poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: rozliczenie podatkowe za 2008 -wlasnie mi przyszlo,nie rozliczylem sie w polsce.  (Przeczytany 29727 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tylda

  • Gość
Zgadza sie 2008 roku weszla w zycie ulga abolicyjna ale tez trzeba bylo sie rozliczyc zeby z niej skorzystac jesli mialbys do zaplacenia podatek poprostu skorzystalbys z ulgi i wyszedlbys na zero :)mam dla ciebie tylko jedna rade nie sugeruj sie zbytnio radami na forum idz po prostu do urzedu skarbowego skruszony i wyjasnij wszystko juz raz ci rodacy podpowierdziei i teraz masz klopot :(ja juz korzystalem z rad naszych rodakow odnosnie renty,ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce to co przeczytalem nie jednokrotnie mijalo sie z prawda poprostu popytalem u zrudla tam tez sa ludzie :)powodzenia

Faktycznie, Twoimi radami lepiej, żeby się nie sugerował.
Otóż nawet teraz składając zaległe zeznanie podatkowe za 2008 rok może skorzystać z ulgi abolicyjnej, która zeruje podatek od dochodów uzyskanych za granicą obliczony metodą proporcjonalnego odliczenia. Natomiast jeśli miał jakieś dochody w Polsce w 2008 roku może wyjść dopłata podatku od nich z uwagi na wejście do wyższego progu podatkowego po zsumowaniu dochodów polskich i duńskich.
Teoretycznie grozi mu także kara za nieterminowe złożenie zeznania podatkowego, ale urzędy skarbowe często odstępują od ukarania takiego podatnika w ramach instytucji czynnego żalu.

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Ci, którzy nie dopełnili obowiązku podatkowego i tak kiedyś bekną za to. Nie ma co cwaniakować, pozostaje tylko czekać, lub naprawiać sprawy zanim otrzyma się wezwanie. Znam olbrzymie środowisko Polaków w DK i wiem, że wielu z nich już bekło, a co rusz się słyszy o następnych. Info o Polakach zatrudnionych w Unii Europejskiej i o ich dochodach spływa do któregoś Urzędu Skarbowego w kraju chyba w Koninie Tyle tematy podatków były wałkowane aż roi się na forum. Powodzenia ;D.

parabola2

  • Gość
Faktycznie, Twoimi radami lepiej, żeby się nie sugerował.
Otóż nawet teraz składając zaległe zeznanie podatkowe za 2008 rok może skorzystać z ulgi abolicyjnej, która zeruje podatek od dochodów uzyskanych za granicą obliczony metodą proporcjonalnego odliczenia. Natomiast jeśli miał jakieś dochody w Polsce w 2008 roku może wyjść dopłata podatku od nich z uwagi na wejście do wyższego progu podatkowego po zsumowaniu dochodów polskich i duńskich.
Teoretycznie grozi mu także kara za nieterminowe złożenie zeznania podatkowego, ale urzędy skarbowe często odstępują od ukarania takiego podatnika w ramach instytucji czynnego żalu.

Tylda na jakies do zasadzie wyjdzie,mozesz byc uprzejma wskazac jak to reguluje ordynacja podatkowa
bo ja pracowalem w polsce i w Dani po pol roku tu i tam ,zona tylko w polsce caly rok 2008
rozliczylismy sie razem plus dunskie zarobki,ulga abolicyjna zniwelowała  moje dochody w dani i nie byly brane do przekroczenia progu podatkowego dzieki tej ulge abolicyjnej

[Posted on: 15 Cze 2011, 16:20:29]

Dzięki wszystkim za pomoc i za informacje:) Sprawa jest jasna, trzeba co roku składać zeznanie podatkowe w Polsce, póki się jest zameldowanym w Polsce. Na szczęście już znalazłam kogoś kto mi pomoże wypełnić te cholerne PITy za 2008 ::) Mam tylko nadzieję że nie będę musiała płacić podatku w Polsce, bo 2008 rok to był mój 1szy pełny rok pracy w Danii, więc miałam duże ulgi i dostałam też duży zwrot. Hm... ciekawe ??? Postaram się dać znać jak mi poszło jak już wyślę PITy do RP  :P
Pozdrawiam
Od tego roku wszedl nowy przepis nie trzeba skladac pita jesli masz zameldowanie w polsce

tylda

  • Gość
Tylda na jakies do zasadzie wyjdzie,mozesz byc uprzejma wskazac jak to reguluje ordynacja podatkowa
bo ja pracowalem w polsce i w Dani po pol roku tu i tam ,zona tylko w polsce caly rok 2008
rozliczylismy sie razem plus dunskie zarobki,ulga abolicyjna zniwelowała  moje dochody w dani i nie byly brane do przekroczenia progu podatkowego dzieki tej ulge abolicyjnej

[Posted on: 15 Cze 2011, 16:20:29]

Od tego roku wszedl nowy przepis nie trzeba skladac pita jesli masz zameldowanie w polsce


parabola, mam nadzieję, że nie rozliczałeś się samodzielnie, bo widzę, że masz słabe pojęcie na ten temat (bez urazy).
Poczytaj: http://mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/opodat_zagr_2011_www.pdf

To, że nie wyszła Wam niedopłata (czyli konieczność dopłacenia) podatku od polskich dochodów może wynikać z tego, że Wasze polskie dochody, Twoje i Twojej żony były nieduże i po zsumowaniu ich z Twoimi zarobkami duńskimi nie doszło do wejścia w drugi próg podatkowy.

Offline aaaaaa

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +0/-0
Tylda na jakies do zasadzie wyjdzie,mozesz byc uprzejma wskazac jak to reguluje ordynacja podatkowa
bo ja pracowalem w polsce i w Dani po pol roku tu i tam ,zona tylko w polsce caly rok 2008
rozliczylismy sie razem plus dunskie zarobki,ulga abolicyjna zniwelowała  moje dochody w dani i nie byly brane do przekroczenia progu podatkowego dzieki tej ulge abolicyjnej


Tylda ma racje, jezeli rozliczales sie sam i do tego korzystales z wysokich ulg w Danii to nie ma szans zebys nie musial placic w Polsce podatku. Chyba ze rozliczales sie z zona, wowczas istnieje takie prawdopodobienstwo.



Od tego roku wszedl nowy przepis nie trzeba skladac pita jesli masz zameldowanie w polsce

Nie mam pojecia gdzie takie cos wyczytales. Moze jakims przepisem bys to poparl?

Offline Zurich

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 241
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna

Tylda ma racje, jezeli rozliczales sie sam i do tego korzystales z wysokich ulg w Danii to nie ma szans zebys nie musial placic w Polsce podatku. Chyba ze rozliczales sie z zona, wowczas istnieje takie prawdopodobienstwo.



Nie mam pojecia gdzie takie cos wyczytales. Moze jakims przepisem bys to poparl?

http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowa;umowa;polski;z;dania;podpisana,138,0,665482.html

No to juz powinno rozwiac wszelki Twoje watpliwosci!Ale jesli masz dochod z odsetek powinienes to rozliczyc w polsce!!!!!

http://www.podwojneopodatkowanie.pl/nowa-umowa-podatkowa-z-dania/

Przepis ten obowiazuje od 2011.Czyli w 2012 nie trzeba bedzie juz skladac pita za rok 2011 pod warunkiem ze nie masz dochodow w polsce!
« Ostatnia zmiana: 15 Cze 2011, 21:32:21 wysłana przez Zurich »

tylda

  • Gość
http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowa;umowa;polski;z;dania;podpisana,138,0,665482.html

No to juz powinno rozwiac wszelki Twoje watpliwosci!

http://www.podwojneopodatkowanie.pl/nowa-umowa-podatkowa-z-dania/

Przepis ten obowiazuje od 2011.Czyli w 2012 nie trzeba bedzie juz skladac pita za rok 2011 pod warunkiem ze nie masz dochodow w polsce!

Zurych, komu odpowiadałeś? Bo chyba nie odnosiłeś się do zapytania aaaaaa skabusewanego do paraboli?;)
Bowiem Parabola zamieścił tu dość interesującą informację, jakoby meldunek w Polsce zwalniał z obowiązku rozliczania się w Polsce;)

poloniainfo.dk


Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
JoannaDark:

Napisalas: ,,,,,bo 2008 rok to był mój 1szy pełny rok pracy w Danii, więc miałam duże ulgi i dostałam też duży zwrot.,,,,

Komentarz/uwaga: pierwszy rok podatkowy nie upowaznia automatycznie do duzych ulg. Mama na mysli ulge na wyzywienie, zakwaterowanie i jazdy do Polski. Rozliczenie i zwrot na podstawie wniesionych ulg podatkowych prze podatnika nie jest jednoznacznym ze ulgi te zostaly zaakceptowane przez Skat. rozliczenie zostalo dokonane przez komputer Skatu z wyplata nadplaty podatkowej na Nemkonto. Jezeli Twoj pierwszy rok podatkowy byl natomiast na podstawie kontraktu z ograniczonym okresem zatrudnienia od......do....... , to wszystko w porzadku i te duze ulgi o ktorych mowisz, sa uzasadnione. Piszetylko dlastego o tym, poniewaz jestem bombardowany pismami od osob, ktore otrzymuje pisma ze Skatu dotyczace rozliczen 2008 i 2009 wlasnie w sprawie zlozenia dodatkowych informacji o ulgach, ktore zostaly wniesione do rozliczen (czytak - kontrola podatkowa).

parabola2

  • Gość

Tylda ma racje, jezeli rozliczales sie sam i do tego korzystales z wysokich ulg w Danii to nie ma szans zebys nie musial placic w Polsce podatku. Chyba ze rozliczales sie z zona, wowczas istnieje takie prawdopodobienstwo.



Nie mam pojecia gdzie takie cos wyczytales. Moze jakims przepisem bys to poparl?



Do AAAAAAAAAAAAA

tu wyczytalem
http://www.rp.pl/artykul/637102.html?print=tak

Tylda

Tak masz racje nie przekroczylismu okreslonego progu
pit robil ksiegowy,Pani w urzedzie go przy mnie sprawdzala byl ok
co do meldunku pomylilem z zamieszkaniem,nazywa takie same ale wazne dla US

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/431479,dunska_pensja_zostanie_zwolniona_z_podatku.html




[Posted on: 16 Cze 2011, 15:46:40]

Zurych, komu odpowiadałeś? Bo chyba nie odnosiłeś się do zapytania aaaaaa skabusewanego do paraboli?;)
Bowiem Parabola zamieścił tu dość interesującą informację, jakoby meldunek w Polsce zwalniał z obowiązku rozliczania się w Polsce;)



Nie, meldunek nie zwalnia,ale jesli nie mam  miejsca zamieszkania w polsce i zglosilem do w us i nie mam zadnych interesow zyciowych ,gospodarczych w polsce, nie osiagam dochodow w polsce,mam dusnska rezydencje podatkowa to nie skladam pita w polsce
czy dobrze teraz jest napiasane pokrotce Tyldo
ja tak zrobilem bo tak mi kazala zrobic Pani w US
nie skladam pita,spelniam w/w warunki

Offline JoannaDark

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Dowiedzialam sie wszystkiego z pewnych zrodel w swoim polskim US od osoby, ktora tylko tym sie zajmuje i od radcy podatkowego.
Musze zlozyc PIT za 2008 rok bez gadania, bo otrzymalam list i koniec!!!! Dlatego ze na tamten moment czesto bywalam w Polsce wiecej niz 180 dni, odliczalam sobie dojazdy do Polski, nawet przetlumaczone polskie potwierdzenie o zameldowaniu w  Polsce musialam wtedy dostarczyc do Skata. Umowe mialam na rok i wtedy jeszcze nie wiedzialam czy chce zostac w Danii. Wiec teoretycznie moim centrum zyciowym byla wtedy Polska.
Teraz juz mieszkam i pracuje przez caly czas w Danii, mam meza w Danii, podatki place tylko w Danii i zadnej ulgi nie odliczam(zreszta nie nalezy mi sie) itp Moim centrum zyciowym przez ostanie lata i w danym momencie jest Dania, wiec nie musze juz skaldac PITow w Polsce z wyjatkiem tego jednego jedynego za 2008rok.
Tak to wyglada w moim przypadku. Pisze zeby podzielic sie z wami moimi doswiadczeniami i tego czego sie dowiedzialam od kompetentnych osob.
Pozdrowionka ;)

Offline AgaZG

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
tylda napisałaś:
Co do lat następnych, jeśli nadal pracował w Danii, powinien złożyć zeznania podatkowe w Polsce i nie zapłaci podatku od dochodów uzyskanych w Danii dzięki uldze abolicyjnej obowiazującej od 2008 roku właśnie. Gdyby jednak uzyskiwał w tym czasie dochody w Polsce może się zdarzyć, że będzie musiał zapłacić wyższy podatek od nich tj. wg wyższego progu podatkowego - zależy to od tego czy suma dochodów zagranicznych i uzyskanych w Polsce zakwalifikuje go do wyższego progu podatkowego
Jaką konkretną podstawą prawną się posłużyłaś? To jest chyba metoda wyłączenia z progresją obowiązująca od 2009r w myśl umów dwustronnych?
Co odliczaliście w zeznaniu za 2007 i 2008 składanego w Polsce?Tylko diety? A co ze składkami społecznymi, zdrowotnymi?

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Metoda z progresja oznacza to, ze wylicza sie podatek od dochodow uzyskanych w obu panstwach, a nastepnie od naleznego podatku odejmuje podatek zaplacony w np. Danii.
W Danii mamy bezplatne ubezpieczenie spoleczne.

poloniainfo.dk


 

jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 14247
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
Gdzie najlepiej mieszka sie w Århus?

Zaczęty przez SarahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 21431
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2012, 19:29:18
wysłana przez air2006
muah Thai - gdzie mozna sie zapisac?

Zaczęty przez Muay Thai- gdzie znajde?Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 30521
Ostatnia wiadomość 14 Sty 2014, 13:41:34
wysłana przez czesio
Problem z logowaniem sie do banku

Zaczęty przez patrykos93Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11509
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2016, 20:03:06
wysłana przez daniaa
No i się qqqqqqqqqqqq zaczęło.....

Zaczęty przez aleszDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7527
Ostatnia wiadomość 23 Wrz 2007, 01:16:00
wysłana przez mawi