Ogólne > Podatki

Jeszcze raz......ulgi

(1/4) > >>

roga:
Jeszcze raz o uldze na wyzywienie i zakwaterowanie, chociaz staje sie to juz troche nudne. Wiele osob, a zwlaszcza osoby samotne nie posiadajace w Polsce wlasngo mieszkania, ani mieszkania czynszowego (z kontraktem) uwazaja ze spelniaja warunki otrzymania tej ulgi tylko dlatego, ze zachowali miejsce zamieszkania w Polsce wylacznie na podstawie zameldowania u rodzicow, krewnych itp.

Aby uzyskac ulge nalezy spelnic 2 warunki jednoczesnie:

a) tymczasowe miejsce pracy – o tym wszyscy/wiekszosc juz wie w detalach

b) podatnik musi byc "w podrozy"

Podatnik w podrozy, to podatnik, ktory ze wzgledu na odleglosc miedzy miejscem zatrudnienia (Dania), a miejscem swojego normalnego pobytu w Polsce („sædvanlige bopæl”), nie ma mozliwosci powrotu po pracy na nocleg do domu. Dlatego rzad dunski, jak i wiele innych (rowniez w Polsce) ma przepisy o "delegacyjnym”, bo tak mozna okreslic wyjazd do tymczasowego miejsca pracy, zachowujac swoje „sædvanlige bopæl”.
Ulga = rekompensata za dodatkowe koszty ponoszene w zwiazku z wyjazdem, w pierwszym okresie pracy, max. 12 miesiecy, z pewnymi odchyleniami (nowy pracodawca, nowe miejsce pracy itp.).

Z decyzji Skatu, ktore znam z wlasnego doswiadczenia (rozliczenia/odwolania itp.) wynika, ze rekompensata/ulga przysluguje, jezeli jest mowa o ponoszonych wydatkach na swoje „sædvanlige bopæl” w Polsce. Nie maja z tym problemu podatnicy, ktorych malzonkowie i dzieci zamieszkuja w Polsce i pod tym samym adresem co podatnik. Natomiast osoby samotne, nie posiadajace wlasnego lub wynajmowanego mieszkania w Polsce, po indywidulanej ocenie sytuacji przez Skat moga (i bardzo czeso dostaja) odmowe uznania ulgi. Skat domaga sie przedlozenie dokumentacji albo posiadania nieruchomosci albo wynajmowania, co jest dowodem ponoszenia kosztow.

W konkretnym przypadku, stwierdzam rowniez odmowe udzielenia ulgi osobie, ktora ma zone i dziecko w Polsce, ale malzonkowie nie mieszkaja razem, a podanik mieszka u swoich rodzicow nie ponoszac kosztow. Skat uznal, ze nia ma mowy o realnym wspolnym gospodarstwie domowym. Ta sprawa nie jest jeszcze zakonczona, poniewaz maz/ojciec lozy na wydatki rodziny, mimo ze nie mieszka w tym samym mieszkaniu. Jest jednak jedynym zywicielem rodziny.

Podobnie wyglada sprawa ulg za jady do domu do  „sædvanlige bopæl”, chyba ze sa ku temu jeszcze inne powody, jak rownoczesne prowadzenie dzialalnosci gospodarczej lub praca w Polsce (dokumentacja w postaci PIT-ow) itp.

Oczywiscie przepisy przepisami, ale ich egzekwowanie nastepuje wylacznie przy wyrywkowej kontroli podatkowej, bardzo rzadko bezposrednio po zakonczeniu aktualnego roku podatkowego, a najczesciej 2-3 lata po. Obecnie najwiecej propozycji Skatu do zmiany Årsopgørelser za lata 2008 i 2009.

Prorok:
A jak to jest z ulgą po powrocie do Danii po dłuższej nieobecności. Powiedzmy mnie nie było 7 miesięcy, oczywiście wymeldowałem się z Danii i przebywałem w Polsce, co załóżmy byłbym w stanie dobrze udokumentować. Czy należy mi się ulga jeśli oczywiście spełniam pozostałe kryteria, o których mi wiadomo w szczegółach dzięki forum? Wydaje mi się że dużo osób ma taki dylemat, dlatego posta piszę w wyróżnionym wątku :)

ladyman:
Prorok i nie wiesz?  ;D
zjechać oficjalnie  na min 40 dni do Polski , najlepiej zarejestrować się w polskim pośredniaku.

skjern:

--- Cytat: roga w 10 Lut 2012, 14:44:20 ---Jeszcze raz o uldze na wyzywienie i zakwaterowanie, chociaz staje sie to juz troche nudne. Wiele osob, a zwlaszcza osoby samotne nie posiadajace w Polsce wlasngo mieszkania, ani mieszkania czynszowego (z kontraktem) uwazaja ze spelniaja warunki otrzymania tej ulgi tylko dlatego, ze zachowali miejsce zamieszkania w Polsce wylacznie na podstawie zameldowania u rodzicow, krewnych itp.

