poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: reakcja dzieci na Przedszkole  (Przeczytany 13220 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: reakcja dzieci na Przedszkole
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Lut 2012, 20:59:44 »
Generalnie mowimy o tym samym, ale z jednym zastrzezeniem - nic sie nie wyrowna kolo 3 roku zycia. Zaburzenia beda trwaly jeszcze jakis czas. A nawet we wczesnym wieku szkolnym, bedzie dziecko mialo problem z kategoryzowaniem na przyklad "szklanka - kubek", czy konstrukcje gramatyczne.
Proponuje zachowac czujnosc, ale "wziac wszystko na spokojnie".  :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Solvej

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 911
  • Reputacja: +34/-32
  • Płeć: Kobieta
Odp: reakcja dzieci na Przedszkole
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Lut 2012, 21:58:21 »
Dobrze, to teraz ja się wypowiem i napisze jak to jest z moimi dziecmi.
 Syn,( 4,5l)mial klopoty z mowieniem po tylko polsku i tylko duńsku. Mowil mieszanym językiem dlatego rozumieliśmy go tylko ja i maz :) Do niani chodził tylko przez pol roku, a pozniej z wielka radoscia poszedł do przedszkola i zaczal mowic wiecej. Mial tez "szkole " raz na 2 tyg( i tak jest do tej pory), przychodzi pani pedagog na godzinna lekcje. Oczywiscie nie On sam, ale inne dzieci wielojęzyczne i te które maja problemy z mowa.  Syn mnie zadziwiał, gdy prosil mnie  i tatę o cos w tym samym czasie , automatycznie zmieniał język. Ale to nie zasluga przedszkola, a tego, ze ja zawsze po polsku do Niego mowilam a maz po dunsku.
 Pieluszki mial, to nie byl zaden problem, bo przedszkole jest przystosowane do przewijania i podstawowe kosmetyki maja. Tylko pieluszki musisz miec swoje a latem sprobujesz Ja odzwyczajać.
 Córka moja idzie w lipcu do przedszkola. Slaba ma mowę, ale niania, pielęgniarka, jak i lekarze mowia, ze to jest normalne u dzieci dwujezycznych, wiec się tym nie przejmuje bo tak samo bylo u syna.
 Aha, prosze Cie Sawko, nie pisz tak nigdy " bo w Polsce to tak , a tak ... nie do pomyslenia" tu jest Dania i dzieci wychowuje się dla siebie, spokojnie, bez żadnych rygorów  i stereotypów , bo babcia tak a prababcia tak wychowywala. Wyluzuj, bo jeśli Ty będziesz zdenerwowana to dziecko wyczuje i także będzie miało stres przed pojęciem do przedszkola. A co do logopedy, wstrzymaj się ,nie widze potrzeby abyś teraz z niego korzystała. :)
Zycze powodzenia
« Ostatnia zmiana: 22 Lut 2012, 22:24:37 wysłana przez Solvej »

MalaCzarna

  • Gość
Odp: reakcja dzieci na Przedszkole
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Lut 2012, 23:44:24 »

Moja wlasna roczniara tez tak robi. "Mama", "tata" jest po polsku, a juz "pies" czy "nie" po dunsku. Hehe...ze nie wspomne, ze tak po rosyjsku :) mowi po prostu "DA".


Hahaha ona jest super! Gratuluję małego geniusza ! Bez rodziców nauczyć się j.rosyjskiego ? hahahaha

Niesamowita dziewczyna! Duży buziak dla twojej roczniary !  :-* ;D

Mam znajomych ich syn jest 3-języczny.Mieszkają w Kanadzie.
Gdy przyjechali na odwiedziny mały bąbel miał trochę ponad 4 latka.
Słuuuucham a on zwraca się do taty i prosi o coś czyściutko po polsku ,a tata odpowiada "nie możesz,bo..."
A chłopczyk odwraca się do mamy i w języku matki skarży się na ojca.

Matka i ojciec zaczynają dyskutować problem w języku angielskim ,maluch bez problemu włączył się do dyskusji argumentując swoje racje po angielsku. Przeżyłam szok!!! 
Kilka lat później przyjechali do PL chcieli zostać na stałe, wysłali chłopca do szkoły gdzie nudził się .
Wszystko zbyt łatwe dla niego.
To się nazywa inteligencja cooo? Potem wrócili do Kanady.

