poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: tarczyca ? leczenie ?  (Przeczytany 12841 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Sty 2012, 17:04:33 »
BabsSk: a skad jestes? i jak czesto jezdzisz do PL? ja tez mam hashi i badam sobie tsh i prl, jak jestem w ojczyznie. ;) jak jest ok, to nawet sie nie fatyguje do lekarza. jak cos skacze, to dzwonie do lekarza i mowie mu, co i  jak. ew. jade na badanie do niego, ale to tez niekoniecznie.
nie wiem, czy ft 3 i 4 sa takie wazne... chyba wazniejsze sa przeciwciala anty-TPO. ja na szczescie ich nie mam. :)
na razie nie bylam tutaj u lekarza, pewnie pojde, jak bede w ciazy. ale kolezanka mysli o dziecku i poszla do lekarza. zlecil jej komplet badan, lacznie z tarczycowymi. poza tym nie jestes uwiazana do lekarza, mozesz go w kazdej chwili zmienic w kommunie.
ps wlasnie doczytalam starsze odpowiedzi - masz przeciwciala... :/ w takim razie nie wiem, co Ci doradzic. jesli masz mozliwosc, to zmien lekarza na takiego, ktory sie zna albo lecz sie w PL. :)
powodzenia!!!

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Sty 2012, 17:25:10 »
A czy twój dunski lekarz wie, ze ty masz polskiego lekarza z którym ustalasz dawki leku? Ze sama ustalasz dawke?
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

BabsSk

  • Gość
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Sty 2012, 17:53:36 »
Jesli chodzi o mnie to lekarz , pielęgniarka czy kto tam przyjmuje wie,że mam kontakt z polskim lekarzem . U nas chyba przyjmuja lekarze ,którzy mają ogólne pojęcie o leczeniu. Ty może chodzisz do endokrynologa.Ja niestety jakoś nie mogę doprosić się skabusewania. Nawet niski poziom ferrytyny,żelaza ,b12 skwitowali,że jest ok.Mi po prostu brak juz słów jak jestem i coś mówię,że mam niskie wynik np.b12 (poniżej normy) i pytam o zastrzyk z b12.To oni twierdza ,ze czasami daje się w szpitalu ale mój stan tego nie wymaga.



[Posted on: 21 Sty 2012, 17:46:13]

Kitty : na jakiej postawie stwierdzili ci Hashi ? na podstawi TG i usg ?

ja sie nie zgodzę,że ft3 i ft4 sa mniej ważne.One są ważne.Dzięki nim wiem jak dawkowac leki, wiem ile potrzeba chormonu mojemu dziecku i czy starczy dla nas dwojga czy zwiększac dawkę leku.No ale chyba ty nie przeliczasz ich na procenty tylko patrzysz na tsh.
Ja jesli chce być w ciąży musze procenty mieć dosyć wysko gdyz antyprzeciwciała mam normy przekroczone ponad 10-krotnie.
Może poczytaj jakies polskie fora i sama zobaczysz ze ft3 i ft4 sa ważne i ich przeliczanie na procenty.Mieszkam w północnej Jutlandii i niestety do Polski mam tez kawałek ( w mój rejon).Musze przejechac Danie i prawie całą Polskę :( więc wyjazdy są rzadkie .

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Sty 2012, 18:10:58 »
Dunski lekarz wie ze jestes w kontakcie z polskim lekarzem ale czy poinformowalas go tez ze cytuje: Ustalam sama dawki leku podczas rozmów telefonicznych z moim polskim lekarzem, bo jesli ustalasz dawke z innym lekarzem to dunski w zasadzie nie powinien cie leczyc, bo nie wie i nie moze brac odpowiedzialnosci za decyzje innego lekarza.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

BabsSk

  • Gość
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Sty 2012, 18:53:17 »
Duński lekarz sam powiedział,ze u nich tzn.tutaj ma się inne podejście do leczenia niz w Polsce.Sam powiedział,że jeśli mam lekarza w PL to moge się z nim kontaktować bo dla niego moje wyniki są w normach i moze mi tylko przepisać recepte. Dawkę zostawił taką jak mialam w PL bo twierdził ,że mam tsh w normie.Norma dla niego to 4,5 .

@ae@  ja naprawdę prowadziłam długie rozmowy i z pielęgniarką i potem z lekarzem odnosnie mojej choroby i konsekwencji .Oni twierdzą ,że rozumieją moje obawy związane z  ciążą ale tutaj -przynajmniej tutaj w przychodni - patrzy się tylko na tsh.


a ty leczysz się skoro masz chyba raczej dobre zdanie o duńskiej służbie zdrowia ?

ja jestem zadowolona,że mogłam zrobić inne badania związku z tarczycą za które musiałabym zapłacić w Polsce.
Niestety jak do tej pory lekarze ogólni nie znaja się na mojej chorobie.Może w innym miescie kogoś znajdę.

