poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Nowy dział: Życie w Danii ?  (Przeczytany 60880 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nutka53

  • Gość
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Kwi 2012, 22:59:32 »
te polskie szkoly na litwie to sa uwarunkowane historycznie bo chodzi o miejszosc narodowa i dlatego ma to racje bytu i Polska tez zapewnia mniejszoscia narodowym szkoly ale my tutaj w Dani nie jestesmy historycznie tylko ekonomicznie.
mnie by szkak trafil jak bym musiala w polsce placic za szkoly dla wietnamczykow bo rodzice sprzedaja na straganie szmaty przez 5 czy 10 lat a co z ukraincami,rumunami dunczykami pracujacymi w Polsce, Niemcami itd?
daj  spokoj z taka logika

Offline Domnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 10
  • Wiadomości: 89
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Kwi 2012, 23:32:05 »
W moim własnie przypadku rozchodzi sie głównie o dzieci i o ich edukacje..słusznie Deto  ze to poruszyłeś..w tym własnie celu wybieram sie za tydzień do Dani i bede rozmawiac w gminie o takiej mozliwosci gdyz z tego co wiem to jest mozliwosc nauki dzieci jez.polskiego tylko musi być odpowiednia ilosc chetnych dzieci ale z tego co wiem to na takich zajeciach za wiele dzieci niesą uczone... :-\.ale to byłoby rozwiazanie dla wielu rodzin w podjeciu decyzji o emigracji gdyby nasze dzieciaki miały szanse uczyc sie swojego ojczystego języka...

Z tego co wiem jest polska szkoła w kbh, lecz słyszałem że szału tam nie ma.. zawsze można dzieci posłać, poznają nowych rówieśników, ta szkoła jest otwarta tylko w sob, jeden dzień w tyg, ale 'słyszałem' że dostaje się normalne świadectwa jak po ukończeniu normalnej szkoły, tyle że jak się wróci do polski to ma się jakieś dodatkowe testy. Nie wiem czy jest to prawdą, bo mnie ta szkoła nie interesowała, więc musiałabyś się dowiedzieć.
Ogólnie dzieciaki zaczęły by od szkoły jęz, w normalnej duńskiej szkole mieli by wydzieloną klasę, gdzie chodziły by dzieci z całej komuny aby uczyć się jęz. Ze względu na to że ja sam uczęszczałem do 3 takich jęz szkół ze wzgl na przeprowadzki, mogę powiedzieć że jest całkiem spoko, na pewno lepiej niż w pl ;))
Z doświadczenia (spotkałem już całkiem sporo osób w wieku 14/18 lat które wyemigrowały do danii) wiem że najważniejsze jest być optymistą, nawet jak coś idzie źle nie mów dzieciakom, tylko 'tryskaj optymizmem', aczkolwiek nie przeholuj bo w końcu staniesz na tym że dzieciaki będą miały na wszystko wywalone, bo będą wiedziały że Ty to zrobisz za nie :D Co i tak po jakimś czasie nastąpi.. Dania :D

Co do pomysłu całkowitej pl szkoły to mam takie samo zdanie jak @ae@
Cytat od kogoś mądrego, stąd..
'Iraq, Afghanistan, to już było... Teraz odpoczynek...
Dlaczego? -Bo niewłaściwi ludzie dowodzą...
Kapitanie wrócisz?... -Wrócę jak oni odejdą...'

Offline deto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Kwi 2012, 23:41:15 »
te polskie szkoly na litwie to sa uwarunkowane historycznie bo chodzi o miejszosc narodowa i dlatego ma to racje bytu i Polska tez zapewnia mniejszoscia narodowym szkoly ale my tutaj w Dani nie jestesmy historycznie tylko ekonomicznie.
mnie by szkak trafil jak bym musiala w polsce placic za szkoly dla wietnamczykow bo rodzice sprzedaja na straganie szmaty przez 5 czy 10 lat a co z ukraincami,rumunami dunczykami pracujacymi w Polsce, Niemcami itd?
daj  spokoj z taka logika

