poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Transport smakołyków  (Przeczytany 7352 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline CzaryMary

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 204
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Transport smakołyków
« dnia: 29 Paź 2011, 11:18:38 »
Ciekawi mnie jakie produkty spożywcze przywozicie z PL do DK, a jakie smakołyki pokonują trasę w przeciwnym kierunku?

Z PL przyjeżdżają z nami do DK poniższe smakołyki:
- klasyki typu kiszone ogórki, kiszona kapusta, twaróg
- ser żółty wędzony
- śledzie pod różnymi postaciami
- wody mineralne sanatoryjne typu Jan, Zuber
- zioła
- grzybki w słoikach
- musztarda w ulubionych smakach
- herbata w ulubionych smakach
- wyszukane i wypróbowane wyroby wędliniarskie – kabanosy, kaszanka, wędliny suszone i podsuszane, parówki i itp. kupowane w małej wiejskiej masarni lub innych tajemniczych miejscach…
- mąka świeżo mielona z młyna do kiszenia żurku - jestem ze Śląska i żurek pojawia się na naszym stole dość regularnie :D
- bułka tarta – czy ktoś ma jakiś duński typ, który może polecić? Ta duńska jest niedobra…
- prawdziwy polski chleb
- sok brzozowy (kiedyś woziliśmy różne ulubione soki, ale od kiedy staliśmy się posiadaczami wyciskarki do soków transport soków ograniczyliśmy)
- zarodki i otręby pszenne
- olej lniany tłoczony na zimno (w PL jest dużo tańszy niż tutaj)
- z palarni kawy świeżo palona kawa w ziarnach
- w sezonie pomidorowym: pomidory o prawdziwym smaku i zapachu pomidorów – tutaj niestety nie do kupienia
- wiśnie, jeżeli akurat jesteśmy w sezonie wiśniowym (czemu tutaj nie ma wiśni?), węgierki jeżeli w sezonie węgierkowym i tym podobne smakołyki sezonowe, które tutaj też można kupić ale nie smakują tak samo, bo u nas nie ma targu owocowo-warzywnego 
- karmelki typu krówki
- polskie piwa regionalne,
- na zamówienie z pracy czasami przywozimy polską wódkę lub tańsze papabusesy
- najlepszy majonez świata – Kielecki
- najlepszy keczup świata – Pudliszki
- najlepsza czekolada gorzka świata – Wedel
- najlepsze ciastka świata – Jeżyki
Ostatnie cztery produkty to smak jak najbardziej subiektywny i reklamacji nie przyjmuję  ;)

Z DK do PL wozimy mało, jakoś mi się wydaje, że wszystko co dostępne tutaj można kupić i w PL.  Może macie jakieś pomysły jakimi duńskimi smakołykami można uraczyć rodzinę – mogą to być produkty dostępne w PL, ale może udało się Wam jakieś wyszukać jakieś przykłady, które smakują lepiej w duńskim wydaniu?
- sery żółte – zwykłe i z kminkiem
- śledzie – tylko dla koneserów, bo nie wszystkim smakują
- ser biały wędzony
- wino i czekoladki ze sklepów na granicy z DE
- sok z aronii (też kupowany w DE)
- dżem marchewkowy
- kiedyś woziliśmy jogurt grecki, ale teraz już w PL też są jogurty tego typu
- chyba jeszcze będę wozić łososia – zauważyłam ostatnio, że w PL nie ma filetów z łososia, a już w ogóle dzikiego łososia w sklepach nie widzieli. Spotkała mnie niemiła niespodzianka, bo duńska firma, która ma w swojej ofercie dzikiego łososia sprzedaje również łososie w PL. Kupiłam, zdziwiłam się niską ceną, niestety po przyjściu do domu okazało się, że łososie pochodziły z chińskiej hodowli – nie było na nie odważnych i ostatecznie zjadł je pies.
- szkoda, że nie ma sensu przewozić duńskich ciemnych bułek, bo dość szybko tracą świeżość – jestem ich fanką   

Offline madzialenasz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 479
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Transport smakołyków
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Paź 2011, 11:48:52 »
Hej
A owszem jest pare rzeczy, ktore woze do PL  :). Pasta z makreli, ta z majonezem. Te foremki z ciasta co w Dani uzywa sie do tarteletter..., kiedys wozilam tez takie zcukierki i batoniki Daim- nie wiem teraz juz chyba sa w PL... Dzem z pomaranczy z den Gamle Fabrik tez cieszy sie pwodzeniem, kupije tez zawsze takie ciasto na Snegle ( slimaczki z cynamonem, faryna i margaryna) bo to latwe i podobno lepiej smakuje... Raz zrobilam flæskesteg- tez cieszylo sie ogromnym powodzeniem :), kupuje tez nieraz krewetki, bo w Danii wychodzi taniej... Nawet nieraz jak jade do Pl to kupuje w cukierni høje snegle.. Moja rodzinka tez za tym przepada :). No jest troche rzeczy  ;)
Nie chowaj nienawiści po wieczne czasy, ty, który sam nie jesteś wieczny.

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Transport smakołyków
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Paź 2011, 12:04:59 »
my przywozimy do dk to, czego tu nie ma albo jest, ale nam akurat nie odpowiada. ;) a wiec bialy ser, keczup pudliszki, majonez winiary, czerwona herbata, slodycze, kosmetyki ziaja itp., ziola, przyprawy, vegeta, kapusta kiszona, ogorki kiszone, zolty ser, wedliny. :)
z powrotem nie wozimy nic, chyba ze prezenty, jak np. jedziemy na Swieta. ew. dunskie piwo, jesli ktos chce sprobowac, czasem zele do prania lub proszki do prania, toblerone (ale chyba juz jest w PL) oraz slodycze i alkohol, ale to juz z Niemiec. ;)

Offline mbj

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 60
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Transport smakołyków
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Paź 2011, 12:10:49 »
Ja mojej rodzinie wiozę zawsze porządny kawał baraniny :) Uwielbiają, a w okolicy, prawie nieosiągalną. A w sezonie świątecznym risalamande i sos wiśniowy, moja mama i siostra przepadają za tym deserem. W sumie z Dk do Pl zawsze coś wiozę, często są to rzeczy, które są dostępne w każdym polskim sklepie spożywczym - wydaję mi się, że duńskie produkty przewyższają je jakością.

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Transport smakołyków
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Paź 2011, 12:12:24 »
oo, zapomnialam. tez woze sos wisniowy dla mojej rodzinki. :)

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Transport smakołyków
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Paź 2011, 17:09:41 »
Cytuj (zaznaczone)
- najlepszy majonez świata – Kielecki
Nigdy w życiu!
Próbowałam i zostawia gorzki posmak.
Najlepszy jest winiary!

Offline Solvej

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 911
  • Reputacja: +34/-32
  • Płeć: Kobieta
Odp: Transport smakołyków
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Paź 2011, 18:03:57 »
o qrde... CzaryMary , ale pojechalas hahahah :)) Przeciez to wszystko mozna dostac w Danii , no moze nie wedliny, ale juz widzialam polskie kielbasy tu :))
Tez zawsze cos przywioze, ale nie roczne zapasy :))

Dobrze, ze granice sa otwarte ;))

poloniainfo.dk

Odp: Transport smakołyków
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Paź 2011, 18:03:57 »

Offline CzaryMary

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 204
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Transport smakołyków
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Paź 2011, 19:23:58 »
Ja mojej rodzinie wiozę zawsze porządny kawał baraniny :) Uwielbiają, a w okolicy, prawie nieosiągalną. A w sezonie świątecznym risalamande i sos wiśniowy, moja mama i siostra przepadają za tym deserem. W sumie z Dk do Pl zawsze coś wiozę, często są to rzeczy, które są dostępne w każdym polskim sklepie spożywczym - wydaję mi się, że duńskie produkty przewyższają je jakością.

Ale jakie konkretnie produkty są lepsze? Z chęcią zawiozłabym coś, co nawet jest i dostępne w PL, ale co tutaj jest smaczniejsze. Według mnie tylko nabiał jest tutaj lepszy od polskiego, reszta albo smakuje tak samo jak w PL, albo właśnie polskie produkty są lepsze.
Jak się mieszka w Kopenhadze, to w polskich sklepach na pewno część z wymienionych rzeczy można dostać, u nas nie ma polskiego sklepu. Fajnie mają rodacy w Wielkiej Brytanii, gdzie nawet Hindusi handlują polskimi produktami... Ale się rozmarzyłam  8)
Majonez Winiary też bardzo lubię, ale kilka lat temu stracił złote podium na rzecz Kieleckiego  :)
Daim - też znam jednego wielbiciela w PL, chyba ich jeszcze tam nie ma. W sklepach IKEI w PL są natomiast dostępne mrożone torciki czekoladowe Daim, tutaj można je kupić w Super Brugsenie. Pycha  :P Toblerone też lubię, już chyba z parę dobrych lat jest dostępne w PL.
Na pewno dla wielbicieli lukrecji można nazwozić różnych rzeczy, ale podobnie jak duńskie śledzie lukrecja w PL to też jest produkt dla koneserów  ;)
Kosmetyki Ziaji też lubię, mam też swoich ulubieńców wśród produktów Bielendy, Farmony i Fitomedu  :D

poloniainfo.dk

Odp: Transport smakołyków
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Paź 2011, 19:23:58 »

 

transport lotnisko 14.05

Zaczęty przez jarek23Dział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4543
Ostatnia wiadomość 13 Maj 2011, 17:21:03
wysłana przez jarek23
Nowe zasady zamieszczania ogłoszeń w dziale transport.

Zaczęty przez willyDział Informacje

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 44378
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2015, 13:37:49
wysłana przez zpatentem
Zniżki na transport dla pl studenta

Zaczęty przez aleksandra91Dział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5938
Ostatnia wiadomość 07 Cze 2015, 19:36:13
wysłana przez Jomir
transport mebli

Zaczęty przez IgnorantsaKODział Hydepark

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5610
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2021, 08:14:27
wysłana przez przemek3212
Transport rzeczy z Danii do Polski

Zaczęty przez rob31-1975Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6378
Ostatnia wiadomość 02 Lis 2012, 20:07:31
wysłana przez rob31-1975