poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Rozliczenie podatku za 2011  (Przeczytany 15752 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gazeciarz

  • Gość
Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Lut 2012, 16:27:37 »
,,,,ale nie wiem czy po 3 latach pobytu w Dani uznaja odliczanie za wyjazdy do Polski,,,ciekawe jak dlugo mozna je odliczac bo tak na prawde to nie wiem.


No wlasnie jak to z tymi wyjazdami do Polski? ja juz w zeszlym roku (3 rok rozliczenia), spanikowałem i  nie odliczyłem żadnych wyjazdów. Czy slusznie?

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Lut 2012, 17:18:48 »
Jesli masz umowe na stale i jestes rezydentem podatkowym w danii to nie mozesz odliczac zadnych wyjazdow do polski nawet w pierwszym roku pobytu .Mnie tak skat wyjebal w 2007 roku kiedy zaczalem pracowac i dostalem kontrakt staly bylem w skacie zapytac sie czy moge odpisac sobie jakies ulgi a te jelopy ze i owszem w pierwszym roku tak ale w nastepnych latach juz nie wiec sobie odliczylem siedem zjazdow za caly 2007 rok a w 2010 zdziwko bo musialem do skata zwracac cala kase.Pojechalem do nich i sie pytam o co chodzi o baba grzecznie mi tlumaczy ze bedac pracujac tutaj na stale nie moge oliczac zadnych wyjazdow.Tak wiec mysle ze bedzie niezle grono ludzi zdziwionych jak beda musieli cala albo przynajmniej wiekszosc siana zwracac.

Gazeciarz

  • Gość
Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Lut 2012, 17:23:59 »
Pierwsze dwa lat pracowalem na krotkich kontraktach i zawsze u innego pracodawcy wiec chyba bedzie ok.
Czyli w 3 roku mialem "czuja" ze cos nie "trybi" z tymi wyjazdami  ;D


Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Lut 2012, 18:44:45 »
Tak u ciebie byla inna sytuacja i ty mogles sobie te zjazdy odliczyc.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Lut 2012, 23:03:35 »
Dni ktore spedziles w dani (odejmij te w polsce  bo pewnie odliczysz dojazdy) i pamietaj o maksymalnej odliczeniu.
poczytaj:
http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=1717919&vId=204584&lang=US
u dolu po Polsku w formacie PDF
jak bedziesz mial problem z automatycznym otwarciem pliku , wklej link  bezposrednio w Adobe Reader   http://www.skat.dk/getFile.aspx?Id=83341

W podanej po polsku informacji o podatkach, a szczegolnie o ulgach podatkowych, wiele bledow i brak wyjasnien co i kiedy sie nalezy. Jezeli na podstawie tego objasnienia podatnicy wpisuja sobie ulgi nawyzywienie i zakwaterowanie, to teraz sie nie dziwie, dlaczego otrzymuje tyle pism dotyczacych nakazu zaplaty dodatkowego podatku. 

varszafiak

  • Gość
Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Lut 2012, 15:59:09 »
W podanej po polsku informacji o podatkach, a szczegolnie o ulgach podatkowych, wiele bledow i brak wyjasnien co i kiedy sie nalezy. Jezeli na podstawie tego objasnienia podatnicy wpisuja sobie ulgi nawyzywienie i zakwaterowanie, to teraz sie nie dziwie, dlaczego otrzymuje tyle pism dotyczacych nakazu zaplaty dodatkowego podatku.
Jeżeli podatnik nie będzie próbował "pojechać po bandzie" (nadinterpretowac ) wiadomosci jakie zawiera ten link wystarczy, aby spokojnie bez stresu sie rozliczyć.

Offline vaxa_rys

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 475
  • Reputacja: +4/-6
Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Lut 2012, 16:27:55 »
kiedy powinno byc widać ujęty kredyt za dom w rozliczeniu? Wskoczy to automatycznie, czy samemu trzeba wpisac?pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Lut 2012, 16:27:55 »

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Lut 2012, 17:41:05 »
Odpowiem ci jak ja zrobiłem, udałem się z harmonogramem spłat do komuny tam przy stoisku z napisem skat miła pani naniosła odsetki do rozliczenia. Od tamtej pory nanoszone są automatycznie :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Lut 2012, 00:43:02 »
O czym wy mowicie. Wielokrotnie zwracalem uwage, ze byloby lepiej gdyby wiele odpowiedzi w sprawach wydatkow nie bylo przekazywanych. Wprowadzanie w blad osob pytajacych, jestr wedlug mnie czyms goszym niz nie udzielenia odpowiedzi.
O ulgach na jazdy do Polski bylo wielokrotnie (i o nie tylko ode mnie). Ilosc lat pobytu w Danii i czy to na stale czy nie, nie ma znaczenia, jezeli w Polsce przebywa najblizsza rodzina (dzieci i zona). Sa osoby, ktore zgodnie z przepisami podatkowymi (ligninsloven § 9) korzystaja z tych ulg 5-8- lat. Skat moze jednak zawsze dokonac oceny czy tzw."centrum" podatnika po tylu latach nie powinno byc juz w Danii, ale niewiele moze zrobic skoro najblizsza rodzina mieszka w Polsce. Jedynym warunkiem sa czeste jazdy i ie mowione prawo okresla "czeste" jako 1 raz w miesiacu, ale 8-10 razywroku tez przechodzi.

