poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: zasiłek rodzinny  (Przeczytany 11467 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gośka

  • Gość
zasiłek rodzinny
« dnia: 30 Lip 2006, 19:54:42 »
Mam pytanie.Czy w Danii jest coś takiego jak zasiłek rodzinny.Mój mąz podpisał umowę na rok ja jestem w Polsce z dwójką dzieci 15 i 4 lata pracuję ale nie pobieram zasiłku.Czy jemu coś się tam należy, bo słyszałam że tak? Proszę o odpowiedź.Z góry dziękuję.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Lip 2006, 20:28:18 »
.
Jezeli dzieci sa w Polsce to w/g mojej logiki na pewno sie zasilek rodzinny zwany tutaj børnepenge nie nalezy . Te pieniadze sa pomyslane jako pomoc dla rodzin dunskich aby je ewentualnie zachecic do posiadania wiekszej ilosci dzieci . To wprowadzono z powodu bardzo niskiego wskaznika dzietnosci kobiet dunskich ( tylko okolo 1,5 przy co najmniej 2,1 potrzebnym do zwyklej reprodukcji ludnosci ) .

Ale wydawanie tych pieniedzy na dzieci mieszkajace poza Dania mijaloby sie z celem poniewaz od tego ludnosci Danii nie przybedzie .

Offline marta_malgorzata

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 373
  • Reputacja: +9/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp:zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Lip 2006, 20:56:15 »
Z zasilkiem rodzinnym moze byc ciezko, ale jesli Pani maz podpisal umowe na rok czasu moze starac sie o pieniadze na PODWOJNE PROWADZENIE DOMU - W Danii nazywa sie to DOBBELTHUSFORELSE .
Sa to pieniadze rzedu kilkaset koron tygodniowo.
Powodzenia.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Dobbelthusførelse ( podwójne prowadzenie domu ) .
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Lip 2006, 21:51:19 »
.
Przy kontraktach tymczasowych do roku czasu przysluguje odpis podatkowy \"delegacyjny\" w wysokosci 596 kr dziennie . Jego uzasadnieniem sa wyzsze koszty utrzymania ( mieszkanie i jedzenie ) niz przy pracy w miejscu stalego zamieszkania . Podobne uzasadnienie ma odpis na podwójne prowadzenie domu dlatego watpie aby mozna bylo stosowac oba te odpisy jednoczesnie ( ale oczywiscie mozne by sie upewnic w Skat ) .

Natomiast odpis na podwójne prowadzenie domu przysluguje do 2 lat tak ze po ewentualnym przedluzeniu kontraktu na nastepny rok mozna by z niego skorzystac kiedy juz odpis \"delegacyjny\" nie bedzie przyslugiwal .

Offline kristoff

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
    • Status GG
Odp:Dobbelthusførelse ( podwójne prowadzenie domu ) .
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Lip 2006, 08:18:35 »
Panie Grzegorzu, czy może Pan ewentualnie wyszczególnić rodzaje dodatków, może odliczeń w aspecie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Mam szansę otrzymać taką właśnie umowę (chociaż,tak szczerze wydaje mi się to jakimś kuriozum!)
Nikt chyba, za przeproszeniem, o zdrowych zmysłach nie podpisałby takiej umowy z pracownikiem, tym bardziej obcokrajowcem?

O niemożności ze skorzystania z dodatku delegacyjnego w wysokości ok 600 DKK dziennie już wiem

Jakie są plusy i minusy takiego kontraktu z pracodawcą?

Offline kristoff

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
    • Status GG
Odp:Dobbelthusførelse ( podwójne prowadzenie domu ) .
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Lip 2006, 08:19:27 »
Panie Grzegorzu, czy może Pan ewentualnie wyszczególnić rodzaje dodatków, może odliczeń w aspecie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Mam szansę otrzymać taką właśnie umowę (chociaż,tak szczerze wydaje mi się to jakimś kuriozum!)
Nikt chyba, za przeproszeniem, o zdrowych zmysłach nie podpisałby takiej umowy z pracownikiem, tym bardziej obcokrajowcem?

O niemożności ze skorzystania z dodatku delegacyjnego w wysokości ok 600 DKK dziennie już wiem

Jakie są plusy i minusy takiego kontraktu z pracodawcą?

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:Dobbelthusførelse ( podwójne prowadzenie domu ) .
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Lip 2006, 12:18:29 »
.
Sformulowania prawne sa czesto dosc abstrakcyjne i dlatego niewlasciwie rozumiane . Umowa na czas nieokreslony to po prostu umowa o zatrudnieniu na stale - najbardziej powszechna forma zatrudnienia .

Nie jest to korzystne w pierwszym roku bo traci sie bardzo duzy odpis podatkowy \"delegacyjny\" dlatego warto porozmawiac z pracodawca aby pierwszy kontrakt byl na rok czasu . Dla nich nie ma zadnej róznicy a nawet jest to wygodniejsze gdyby chcieli sie z pracownikiem rozstac poniewaz przy pracy na stale jest masa formalnosci , sprawa ze zwiazkami zawodowymi i.t.d. natomiast przy kontrakcie rocznym moga go po prostu nie przedluzyc .

Jezeli jednak bedzie to praca na stale to przysluguje tylko osobisty odpis podatkowy ( personfradrag ) w wysokosci 38.500 kr rocznie ( rozliczany miesiecznie po okolo 3.208 kr ) oraz odpis na podwójne prowadzenie domu , odpis na dojazdy do pracy oraz odpisy na kase dla bezrobotnych i ewentualnie na zwiazki zawodowe . Dodatkowo odpisuje sie odsetki od pozyczek jezeli takowe sie placi .

Jezeli rozwaza Pan dluzszy pobyt w Danii ( na co wskazuje zatrudnienie na stale ) to radzilbym zapisac sie do kasy dla bezrobotnych poniewaz po 12 miesiacach przynaleznosci i przepracowaniu 1924 godzin nabywa sie prawo do zasilku na okres 4 lat .

poloniainfo.dk

Odp:Dobbelthusførelse ( podwójne prowadzenie domu ) .
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Lip 2006, 12:18:29 »

Joachim

  • Gość
Odp:Dobbelthusførelse ( podwójne prowadzeni
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Sie 2006, 18:25:09 »
Zaciekawiła mnie pana informacja odnośnie zasiłku dla bezrobotnych.Jak to wygląda w praktyce gry się straci prace po roku to można korzystać z zasiłku dla bezrobotnych i to przez cztery lata? jeśli tak to w jakiej wysokości i ile trzeba płacić aby się zapisać. Dziękuje bardzo.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Zasilek dla bezrobotnych .
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Sie 2006, 20:33:07 »
.
Cytuje to z pamieci bo nie moge w tej chwili odnalezc zródla tej informacji .

Po co najmniej 12 miesiacach przynaleznosci do kasy dla bezrobotnych ( arbejdsløshedskasse ) i przepracowaniu co najmniej 1924 godzin nabywa sie prawo do zasilku dla bezrobotnych . Dla osób z nowych karajów EU dodatkowym warunkiem bedzie z pewnoscia uzyskanie przedluzenia prawa pobytu . To z kolei po ostatniej zmianie przepisów mozna otrzymac jezeli po przepracowaniu roku ma sie propozycje pracy na co najmniej nastepne 12 miesiecy - wtedy otrzymuje sie prawo pobytu na 4 lata wazne w calej Europie i z mozliwoscia zmiany pracodawców bez starania sie o nowe zezwolenie .

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:Zasilek dla bezrobotnych .
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Sie 2006, 20:39:42 »
.
Kasy dla bezrobotnych maja troche rózne stawki - przy czym mozna wplacac dodatkowo na ewentualna przyszla wczesniejsza emeryture . Razem z tym jest to ok. 700 kr miesiecznie - bez tego bedzie pewnie 400-500 kr . Odciaga sie te wplaty z podatku .

W razie zostania bezrobotnym dostaje sie chyba 90% tego co sie zarabialo ale nie wiecej niz okreslony pulap zalezny od wielu czynników . Max. ok. 4000 kr tygodniowo ale z tego placi sie podatek . Mozna wyzyc .

Offline Joachim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
Odp:Zasilek dla bezrobotnych .
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Sie 2006, 22:27:40 »
Witam i dziękuje wszystko jasne po podpisaniu umowy na stałe i zapisaniu sie do kasy dla bezrobotnych mamy ochronę przez kolejne 4 lata na wypadek zwolnienia.Tylko proszę sprecyzować jak długo można pobierac taki zasiłek czy urząd nie wzywa bezrobotnego i nie oferuje mu się pracy i jak odmówi to traci zasiłek?

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:Zasilek dla bezrobotnych .
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Sie 2006, 22:32:24 »
.
Ta umowe na stale warto podpisac dopabuse po roku - a ten pierwszy rok przepracowac na kontrakcie rocznym i uzyskac w praktyce calkowite zwolnienie z podatku . Te pieniadze na pewno przydadza sie przy urzadzaniu sie tutaj na dalsze lata .

Urzad wzywa bezrobotnych i oferuje im prace , kursy i szkolenia i od tego wszystkiego mozna sie nerwicy nabawic . Duzo zdrowiej i ekonomiczneij jest po prostu nadal pracowac traktujac kase dla bezrobotnych tylko jako siatke bezpieczenstwa .

Offline Joachim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
Odp:Zasilek dla bezrobotnych .
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Sie 2006, 22:42:14 »
Oczywiście się z tym zgadzam że  to jest tylko na wypadek utraty pracy a nie zamiast:P Dziękuje za informacej o dodatkach rodzinnych nie jeden facet się ucieszy i pewnie sprowadzi rodzine ulgi są ogromne

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp:zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Wrz 2006, 18:47:25 »
Grzegorz_Odense napisał:
Cytuj (zaznaczone)
.
Jezeli dzieci sa w Polsce to w/g mojej logiki na pewno sie zasilek rodzinny zwany tutaj børnepenge nie nalezy . Te pieniadze sa pomyslane jako pomoc dla rodzin dunskich aby je ewentualnie zachecic do posiadania wiekszej ilosci dzieci . To wprowadzono z powodu bardzo niskiego wskaznika dzietnosci kobiet dunskich ( tylko okolo 1,5 przy co najmniej 2,1 potrzebnym do zwyklej reprodukcji ludnosci ) .

Ale wydawanie tych pieniedzy na dzieci mieszkajace poza Dania mijaloby sie z celem poniewaz od tego ludnosci Danii nie przybedzie .


Otóż można się ubiegać o taki zasiłek na dziecko.
Mój kolega pracuje w Danii legalnie,żona została z dzieckiem w domu.
Udał się do komuny w celu załatwienia sprawy a tam pani (niemal ze złością) zapytała go skąd on się o tym dowiedział (czyli zasiłek jest tylko dla tych,którzy wiedzą)
Pobiera się formularz 401 i 411.Wypełnia się a oni wysyłają do Polski (do Zusu zapewne).
Sprawa jest nadal w trakcie załatwiania.Jak się zakończyła,poinformuje zainteresowanych.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Wrz 2006, 19:31:36 »
.
Sprawdzilem i ma Pani calkowita racje . Zastrzeglem sie jednak ze pisze w/g mojej logiki a nie stanu wiedzy na ten temat .

Naleza sie - a juz zwlaszcza tym którzy o tym wiedza ;-)

poloniainfo.dk

Odp:zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Wrz 2006, 19:31:36 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4039
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Zasiłek transferowany

Zaczęty przez giętkiDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5839
Ostatnia wiadomość 16 Gru 2010, 17:40:53
wysłana przez roga
Zasiłek dla bezrobotnych

Zaczęty przez dzinxDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5131
Ostatnia wiadomość 05 Sie 2018, 11:16:52
wysłana przez Jomir
utrata pracy w Danii a zasiłek w Polsce

Zaczęty przez frontlinesDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9855
Ostatnia wiadomość 24 Lut 2009, 20:08:51
wysłana przez yoursoul
strata pracy/zasiłek

Zaczęty przez denice123Dział Podatki

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 22929
Ostatnia wiadomość 08 Kwi 2009, 07:29:41
wysłana przez Svaria