poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Akt małżeński co można załatwić?  (Przeczytany 3669 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

polisza

  • Gość
Akt małżeński co można załatwić?
« dnia: 27 Gru 2011, 18:42:09 »
Tydzień temu wzięliśmy ślub, posiadam akt małżeński na europejskim blankiecie, przeszłam na nazwisko męża no i niestety nie posiadam jeszcze nowego dowodu osobistego z nowym nazwiskiem, na to muszę jeszcze poczekać dobry miesiąc. Mam do Was pytanie co mogę już załatwić z samym aktem, mąż pracuje legalnie zarejestrowany w Danii. Czy może mnie ubezpieczyć w pracy?, czy mogę być może ze starym dowodem starać się o pozwolenie na pobyt, czekam na info. Pozdrawiam

Offline Jedyna123

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akt małżeński co można załatwić?
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Gru 2011, 19:32:40 »
witaj, na początek gratulacje :) ja jestem w tej samej sytuacji. tydzień temu wzięłam ślub w Polsce, mam akt małżeństwa Polski i Angielski. Nie piszesz czy już pracowałaś w Dani czy nie. Również muszę miesiąc czekać na dowód osobisty w Polsce. Jeśli chodzi o pozwolenie to byłam w piątek w duńskim urzędzie imigracyjnym o pozwolenie o pobyt. Nie pracuję i jestem w ciąży dlatego jestem na pozwoleniu o pobyt męża na zasadzie łączenia rodzin. Pracowałam już w Danii rok ale obecnie już nie pracuję. Idź z mężem do urzędu, zabierzcie ze sobą dowody osobiste ( ty zabierz stary ze starym nazwiskiem ), akt małżeństwa i to wszytko. W urzędzie dadzą Ci parę kartek do wypełnienia i pomogą to wypełnić. Nie będzie problemy ze starym dowodem osobistym gdyż powiesz że mieliście ślub i musisz czekać za nowym, oni to przyjmą bez problemu i na miejscu zmienią ci nazwisko na nowe, mi tak zrobili. Po wypisaniu papierków dadzą taki papier ktory musicie dać do szefa męża aby wypełnił i wpisał ile mąż zarobił w poprzednim miesiącu, to należy donieść i już będziesz miała pozwolenie na pobyt. Nie piszesz też czy masz już numer CPR, jeśli nie to musisz także złożyć wniosek w SKAT ( duński urząd skarbowy ), o przyznanie specjalnego numeru.Z pozwoleniem  i numerem CPR idziesz do Komuny i wypełniasz wniosek o żółtą kartę, która upoważnia cię do korzystania z duńskiej służby zdrowia.
Myślę że nie będziesz miała żadnego problemu z załatwieniem wszystkiego, ze starym dowodem osobistym bo pamiętaj że stary dowód traci ważnośc dopabuse przy odbiorze nowego.  Pozdrawiam

polisza

  • Gość
Odp: Akt małżeński co można załatwić?
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Gru 2011, 16:49:55 »
Dzięki serdeczne za podpowiedz :)
Ja nie pracowałam nigdy w Danii ani nie mam zółtej karty , więc wszystko będę załatwiać od początku , ale skoro napisalaś żeby posługiwać się aktem to tak zrobię ;) Dzięki za pomoc i szczęsliwego nowego roku życzę !!

poloniainfo.dk

Odp: Akt małżeński co można załatwić?
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Gru 2011, 16:49:55 »

 

muah Thai - gdzie mozna sie zapisac?

Zaczęty przez Muay Thai- gdzie znajde?Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 30269
Ostatnia wiadomość 14 Sty 2014, 13:41:34
wysłana przez czesio
Czy w Danii mozna byc szczesliwym?

Zaczęty przez róża1Dział Hydepark

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 27500
Ostatnia wiadomość 06 Mar 2010, 15:15:36
wysłana przez miudek
co mozna odliczyc oprocz diet?

Zaczęty przez mundekDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4252
Ostatnia wiadomość 29 Mar 2009, 09:22:45
wysłana przez kop2500
Jak z Danii można oglądać tvnplayer ipla czy tvp bez blokady?

Zaczęty przez ochlap35Dział Hydepark

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 29293
Ostatnia wiadomość 15 Paź 2018, 19:29:59
wysłana przez Kubens
ŻÓŁTE BLACHY-czy można jechać do Polski?

Zaczęty przez Nes007Dział Hydepark

Odpowiedzi: 44
Wyświetleń: 25117
Ostatnia wiadomość 27 Gru 2012, 18:11:11
wysłana przez thecabb