Aby uzyskac ulge nalezy spelnic 2 warunki jednoczesnie:

a) tymczasowe miejsce pracy – o tym wszyscy/wiekszosc juz wie w detalach

b) podatnik musi byc "w podrozy"

Podatnik w podrozy, to podatnik, ktory ze wzgledu na odleglosc miedzy miejscem zatrudnienia (Dania), a miejscem swojego normalnego pobytu w Polsce („sædvanlige bopæl”), nie ma mozliwosci powrotu po pracy na nocleg do domu. Dlatego rzad dunski, jak i wiele innych (rowniez w Polsce) ma przepisy o "delegacyjnym”, bo tak mozna okreslic wyjazd do tymczasowego miejsca pracy, zachowujac swoje „sædvanlige bopæl”.
Ulga = rekompensata za dodatkowe koszty ponoszene w zwiazku z wyjazdem, w pierwszym okresie pracy, max. 12 miesiecy, z pewnymi odchyleniami (nowy pracodawca, nowe miejsce pracy itp.).

Z decyzji Skatu, ktore znam z wlasnego doswiadczenia (rozliczenia/odwolania itp.) wynika, ze rekompensata/ulga przysluguje, jezeli jest mowa o ponoszonych wydatkach na swoje „sædvanlige bopæl” w Polsce. Nie maja z tym problemu podatnicy, ktorych malzonkowie i dzieci zamieszkuja w Polsce i pod tym samym adresem co podatnik. Natomiast osoby samotne, nie posiadajace wlasnego lub wynajmowanego mieszkania w Polsce, po indywidulanej ocenie sytuacji przez Skat moga (i bardzo czeso dostaja) odmowe uznania ulgi. Skat domaga sie przedlozenie dokumentacji albo posiadania nieruchomosci albo wynajmowania, co jest dowodem ponoszenia kosztow.

W konkretnym przypadku, stwierdzam rowniez odmowe udzielenia ulgi osobie, ktora ma zone i dziecko w Polsce, ale malzonkowie nie mieszkaja razem, a podanik mieszka u swoich rodzicow nie ponoszac kosztow. Skat uznal, ze nia ma mowy o realnym wspolnym gospodarstwie domowym. Ta sprawa nie jest jeszcze zakonczona, poniewaz maz/ojciec lozy na wydatki rodziny, mimo ze nie mieszka w tym samym mieszkaniu. Jest jednak jedynym zywicielem rodziny.

Podobnie wyglada sprawa ulg za jady do domu do  „sædvanlige bopæl”, chyba ze sa ku temu jeszcze inne powody, jak rownoczesne prowadzenie dzialalnosci gospodarczej lub praca w Polsce (dokumentacja w postaci PIT-ow) itp.

Oczywiscie przepisy przepisami, ale ich egzekwowanie nastepuje wylacznie przy wyrywkowej kontroli podatkowej, bardzo rzadko bezposrednio po zakonczeniu aktualnego roku podatkowego, a najczesciej 2-3 lata po. Obecnie najwiecej propozycji Skatu do zmiany Årsopgørelser za lata 2008 i 2009.

--- Koniec cytatu ---

roga:

--- Cytat: Prorok w 14 Mar 2012, 01:23:54 ---A jak to jest z ulgą po powrocie do Danii po dłuższej nieobecności. Powiedzmy mnie nie było 7 miesięcy, oczywiście wymeldowałem się z Danii i przebywałem w Polsce, co załóżmy byłbym w stanie dobrze udokumentować. Czy należy mi się ulga jeśli oczywiście spełniam pozostałe kryteria, o których mi wiadomo w szczegółach dzięki forum? Wydaje mi się że dużo osób ma taki dylemat, dlatego posta piszę w wyróżnionym wątku :)

--- Koniec cytatu ---
Nie piszesz nic o tym czy po dluzszej nieobecnosci (min. 40 dni) wracasz do tego samego pracodawcy. Nie piszesz rowniez czy zostales zwolniony z pracy, czy sam sie zwolniles - tutaj indywidulana ocena Skatu, czy jest realnie mowa o nowym tymczasowym miejscu pracy. Jezeli jest mowa o nowym pracodawcy nie ma w ogole problemu jezeli sytuacja jest taka jaka przedstawiles to znaczy nowe tymczasowe miejsce pracy - nowy okres ulgi na wyzywienie i zakwaterowanie. Przerwa w pracy musi byc uzasadniona albo bezrobociem (jak juz napisano np. posredniak w PL), albo innym zatrudnieniem w tym okresie, albo zwolnieniem lekarskim (dluga choroba umniemozliwiajaca podjecie pracy).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej