poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Proszę o poradę na temat zwolnienia.  (Przeczytany 7314 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kyniu113

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« dnia: 07 Lis 2011, 18:30:49 »
Witam.Dziś gdy przyszedłem do pracy dowiedziałem się że jestem zwolniony i nie muszę przychodzić do pracy jutro.Sęk w tym że pracodawca nie wręczył mi wypowiedzenia na piśmie.Mam z nim kontrakt na pół etatu na czas od kwietnia br do końca marca przyszłego roku.Mój pracodawca unika za mną kontaktu osobistego i wszystko telefonicznie załatwia z osobami pracującymi w biurze w firmie kurierskiej dla której ja i mój pracodawca pracujemy(ja kieruję jego autem) a one potem wszystko mi przekazują ustnie.Mój vognman nie mówi po angielsku a ja słabo mówię po duńsku:).Obawiam się że pracodawca może mi nie wypłacić ostatniej pensji i zbagatelizuje kontrakt który nas obowiązuje.Czy w wypadku gdybym nie dostał ostatniej pensji i wypowiedzenia pracy na papierze mam się zgłosić w pierwszej kolejności do SKAT czy do związków?Mojemu koledze którego podobnie załatwiła inna firma związki 3f (mimo iż nie był ich członkiem) wypłaciły ostatnią pensję i zajęły się jego sprawą.Ja mam zamiar walczyć o wypowiedzenie pracy na piśmie a nie na słowo które nic dla mnie nie znaczy.Czy wie ktoś może jaki okres wypowiedzenia mi przysługuje na pół etatu gdy przepracowałem więcej niż 6 miesięcy?? 

Baumi

  • Gość
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lis 2011, 19:45:16 »
Czy wie ktoś może jaki okres wypowiedzenia mi przysługuje na pół etatu gdy przepracowałem więcej niż 6 miesięcy?? 
To powinien definiować Twój kontrakt, przejrzyj go.

Offline kyniu113

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lis 2011, 19:52:48 »
Niestety nic na ten temat nie ma w kontrakcie.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Lis 2011, 20:19:48 »
Jesli jestes w zwiazku zawodowym spytaj ich, jesli nie i nic nie ma w kontrakcie na ten temat to szef ma prawo cie zwolnic z dnia na dzien.
To ze masz kontrakt do marca nie oznacza ze nie mozna cie zwolnic wczesniej.
W Danii nie ma obowiazku zwolnienia "na papierze", moze byc ustnie, moze byc przez emai, sms.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline kyniu113

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Lis 2011, 21:27:40 »
To że mnie można zwolnić wcześniej to akurat rozumiem.Nie rozumiem jak można zwolnić kogoś ustnie.Jak potem dowiodę że pracowałem do tego dnia a nie do innego.Przecież pracodawca może nie wypłacić mi pensji twierdząc że zwolnił mnie np 2 tyg wcześniej.To po kiego kontrakt na papierze?Może lepiej iść do SKAT i ustnie powiedzieć że jest się zatrudnionym w firmie i zarabia się milion koron miesięcznie.Chyba należy mi się jakieś potwierdzenie że jestem zwolniony z dniem tym i tym.Teraz jest środek miesiąca.I co w sprawie wynagrodzenia na te dni listopada które przepracowałem mam się zdać na łaskę pracodawcy?Czy mi wypłaci czy nie?Trochę to chyba chore co :)?

Offline franek

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: +0/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Lis 2011, 07:27:11 »
to jest dania masz problem idz na policje do zwiazkow a moze ty nie byles wiarygodny

Baumi

  • Gość
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Lis 2011, 09:26:31 »
Może lepiej iść do SKAT i ustnie powiedzieć że jest się zatrudnionym w firmie i zarabia się milion koron miesięcznie

Tego byś raczej nie chciał, bo z czego bys zapłacił podatek :P

poloniainfo.dk

Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Lis 2011, 09:26:31 »

Offline EUZEBINA

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Lis 2011, 12:33:24 »
nalezy ci sie pisemne wypowiedzenie, od kiedy do kiedy pracowales, na jakim stanowisku ,powinni tez napisac jak wywiazywales sie ze swoich obowiazkow,jest to tez swego rodzaju opinia ,ktora moze ci sie przydac na przyszlosc!ale napewno od kiedy do kiedy musi byc! :)

Offline piott

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 231
  • Reputacja: +5/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Lis 2011, 14:55:58 »
Mysle ze twoj szefo to sniadoskory przystojniak ktory zawali robote i stracil kontrakt z firma kurierska.  Cisnij do zwiazkow bo bedzie ciezko wyrwac kase :(
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości .

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Lis 2011, 18:31:39 »
Do Euzebina: czy mozesz podac link do tego przepisu prawnego który mówi ze wypowiedzenie musi byc na pismie?
Owszem funktionærloven ma takie sformulowanie ale watpie zeby Kyniu113 podlegal funktionærloven.

O opinie tez mozna poprosic ale nie ma zadnego przepisu prawnego mówiacego ze pracodawca jest zobowiazany takowa wystawic.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Lis 2011, 18:58:47 »
Zwolnić nie można w Danii ustnie, tylko na piśmie, mailem lub smsem. Te ostatnie dwie formy weszły w życie stosunkowo niedawno i jescze nie są często używane. Dowiedz się czy twój szef miał podpisany tzw. overenskomst ze związkami, bo jeśli to mała firma to nie musi (jest to zależne od dochodów firmy). Jeśli sam należysz do związków, to wtedy oni mogą sądownie egzekwować pensję od twojego pracodawcy i wtedy cię to nic nie kosztuje. Powodzenia  ;)
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Lis 2011, 19:02:59 »
Do Reksio:  czy mozesz podac link do tego przepisu prawnego który mówi ze wypowiedzenie musi byc na pismie?
W innym watku prosolam tez: Reksio: czy moglabys podac przepis prawny/link mówiacy ze nie mozna zwolnic kobiety w ciazy ?

...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline piott

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 231
  • Reputacja: +5/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lis 2011, 19:12:02 »
Do Reksio:  czy mozesz podac link do tego przepisu prawnego który mówi ze wypowiedzenie musi byc na pismie?
W innym watku prosolam tez: Reksio: czy moglabys podac przepis prawny/link mówiacy ze nie mozna zwolnic kobiety w ciazy ?



A tak w druga strone to masz link/przepis  ze wypowiedzenie nie musi byc na pismie? Wrzuc i pokaz ze ty masz racje  :) Czekamy
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości .

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Lis 2011, 21:02:41 »
Przeszukalam kilka najbardziej popularnych overenskomst, tylko w jednym - funktionærloven jest punkt ze wymaga sie opsigelse na pismie.

Wiec skoro nigdzie nie ma takiego zapisu to nie moze on pracodacy obowiazywac.

Owszem znalazlam - chyba FOA - ze doradzaja aby kiedy chce sie przerac prace, zeby zrobic to na pismie a nie tylko ustnie.
Wychodze wiec z zalozenia ze ustnie zwolnienie sie z pracy nie jest niezgodne z prawem.

Czekam na twój link

...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline lolek103

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: +2/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Lis 2011, 09:18:27 »
witam to jest dania duzo z was mysli ze to polska zwolnienie pracownika to norma ustna i zadne zwiazki czy cos pomoze czasami myslimy ze dwa dni w pracy jestesmy nie zastapieni POMYLKA

poloniainfo.dk

Odp: Proszę o poradę na temat zwolnienia.
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Lis 2011, 09:18:27 »

 

bardzo proszę o przetlumaczenie

Zaczęty przez dar_czarDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 8889
Ostatnia wiadomość 24 Lip 2007, 12:41:29
wysłana przez dar_czar
proszę o przetłumaczenie

Zaczęty przez robi2007Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6328
Ostatnia wiadomość 23 Lut 2010, 20:20:24
wysłana przez Manior
C.V po angielsku prosze o pomoc

Zaczęty przez nutka1984Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9120
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2012, 13:17:19
wysłana przez galernik
prosze o przetłumaczenie

Zaczęty przez jonasDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9666
Ostatnia wiadomość 05 Maj 2008, 21:16:51
wysłana przez willy
Prosze o przetlumaczenie

Zaczęty przez Tomek1Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8833
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2009, 17:18:06
wysłana przez Tomek1