poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Wypłata składek z Industriens Pension  (Przeczytany 30552 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zukowaty

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Wypłata składek z Industriens Pension
« dnia: 11 Maj 2011, 20:45:22 »
Witam!

Czy możecie mi pomóc w sprawie wypłaty składek z Industriens Pension? Wiem że muszę wyciągnąć ze Skatu zaświadczenie o braku obowiązku podatkowego w Danii i braku dochodu opodatkowanego w tym kraju ale dziś wygadałem ze Skatem 50 zł z telefonu i ludzie tam są tak samo zorientowani jak ja. Kobieta przez kilkanaście minut szukała mi odpowiedniego formularza do wypełnienia aż mi się karta skończyła. Wiecie co trzeba wypełnić i wysłać do Skatu żeby mieć to z głowy?

Następnie jest jeszcze kwestia odpowiedniego formularza w Pensionie bo znalazłem kilka które by mi pasowały.

Pomóżcie bo już szału dostaje. Ludzie w urzędach niby pomocni ale nie bardzo rozgarnięci...czyli jak wszędzie ;)

Dokopałem się również że powinienem się wymeldować ale to już chyba załatwione telefonicznie bo z wypłatą ferie penge nie było problemu.

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Maj 2011, 19:59:25 »
1. W ostatnim Årsopgørelse powinieneś mieć napisane: Skattepligtens ophør: [data], czyli data zakończenia obowiązku podatkowego w Danii. To wystarczy, jak załączysz.
2. Industriens P. nie ma specjalnego formularza do wypłaty środków. Należy im napisać, że prosisz o zwrot, bo wyemigrowałeś/wyjechałeś [udvandret/fraflyttet] z Danii. Nie pisz czasem, że przebywałeś w Danii tylko czasowo, bo w przypadku pobytów czasowych zwrot środków nie przysługuje!
3. Dla celów identyfikacyjnych warto załączyć ksero paszportu (strona ze zdjęciem). To jest przydatne także w przypadku korespondencji z innymi instytucjami, bankiem itp.
4. Koniecznie należy podać nr CPR.
5. O numerze konta bankowego chyba nie muszę przypominać (jeżeli polskie konto to IBAN + SWIFT(Bic-code)
6. Przelewają ok. 50 % środków. Drugą połowę zabiera Skat.
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Maj 2011, 22:08:56 »
1. W ostatnim Årsopgørelse powinieneś mieć napisane: Skattepligtens ophør: [data], czyli data zakończenia obowiązku podatkowego w Danii. To wystarczy, jak załączysz.
2. Industriens P. nie ma specjalnego formularza do wypłaty środków. Należy im napisać, że prosisz o zwrot, bo wyemigrowałeś/wyjechałeś [udvandret/fraflyttet] z Danii. Nie pisz czasem, że przebywałeś w Danii tylko czasowo, bo w przypadku pobytów czasowych zwrot środków nie przysługuje!
Wlasnie jest tak jak piszesz, z tym, ze podatnicy, ktorzy pracowali tutaj w danym roku podatkowym krocej niz caly rok, maja w Årsopgørelse podana zarowno date rozpoczecia obowiazku podatkowego (skattepligtens indtæden) jak i date jego zakonczenia (ophør) i tutaj, jak piszesz Industrins P. moze potraktowac pobyt jako czasowy.

Offline Zukowaty

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Maj 2011, 15:18:44 »
Dzięki za porady ale ja nie mam jeszcze świstka o zamknięciu obowiązku podatkowego. Dzwoniłem do Skatu i kobieta była tak zorientowana że skończyła mi się 50złotowa karta w telefonie. Dowiedziałem się tylko że aby otrzymać jakieś zaświadczenie muszę wysłać pocztą do nich wypełniony formularz a wcześniej zgłosić wymeldowanie w folkeregister. Folke mam nadzieję że załatwione tel. tak jak pisałem wcześniej bo ferie dostałem.
Podpowiedzcie mi jak załatwić to zaświadczenie ze Skatu i będę w domu.

Offline Hania

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Maj 2011, 17:54:15 »
Witam. Napisz do skat-u z prośbą o wystawienie zaśw. o braku obowiazku podatkowego...skat@skat.dk. Ja, w ten spossób zalatwialam sprawe dla mojego meza. Jakis czas czekalam na odp, aczkolwiek sie doczekalam. Otrzymalam poczta Certificate of tax liability ktory to mam wyslac do IP w Kopenhadze. Pozdrawiam i powodzenia

Offline Zukowaty

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Maj 2011, 22:09:51 »
Napisane :) Wysyłałem im jakiś miesiąc temu zapytanie jak to załatwić ze strony Skatu po zalogowaniu ale tam nadal żadnego odzewu...tylko przyszła ankieta o ocenie zadowolenia z obsługi :D ...i co ja mam im na to odpisać :P

Offline Hania

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Maj 2011, 18:29:04 »
napisze jak bylo w naszym przypadku. maz konczyl prace o ustalonej dacie. po wczesniejszym moim doswiadczeniu wyslalam wymagane dokumenty do Pension Denmark. z tejze instytucji otrzymal pieniadze natychmiastowo, tyle ze kwota byla nieadekwatna do lat przepracowanych. okazalo sie ze w momencie kiedy przeszedl na kontrakt pieniadze zaczely byc skladkowane w Industriens Pension. znalazlam na necie ich stronke, adres email i odeslali informacje iz potrzebuja zaswiadczenia o braku obowiazku podatkowego, nie napisali nic odnosnie braku zameldowania w danii. ujeli w mailu rowniez ze instytucja ktora moze w tym pomoc jest wlasnie skat. po owczesnym niepowodzeniu w kontakcie telefonicznym, zaczelam wysylac maile. wyslalam trzy, o tej samej tresci. w mailu przedstawilam cala informacje dot. konca pracy mojego meza, tzn. dnia tego i tego zakonczylem prace w danii, ze informowalem o wyjezdzie do polski i tak dalej i tak dalej. podalam cpr adres zameldowania w polsce i adres. dlugo nie bylo nic, ale dawalam dyspenze bo byl okres rozliczen rocznych:) informowali za kazdym razem po dunsku ze odpowiedza, a najdalszy termin odp byl do 30 dni. ale odpowiedzieli, z informacja ze na adres polski wysylaja dokument ktory wspomoze w odzyskaniu uskladanych pieniazkow. takze, cierpliwosci! wszystko sie da zalatwic! moze i dunczycy sa powolni - chwala im za to - ale pieniazki na pewno oddadza. zycze ci powodzenia i mam nadzieje, ze dostaniesz to czego oczekujesz. pozdro

poloniainfo.dk

Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Maj 2011, 18:29:04 »

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Maj 2011, 20:09:48 »
Powtórzę jeszcze raz. Jeżeli wyjazd z Danii nastąpił w 2010 roku, wówczas w Årsopgørelse za 2010 musi być na końcu 1-ej strony lub na początku drugiej "Skattepligtens ophør: {tu data}" czyli data zakończenia obowiązku podatkowego w Danii. Także wystarczy załączyć im kopię takiego zeznania.
Problem jest, jeżeli pracę zakończono w 2011 (bieżącym) roku, bo wówczas nie ma zazwyczaj rozliczenia za 2011 i trzeba czekać do wiosny 2012.

PS. Uzyskanie czegokolwiek od SKAT przez mail telefon jest prawie niemożliwe. To wina redukcji etatów.
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

Offline Zukowaty

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Maj 2011, 17:27:30 »
PS. Uzyskanie czegokolwiek od SKAT przez mail telefon jest prawie niemożliwe. To wina redukcji etatów.