Sądzę ,ze powinnaś się lepiej przygotowąć do tematów z których nie masz za wiele pojecia ,a chcesz poprostu wmówić swoje racje i przesądy innym. Zapewne nie masz dzieci i nie obchodzi Cię los , byle tylko cicho , bo duńczycy się zdensrwują.... nie obchodzi mnie czy vietnamy czy inni chcą w polsce szkoły ...  My jesteśmy w EU i nie zyjemy w XXI wieku. No fakt tylko ,ze wojna się skończyła w 45  :o  więc tu masz odpowiedz uwarunowania hitorycznego..... tyle lat i wciąż chęc ludzi do nauczania tego języka trwa ... pomimo ,ze się urodzili na litwie ich dzieci moze rodzice etc.... a ty negujesz pomysł....

Skoro liczba nas tutaj przybywa to i adekwatnie płacimy więcej podatków i możemy miec jakieś prawa ,aby nimi kabusewać. Jezeli dotychczas nikt o takim rozwiązaniu nie pomyślał najwyższa pora zacząć nad tym myśleć.
Masz racje inne narodowości są obecne ,ale nie w takiej znacznej mierze jak emigracja polska.
Dodająć nie jesteśmy uchodzcami , większość przyjechała tutaj pracować i płacić podatki ,a nie żyć na koszt podatników , więc naturalnie nie możesz zrównywac poloni do uchodzców np,vietnam etc....
Pozatym każdy niech nie walczy o swoje ... Jak widzisz wypowiedz powyżej "matki" - która sama zaznaczyła, ze rozwiązało by to problem w jej przypadku. Bo niestety duński nie jest językiem światowym i będę utrzymywał twierdzenie ,ze nie jest dobrym rozwiązaniem posłac dziecko na "rok przygotowawczy" gdzie tylko część zdoła ogarnąc język na dobrym poziomie ,a co z resztą ???   depresja dziecka ze zmianą otoczenia, utratą przyjaciół , brak kontaktu z innymi rowieśnikami z polski , tylko część dzieci podoła temu ... reszta zotanie pchnieta w wir i nie opanuję materiałow będąc 2kowym  uczniem i po latach powie ojcu, matce coś ze mnie zrobiła. Teraz ani nie mam tutaj przyszłości ani w polsce - tak kiedyś dzieci powiedziały matce. :( Kontyuacja polkiego programu plus intensywny kur duńskiego - na takie coś można się godzić ,a nie zerwanie całkowite z polskim  nauczaniem i intensywana nauka duńskiego - gdzie rodzice w domu mówią po polsku ,a w szkole dzieci zmieszane z całego świata- prawie jak babilon. No ,ale niech każdy rozważa osobiście to ,a ja z ogromną chęcią przyłączę się do inicjatywy tworzenia polskiech placówek dla polskich rodzin. Wkońcu kiedyś stąd wyjadę. Taka są prawa demokracji jesteśmy znaczną liczbą tutaj i ona rośnie. Naprawdę musimy sobie zdać sprawę z tego narastającego problemu. Dziec duńskie przyswajają język ang. w dobie globalizacji ,a polskie zapoinają własny i uczą się duńskiego  ::) - jak najbardziej powinny ,ale nie jak to jest w dotychczasowy sposob, kosztem własnego!

Nutka53 - pamietam jak kiedyś niemaca się pytałem skądtak dobrze zna ang. powiedział mi ,ze mieszkał w dzielnicy gdzie stacjonowali amerykańscy żołnierze ze swoimi rodzinami gdzie dzieci miały zagwaranotwane szkoły w ojczystym języku::).
Jeszcze jedno , zaskakuję/ przeraża mnie twoja postawa w tej sprawie. Dziwię się Ci ,że taki pomysł nie podoba Ci się ,a wręcz krzyczysz jak by miało to wyjść dzieciom na złe. Odpiwiedz sobie sama. Nie każdy chce spedzić tutaj resztę życia ,a chce mieć rodzice ze sobą , biorąc przykładowo dziecko 12 letnie ze sobą i proponując mu nagle na okres 3 lat system duński skazywane jest na............... ,a potem się dziwić ,ze powróty są trudne. Jeżeli nie zaczniemy się sami domagać własnych praw nikt ich nam nie da!
Czas coś z tym zrobić!!   

Offline deto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Kwi 2012, 00:00:27 »
Z tego co wiem jest polska szkoła w kbh, lecz słyszałem że szału tam nie ma.. zawsze można dzieci posłać, poznają nowych rówieśników, ta szkoła jest otwarta tylko w sob, jeden dzień w tyg, ale 'słyszałem' że dostaje się normalne świadectwa jak po ukończeniu normalnej szkoły, tyle że jak się wróci do polski to ma się jakieś dodatkowe testy. Nie wiem czy jest to prawdą, bo mnie ta szkoła nie interesowała, więc musiałabyś się dowiedzieć.
Ogólnie dzieciaki zaczęły by od szkoły jęz, w normalnej duńskiej szkole mieli by wydzieloną klasę, gdzie chodziły by dzieci z całej komuny aby uczyć się jęz. Ze względu na to że ja sam uczęszczałem do 3 takich jęz szkół ze wzgl na przeprowadzki, mogę powiedzieć że jest całkiem spoko, na pewno lepiej niż w pl ;))
Z doświadczenia (spotkałem już całkiem sporo osób w wieku 14/18 lat które wyemigrowały do danii) wiem że najważniejsze jest być optymistą, nawet jak coś idzie źle nie mów dzieciakom, tylko 'tryskaj optymizmem', aczkolwiek nie przeholuj bo w końcu staniesz na tym że dzieciaki będą miały na wszystko wywalone, bo będą wiedziały że Ty to zrobisz za nie :D Co i tak po jakimś czasie nastąpi.. Dania :D


Co do pomysłu całkowitej pl szkoły to mam takie samo zdanie jak @ae@

No tak tylko opisałeś problem nie z tej strony , my nie mówimy o rodzicach ktorzy chcą tu pozostać na stałe i zdunizowac siebie i dzieci tylko o emigracji zarobkowej na czas określony , która chce mieć rodzine ze sobą. 
Co do pani "ae" to owa pani ma wiele pomysłow i odpowiedzi na każdy temat , więc trzeba to traktowacz dystansem.
Masz rację w Kbh moze i jet ,ale raz w tygodniu i w dodatku w sobotę plus ordzice nie znający praw , języka , etc nie ą w stanie podołać z tym sami. Wyłania się więc myśł (błędna) ,ze najlepiej jak najszybciejzapomnieć o "dawnym" i probowac dziecko przekonac do "nowego" ,a potem nastepuję "bum" trzeba do polki etc....
Jako kraj zaszczuty tutaj w dani wielu z nas nie zna praw i myśli ,ze jak dziecko idzie do szkoly duńskiej to trzeba tryskac entuzjazmem , bo przyjeli etc.....  :o   smutna jest tanie odpowiedzialnośc rodziców i brak szacunku do własnej narodowości itp.
Nie zajmujmy się innymi narodami ,że nie mają .Zacznijmy zmiany od siebie. Choć widzę ,że wiele woli pozostawac biernym w tej kwesti i cieszyć się to co dają ,a nie to co może mi się należy.

Nie chcę mi się wdawac w dyskusję , mój pomysł odnosi się czy są mozliwości tworzenia polskich placówek nauczania ,a nie dyskusji czy to dobry pomysł czy nie. Jeżeli byłaby takie mozliowści prawne to jaknajbardziej powinniśmy się starać aby do tego dosżło , bo ułatwiło by to nam wielu.

Opinie i gdybanie lepiej wymieniać w prywatnych wiadomościach ,aby czytelnik nie musiał marnować czasu , bo jest irytującym czytanie niektórych osob głupot , co zawsze będą  na przekór argumentować się byle tylko móc "klikać"

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Kwi 2012, 00:09:49 »
...Co do pani "ae" to owa pani ma wiele pomysłow i odpowiedzi na każdy temat , więc trzeba to traktowacz dystansem...

A ja zawsze myslalam ze jak sie ma pomysly i odpowiedzi to dobrze   ;D

Chyba ze to jest tak: jesli "Deto" ma pomysly to dobrze , jesli @ae@ ma pomysly to zle  :D
Klania sie "W pustyni i w puszczy" i filozofia Kalego  ;D

Mozliwosc tworzenie polskich szkól oczywiscie istnieje - jesli polski rzad albo polscy podatnicy beda je finansowali, event. Polacy posylajacy dzieci do takiej szkoly przejma calkowite koszty utrzymania, place itd placówki.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline deto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Kwi 2012, 00:21:39 »
...Co do pani "ae" to owa pani ma wiele pomysłow i odpowiedzi na każdy temat , więc trzeba to traktowacz dystansem...

A ja zawsze myslalam ze jak sie ma pomysly i odpowiedzi to dobrze   ;D

Chyba ze to jest tak: jesli "Deto" ma pomysly to dobrze , jesli @ae@ ma pomysly to zle  :D
Klania sie "W pustyni i w puszczy" i filozofia Kalego  ;D

Nie mam ochoty wdawać się w dyskusję. Poprostu zajmijmy się się , co możemy zrobić aby sobie ulepszyć zycia tutaj ,a nie krytykowac swoje pomysły etc. Jest to powązny temat dotykający większości polaków mieszkjących tutaj. Jeśli mamy tylko jakieś mozliowści to ążmy do ich egzekwowania lub utworzenia. Ja osobicie nie chciał bym wysyłac dziecko do duńskiej szkoły wiedząc ,ze za pare lat wracać mam do ojczyzny razem z rodziną.

AE sama kiedyś miałas mozliwośc nauki polskiego więc masz możliwości dziś posługiwania się tym jezykiem , więc nie zabierajmy innym tego , bo rodzice nie będą w stanie nauczyć dziecka tego sami w domu. Ty umiesz po polsku i z kaleczysz duński - chcesz ,aby dzieci polskie umiały po duńsku dokonale i kaleczyły polski  ::) 

Tak liczby powiedzą ame za siebie. Wyliczyć ile polaków pracuję w danii ile wpływa do kasy z tego etc i dane powidzą same za siebie. Zaznczam,że posyłając dziecko do duńskiej szkoły i tak państwo duńkie musi za nie płacić , więc tu tylko wchodzi kwestia języka nie pieniędzy , ktore tak czy tak musza zostac wydane na każdego ucznia. Pozatym nie jest to coś nowego ..... poszmerac po innych pańtwach/ programach skopiowac ustawy i wprowadzić w zycie.  Jeteśmy wielką liczbą ,więc mamy siłe przebicia.

Offline Domnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 10
  • Wiadomości: 89
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Kwi 2012, 20:49:37 »
deto o czym Ty mówisz?
rodzi się coś w rodzaju daj palec a weźmie całą rękę.
Nie rozumiem kompletnie jak można wyjechać do obcego kraju, i mówiąc 'płace podatki więc wymagam' starać się o szkołę polsko jęz. Totalny absurd.
Widać nie którym zawsze za mało.
Co jeszcze wymyślą polacy na obczyźnie? Może chcecie mieć własną komunę? No urwa, denerwuje mnie takie myślenie, pomysł kompletnie z dupy. Przyjedzie kilku japończyków/czechów/węgrów/rosjan również założysz im szkołę? Kompletna głupota.
Co do dzieci które powiedzą że im rodzice zmarnowali życie - jak dziecko jest głupie i ma kompletnie w nosie naukę jęz to nic mu nie pomoże, takich od razu z powrotem. Podaj mi chociaż jedną osobę (dziecko) która siedzi w danii rok/dwa chodzi do szkoły, przykłada się odrabia lekcje i nie potrafi nic powiedzieć po duńsku? Nosz urwa jak ktoś jest cep to i mu nic nie pomoże, i nie mówię tu o ludziach którzy uczą się wolniej, ale o takich którzy kompletnie zlewają.
Prawda jest taka że wyjazd z polski do danii to ogromna szansa, którą można wykorzystać lub olać, ale nigdy przenigdy nie będzie sytuacji gdzie człowiek ze szczerymi chęciami się tego jęz nie nauczy.
Wspomniałeś też o tym że duński nie jest jęz światowym.. a polski jest? no proszę Cię.
Co do ludzi którzy przyjeżdżają tu na kilka lat (1/5) a potem chcą wracać, w takiej sytuacji nie bierze się ze sobą dziecka, bo nie ma gorszego pomysłu niż wziąć dziecko na 5 lat za granice a później z nim wrócić.
Ja nie wiem kto wgl ma pomysły wyjechać z rodziną na kilka lat. Myślą że się dorobią majątku? Czy że w polsce przez te kilka lat się poprawi?

No przechodząc do tego co chcę powiedzieć.
Polska szkoła w danii? - TAK, ale tylko wtedy jeżeli rodzice uczniów pokryją CAŁKOWITY koszt tej szkoły - budynek/nauczycieli itp.

Pozdrawiam :)
Cytat od kogoś mądrego, stąd..
'Iraq, Afghanistan, to już było... Teraz odpoczynek...
Dlaczego? -Bo niewłaściwi ludzie dowodzą...
Kapitanie wrócisz?... -Wrócę jak oni odejdą...'

poloniainfo.dk

Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Kwi 2012, 20:49:37 »

PRZYJACIEL

  • Gość
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Kwi 2012, 21:49:22 »
te polskie szkoly na litwie to sa uwarunkowane historycznie bo chodzi o miejszosc narodowa i dlatego ma to racje bytu i Polska tez zapewnia mniejszoscia narodowym szkoly ale my tutaj w Dani nie jestesmy historycznie tylko ekonomicznie.
mnie by szkak trafil jak bym musiala w polsce placic za szkoly dla wietnamczykow bo rodzice sprzedaja na straganie szmaty przez 5 czy 10 lat a co z ukraincami,rumunami dunczykami pracujacymi w Polsce, Niemcami itd?
daj  spokoj z taka logika
I tu masz racje .my jestesmy nie u siebie  i nie jest dane mam prawo wymuszania.wiekszosc przyjechała tu w ,,pogoni za pieniedzmi,,ja ostatnio pomyslałam ze jakby obrocic karte to panstwo polskie powinno mam,,ludziom ktorzy w pogoni za praca ,,musieli opuscic swoj kraj,,POLSKE,, zapłacic odszkodowanie ,ja 4 lata byłam zarejestrowana w posrednictwie  pracy i ,,zero ,,propozycji pracy ,a jak pamietam konstytucja gwarantuje nam prawo do pracy ,jedno i drugie jest przykre.a mysle ze dzieci sobie poradza ,szybciej chłona wszystko niz my dorosli .
« Ostatnia zmiana: 23 Kwi 2012, 22:14:15 wysłana przez PRZYJACIEL »

tylda

  • Gość
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Kwi 2012, 23:58:52 »
Deto, strasznie roszczeniowa postawe prezentujesz. Ciekawe jak dlugo jestes w Danii, skoro masz tyle postulatow wzgledem gospodarzy. Zaloze sie, ze nie wiecej niz 2-3 lata. A moze i mniej. No? Myle sie?;)
Co dto tego, kto ma pojecie o temacie, a kto nie, to w Twoich wypowiedziachpanuje takie pomieszanie z poplataniem, , ze az nie wiem, od czego nalezaloby zaczac sprostowania
Moze ogranicze sie do tego, ze Twje porownanie do sytuacji polskiej mniejszosci na Litwie, a takze do amerykanskich szkol w zachodnich Niemczech sa kompletnie chybione. Jesli nie rozumiesz dlaczego, to kiepsko to swiadczy to o Twoje elementarnej wiedzy o europejskiej  historii najnowszej.
Ale w zasadzie nie powinno to dziwic, bo Twoja polszczyzna moze sklaniac do wniosku, ze polskiej szkoly nie zaliczyles, a moze zadnej innej.
Najlepiej podsumowal Twoje postulaty Dominik: "Może chcecie mieć własną komunę?" A dlaczego nie? Niepodleglosc sie oglosi, , Chrystusa sie koronuje na Krola tej wysunietej placowki Ojczyzny, wprowadzi j.polski jako jezyk urzedowy.
Aha, no i trzeba by sie uzbroic, bo wrogow wokol wielu: a to bezboznych lutrow dunskich tolerujacych  wszechobecne pedalstwo, a to muzulmanow, ktorzy tez maja srednia ochote na asymilacje.

A powaznie, to zastanow sie czy tych Twoich  postulowanych "ulepszen" nie wprowadzic po prostu w Ojczyznie, bo nieladnie tak bedac w gosciach mowic gospodarzom, jak maja sobie dom urzadzic.

Offline malinkaaa0071

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Kwi 2012, 09:33:52 »
Dyskusja;) moze dodam cos od siebie... Kazdy obcokrajowiec wg. Prawa UE moze starac sie o nauke jezyka ojczystego dla dzieci i nawet dla siebie. Dunczyk jak przyjezdza do Pl tez moze isc za darmo do szkoly jezykowej i jesli ma dzieci, moze poprosic o lekcje dunskiego dla nich na terenie Polski. Wiec nie jest wazne kto jest w gosciach a kto jest gospodarzem. To sa normalne sprawy.

Offline me

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Kwi 2012, 10:02:13 »
Malinkaaa, nauka jezyka polskiego to zupelnie co innego, deto mowi o nauczaniu w jezyku polskim i wedlug polskiego programu nauczania, zeby dziecko moglo wrocic spokojnie po kilku latach do polskiej szkoly.

Poza tym sadze, ze juz takiego rozwiazania na pewno probowalo wielu innych.
Jezeli byloby to mozliwe, to w niektorych miejscach, na przyklad w niektorych czesciach Kopenhagi nie byloby wcale dunskich szkol i do czegos takiego rzad dunski doprowadzic nie moze.

Offline deto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Kwi 2012, 16:40:37 »
deto o czym Ty mówisz?
rodzi się coś w rodzaju daj palec a weźmie całą rękę.
Nie rozumiem kompletnie jak można wyjechać do obcego kraju, i mówiąc 'płace podatki więc wymagam' starać się o szkołę polsko jęz. Totalny absurd.
Widać nie którym zawsze za mało.
Co jeszcze wymyślą polacy na obczyźnie? Może chcecie mieć własną komunę? No urwa, denerwuje mnie takie myślenie, pomysł kompletnie z dupy. Przyjedzie kilku japończyków/czechów/węgrów/rosjan również założysz im szkołę? Kompletna głupota.
Co do dzieci które powiedzą że im rodzice zmarnowali życie - jak dziecko jest głupie i ma kompletnie w nosie naukę jęz to nic mu nie pomoże, takich od razu z powrotem. Podaj mi chociaż jedną osobę (dziecko) która siedzi w danii rok/dwa chodzi do szkoły, przykłada się odrabia lekcje i nie potrafi nic powiedzieć po duńsku? Nosz urwa jak ktoś jest cep to i mu nic nie pomoże, i nie mówię tu o ludziach którzy uczą się wolniej, ale o takich którzy kompletnie zlewają.
Prawda jest taka że wyjazd z polski do danii to ogromna szansa, którą można wykorzystać lub olać, ale nigdy przenigdy nie będzie sytuacji gdzie człowiek ze szczerymi chęciami się tego jęz nie nauczy.
Wspomniałeś też o tym że duński nie jest jęz światowym.. a polski jest? no proszę Cię.
Co do ludzi którzy przyjeżdżają tu na kilka lat (1/5) a potem chcą wracać, w takiej sytuacji nie bierze się ze sobą dziecka, bo nie ma gorszego pomysłu niż wziąć dziecko na 5 lat za granice a później z nim wrócić.
Ja nie wiem kto wgl ma pomysły wyjechać z rodziną na kilka lat. Myślą że się dorobią majątku? Czy że w polsce przez te kilka lat się poprawi?

No przechodząc do tego co chcę powiedzieć.
Polska szkoła w danii? - TAK, ale tylko wtedy jeżeli rodzice uczniów pokryją CAŁKOWITY koszt tej szkoły - budynek/nauczycieli itp.

Pozdrawiam :)

nie mam za wiele czasu więc kliknę tylko Tobie!! Widzisz raczej nie rozumiałeś do końca o czym mowa i stąd twoj "aburdalny" pogląd i może brak szacunku do swojego pochodzenia , korzeni etc...   jaka szansa jakie ......
moze ludzie wyjeżdzają  nie dorabiac się tylko zobaczyć kawałek swiata i z góry wiedzą ,ze muszą wrócić za jakiś czas ...
Niestety ani czesi ani inne narodu nie muszą "podróżować" jak polski naród wybrańców... Nie patrz co inni tylko na siebie , bo inni dadzą sobie radę ,a Ty zotaniesz w tyle.....
Skoro jesteśm ,az tak liczną grupą to naturalnie mamy większe prawa ,abyo czymś decydować. Wspomniałem zyjemy w czasach xx1 wieku ,a Ty masz wciąż w głowie ,że jak dostaniesz coś kolwiek to trzeba dziekowac i nie wolno się upomnieć o swoje"szersze" prawo , bo jak to można etc....  Prawo się zmienia z czasem i jeżeli przed laty nie było polaków nie była potrzeba myślenia kreatywnie ,aby jakoś im pomóc w "byciu" tutaj. Mówisz ,ze jak dziecko mądre to złapie duński szybko hmmm  nie o to mi chodzi ,ze jak dziecko nauczy się po 2 latach duńkiego to jest super mądre , bo okaże się ,ze ma 2 lata w plecy w okreie swojego rozwoju i nie przyswaiało "wiedzy" , ktora jest propagowana w kazdym kraju , niezaleznie gdzie się mieszka i zyje. Niech się uczy duńskiego jaknajbardziej ,ale z czasem i jako dodatek. Tracąc nagły kontakt z edukacją i zaczynając od nowa (0)  dziecko zapomni , co dotychczas nabyło i z czasem okaże się ,ze jego braki są natyle duże ,ze  ukończy szkołe SOSU i "po ptokach".
Reasumując nie chodziło o to aby nauczyć dziecko szybko języka duńskiego i twoja opinia " takiego szybko z powrotem"..... - przemilczmy.

I myslisz się - jak najbardziej wiele rodziń podrózuje z cała rodziną nawet na kilka lat i niekoniecznie do 1 kraju.



Offline deto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Kwi 2012, 16:51:47 »
Deto, strasznie roszczeniowa postawe prezentujesz. Ciekawe jak dlugo jestes w Danii, skoro masz tyle postulatow wzgledem gospodarzy. Zaloze sie, ze nie wiecej niz 2-3 lata. A moze i mniej. No? Myle sie?;)
Co dto tego, kto ma pojecie o temacie, a kto nie, to w Twoich wypowiedziachpanuje takie pomieszanie z poplataniem, , ze az nie wiem, od czego nalezaloby zaczac sprostowania
Moze ogranicze sie do tego, ze Twje porownanie do sytuacji polskiej mniejszosci na Litwie, a takze do amerykanskich szkol w zachodnich Niemczech sa kompletnie chybione. Jesli nie rozumiesz dlaczego, to kiepsko to swiadczy to o Twoje elementarnej wiedzy o europejskiej  historii najnowszej.
Ale w zasadzie nie powinno to dziwic, bo Twoja polszczyzna moze sklaniac do wniosku, ze polskiej szkoly nie zaliczyles, a moze zadnej innej.
Najlepiej podsumowal Twoje postulaty Dominik: "Może chcecie mieć własną komunę?" A dlaczego nie? Niepodleglosc sie oglosi, , Chrystusa sie koronuje na Krola tej wysunietej placowki Ojczyzny, wprowadzi j.polski jako jezyk urzedowy.
Aha, no i trzeba by sie uzbroic, bo wrogow wokol wielu: a to bezboznych lutrow dunskich tolerujacych  wszechobecne pedalstwo, a to muzulmanow, ktorzy tez maja srednia ochote na asymilacje.

