poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: zwrot za delegację  (Przeczytany 9933 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Joachim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
zwrot za delegację
« dnia: 21 Sie 2006, 00:57:08 »
Witam na wtępie chciałbym podziękować prowadzącym i nie tylko za pełne i wyczerpujące informaję.Mam kilka pytań odnośnie podatków.Zwrot za delegację wynosci około 700dk
dziennie plus 3200dk miesięcznie więc jeśli nie przekroczę progu 23000dk brutto to nie powinienem zapłacić podatku dochodowego tylko socjal wynoszący 8%
I jeśli na kontrakcie mam tyko datę początkową a pozwolenia mam na 12 miesięcy to zwrot delegacyjny mi przysługuje?Z informacji które posiadam to o kasę delegacyjną mogą się ubiegać osoby które mają prztłumaczony na języ angielski dowód zameldowania stałego w Polsce i które utzymują mieszkanie w Polsce i w Dani. A co z osobami które są zameldowane  na stałe w polsce ale nie mają własnego mieszkania tylko mieszkają z rodziną czy również należy sie im ten zwrot?
A jeśli tak to co z osobami które już pracują kilka miesięcy a nie wiedzieli o takim odliczeniu gdzie mają się udać i co z podatkiem który już opłacilki.I kiedy mam podać kwoty rat kredytu do odliczenia na koniec roku ?I pytane o ekspresowy kórs j duńskiego dlaczego nie działa ? Serdecznie pozdrawia i dziękuję za odpowiedzi:)))

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:zwrot za delegację
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Sie 2006, 07:45:48 »
.
Odpis \"delegacyjny\" przysluguje osobom których kontrakt na prace jest tymczasowy ( na okreslony czas ) . Ten odpis przysluguje najwyzej przez rok . Nie ma to zwiazku z zezwoleniem na prace bo pierwsze zezwolenie jest zawsze max. na 1 rok . Rozstrzyga charakter pracy - staly lub tymczasowy .

Ten odpis wynosi 417 kr dziennie na jedzenie i 179 kr na zakwaterowanie - razem 596 kr - za kazdy dzien faktycznego pobytu w Danii w celu pracy . Data od której sie go oblicza nie jest data wpisana na kontrakcie ale data zarejestrowania sie w Folkeregister ( urzad ewidencji ludnosci ) . Wyjazdy do Polski odlicza sie - ale za to mozna otrzymac odpis na koszty transportu .

W przepisach jest tylko napisane ze osoba ubiegajaca sie o odpis \"delegacyjny\" musi byc zameldowana na stale za granica - ani slowa o tym czy ma tam posiadac ( lub w Danii ) mieszkanie . A jezeli czegos w przepisie nie ma to zaden urzednik nie ma prawa tego wymagac . Osobiscie uczestniczylem w rejestracji w urzedzie podatkowym w Odense gdzie zaswiadczenie bylo zwyklym poswiadczeniem stalego zamieszkania wystawionym przez gmine w jezyku polskim i nie bylo zadnego problemu . Oni tu obywatelowi wierza - choc niewykluczone ze po cichu to sobie sprawdzaja .

W przepisach jest wymóg skladania tego zaswiadczenia przy rejestracji w urzedzie podatkowym - ale byc moze mozna by to bylo tamze poprawic . Trzeba sie wtedy tam udac z karta podatkowa , kontraktem o pracy tymczasowej do roku i tym zaswiadczeniem . Jezeli zmiana rejestracji zostalaby dokonana wtedy pobrany juz podatek bylby zwrócony - normalnie w maju nastepnego roku - ale moze daloby sie ich namówic na jakies przyspieszenie .

Co do rat kredytu to jest to nieporozumienie . W Danii mozna odliczac odsetki od kredytów ( wpisuje sie to w zeznanie podatkowe ale mozna tez uwzglednic to od razu przy rejestracji ) . Normalnie dotyczy to odsetek placonych w dunskich instytucjach finansowych ale warto byloby sie dowiedziec czy mozna by odliczyc odsetki placone w Polsce przy pobycie w Danii ponad pól roku -poniewaz wtedy jest sie tutaj zobowiazanym do oplacenia podatku z dochodów w Polsce - a wiec logicznie powinny takze przyslugiwac analogiczne odpisy .

Co do kursu dunskiego to sam poczatek - Czesc I i Czesc II byly kiedys na innym serwerze i przy przenoszeniu portalu nie zmiescily sie tutaj . Mam nadzieje ze z czasem znajdzie sie dla nich miejsce . Ale inne rzeczy - np. slownik elektroniczny dzialaja .