Joanna bo tak nazywa się matka wspominała o jakimś specjalnym programie prowadzenia dzieci wielojęzycznych.
Szkoda że nie zapytałam ,bo warto byłoby wstawić tutaj jako pomoc dla rodziców.
Może jednak ten program jest gdzieś w internecie?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: reakcja dzieci na Przedszkole
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Lut 2012, 09:15:17 »
O trojjezycznych dzieciach nie czytalam. Natomiast o dwujezycznych tak i generalnie po prostu zaleca sie program: jeden rodzic - jeden jezyk. Ponoc to wystarczy :)
Aaaa... no i spokoj :) nie ma co meczyc dziecka i trenowac na geniusza.
Ja chcialam wytrenowac najstarsza, zwlaszcza gdy sie okazalo, ze w wieku lat 4 miala srednia inteligencje dziecka szescioletniego...  na szczescie w miare w pore sie opamietalam i dalam dziecku spokoj  ;D

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Solvej

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 911
  • Reputacja: +34/-32
  • Płeć: Kobieta
Odp: reakcja dzieci na Przedszkole
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Lut 2012, 09:48:03 »
Juz kiedys tu pisalam. Mam sasiadow, Ona Niemka, On Dunczyk i pomoc domowa mowiaca w jezyku angielskim. Nie widze aby dzieci mialy z tym problem.  :)

 

Offline Sawka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: reakcja dzieci na Przedszkole
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Lut 2012, 10:29:00 »
Dziękuję wszystkim mamom za informację i wsparcie.
Mała mówi  po polsku i nie ma problemów z komunikacją w tym języku, choć spółgłoski: r,ł wymagają dopracowania.  Jednak u niani na zadane pytanie po duńsku odpowiada po polsku i oprócz vi ses oraz hej  hej to nic więcej nie wydusi z siebie. Co do logopedy, to biorę taką konsultację pod uwagę, także będę Małą obserwować no i zobaczę jak będzie dalej następował rozwój mowy. Co do nocniczka to trenujemy, oczywiście nic na siłę, ale jest coraz lepiej. Co nie zmienia faktu, że ta pielucha jeszcze jest potrzebna bo zdarzają się wpadki. Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam :)

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: reakcja dzieci na Przedszkole
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Lut 2012, 11:42:05 »
Ja pracuję w żłobku. Od kiedy zaczęłam tam pracować mieliśmy kilkoro dzieci dwujęzycznych. Dzieci te, w wieku 2,5 lat często w ogóle nic nie mówiły. Z czasem jednak zaczynały mówić. Był też jeden chłopiec 4 języczny - mama Szwedka, tata Niemiec, niania z chin chyba i rozmawiała po angielsku, a w żłobku miał angielski. Chłopiec do 3 roku życia w ogóle nie mówił. Teraz ma ok. 4 lat i nawet zaczął troszkę mówić. Ale języki troszkę mu się plączą czasami ;) Wystarczyło tylko poczekać i sam zaczął rozmawiać.  Więc nie ma co panikować, wszystko przyjdzie z czasem.
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

poloniainfo.dk

Odp: reakcja dzieci na Przedszkole
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Lut 2012, 11:42:05 »

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: reakcja dzieci na Przedszkole
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Lut 2012, 14:11:17 »
Kazde dziecko rozwija sie inaczej, szybciej, wolniej, jedno jest szybkie do chodzenia drugie raczkuje i raczkuje...

Wielojezyczne dzieci maja 2 rzeczy z którymi musza sobie poradzic - rózne jezyki - technicznie i zrozumienie ze rózni ludzie mówia róznymi jezykami. W domu gdzie tylko mówi sie po polsku, polska telewizja, polskie bajki na dobranoc trudniej dziecku przestawic sie na myslenie 2 jezykami. Normalne.

Nie tylko nie panikowac ale "zimna krew" :-) To nie maszyna a zywy, mlody czlowiek, jesli Mala poza tym "opóznionym" mówieniem rozwija sie dobrze to trzeba czekac :-)
A logopeda?? Przeciez nikt nie ma pojecia dlaczego dziecko nie mówi, moze byc 1000 róznych przyczyn.

I moze troche wiecej zaufania do zlobka/przedszkola...troche doswiadczenia, wyksztalcenia badz co badz ktos tam ma :-))

P.S Mój syn wychowal sie w 3 jezycznym domu, zaczal mówic bardzo pózno, teraz po 20 latach nikt nie jest mu w stanie przerwac :-))
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

poloniainfo.dk

Odp: reakcja dzieci na Przedszkole
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Lut 2012, 14:11:17 »

 

Nauka języka polskiego dla dzieci w Brønshøj-Husum

Zaczęty przez scoatDział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5914
Ostatnia wiadomość 23 Sty 2012, 22:35:25
wysłana przez scoat
komuna nie wypłaca mi już drugi rok zasiłku na dzieci

Zaczęty przez robotnikDział Podatki

Odpowiedzi: 44
Wyświetleń: 29268
Ostatnia wiadomość 28 Mar 2015, 18:46:19
wysłana przez robotnik
zebranie informacyjne - nauka języka polskiego dla dzieci w Brønshøj/Husum

Zaczęty przez scoatDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5939
Ostatnia wiadomość 11 Gru 2011, 22:45:43
wysłana przez scoat
zasiłek na dzieci

Zaczęty przez proszę o radęDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4359
Ostatnia wiadomość 05 Sty 2008, 13:16:37
wysłana przez prośba o pomoc
Opiekunka do dzieci

Zaczęty przez PatrycjaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4309
Ostatnia wiadomość 17 Kwi 2007, 15:21:36
wysłana przez AGA