poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Nowy dział: Życie w Danii ?  (Przeczytany 60889 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Nowy dział: Życie w Danii ?
« dnia: 21 Mar 2012, 19:09:03 »
Dziś zabrakło mi miejsca gdzie mógłbym wpisać nowy post.

Co myśli cie o wprowadzeniu nowego działu Życie w Danii lub może ogólny o Danii lub coś w tym rodzaju ??
Zbyt wiele rzeczy ląduje w HydeParku a powinny być w osobnym dziale.
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

JULIA1964

  • Gość
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Mar 2012, 20:07:52 »
Ty rzadzisz ,my pokorne zuczki Ciebie słuchamy ;D

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Mar 2012, 20:50:43 »
Też coś znalazłem .....Zycie jest ciężkie a pić się chce........
(co nie leniwiec)

JULIA1964

  • Gość
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Mar 2012, 22:58:47 »
Też coś znalazłem .....Zycie jest ciężkie a pić się chce........
(co nie leniwiec)
damy Ci co i ile   zechcesz, ale pozniej idziemy na zbieranie butow z wycieraczek ;D

Offline agas.

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Kwi 2012, 09:47:13 »
Chetnie poczytałabym coś na ten temat..jestem własnie w trakcie podjęcia decyzji(bardzo trudnej dla mnie)czy zostac z dziecmi w Polsce czy przeniesc sie do Dani do meza który ma tam stała prace .Myslałam ze to będzie łatwe ale większośc moich znajomych uwaza ze powinnam pomyslec o dzieciach,bo będa żle traktowani bo przeciez sa polakami,ze niebedziemy zyc na takim poziomie jak w Polsce(oczywiscie jak maz dalej bedzie pracował w Dani),ze rozłaka niejest dobrym doradzca i to jest bardzo zły pomysł,jak wogóle mozemy myślec o emigracji...Spedza mi to sen z powiek..czy to ze chcemy byc razem to jest  zły argument?czy to że w Polsce niema przyszłosci to zły argument?

Offline kingamagda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • W życiu zdarzają się chwile, o które warto walczyć
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Kwi 2012, 10:49:53 »
Hm...oczywiście podjęcie decyzjii należy tylko i wyłącznie do Ciebie, jednak ja uważam że twoi znajomi zdecydowanie źle ci podpowiadają. Oczywiście jakbyś się zdecydowała na Danie to na początek będzie Cię czekało latanie po urzędach o pozwolenia itd, to będzie nieuniknione. Ja uważam, że życie na odległość to nie życie, rodzina powinna być razem. Ja na twoim miejscu bym się nie zastanawiała i powędrowała do Danii do męża. Ja mieszkam z mężem w Danii dość długo, lada dzień urodzi nam się synek i nie chcemy wracać do Polski, nie ma tam przyszłości. Oczywiście życie w Danii jest droższe niż w Polsce, płaci się wysokie podatki, ale porównując życie między Polską i Danią to zdecydowanie w Danii żyje się na dużo większym poziomie. Wiadomo nie ma jakiś tam złotych kokosów, ale nie trzeba się martwić jak przeżyć od pierwszego do pierwszego.  Zarówno ja jak i moi znajomi nigdy nie spotkaliśmy się z wrogim nastawieniem bo jesteśmy Polakami, także nie patrzyłabym na zdanie znajomych. Wiadomo trzeba się zaklimatyzować jak wszędzie, ale życie w Danii jest dużo łatwiejsze niż w Polsce. Pozdrawiam

Offline Domnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 10
  • Wiadomości: 89
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Kwi 2012, 11:33:22 »
Chetnie poczytałabym coś na ten temat..jestem własnie w trakcie podjęcia decyzji(bardzo trudnej dla mnie)czy zostac z dziecmi w Polsce czy przeniesc sie do Dani do meza który ma tam stała prace .Myslałam ze to będzie łatwe ale większośc moich znajomych uwaza ze powinnam pomyslec o dzieciach,bo będa żle traktowani bo przeciez sa polakami,ze niebedziemy zyc na takim poziomie jak w Polsce(oczywiscie jak maz dalej bedzie pracował w Dani),ze rozłaka niejest dobrym doradzca i to jest bardzo zły pomysł,jak wogóle mozemy myślec o emigracji...Spedza mi to sen z powiek..czy to ze chcemy byc razem to jest  zły argument?czy to że w Polsce niema przyszłosci to zły argument?

:O
To chyba Ci znajomi zazdroszczą :D
Nie wiem co Twoi znajomi wiedzą o danii, ale chyba nie zbyt dużo, żadne dziecko w danii nie jest źle traktowane, powiem więcej dania to kraj gdzie dzieci mają najlepiej :) Co do poziomu życia, jeżeli w polsce zarabiasz powyżej średniej krajowej, i stać Cię na więcej to można się zastanawiać, ale jeżeli by tak było czemu wtedy mąż wyjechałby zarabiać do innego kraju? ;) Ja na Twoim miejscu bym się nie zastanawiał, pogadać z dziećmi, dać mężowi do zrozumienia że ma się wszystkiego dowiedzieć co i jak z urzędami, z meldunkiem itd, aby się leniwy nie zrobił :DD I tyle. Co do dzieci to na pewno będą się wściekać i złościć, walić fochy itp.. przechodziłem przez to.. ale nie ma się co martwić każdy tak ma :) Decyzji przeniesienia się do danii na pewno żałować nie będziesz.
No chyba że będziesz tęsknić do rodziny czy znajomych, ale ta największa tęsknota po jakimś czasie mija i jest normalnie :DD
Mam nadzieje że podejmiesz dobrą dla Twojej rodziny decyzję, jak i nie będziesz zwracała uwagi na opinie osób które w danii nawet nie były :))
Pozdrawiam.
Cytat od kogoś mądrego, stąd..
'Iraq, Afghanistan, to już było... Teraz odpoczynek...
Dlaczego? -Bo niewłaściwi ludzie dowodzą...
Kapitanie wrócisz?... -Wrócę jak oni odejdą...'

poloniainfo.dk

Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Kwi 2012, 11:33:22 »

Offline me

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Kwi 2012, 12:04:45 »
To jeszcze zalezy, ile maz bedzie tutaj mial pracowac.

Na poczatku Tobie na pewno bedzie ciezko, dzieciom rowniez – nowe otoczenie, odciecie ich od kolegow, znajomych, rodziny, inny jezyk, ktorego pewnie nie znaja, nowa szkola. Jezyk wcale latwy nie jest...

Formalnosci w urzedach tutaj nie sa niczym strasznym, wedlug mnie przynajmniej – idziesz, zalawiasz, trzeba troche poczekac i zalatwione.
Niestety gro innych rzeczy jest gorsze - nie jest latwo tutaj o prace, sam jezyk angielski juz nie jest czesto zadnym atutem w CV, zostawia sie w Polsce pozostala rodzine, znajomych – to do czego sie teskni. Ciezko mi powiedziec, ze traktuja nas tutaj gorzej, moze inne dzieci potrafia byc bardziej dotkliwe dla naszych dzieci, ale to tez pewnie jakies tam nieliczne przypadki. Mimo wszystko ja nie czuje sie tutaj jak „u siebie”, jest inaczej, zawsze jestes tutaj przyjezdnym. Polacy, ktorych udalo nam sie spotkac i ktorzy mieszkaja juz tutaj dziesiatki lat, i ustatkowali sie na calkiem dobrym poziomie sami mowili, ze nadal nie sa traktowani jak „swoi”. Nic zlego ich nie spotyka w zwiazku z tym, skad pochadza, ale nadal nie sa „u siebie”. Ich dzieci sa lepiej zasymilowane, jak sa wychowywane tutaj od malego.
To jest chyba na minus.

Zebys nie przeczytala tego jak zniechecenia ale uwazam, ze trzeba brac to pod uwage.
Zycie tutaj tez jest drozsze, choc w Polsce tez tyle rzeczy ostatnimi czasy tak zdrozalo, ze czasem mam wrazenie, ze niektore rzeczy w promocjach sa tutaj tansze niz w PL. Oczywiscie sa rzeczy znacznie drozsze niz w PL, uslugi chociazby, mieszkania, samochody. Ale tutaj tez inaczej sie zarabia, i jak to kingamagda napisala jest inny, wyzszy standard zycia - choc utrzymanie calej rodziny z jednej pensji  moze wymagac pewnych wyrzeczen.

Zycie tutaj jest o wiele spokojniejsze niz w Polsce :), nikt sie nie przepycha w kolejce, nikt cie w sklepie nie taranuje wozkiem, na ulicy ani w autobusie nikt nie klnie, no chyba ze po Polsku ...
i uwazam, ze pod wieloma, wieloma wzgledami zyje sie tutaj lepiej niz w Polsce.
Mysmy sie jednak juz prawie zdecydowali wracac do Polski ze wzlgledu na rodzine i znajomych.

To Ty musisz podjac decyzje czy jechac do meza, czy nie!
Zgadzam sie z przedmowczynia, ze zwiazek na odlaglosc na dluzsza mete to zaden zwiazek. I tata przysylajacy peniadze z zagranicy to tez kiepski pomysl na tacierzynstwo.

Wiec wracajac do mojego pierwszego pytania, jezeli maz ma tutaj popracowac tylko jeszcze przez jakis niedlugi czas, to sadze, ze nie warto dzieciom „fundowac” takiej przeprowadzki i stresow z tym zwiazanych, jezeli jednak ma pracowac tutaj kilka lat, albo i dluzej, to nie ma sensu siedziec w Polsce. Lepiej, zeby rodzina byla razem :)

Powodzenia w podjeciu tej trudnej decyzji.
« Ostatnia zmiana: 22 Kwi 2012, 12:14:59 wysłana przez me »

Offline clubdk

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 158
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Kwi 2012, 12:13:42 »
Z tego co opisalas to wyglada to  tak jakby znajomi byli zazdrosni .

w dk jest tak ze jesli sie ktos nie dostosowuje do czegos wtedy bedzie " inaczej " traktowany .

najwazniejsze to nauczyc sie jak najszybciej jezyka wtedy wszystko idzie z gorki i nie wazne z jakiego kraju sie jest wszedzie ludzie beda to doceniac , nowo poznani znajomi , w szkole , pracy itd  . Te osoby ktore tutaj juz sa wystarczajaco dlugo wiedza jakie dunczycy maja zdanie o kims kto nie chce sie przystosowac 

Offline agas.

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Kwi 2012, 13:02:11 »
dziekuje Wam wszystkim za informacje..no jestem pod wrazeniem...otóz tak-moj maż ma umowe na czas nieokreslony,pracuje w stoczni remontowej gdzie niechwalac sie licza sie z jego zdaniem i gdy tylko wspomniał ze mysli o sprowadzeniu rodziny do Danii odrazu szefostwo zaproponowało pomoc...o formalnosci w urzedach sie niemartwie bo mąż załatwiał dla siebie sprawy w urzedach-skacie,gminie,był w spółdzielni,czeka na mieszkanie...w sumie to jestesmy prawie zdecydowani,ale jest to ale!czyli-dzieci.bylismy u niego juz kilka razy i powiem wam że nic mnie narazie niezraziło..siostra mojego męża mieszka w szwecji no i niestety strasznienarzeka na dyskryminacje,na złe traktowanie jej i ich syna niewiem co o tym sadzic...jej maz jest szwedem i dziwi mnie to że on nieinterweniuje..bo podobno nikt i tak niezareaguje..wezme sobie wasze porady do serduszka,sa to kolejne plusy które przemawiaja na wyprowadzke z Polski...pozdrawiam serdecznie