Offline Joachim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
Odp:zwrot za delegację
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Sie 2006, 11:05:40 »
Witam serdecznie pana Grzegorza dziękuję pięknie za odpowiedz  mam kolejne patania czy zaświadczenie o zameldowaniu ma przedłumaczyć przysięgły  tłumacz i jeśli chodzi o mój kontrakt to nigdzie nie jest napisane że praca tymczasowa skąd mam to wiedzieć choć facet słownioe zaznaczył że po roku będzie kontrakt na  czas nieokreślony choć na tym kontrakcie nie ma daty końcowej i chciałbym zaznaczyć że jest to kontrakt zbiorowy.Jeśli chodzi o wyjazdy do Polski to gdzie i kiedy i jakie dokumenty mam poświadczyć że wydałem na paliwo czy bilety dopabuse na koniec roku ? I proszę o informację odnośnie zdawania egzaminu na prawo jazdy jak wygląda egzamin teoretyczny i praktyczny czy jest podobny jak w Polsce i ile jest pytań na egzamine teoretycznym czy w czasie egzaminu mogę przyjść z tłumaczem z urzędu i jaką kase trzeba zapłacić za egzaminy dziękuję pięknie i życzę miłego dnia :)))

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:zwrot za delegację
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sie 2006, 11:41:26 »
.
Jak napisalem wczesniej w Odense bez mrugniecia okiem przyjeli zaswiadczenie po polsku . Jak beda chcieli przetlumaczone to na pewno powiedza - ale nie sadze . Oni tu wierza ludziom .

Jezeli na kontrakcie pisze od kiedy do kiedy to jest to praca tymczasowa . Jezeli nie pisze to na czas nieokreslony - czyli na stale . Przedluzenie po roku dotyczy wtedy zezwolenia na prace bo to jest tylko na rok .

Wyjazdy do Polski dobrze jest dokumentowac np. biletami , rachunkami za paliwo i.t.d. - ale rozliczenie za uzywanie samochodu i tak jest w/g kilometrów i okreslonych stawek .

Rozumiem ze chcialby Pan zrobic prawo jazdy w Danii i od razu ostrzegam przed kosztami . Ze wzgledu na dosc duza ilosc obowiazkowych jazd kosztuje to ponad 10.000 kr . Okolo polowy ludzi oblewa egzamin w pierwszym podejsciu i ma wtedy dodatkowe koszty na nowe obowiazkowe jazdy i ponowny egzamin . Sadze ze móglby Pan przyjsc na egzamin z tlumaczem - ale na pewno nie z urzedu bo to jest prywatna sprawa .

Offline marta_malgorzata

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 373
  • Reputacja: +9/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp:zwrot za delegację
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Sie 2006, 11:52:47 »
Jezeli chodzi o tlumaczenia dokumentow , to nie musza byc one tlumaczone przez tlumacza przysieglego, wystarczy, ze bedzie to zwykle tlumaczenie na jezyk angielski.

Jesli chodzi zas o kontrakt to zwykle jest zaznaczone kiedy zostal zawarty i do kiedy.

Jesli chodzi o prawo jazdy, to moja rada jest taka, zeby zrobic je w Polsce, bo tutaj slono kosztuje, poza tym wydaje mi sie, ze przystapienie do egzaminu powinno byc poprzedzone uczestnictwem w kursie, a bez znajomosci jezyka dunskiego to moze byc nieco skomplikowane. :)

Offline Joachim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
Odp:zwrot za delegację
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Sie 2006, 02:44:06 »
Witam serdecznie mam kilka spraw.
Po pierwsze chciałbym zapisać rożne posty na różne tematy i w dość prowizoryczny sposób (liczy się treść) stworzyć broszurkę informacyjną na podstawowe najważniejsze tematy:podatki,odliczenia,ulgi rodzinne.Wiem że z znalazły by sie osóby które takowych informacji nie posiada z różnych powodów.Chciałbym wydrukwać i  rozdac przy nadarzającej sie okazji.Są takowe przywileje więć dlaczego to ma niektórych ominąć.W związku z tą sprawą nie wiem jak mam zapisać posty  jeśli można (z naszej strony) i póżniej wydrukować.Przyznam że taka czynność kiedyś wykonywałem ale to dość dawno i nestety nie pamiętam .
Druga sprawa zwrot delegacyjny
chciałbym podejść do tej sprawy dość profesjonalnie gdyż  chodzi o pieniądze.Wiem że zaśwadczeie nie musi byc na siłe tłumaczone ok.Jednak chciałbym mieć przetłumaczone na język duński pismo w fomie wniosku o przyznanie karty podatkowej z uwzględnieniem zwrotu delegacyjnego.

jeśli ktoś się znajdzie to proszę o przetłumaczenie na język duński.Myślę że nie znająć duńskiego i słabo angielski wystarczy podpiąć zaświadczenie o stałym zameldowaniu do tego wniosku i zgłosić się do urzędu.
Chciałbym takie wnioski wydrukować i rozdac potrzebującym.Tworzyny znaczną mniejszość więć trzeba sobie pomagać   :P
Wiem że i bez tego dałoby się załatwić zmiane karty podatkowej dla już pracujących ale myślę że bardziej urzędowe podejście spowoduje zwrot nadpłaconego podatku juz teraz a nie dopabuse w maju.pozdrawiam

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:zwrot za delegację
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Sie 2006, 17:26:29 »
.
Obawiam sie ze niczego Panowie nie zalatwicie . Przy rejestracji podatkowej urzad robi sobie kopie kontraktów . Jezeli jest tylko data rozpoczecia pracy to znaczy ze jest to praca na stale i odpis \"delegacyjny\" nie przysluguje . Nie ma to zadnego zwiazku z tym ze pozwolenie na pobyt i prace jest tylko na 1 rok . To charakter pracy decyduje . Moze byc kontrakt na 2 lata ( a wiec praca tymczasowa ) a i tak przez pierwszy rok przysluguje odpis \"delegacyjny\" .