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Sty 2012, 15:07:26 »
mam stwierdzone hashimoto przez pierwszego lekarza, ktory mnie leczyl w PL - a mialam ich 3. ;) wlasciwie nie wiem, czym tak naprawde rozni sie od normalnej niedoczynnosci. chyba tylko tym, ze nie jestem otyla, raczej szczupla i te wage trzymam. reszta objawow pasuje do niedoczynnosci...
mam pytanko: czy tutaj sa leki typu euthyrox? bo ja zawsze robie zapasy w PL, ale czasem zle wylicze i potem musze latac, zeby ktos mi zalatwil recepte, odebral, wyslal itd. :/ jak to jest w DK?

BabsSk

  • Gość
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Sty 2012, 15:59:44 »
To,że jesteś szczupła świadczy o tym,że masz lek -dawkę dobrze dobraną .No ale wszystko też zalezy od innych wyników bo może wpadłaś w nadczynność jesli wyników nie kontrolujesz.Ale jak waga gwałtownie nie spadła to raczej nie nadczynnośc.

Euthyrox jest, kosztuje niecałe 60kr. za 25lub50. Nie wiem jak z E100.

Czym się różni Hashi od zwykłej niedoczynności :
- hashi lubi występowac parami czyli możemy mieć drugą chorobę autoimmunologiczną
- nie jest wskazane przyjmowanie preparatów z jodem i odpada badanie np. kontrast z jodem,
- z rybami morskimi tez nie możemy przesadzać
-z tego co mi wiadomo raczej nie nalezy szczepić się przeciw np.grypie gdyż zwiększa się proces autoagresji i wzrasta liczba antyprzeciwciał
- oddawanie krwi tez odpada, nie wiem jak jest np. z byciem dawcą szpiku
- jest genetyczne i w lini kobiet bardzo często dziedziczne więc jesli masz córkę jest duże prawdopodobieństwo,że też będzie miała Hashi
- no i mamy wieksze ryzyko poronienia niz kobiety zdrowe
I tyle tak z grubsza co przyszło mi na myśl. Jakbys miała jakies pytania odnośnie np.twoich wyników to pytaj może znam odpowiedz.Pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Sty 2012, 15:59:44 »

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Sty 2012, 17:54:57 »
noo, ale ja od zawsze mam te sama wage, nawet przed stwierdzeniem i kazdy lekarz mowil, ze objawy sie zgadzaja, tylko powinnam byc grubsza przy niedoczynosci. ;)
mnie interesuje jak juz euthyrox 100 i 125, bo taki biore. nazwa leku jest ta sama?
rozumiem, czym sie rozni, ale czy to jakos "czuc"? tzn. skad ja mam wiedziec, czy to hashi czy nie?

BabsSk

  • Gość
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Sty 2012, 20:25:29 »
Nazwa leku jest taka sama. Hashi nie da się raczej odróżnić { no chybaże juz masz widoczne wole na szyii , to wtedy można } od niedoczynności.
Sporo bierzesz leku.Piszesz ,że szczupła jesteś więc domyślam się,że ważysz ok.60kg max .Jeśli tak to dawke masz sporą.A z jakim tsh startowałaś i jakie masz teraz. Moze jednak wpadłas w nadczynnośc przy tak dużej dawce.
Chybaże tarczycę masz usuniętą no to dawka moze byc ok.Jak chcesz to napisz wyniki na prv.

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Sty 2012, 23:10:09 »
wola nie mam, tarczyce mam cala. ;) to nie tajemnica: zaczynalam od tsh 8 i cos, ale to bylo jakies 6 lat temu. teraz mam od 2 lat dobrego lekarza i tsh ok 1.5 i sie nie zmienia. waze mniej niz 60. :) kurde, musze tego mojego lekarza bardziej przycisnac, zeby potwierdzil, czy to hashi czy nie hashi. :P a moze niedlugo pojde tutaj. :)
a u Ciebie jak tam? jak wyniki? i co bierzesz, jesli to nie tajemnica. ;)

BabsSk

  • Gość
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Mar 2012, 10:35:32 »
czy bierze ktos Armur tyroid lub Erfa tyroid ? czy są te leki dostępne w Danii czy może juz nie są sprowadzane ?

Offline Lila86

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Mar 2014, 19:18:11 »
hej, tez mam niedoczynnosc tarczycy i hashimoto, lecze sie od 3 lat, robilam konrolne badanie tsh i mam podwyzszone ok 5,5 ale moj dunski lekarz stwierdzil ze wynik jest w normie, ze powinnam sie martwic dopabuse gdy bede miala wynik w okolicach 30-40. czy Wam mowili tak samo? endokrynolog w PL mowil mi ze powinnam miec ok 1, nie wiem kogo sluchac.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Mar 2014, 20:40:24 »
Okolo 1,0 jest najbardziej optymalne, ale za granice normy uznaje sie 0,2 do 5,0.

Wszystko zalezy od samopoczucia pacjenta i wszelkich innych objawow fizycznych.
W zwiazku z tym, dwoch pacjentow z tym samym tsh moze miec zupelnie rozne leczenie.

Roznica w leczeniu pod "dunsku" a po "Polsku wynika z tego, ze w Polsce jest moda na faszerowanie lekami, a w Danii stosuje sie leki tylko wtedy kiedy jest to naprawde niezbedne.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Tricia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 6
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Mar 2014, 21:21:25 »
Z reguły wynik tsh do 5 uznają lekarze za dobry jeśli nie starasz się o ciążę. Jeśli starasz się o ciążę to juz patrzą inaczej na wysokie tsh. Nie przejmują się też tym,że wyniki ft4 są w dolnej granicy.

Co powiedział ci duński lekarz ? co ile masz robić badania? wypisał ci receptę ?


Ja sporo nauczyłąm się o swoim hashi i jestem w stanie sama sobie ustalić dawkę leku na podstawie samopoczucia i wyników ft3,ft4.
Wizyty u endokrynologa mam co pół roku,co 4tygodnie badanie krwi ze względu na starania o dziecko. Oprocz hashi mam też IO i hiperprolaktynemię :(.

Jeśli masz facebooka to zapraszam do zamkniętej grupy : Hashimoto grupa wsparcia - tam będziesz mogła dowiedzieć się trochę o hashi.

Offline sylwia03

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Mar 2014, 12:21:49 »
witam
ja tez mam niedoczynność tarczycy ,zaczęłam leczenie w Polsce 3 lata temu .Mam wyciętą całą i fakt jestem na lekach ,i od tej pory nie można dopasować dawki biorę  letrox 150-100 dosyć duża dawka ,ale taka musi być ,jeżdżę do Polski 2 razy do roku i tam chodzę do lekarza i ustalamy dawkę .Tutaj w Danii robię wyniki co 2 miesiące a nawet częściej jeżeli jest taka potrzeba ,lekarz rodzinny tutaj daje mi skabusewanie na wszystkie wyniki i nie ma problemu ,i wiecznie jest coś nie tak to wapna za mało,to od długiego czasu białka też za mało ,w Polsce robię też i jest ok ,nie mogę narzekać tutaj na lekarza rodzinnego ,co prawda nie wiem i mam nadzieje, że nie dowiem się jak jest się w ciąży, jakie podejście ,[mamy dwóch synów 6 lat i 13 lat ] Tutaj nie byłam u Duńskiego endokrynologa ,więc też nie wiem jak leczą ,miałam na dwóch płatach guzy jeden mniejszy a drugi większy ,i po biopsji wyszły złe wyniki i było tylko jedno wyjście operacja ,co się okazało po operacji cała tarczyca była mniejszych i większych guzkach ,po prostu cała zaawansowana .trzeba po prostu dbać ,dostosować się do leczenia ,być zdyscyplinowanym [brać  tabletki po usunięciu codziennie ,pół godzinny przed śniadaniem i piciem ]i będzie dobrze

poloniainfo.dk

Odp: tarczyca ? leczenie ?
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Mar 2014, 12:21:49 »

 

Leczenie małego dziecka

Zaczęty przez anetka089Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3777
Ostatnia wiadomość 14 Mar 2012, 14:18:34
wysłana przez anetka089
Ubezpieczenie duńskie a leczenie operacyjne w Polsce

Zaczęty przez Joanna1Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3732
Ostatnia wiadomość 24 Sty 2015, 12:06:34
wysłana przez Joanna1
Leczenie cukrzycy u dzieci

Zaczęty przez Syla12345Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 5943
Ostatnia wiadomość 20 Mar 2017, 11:55:31
wysłana przez Wioll 26
wypadek w pracy, komplikacje, leczenie...co po zakonczeniu

Zaczęty przez klajsmenDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2937
Ostatnia wiadomość 28 Wrz 2008, 22:07:50
wysłana przez klajsmen
Pobyt w Danii a leczenie w Polsce

Zaczęty przez maciekkkDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 17007
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2015, 11:33:36
wysłana przez olowik