Offline deto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Kwi 2012, 19:08:21 »
a co z dziećmi?? Dania nie jest takim krajem ,że dzieci będą miały zagwarantowane nauczanie wpolskim języku. Zastanawiające jest ,ze coraz więcej polaków pracuje tutaj ze swoimi rodzinami i było by dobrym "uczynkiem" aby dzieci miały zagwarantowane  normalne nauczanie w języku polskim , co by ułatwiło powrót do Polski po paru latach. Decydując się musisz wziąć to pod uwagę ...... Zdaję sobie sprawę ,ze dla pewnej grupy nauczanie po duńsku jest mega super ,ale świat idzie do przodu i taki język jest w globalnym świecie nie potrzebny (wypierany).

 Czy ktoś zna faktyczną liczbę polaków pracujacych w danii na stałe ???   Utowrzenie polskich placówek nauczania ułatwiło by wielu rodzinom połączenie , gdyż znaczna część  ma zamiar pracować tutaj pare lat i bezsensowne jest "targać" dziecko to tu to tam.

Apel do "częstych" weźcie pomyślcie i dowiedzcie się jak to stoi od strony prawnej , bo płacąc podatki chyba mamy jakieś prawa do nauczania dzieci polskiego nie tylko do świąt.... Choć większość pewnie wielbi tzw dobrowolną "dunizykacię"

Offline agas.

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Kwi 2012, 20:22:55 »
W moim własnie przypadku rozchodzi sie głównie o dzieci i o ich edukacje..słusznie Deto  ze to poruszyłeś..w tym własnie celu wybieram sie za tydzień do Dani i bede rozmawiac w gminie o takiej mozliwosci gdyz z tego co wiem to jest mozliwosc nauki dzieci jez.polskiego tylko musi być odpowiednia ilosc chetnych dzieci ale z tego co wiem to na takich zajeciach za wiele dzieci niesą uczone... :-\.ale to byłoby rozwiazanie dla wielu rodzin w podjeciu decyzji o emigracji gdyby nasze dzieciaki miały szanse uczyc sie swojego ojczystego języka...

nutka53

  • Gość
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Kwi 2012, 20:35:19 »
a co z dziećmi?? Dania nie jest takim krajem ,że dzieci będą miały zagwarantowane nauczanie wpolskim języku. Zastanawiające jest ,ze coraz więcej polaków pracuje tutaj ze swoimi rodzinami i było by dobrym "uczynkiem" aby dzieci miały zagwarantowane  normalne nauczanie w języku polskim , co by ułatwiło powrót do Polski po paru latach. Decydując się musisz wziąć to pod uwagę ...... Zdaję sobie sprawę ,ze dla pewnej grupy nauczanie po duńsku jest mega super ,ale świat idzie do przodu i taki język jest w globalnym świecie nie potrzebny (wypierany).

 Czy ktoś zna faktyczną liczbę polaków pracujacych w danii na stałe ???   Utowrzenie polskich placówek nauczania ułatwiło by wielu rodzinom połączenie , gdyż znaczna część  ma zamiar pracować tutaj pare lat i bezsensowne jest "targać" dziecko to tu to tam.

Apel do "częstych" weźcie pomyślcie i dowiedzcie się jak to stoi od strony prawnej , bo płacąc podatki chyba mamy jakieś prawa do nauczania dzieci polskiego nie tylko do świąt.... Choć większość pewnie wielbi tzw dobrowolną "dunizykacię"

chyba musza byc jakies granice ludzkiej wyobrazni i zdaje sie mi ze wlasnie je przekraczacie takimi chorymi pomyslami,,,,jak chcecie zeby wyksztalcenie dzieci bylo uznawane w Polsce to mogga dzieci robic szkoly internacjonalne i matury w jezyku angielskim co sa uznawane w polsce a placone podatki ida na dunskie szkoly ,szczescie ze Dunczycy nie moga przeczytac tych rewelacyjnych pomyslow.opanujcie sie jakos