Jezeli teraz zmienilibyscie umowy pracy na 1-roczne i poszli z tym do urzedu to oczywiscie porównaliby je z poprzednimi i powiedzieli ze krecicie i chcecie ich wprowadzic w blad zeby uzyskac ten odpis .

Moze udaloby sie im to przedstawic ze chcieliscie tylko prace na rok ( no bo jak tu zyc bez rodziny ) - ale pracodawca tak to napisal - chociaz w zasadzie bylo mu wszystko jedno jak Was zatrudnia . Nie orientowaliscie sie w przepisach i dlatego zrobiliscie to w sposób dla Was niekorzystny . Moze traficie na zyczliwa dusze która da sie przekonac - ale raczej  nie formalnymi podaniami . Chyba ze napiszecie oswiadczenie w tym stylu jak zaproponowalem . Moze chwyci ....

poloniainfo.dk

Odp:zwrot za delegację
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Sie 2006, 17:26:29 »

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:zwrot za delegację
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Sie 2006, 17:28:35 »
.
Duzo z poruszonych tematów jest juz w Poradniku - a jezeli jest potrzeba jakichs informacji to prosze o mail poczta wewnetrzna jakie tematy sa interesujace .

Offline Joachim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
Odp:zwrot za delegację
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Sie 2006, 18:16:43 »
Witam co za pamięć mam na myśli kontrakt.To dziwne że otrzymaliśmy na samym początku kontrakt  na czas nieokreślony dziwie się ponieważ powiedziano nam że dopabuse po roku otrzymamy przedłużenie umowy na czas nieokreślony.Czy wydawanie takich kontraktów jest często stosowane?

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:zwrot za delegację
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Sie 2006, 21:23:52 »
.
To moze byc nieumyslne , ale moze tez byc celowe . Spróbujcie pogadac w firmie czy zmieniliby  te umowy . Jezeli to firma napisze do Skatu ze jakas pani w biurze sie pomylila i dlatego znalezliscie sie w niekorzystnej sytuacji to moze to zmienia . Obcokrajowców zawsze podejrzewaja ze chca ich wykantowac , ale swoim wierza .

Offline bestia0

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp:zwrot za delegację
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Wrz 2006, 14:12:12 »
Mam pytanie \'techniczne\' o dokladna procedure stosownej rejstracji (w celu uzyskania dodatku delegacyjnego). Prosze mnie poprawic jesli sie myle.

W moim przypadku, pracodawca zarejstruje mnie w urzedzie podatkowym. W momencie rejestracji musi wreczyc kopie kontraktu oraz zaswiadczenie o stalym zameldowaniu (pol + ang wersja). Chcialbym wiedziec, czy wreczajac te dokumenty, musi cos powiedziec lub wypelnic jakies papiery??? Jesli tak, to jakie, co napisac dokladnie i w ktorym miejscu? ... bo chlopisko sie nie zna (podobnie jak ja :)

...a moze wystarczy, ze tylko przekaze te zaswiadczenia do ich rak?, ale czy wtedy dostanie zaswiadczenie, ze je zlozyl (przeciez urzednicy moga powiedziec po paru miesiacach, my nie dostalismy zadnego zaswiadczenia)

Z gory bardzo dziekuje za pomoc.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
To nie Polska ....
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Wrz 2006, 00:57:44 »
.
Wystarczy przedlozyc dokumenty - urzednicy sa dobrze wyszkoleni i doskonale wiedza co i jak . Dokumenty sa kopiowane a karta podatkowa jest wystawiana na poczekaniu tak ze po wielkosci odpisu mozna sie od razu zorientowac czy odpis \"delegacyjny\" ( a nie dodatek ) zostal przyznany .

poloniainfo.dk

To nie Polska ....
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Wrz 2006, 00:57:44 »

 

zwrot za remont

Zaczęty przez lukasz_slagelseDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3874
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2012, 19:24:46
wysłana przez @ae@
opuszczenie danii - zwrot yellow card

Zaczęty przez mysje_hoodDział Pomoc!

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 10509
Ostatnia wiadomość 07 Sty 2012, 18:02:08
wysłana przez mysje_hood
Zwrot za dojazdy Polska-Dania

Zaczęty przez feliksambaDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6785
Ostatnia wiadomość 21 Mar 2016, 19:15:39
wysłana przez feliksamba
Zwrot!!!!!

Zaczęty przez SkretlaviusDział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5490
Ostatnia wiadomość 28 Kwi 2009, 11:56:12
wysłana przez Krzysiek19844
Zwrot podatku z Danii

Zaczęty przez diinusDział Podatki

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 39905
Ostatnia wiadomość 02 Wrz 2009, 13:21:48
wysłana przez katka