poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Religia w DK cz.2  (Przeczytany 33365 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lukashero

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 43
  • Wiadomości: 431
  • Reputacja: +25/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #30 dnia: 12 Gru 2011, 19:22:29 »
Ale ja się z tobą zgadzam! :) :) :) Kościół jedno a Biblia drugie! O tym już pisałam wcześniej...
Fiskeren ja kocham czytać i jak sobie poczytałam jaki rodowód mają święta,symbole religijne ...ufff gorąco mi się robiło czasami .

Ja nie porównuje ludzi żyjących bez ślubu z mordercami ...ja tylko ośmieliłam się zacytować...nie ja napisałam takie słowa w Biblii ...


fakt.nie ty napisalas.przeczytaj sobie jak powstala biblia (skoro tak lubisz czytac) http://www.biblia.info.pl/template.php?tpl=jak_spisano_biblie

przeczytalem biblie i  wiem jedno,nigdy nie dam do przeczytania tego steku bzdur swojemu dziecku.ktos kto twierdzi ze biblia to dzielo boze powinien sie puknac w glowe.z zasady bog jest nieomylny,madry sprawiedliwy etc.Biblia jest tak napisana ze kazdy sobie moze ja zinterpretowac jak mu sie zywnie spodoba, vide swiadkowie jehowy,katolicy,protestanci,mormoni itd.kazdy bierze sobie z blibli co mu pasuje i tak to wyglada.podobnie jest z innymi swietymi ksiegami.to niewiarygodne ale w XXI w ludzie wierza w bajki i opowiastki koczownikow na bliskim wschodzie spisane na przestrzeni wiekow . kiedys sam bylem wierzacy(wiadomo,rodzice,dziadkowie,presja otoczenia wiec tak nie do konca bylem wierzacy),chodzilem do kosciolka jak potulny baranek i dawalem na tace. az pewnego razu zaczalem sie zastanawiac o co w tym wszystkim chodzi.mialem wtedy 14 lat... ktos nawet policzyl ile milosierny bog zabil osob w biblii http://dwindlinginunbelief.blogspot.com/2009/01/how-many-has-god-killed-revised_04.html. ciekawe,nie?

na ziemi jest 7 miliardow ludzi,a w chrzescijanskiego boga wierzy ledwo ponad 2mld ludzi. cos ten bog nie za bardzo sie postaral.
religia to zlo w kazdej postaci.dzieli, ludzi nie ze wzgledu na to czy jest dobry,czy zly,tylko na to w co wierzy,a raczej w co musi wierzyc tak jak muzulmanie.religia jest jak choroba,przenosi sie s pokolenia na pokolenie.MalaCzarna przekazuje swoja wiare dzieciom a one pozniej beda przekazywac ja dalej.to nic ze niema to nic wspolnego z logika i zdrowym rozsadkiem.


[Posted on: 12 Gru 2011, 19:14:48]

a tu jeszcze kilka ciekawostek ktore ludzie powtarzaja,a prawda jest zupelnie inna.MalaCzarna zapewne bedzie w szoku :D


Trzej królowie przyszli złożyć hołd Jezusowi
W kulturze chrześcijańskiej zwykło się przedstawiać trzech brodatych mędrców, bijących pokłony małemu Jezusowi. Okazuje się, że nigdzie w Piśmie Świętym nie ma opisu sugerującego, że mędrców (a nie królów) było faktycznie trzech. Ich liczbę zwykło się wiązać z ilością darów, które przynieśli. Mogło więc być ich nawet czterdziestu (chociaż wówczas pozostawiona przez nich garstka złota, mirra i kadzidło świadczyłaby o tym, że „królowie” byli wyjątkowo skąpi).


Siedem grzechów głównych
Lista siedmiu grzechów, których człowiek powinien w szczególności wystrzegać się również nie miała swojej „premiery” w Piśmie Świętym. Ta niesławna siódemka pojawiła się gdzieś w mrokach średniowiecza i została spopularyzowana przez papieża Grzegorza I.

i faktem jest ze najwiekszymi obroncami swojej wiary sa ci ktorzy najmniej o niej wiedza ;D

 Szatan to czerwonoskóry, rogaty posiadacz ostrych wideł
Właściwie to od czasu swej wężowej obecności w rajskim ogrodzie, wygląd Szatana nigdy nie został opisany. Większość jego wizerunku ma swoje korzenie w średniowieczu i jest personifikacją tego, czego wówczas ludzie panicznie się bali lub czym Kościół kazał im gardzić. Pewne teorie wskazują na to, że duża część szatańskiego imidżu wywodzi się od Fauna – psotnego, związanego z naturą bożka płodności.

Jabłko – owoc z zakazanego drzewa
Owszem, Bóg zabronił Adamowi i Ewie zrywania owoców z rosnącego w Edenie Drzewa poznania Dobra i Zła, jednak nikt nie powiedział, że była to jabłoń. Tak więc, równie dobrze mógł być to bananowiec. Średniowieczni artyści tworzący swoje, oparte o Pismo Święte, dzieła musieli jakoś owo drzewo sobie zwizualizować. Czemu padło akurat na jabłoń, a nie na palmę kokosową na przykład? Prawdopodobnie chodzi tu o pewną grę słów. Otóż łacińska nazwa jabłka to „malus”, podczas gdy zło to po łacinie „malum”.
Nie dyskutuj z idiota, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.

fiskeren30

  • Gość
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #31 dnia: 12 Gru 2011, 19:23:27 »
lukashero masz rację, ale czy to, co piszesz nie dotyczy każdej z "wielkich ksiąg" ?  Tak jak biblię tak koran czy torę można interpretować po swojemu...mamy rozum i wolną wolę, każdy z nas jest inny. I wg mnie to przesądza o tym jak zinterpretujemy to, co jest tam napisane, bez względu jaką nosi nazwę....doktryny kościoła to tylko jedna z wielu interpretacji biblii, chociaż każdego dnia coraz bardziej możemy dostrzec że te doktryny kościół próbuje narzucić nam, biednym żuczkom ale nie sobie. Podobnie jest z innymi religiami

MalaCzarna

  • Gość
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Gru 2011, 19:29:29 »
lukashero gdy cztam twoje wypowiedzi (nie tylko tą powyżej) to zastanawiam się ile jesteś wstanie zrozumieć z 1 zdania.

Kiedyś na zajęciach z psychologii pani prof.chciała abyśmy zrozumieli ile rozumieją dzieci z ADHD.
Dała każdemu krotki tekst i bez czytania, tak na chybił trafił mieliśmy zaznaczyć po 2 -3 słowa z każdego zdania.
(Tylko tyle czytają ze zdania dzieci z ADHD i tylko tyle rozumieją...)
Potem mieliśmy przeczytać tylko te słowa i odpowiedzieć na zadane pytania.

Ojjj ciężko było ile osób tyle interpretacji .Następnie przeczytaliśmy cały tekst i wiesz zrozumiałam jak nieszczęśliwe są dzieci z ADHD.

Nieszczęśliwi  są też ludzie ktorzy nie potrafią skupić swoją uwagę na 2-3 słowach ze zdania.

Nie chcę cię obrazić ,ja chcę wyrazić swoje zrozumienie dla ciebie.

Offline lukashero

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 43
  • Wiadomości: 431
  • Reputacja: +25/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #33 dnia: 12 Gru 2011, 19:40:21 »
lukashero masz rację, ale czy to, co piszesz nie dotyczy każdej z "wielkich ksiąg" ?  Tak jak biblię tak koran czy torę można interpretować po swojemu...mamy rozum i wolną wolę, każdy z nas jest inny. I wg mnie to przesądza o tym jak zinterpretujemy to, co jest tam napisane, bez względu jaką nosi nazwę....doktryny kościoła to tylko jedna z wielu interpretacji biblii, chociaż każdego dnia coraz bardziej możemy dostrzec że te doktryny kościół próbuje narzucić nam, biednym żuczkom ale nie sobie. Podobnie jest z innymi religiami
widzisz,nie do konca tak jest.jesli swojemu dziecku bedziesz mowil ze ksiezyc jest zbudowany z sera,to on to bedzie powtarzal dzieciom w szkole jako FAKT.nie jest w stanie stwierdzic jak jest naprawde,bo przeciez nie poleci na ksiezyc ;D taki sam jest schemat z wiara w boga.tutaj nie nalezy myslec,ani interpretowac.nalezy WIERZYC.zauwaz ze tylko jednostki sobie zinterpretowaly,reszta to barany ktore powtarzaja to.kiedys rozmawialem ze swiadkiem jehowy i zapytalem co jadly lwy na arce noego...myslal dosc dlugo i stwierdzil ze zapyta sie na nastepnym zborze.odpowiedzili mu ze jadl ...trawe! wiec sam sobie tego nie zinterpretowal tylko musial zapytac kogos innego.tak samo jak MalaCzarna.stwierdzila ze Ewa to znaczy zona i ...dalej juz znacie ;D

MalaCzarna a moze tak do ad rem?czy moze chcesz nas zanudzac co wam powiedziala pani profesor na psychologii? teraz jest dyskusja co ci mowil ksiadz na lekscji religii,a psychologii chetnie porozmawiam pozniej.mialem zajecia z z panem Bogdanem Wojciszke i wybacz, ale on jest dla mnie wiekszym autorytetem niz ty. nie skupilem sie na 2-3 zdaniach ,tylko  odnioslem sie ogolnie do tego co pisalas wczesniej.
Nie dyskutuj z idiota, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.

MalaCzarna

  • Gość
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Gru 2011, 19:49:22 »
 lukashero wybacz mi ale nie będę odpowiadała na twoje zaczepki.

Twój problem jest jeden w trakcie słuchania/czytania czyjejś
wypowiedzi już po 2 -3 słowie szukasz kontry !

Dlatego nie jesteś w stanie zrozumieć innych wypowiedzi/nie potrafisz się skupić na całym zdaniu.

Ale ja cię naprawdę rozumie i wspołczuję

Nie odpowiadaj mi ,proszę!

fiskeren30

  • Gość
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Gru 2011, 19:59:05 »
MalaCzarna i Lukasheronie drapcie się bo nie ma sensu! Każdy z nas postrzega to inaczej i to, wg mnie jest najpiękniejsze. Dyskutujmy, poznawajmy zdanie innych, ale po co te osobiste wycieczki w imię różnic w poglądach ? ? ?

Lukasheromoże mnie nie zrozumiałeś; ja nie jestem zwolennikiem "owczego pędu". Ja jestem za tym żeby mimo wszystko korzystać z własnych zwojów :D

Offline lukashero

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 43
  • Wiadomości: 431
  • Reputacja: +25/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Gru 2011, 20:11:32 »
lukashero wybacz mi ale nie będę odpowiadała na twoje zaczepki.

Twój problem jest jeden w trakcie słuchania/czytania czyjejś
wypowiedzi już po 2 -3 słowie szukasz kontry !

Dlatego nie jesteś w stanie zrozumieć innych wypowiedzi/nie potrafisz się skupić na całym zdaniu.

Ale ja cię naprawdę rozumie i wspołczuję

Nie odpowiadaj mi ,proszę!

 zamiast ad rem,to znowu ad personam.ktorego zdania nie jestem w stanie zrozumiec?podaj konkret, zamiast pisac znowu o moich problemach.zaczynasz od tego ze mam problem bo szukam kontry po 2-3 zdaniach,a skonczysz na tym ze mam problemy z potencja...
twoje wypowiedzi sa takie ze cytujesz biblie i sama sobie cos tam dopisujesz,jak chocby z tym ze bog dal adamowi zone,a nie kochanke.
na rany chrystusa ;),czy ty naprawde wierzysz w ta bajke o adamie i ewie? kiedys ksiadz przyparty do muru odpowiedzial nam na religii ze ta opowiesc z adamem i ewa jest symboliczna(jak cala biblia zreszta) i nie nalezy jej rozumiec literalnie.tak zostalo napisane, bo jak ludziom ktorzy nie mieli zielonego pojecia o kosmosie,dna, i wielu innych sprawach o ktorych wiemy teraz wytlumaczyc powstanie ludzi?.zakladam ze jestes swiadkiem jechowy,albo mozewyznawczynia  kosciola adwentystow dnia siodmego.

[Posted on: 12 Gru 2011, 20:09:21]

a jeszcze dziekuje za zrozumienie i wspolczucie :D :D :D
Nie dyskutuj z idiota, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.

poloniainfo.dk

Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Gru 2011, 20:11:32 »

MalaCzarna

  • Gość
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #37 dnia: 12 Gru 2011, 20:22:38 »
OK na tą jedną jedyną zaczepkę odpowiem a właściwie bardziej czytającym .

Zawsze dużo czytałam. Gdy miałam 20 kilka lat,zaczęłam czytać Biblię szukając odpowiedzi ,na nurtujące mnie baaardzo proste pytania.
Potem szukałam informacji w historii aby porównać i zrozumieć pochodzenie np.świat,zwyczajów religijnych,podziałów religii itd.   
Porównywałam wiele przekładów biblijnych od warszawskiej ,poznańskiej,wujka,tysiąclatek ...do gdańskiej pisanej starym językiem. 

I tak wieeele lat w wolnej chwili.

Znalazłam odpowiedzi na wiele pytań i okazało się że Biblia jest bardzo logiczną księgą,wcale nie trudną do zrozumienia.
Dla chcącego nic trudnego. :)

Ot tyle...kocham czytać  :) to mój grzech hahaha


Offline slaban

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #38 dnia: 12 Gru 2011, 20:28:14 »
Dokładnie jest tak jak pisze lukashero Biblia a szczególnie stary testament jest zbiorem symboli które mają na celu przedstawić relacje między Bogiem a Człowiekiem to nie jest zbiór faktów pisany ręką Boga.Trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy wierze w Boga,bo już wielu filozof-uf ateistów stwierdziło fakt że lepiej wierzyć to nie boli, a po śmierci będzie za późno i do tego nie trzeba być katolikiem (chodzić do kościoła itp),ale nie można nazywać siebie katolikiem nie przyjmując zasad kościoła albo je tylko wybiórczo wybierać,nie ma czegoś takiego jak katolik niepraktykujący (to tak ja by komuś nasikać do kwiatka i powiedzieć że się jest kulturalnym ale nie praktykującym)

Offline cwsm111

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 23
  • -Otrzymane: 78
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: +59/-5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #39 dnia: 12 Gru 2011, 20:34:53 »
Nowy testament został spisywany w pierwszym wieku z podań ustnych to jakby dzisiaj z takich samych źródeł opisywać Bitwę Warszawską okres międzywojenny oraz druga wojnę światową,a okres zmian grzebania i tłumaczę pod zamówienie trwa nadal. A potem mamy takie kwiatki jak to że Maria Magdalena była dziwką czy tekst Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem zostało dopisane przez średniowiecznego skrybę bo tak mu ładnie się komponowało.

Ja nawet jestem wstanie zrozumieć osoby cywilne które biorą NT na 100 procent ale w przypadku namiestników kościelnych to jest jedynie wyrachowanie oraz jakby na to nie spojrzeć biznes.

Zdrowych, dobrych,spokojnych świąt Bożego Narodzenia , takimi jakimi powinnę one być.

MalaCzarna

  • Gość
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #40 dnia: 12 Gru 2011, 20:37:51 »
slaban stary testament opisuje tak inną kulturę i zwyczaje ,odległe w czasie że początkowo nie mogłam zrozumieć powód i intencje wielu działań starożytnych.A ówczesne prawo było dla mnie zupełnie jak z innego świata.

Dopabuse zrozumienie tamtejszej historii np.pogańskich religii pozwoliło mi pojąć niektóre prawa Boże.

Myślę że gdyby starożytni wstali teraz mieliby takie same odczucia, jak osoba czytająca po raz pierwszy Biblię.

 

Offline lukashero

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 43
  • Wiadomości: 431
  • Reputacja: +25/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #41 dnia: 12 Gru 2011, 20:52:16 »
OK na tą jedną jedyną zaczepkę odpowiem a właściwie bardziej czytającym .

Zawsze dużo czytałam. Gdy miałam 20 kilka lat,zaczęłam czytać Biblię szukając odpowiedzi ,na nurtujące mnie baaardzo proste pytania.
Potem szukałam informacji w historii aby porównać i zrozumieć pochodzenie np.świat,zwyczajów religijnych,podziałów religii itd.   
Porównywałam wiele przekładów biblijnych od warszawskiej ,poznańskiej,wujka,tysiąclatek ...do gdańskiej pisanej starym językiem. 

I tak wieeele lat w wolnej chwili.

Znalazłam odpowiedzi na wiele pytań i okazało się że Biblia jest bardzo logiczną księgą,wcale nie trudną do zrozumienia.
Dla chcącego nic trudnego. :)

no widzisz,teraz mozna juz dyskutowac:)

Ot tyle...kocham czytać  :) to mój grzech hahaha




logiczna ksiega,dobre sobie :D

no ale juz piszesz zgodnie z tym o czym dyskutujemy,a nie o mich problemach.to juz calkiem spory postep. :)
bardzo chcialbym sie dowiedziec na jakie to bardzo proste pytania dostalas odpowiedzi w biblii.
i co wywnioskowalas po porownaniu wszystkich przekladow z biblii.moj wniosek bylby jeden,czyli taki ze kazdy przepisujacy  dodawal.ujmowal,lub zmienial tresc tej ksiegi,co czyni ja automatycznie mniej wiarygodna.jesli znalabys pismo klinowe i miala dostep do oryginalnych manuskryptow to rozumiem,a tak?jak mozna porownywac cos co bylo przepisywane na przestrzeni wiekow tysiace razy i tlumaczone na inne jezyki ( jedna z najsmieszjych spraw bylo, to  jak swiadkowie  jehowy klocili sie z katolikami o przecinnek w zdaniu,ktore jak wiadomo zmienia sens danego zdania)

Jeśli ktoś przed 5000 lat chciał napisać list, nie czynił tego atramentem na papierze ani literami alfabetu. Używano wtedy pisma klinowego. Każda grupa liter miała swoje szczegółowe znaki.
Znaki te albo wykuwano w kamieniu, albo wygniata­no w glinie, którą następnie wypalano.

Nie dyskutuj z idiota, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #42 dnia: 12 Gru 2011, 20:53:53 »
Tak jak myślałam, jest temat będzie zadyma  :D  :D  :D

Żeby coś innego poszło, to pytanko do MałejCzarnej, która tak ślepo wierzy w Adama i Ewę, to skąd wzięła się reszta ludzi? Bo skoro mieli tylko dwóch synów, a Kain zabił Abla, to ...?

A skoro tak dużo czytasz, to nie możesz odrzucić starych (współczesnych Biblii) wersji o Lilith, która była pierwszą kobietą stworzoną dla Adama. Pisma ukryte są ponoć w Watykanie, bardzo strzeżone, bo ujawnione wstrząsnęły by całą religią chrześcijańską (nie ty jedna lubisz czytać  :)). A Biblię jaką znamy, to wybrany przekaz spisanych historii - ale wybranych przez kogo? Cały Nowy Testament jest złożony z Ewangelii, które wybrali duchowni, z dziesiątek ewangelii, bo im pasowały - to tez powinnaś wiedzieć skoro tak lubisz czytać.. A temat cudzołóstwa i nieba? No chyba każdy słyszał o Marii Magdalenie...  :D

I za mój wpis pewnie zostanę ukamieniowana... :D  :D  :D
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline slaban

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #43 dnia: 12 Gru 2011, 20:58:15 »
Malaczarna sama potwierdziłaś to co napisałem że Biblia (stary testament)  " to ówczesne prawo zupełnie z innego świata"
tak jest np. Arka Noego mogła istnieć ale jest nie możliwe zebranie WSZYSTKICH gatunków w ograniczonej przestrzeni czy to w tamtych czasach czy w teraźniejszych twórca tego opisu chciał przedstawić po prostu relacje ludzi wierzących w Boga w owych czasach, stąd też bierze się pewna flustracja ludzi którzy piszą o Biblii jako steku bzdur.

MalaCzarna

  • Gość
Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Gru 2011, 20:58:31 »
Tak jak myślałam, jest temat będzie zadyma  :D  :D  :D

hahahaha spokojnie ,przecież są tutaj na forum mili i sympatyczni ludzie .  :)

poloniainfo.dk

Odp: Religia w DK cz.2
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Gru 2011, 20:58:31 »

 

Religia i równouprawnienie

Zaczęty przez KlingonDział Hydepark

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 7909
Ostatnia wiadomość 04 Cze 2008, 18:07:22
wysłana przez Slawek Kopenhaga
Religia w DK

Zaczęty przez innaDział Kultura

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 36490
Ostatnia wiadomość 02 Maj 2011, 19:37:12
wysłana przez inna
religia dla dziecka

Zaczęty przez nadusiaaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2673
Ostatnia wiadomość 11 Lis 2012, 21:46:15
wysłana przez Domnik