Właśnie dziś się o tym przekonałem.
Wyjeżdżając z Danii 22.03.2009 zgłaszałem telefonicznie w Skacie (już z autostrady  ;D ) że się zmywam na dobre. Kobieta przyjęła do wiadomości i git. W 2010 dostałem zwrot podatku i uznałem że wszystko si bo oddali dość sporo (zawsze z początku roku płaciliśmy większy podatek a z kolejnymi miesiącami się zmniejszał-norma). Z racji tego że byłem tylko 3 miesiące to uznałem że za dużo wzięli i oddają. Jakiś tydzień temu wysłałem prośbę Certificate of tax liability.
Dziś zrobili nowy Årsopgørelse 2009. Dopabuse teraz mam wpisaną datę zakończenia obowiązku podatkowego ale stoi w nim jak byk że zaległy podatek to 13500DKK czyli dokładnie tyle (+ 0,5% odsetek za miesiąc ) ile miałem zwrotu. Napisałem do nich że nic nie kumam z tego wyliczenia i czekam. Wiecie może o co się czepiają?
 Czy w przypadku tak obciążonego konta w skacie IP wypłaci pieniądze? Może prześlą je na pokrycie zaległości podatkowych? Szczerze to najbardziej by pasowało to 2 rozwiązanie-część na konto w PL a część do Skatu.

Offline tyszczak73

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Sie 2011, 10:59:10 »
Bardzo Wam dziękuję za ten wątek.
W pracy przeglądając z nudy forum znalazłem Wasz wypowiedzi. Napisałem, kasę oddali w ciągu 2-3 tygodni. oczywiście boli, że jest to 40% a resztę zabiera skat ale przy dwóch osobach pracujących budżęt nasz odczuł to wyraźnie.

Polecam tym co już wrócli - piszcie i załatwiajcie.
Jeżeli ktoś zna metodę jak odzyskać pozostałe 60 % - również niech da znać na forum.
Dziekuję i pozdrawiam

varszafiak

  • Gość
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Sie 2011, 12:35:33 »
Jeżeli ktoś zna metodę jak odzyskać pozostałe 60 % - również niech da znać na forum.
Dziekuję i pozdrawiam

nie masz juz żadnych 60%

Offline Maroro

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Sie 2011, 12:49:07 »
nie masz juz żadnych 60%

a tak z ciekawości to co jest?? Oddają całość???????

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Sie 2011, 12:55:26 »
Maroro nie zrozumiałeś, Varszafiak napisał, że w momencie wypłaty środków 60% to podatek, który w tym samym czasie co wypłata środków jest przekazany do SKAT i tyle i nie ma już żadnej kasy. ;D

Offline Maroro

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Sie 2011, 16:45:05 »
 :'( :'( :'( :'( wiem że podatek dlatego nie warto ruszać, nigdy nie wiadomo co będzie na starość.

Offline miksboks

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Sie 2011, 20:37:26 »
czy z poniższych instytucji jest pobierana jakaś opłata (roczna) za prowadzenie konta co powoduje zmniejszanie bazy pieniędzy w momencie kiedy już składki nie są wpłacane na poniższe konta?
w przypadku kiedy pracodawca wraz z pracownikiem wpłacają pieniądze to baza pieniężna rośnie o składki + procent wypracowany z inwestycji.
co się dzieje kiedy zaprzestanie się wpłacana pieniędzy? czy z bazy pieniędzy traci się tylko na inflacji i opłatach stałych(jeżeli są????) a zarabia na procencie wypracowanym z inwestycji pieniędzy?
 Industriens Pension
 Pension Denmark

poloniainfo.dk

Odp: Wypłata składek z Industriens Pension
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Sie 2011, 20:37:26 »

 

PENSION DENMARK

Zaczęty przez kuku4Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4959
Ostatnia wiadomość 18 Sty 2012, 12:30:28
wysłana przez kuku4
PENSION

Zaczęty przez jankes87Dział Hydepark

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 10315
Ostatnia wiadomość 10 Lut 2014, 22:32:23
wysłana przez kitty
Oplacanie SH i Pension Danmark

Zaczęty przez Anna1234Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3770
Ostatnia wiadomość 18 Maj 2015, 12:57:55
wysłana przez Mirelle
Pension Danmark -Pytanie?

Zaczęty przez michal1690Dział Podatki

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 25075
Ostatnia wiadomość 06 Sie 2015, 16:38:04
wysłana przez zpatentem
Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...

Zaczęty przez razDział Podatki

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 25935
Ostatnia wiadomość 11 Kwi 2012, 20:16:00
wysłana przez @ae@