Offline deto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Kwi 2012, 22:23:40 »
chyba musza byc jakies granice ludzkiej wyobrazni i zdaje sie mi ze wlasnie je przekraczacie takimi chorymi pomyslami,,,,jak chcecie zeby wyksztalcenie dzieci bylo uznawane w Polsce to mogga dzieci robic szkoly internacjonalne i matury w jezyku angielskim co sa uznawane w polsce a placone podatki ida na dunskie szkoly ,szczescie ze Dunczycy nie moga przeczytac tych rewelacyjnych pomyslow.opanujcie sie jakos

To co napisałem nie jest czymś nowym ,ani pomysłem z kosmosu .... Przecież np.ostatnio  znany przykład polskich placówek udukacyjnych na litwie gdzie dzieci polaków przedwojennych chodziły  do szkoły opłacanej i utrzymywanej z kasy litewskiej, co wiećej nie było wymogu zadawania litewskiego języka - co zostało ostatnio zmienione i powoduję fale protestów etc. Nie rozumiem twojej reakcji nic z kosmosu nie powiedziałem , a rosnąca liczba polaków w danii powinna rodzić takie pomysły i chęc zaangażowania. Znam osobiście rodziny , które nie moga przyjechać do danii ze względu na dzieci- a taki program byłby adekwatny w większych miastach napewno. Taki układ by ułatwiał nie tylko powroty całych rodziń po kilku latach ,ale również nowej emigraccji którą nie myśli przekreślać swojej przeszłości i zacząć "wszytsko od nowa". Naturalnie duńczykom taki pomysł się może nie spodobać  :o , ale czy jesteśmy tutaj od przypodobywania się czy o troski naszych bliskich i inwestycji w nasze dzieci. Jeśli ktoś ma szersze dane jak to wygląda ze strony prawnej to niech się podzieli.
Czy pryjeźdzając tutaj z dziećmi na okres 3 lat jest sens przymuszać ich do nauki języka , co potrwa jakiś czas, równomiernie pogłebi się progresja zapominania polskiego. Znam przykre przypadki , co dzieci po 2 latach w danii powracały z rodzicami do polski , co musiało się odbić na ich edukacji!! Takie szkoły bezdyskusyjnie rozwiązały by problemy wielu rodzin.
« Ostatnia zmiana: 22 Kwi 2012, 22:34:55 wysłana przez deto »

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Kwi 2012, 22:48:01 »
Rozwiazaniem problemu mogla by tez byc wieksza odowiedzialnosc rodziców za swoje dzieci a nie tylko pogon za nowym samochodem, wiekszym mieszkaniem.

Nikt nikogo nie zmusza do przyjazdu do Danii, to rodziców prywatna decyzja - "dobro" dzieci w Polsce czy kilka lat w ínnym kraju.
Od rodziców zalezy czy dzieci przezyja te kilka lat jako najwieksza przygode w swoim zyciu czy tez zarazone niechecia rodziców bedzie to kilka lat koszmaru.

A jesli chodzi o nauke jezyka to znaczy ze wszystkie dzieci wszystkich narodowosci powinny miec swoje wlasne szkoly? W kazdej wsi? Polskie szkoly, nigeryjskie, somalijskie(?), rumunskie, wietnamskie, koreanskie, szwedzkie, litewskie.................................................
Czemu nie, tylko wydaje mi sie ze podatek dla obcokrajowców powinien wynosic tak ca 80%  ;D

Istnieja niemieckie szkoly ale sa finansowane przez Niemcy, moze trzeba by to zaproponowac polskiemu rzadowi? Polskie szkoly w kazdym kraju i miescie na swiecie gdzie mieszkaja Polacy, a finansowane z podatków tych co zostali w Polsce. Swietny pomysl  :D Ciekawe co na to powiedza Polacy w Polsce?
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

poloniainfo.dk

Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Kwi 2012, 22:48:01 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248340
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26144
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32459
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29319
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9636
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa