poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: żółta karta  (Przeczytany 20540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline grzech12

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
żółta karta
« dnia: 26 Paź 2011, 16:39:30 »
witam wszystkich.mam pytanie.czy można wyrobić żółtą kartę na polski adres?pracuję w hotelu.mam kartę skatową i numer cpr.niestety nie mam zameldowania w kopenhadze.wiem,że jeśli miałbym meldunek to wyrobiłbym żółtą kartę bez problemu ale niestety nie mam.znajomy mówił mi że można ją wyrobić na podstawie polskiego adresu .czy to możliwe ?jeśli tak to gdzie mam się zgłosić i jak ta sprawę przedstawić?mam jeszcze jedno pytanie.pracuję w hotelu ok.miesiaca i dziś szefowa zapytała czy mam żółtą kartę bo nie wie co wpisać w rubryce adres.czy mogę stracić pracę z tego powodu,że nie posiadam żółtej karty?czy jest potrzebna dla pracodawcy,?bo do tej pory normalnie pracowałem tylko na numerze cpr

Offline Tokent

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: żółta karta
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Paź 2011, 16:53:20 »
Tak mozna.


Nalezy udac sie do komuny adekwatnej do miejsca wykonywanej pracy ( czyli komuny ktora " obsluguje " teren gdzie pracodawca ma swoja siedzibe )

Bedzie potrzeba zabrac pozwolenie na prace . CPR  , id :) , nie wiem czy trzeba paski wyplat ale lepiej wez , umowe o prace .

Mozna podac agres najaki ma zostac przyslana karta , moze byc inny niz zameldowania .


Pozdrawiam

Offline grzech12

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: żółta karta
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Paź 2011, 17:09:17 »
piękne dzięki.czy koniecznie potrzebne będzie pozwolenie na pracę?poniważ na dzień dzisiejszy mam tylko karte skatową z numerem cpr.nie starałem.jak rozumiem numer cpr i kontrakt to za mało...?konieczne jest też pozwolenie na pracę...?czy pracodawcy wogóle potrzebna jest moja żółta karta,skoro SKAT wydał mi numer cpr na polskim meldunku.co jednoznacznie oznacza że moge pracować.czy tak..?mam jeszcze jedno pytanie;czy żeby opłacać związki muszę mieć meldunek w danii?czy wystarczy tylko numer cpr i kontrakt?pozdrawiam i  idziękuję

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: żółta karta
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Paź 2011, 17:15:25 »
Musisz sie udac do statsforvaltning by otrzymac pozwolenie na pobyt (na prace nie potrzeba - jestesmy w Unii). Po otrzymaniu pozwolenia musisz sie zameldowac. Po zameldowaniu karta zostanie przeslana poczta pod adres zameldowania.
Nie mozna otrzymac zoltej karty nie majac adresu w Danii.

[Posted on: 26 Paź 2011, 17:13:20]

Numer cpr ze Skat nie jest rownoznaczny z pozwoleniem na prace, ale jak pisalam, mieszkancy Unii nie potrzebuja. DOkument ze Skat powtierdza tylko, zgloszenie podatkowe.
Zeby oplacac zwiazki, trzeba miec adrees zamieszkania w Danii, legalna prace w Danii i numer cpr (nie od skat, ale ten sam).
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline grzech12

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: żółta karta
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Paź 2011, 17:39:59 »
dzięki.co mam zabrac idąc do statsforvaltning?czy kontrakt o pracę tez musze wziąc ze sobą.wolałbym miec wszystko potrzebne dlatego pytam.dzięki

[Posted on: 26 Paź 2011, 17:23:57]

dziękuję za wyjaśnienie.chciałbym jednak znać procedurę krok po kroku.nie otrzymam żółtej karty ,jeśli wcześniej nie odwiedzę statsforvaltning i nie otrzymam pozwolenia na pobyt...?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: żółta karta
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Paź 2011, 19:45:41 »
Kontrak warto miec ze soba. Zoltej karty nie otrzymasz, jezeli nie masz zameldowania. A zamelodowac sie mozesz dopabuse jak otrzymasz pozwolenie na pobyt.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline anciol7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: żółta karta
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Paź 2011, 20:22:59 »
Do otrzymania żółtej karty NIE JEST POTRZEBNE zameldowanie, jednak będzie ona wystawiona na adres polski. Potrzebny jest kontrakt o pracę (może być z vikaru) i CPR. Od czterech miesięcy posiadam taką żółtą kartę na adres polski a nie mam zameldowania w Danii. Karta ta w momencie zatrudnienia jest równoznaczna z posiadaniem ubezpieczenia  przez państwo Duńskie i respektowana w krajach unijnych.

poloniainfo.dk

Odp: żółta karta
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Paź 2011, 20:22:59 »

Offline grzech12

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: żółta karta
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Paź 2011, 20:38:05 »
no to teraz sam juz nie wiem.od znajomych słyszałem właśnie tak jak piszesz ,że jednak można mieć na polski adres żółtą kartę.byłem dziś w głównym Københavns Borgerservice.i kobieta tam urzędująca odesłała mnie z niczym.powiedziała ,że muszę mieć meldunek w danii.czy możesz mi to troche naświetlić jak to załatwić.mówię tylko po angielsku.może jakbym poszedł z kimś kto mówi po duńsku?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: żółta karta
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Paź 2011, 21:39:32 »
Na stronie jednej z kommun mozna przeczytac:

Udlændinge, der flytter til Danmark:
Enhver person, der har bopæl i Danmark (dvs. er tilmeldt folkeregistret), har ret til alle offentlige sundhedsydelser. Dine rettigheder dokumenteres ved sundhedskortet, som du får fra din bopælskommune.

Obcokrajowcy, ktorzy przeprowadzili sie do Danii:
Kazda osoba, ktora ma MIEJSCE ZAMIESZKANIA w Danii (tzn. jest zgloszona w Rejestrze Ludnosci), ma prawo do wszselkich publicznych uslug zdrowotnych.
Twoje prawo do tego potwierdza karta zdrowotna, ktora otrzymasz z kommuny, w ktorej ZAMIESZKUJESZ.
Czyli adres jest potrzebny.

Mozna otrzymac jakas (nigdy jej na oczy nie widzialam) specjalna karte (et særligt sundhedskort), ktora wydaje sie w kommunie, w ktorej sie pracuje. Wowczas, nie jest potzrebny dunski adres zamieszkania. Nie sa to jednak te same karty. Nie wiem niestety czym sie roznia.
Jedyna roznice jaka dostrzegam, jest ograniczony czas waznosci karty specjalnej (2 lata).
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: żółta karta
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Paź 2011, 12:55:32 »
Sprawa tzw. specjalnej zoltej karty" wyglada nastepujaca:

Specialna ”zolta karte” mozna uzyskac jezeli ma sie obowiazek podatkowy okreslony jako ”grænsegænger”, to znaczy ze miejscem normalnego pobytu jest kraj pochodzenia (np. Polska), a w Danii uzyskuje dochod. Karta ta nazywa sie potocznie ”grænsegængerbevis”.
Karta ta nie rozni sie w zastosowaniu niczym od normalnej karty za wyjatkiem adresu (adres polski) orazokresem waznosci – wystawiana maksymalnia kazdorazowa na 2 lata.
Warunki uzyskania tej karty:
•   Miejsce zamieszkania w innym kraju Unii i praca w Danii
•   Wplacasz skladki ATP
•   Nie pracujesz w kraju stalego zamieszkania 
•   Prowadzisz samodzielna dzialalnosc gospodarcza i masz dunski CVR nr.
•   Otrzymujesz dunska Efterløn ale zamieszkujesz w innym kraju Unii
•   Jestes emeryta w Danii ale zamieszkujesz w innym kraju Unii
Dodatkowy warunek to ilosc godzin pracy: min. 9 godz. tygodniowo, 18 godz. w ciagu 2 tygodni i 39 godz. miesiecznie.
Karta daje prawo doswiadczen na takiej samej zasadzie jakbys mieszkal na stale w Danii to znaczy pomoc lekarska, pobyt w szpitalu,  dodatek/znizka na zakup lekars, dentysty, fizjoterapii itp.
Karta jest wazna tylko dla osoby na ktora jest wystawiona a nie dla czlonkow rodziny w tym dzieci. Dzieci osoby/podatnika o statusie ”grænsegænger” ubezpieczone sa w swoim kraju i tam musza korzystac ze swiadczen.
Karta jest wazna jako dowod ubezpieczenia zdrowotnego w czasie podrozy do innych krajow Europy, ale zaleca sie wyrobienie ”niebieskiej” karty ubezpieczeniowej.
Wystawienie karty nie kosztuje, ale w przypadku jej utraty i wystawienia nowej karty placi sie 175 kr.
 

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: żółta karta
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Paź 2011, 14:17:40 »
Nalezy zauwazyc roznice pomiedzy adresem a zameldowaniem. Pomagalem kobiecie, nie wlasciwie dziewczynce :)  w sprawie cpr-> zolta karte, jej pobyt mial byc krotkotrwaly i mieszkala u rodziny u ktorej zameldowac sie nie mogla, w skacie powiedziano mi, ze tylko adres jest wystarczajacy.

Offline surja85

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 53
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: żółta karta
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Cze 2018, 12:01:13 »
Czesc. Wiem, ze post jest stary, ale mam pytanie w zwiazku z przedluzeniem zoltej karty na polskim adresie. Co jest do tego potrzebne ?? Wie ktos ?

poloniainfo.dk

Odp: żółta karta
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Cze 2018, 12:01:13 »

 

Karta sim do iPhona5

Zaczęty przez raven123Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5505
Ostatnia wiadomość 30 Lis 2013, 22:00:07
wysłana przez raven123
pomocy karta podatkowa cpr

Zaczęty przez jacek456Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8280
Ostatnia wiadomość 21 Mar 2014, 23:43:09
wysłana przez roga
Zablokowana karta

Zaczęty przez sskkDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4691
Ostatnia wiadomość 18 Wrz 2012, 22:02:11
wysłana przez sskk
karta podatkowa a zasilek

Zaczęty przez tomi66Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3198
Ostatnia wiadomość 27 Lip 2015, 07:31:15
wysłana przez tomi66
Problem z kartą do bankomatu

Zaczęty przez ines2314Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5184
Ostatnia wiadomość 29 Mar 2011, 18:32:35
wysłana przez aarhusN