Ostatnia wiadomość 13 Lut 2010, 15:28:30
wysłana przez neletop
Praca na POLSKICH warunkach w Danii - Co to jest ??

Zaczęty przez willyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 84
Wyświetleń: 40564
Ostatnia wiadomość 12 Kwi 2010, 21:00:42
wysłana przez turbo
Motocykle na polskich numerach-przepisy

Zaczęty przez wincentDział Hydepark

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 101659
Ostatnia wiadomość 23 Lis 2018, 11:54:20
wysłana przez lesoleil
sprzedaz POLSKICH kosmetykow

Zaczęty przez weronikaDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8014
Ostatnia wiadomość 25 Lip 2019, 23:24:28
wysłana przez Sigma4