Teraz o odsetkach za kredyt. Kto i po co chodzi z ta sprawa do Skatu?. Wszystkie instytucje bankowo-kredytowe, automatycznie przesylaja informacje o odsetkach do Skatu. Jezeli jestes podatnikiem o pelnym obowiazku podatkowym mozesz odliczac odsetki od kredytow w Polsce, rowniez wstecznie za latapoprzedne. Jezeli odsetki dot. nieruchomosci w Polsc, musisz podac wartosc tej nieruchomosci i zaplacic podatek "ejendomsværdiskat" = 1% od wartosci do 3.040.000 kr. Podatek ten jest doliczany do podatku od dochodwo z pracy. O tym bylo bardzi niedawno, prosze czytac w watkach pod "Podatki". Oczywiscie odsetki dot. kredytow w Polsce, Skat nie posiada automatycznie i trzeba je samemu naniesc.

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Lut 2012, 20:50:39 »
Ja zaczalem prace w 2007 roku na kontrakt staly a zone mialem w polsce i tak jak pisalem skat najpierw mi wyplaci ulgi w 2008 roku za pierwszy rok pracy w Dani a w 2010 sobie przypomnieli ze skoro jestem rezydentem podatkowym dunskim to ta kase mam im oddac,tak wiec wq.....y do lez pojechalem wyjasnic o co kaman i dla czego mi ta kase najpierw dali a pozniej sie o nia upomnieli to lajza w skacie powiedzial ze system wszystko przyjmie a po sprawdzeniu przez niesmiertelnika(urzednik) okazalo sie ze ta kase pobralem nie slusznie.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Lut 2012, 01:25:46 »
Ja zaczalem prace w 2007 roku na kontrakt staly a zone mialem w polsce i tak jak pisalem skat najpierw mi wyplaci ulgi w 2008 roku za pierwszy rok pracy w Dani a w 2010 sobie przypomnieli ze skoro jestem rezydentem podatkowym dunskim to ta kase mam im oddac,tak wiec wq.....y do lez pojechalem wyjasnic o co kaman i dla czego mi ta kase najpierw dali a pozniej sie o nia upomnieli to lajza w skacie powiedzial ze system wszystko przyjmie a po sprawdzeniu przez niesmiertelnika(urzednik) okazalo sie ze ta kase pobralem nie slusznie.
Troche za pozno Leo otym piszesz. Ostateczny temin ponownego otwarcia rozliczenia za 2007 minal 1.5.2011. Po jednym wzgledem mas racje, nie zawsze osoba z ktora rozmawiasz w Skat jest kompetentna w sprawch podatkowych obcokrajowcow. Jezeli Twoje centrum zyciowe, a to bardzo rudno okreslic w tej tyutaj dyskusji, nadal bylo w Polsce (zona, dzieci,mieszkanie) i regularnie jezdziles do domu (a 7 razy w roku jest OK), to powinienes caly czas miec ograniczony obowiazek podatkowy dla Danii i korzystac z ulgi na jazde, oraz na malzonke (ulga zlikwidowania od 2011 - ale nadal jest mozliwosc przeprowadzenia tej ulgi w inny sposob) lub zostac opodatkowanym jako "grænsegænger", ale co bylo to ne wroci......

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Lut 2012, 14:53:28 »
Dzieki za rady ale po tym przypale nie chcialo mi sie walczyc z nimi o moja czy ich racje dali zabrali i kij im w oko,w 2008 dojechala do mnie malzolina i nie upominalem sie czy mi sie cos nalezy w sensie ulgi za dojazdy,wyzywienie i takie tam teraz mam tylko zwroty za zwiazki z A kasa i dojazdy o pracy.

poloniainfo.dk

Odp: Rozliczenie podatku za 2011
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Lut 2012, 14:53:28 »

 

Rozliczenie

Zaczęty przez edipolo1Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4761
Ostatnia wiadomość 22 Mar 2007, 21:39:16
wysłana przez edipolo1
skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15256
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
Zerowy dochód. Rozliczenie.

Zaczęty przez pablito08Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6613
Ostatnia wiadomość 27 Kwi 2011, 22:07:12
wysłana przez pablito08
Chorobowe a rozliczenie - proszę o pomoc

Zaczęty przez ImpossibleDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7951
Ostatnia wiadomość 04 Mar 2013, 00:02:16
wysłana przez roga
Rozliczenie roczne z malzonkiem

Zaczęty przez Madzik1307Dział Podatki

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 10367
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2017, 14:49:05
wysłana przez Jomir