A powaznie, to zastanow sie czy tych Twoich  postulowanych "ulepszen" nie wprowadzic po prostu w Ojczyznie, bo nieladnie tak bedac w gosciach mowic gospodarzom, jak maja sobie dom urzadzic.

Masz rację szkoły ukończyłem w Polsce ;) Co do pobytu jestem wiecej nawetniż 3 ..... hmm styl pisania tzw. "z doskoku"- nie mam czasu wdawać się w dyskusję z ludzmi , ktorzy mają odpiwiedzi na każdy temat i uważają sie za ekspertów etc.
Rozumiem ,ze Ty kategoryzujesz ludzi po przebytych latach i dajesz im prawo zabrania głosu etc.hmmmm ciekawe myślenie.
Muzłomani etc-- ??? czy to jet nasz problem ??  nie o tym mowa - więc mieszasz par inych wątków i zachęcasz do dyskusji , która mnie nie interesuje.
Co do stylu języka - więc sama masz przykład jeśli ja nie potrafię pisać jak dzieci w wieku 10 lat  po paru latach będą mogły się posługiwac ojczystym językiem.
Kończąc zachowaj sobie głupawe odzywki do swoich bliskich w rodzinie- nie musisz pokazywac swoj brak szacunku do jakichkolwiek religii.

Offline deto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Kwi 2012, 17:00:08 »
Dyskusja;) moze dodam cos od siebie... Kazdy obcokrajowiec wg. Prawa UE moze starac sie o nauke jezyka ojczystego dla dzieci i nawet dla siebie. Dunczyk jak przyjezdza do Pl tez moze isc za darmo do szkoly jezykowej i jesli ma dzieci, moze poprosic o lekcje dunskiego dla nich na terenie Polski. Wiec nie jest wazne kto jest w gosciach a kto jest gospodarzem. To sa normalne sprawy.

Malinka jako jedyna chyba rozumie o czym mówię. Kazdy ma prawo i te prawa trzeba unowocześniać/ dotosowywać  do wspołczenych reali. Kiedyś była nas garstka dziś jest inaczej , więc potrzebne są zmiany. Jeżeli sami nie upomnimy się nikt tego za nas nie zrobi. Choć pozostaje kwestia ,ze większośc rodziców nie umie posługiwać się językiem duńkim  to siedzi cicho i cieszy się ,ze dziecko z czesem pomoże rozwiązać problemy to przetłuamczy list to tamto. Tak więc może trzeba uświadamiania rodzicom , że pomimo  braku języka nie znaczy ,że ich zdanie się tutaj nie liczy i mają byc cicho jak pod miotłą , bo szczęści towarzystwa się nie podoba taka inicjatywa etc.....

Offline deto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Kwi 2012, 17:08:37 »
Nikt nikomu nie chce zabraniac nauki duńskiego. Poprotu system wymaga zmian. Niech dzieci uczą się nawet 10 lekcji tygodniowo języka duńskiego i kontynuują przedmioty waże m.in biologia ,chemia, fizyka, matematyka...  a nie z dnia na dzień stop zaczynamy od zera i po roku się okazuje ,że dziecko zapomniało ,co dotychczasowo się zdołało nauczyć. No ale jedni myślą ,ze jak nauczyło się duńskiego to automatycznie jest mądre  ::)  tylko jakim kosztem , co okazuję się po czasie.
Niech każdy rodzic sobie pomyśli sam , czy chciałby ,aby dziecko przyswajało język częsciowo i jednocześnie kontynuowało naukę ,czy do "babilonu" na 2 lata i tam pobierało wiedzę ,gdzie tylko nauczyciel mówi po duńsku.

poloniainfo.dk

Odp: Nowy dział: Życie w Danii ?
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Kwi 2012, 17:08:37 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248243
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26087
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32405
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29275
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9622
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa