poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji  (Przeczytany 7123 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline theodorobert

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 13
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« dnia: 09 Kwi 2012, 05:16:21 »
Witam Wszystkich,
Mieszkam w Szwecji- Göteborg,  w ladnym duzym mieszkaniu, (Bostadsrat eget lagenhet) - wlasnosciowe, ja i moja rodzina marzniemy w tym naszym mieszkaniu. Bostadsforening ma przepisy ze powinno byc +18 C w srodku geometrycznym pokoju na wysokosci 1.5 m nad podloga.
To jest niesamowite,  spac nie mozna, ani ja ani moja zona czy dzieci nie moga sie komfortowo wyspac. Trzeba duzo warstw na siebie ubierac itd... slowem koszmar, przy oknie 14C, lozko blizej podlogi wiec rowniez temperatura ledwo 15C.
Musze tu dodac ze wielu z naszych znajomych ma ten sam problem z niedogrzanymi, zimnymi mieszkaniami, kaloryfery na  wode mozna reka przez dotyk ogrzac.Kaloryfery zimne, a na zewnatrz mroz i snieg.

Kiedys, ladnych pare lat temu gdy mieszkalismy w wynajetym - tzw. hyresratt to sie zdawalo ze jest zimno tylko w takim wynajetym, ale jak bedziemy juz mieli swoje wlasne to beda wreszcie cieple elemnter -czyli kaloryfery, ale nic podobnego :ta Sama zimnica! Czy cala Skandynawia jest niedogrzewana  notorycznie?

Czy u Was w Danii grzeja prawidlowo?
Mam propozycje przeniecs sie do Danii, firma w ktorej pracuje jest dunska korporacja, ...
Prosze o informacje,
Dzieki za odpowiedzi i pozdrawiam Wszystkich


Offline zorajda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Kwi 2012, 11:20:00 »
U nas tak jak w Polsce ile grzejesz potem tyle płacisz, możesz mieć saunę w domu tylko potem całą wypłatę musisz oddać na rachunki. Współczuję chłodu, chodziarz mówią że chłodniej to zdrowiej. Pozdrawiam.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Kwi 2012, 11:31:39 »
Taaa.... im cieplej tym zdrowiej, ale granica zdrowia w czasie snu, znajduje sie w okolicy 18 stopni.

Moim zdaniem przeprowadzka do Danii, tylko z powodu zimna jest nieco dziwnym pomyslem.
Zwlaszcza, ze na ile sie orientuje kwestie pobytowe w Szwecji sa znacznie latwiejsze.
Nie probowales sie kontaktowac z wlascicielem budynku, wicevertem, etc. w kwestii zimnych kaloryferow? Nie sprawdzales czy nie sa moze zapowietrzone? Co z oknami? izolacja?

Gdy kupilsmy nasz dom, wydalismy w pierwszym roku jedna wyplate na ogrzewanie. W miedzyczasie polozylismy dodatkowa warstwe izolacyjna na dachu, wymienilismy okna i docieplismy narozniki i oplaty za ogrzewanie zmniejszyly sie o ponad polowe. Moze powinies tez o tym pomyslec?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline clubdk

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 158
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Kwi 2012, 12:51:09 »
Nie piszesz nic o tym co probowales zrobic zeby bylo cieplej ? zacznij od odpowietrzania kaloryferow , byc moze termostat
jest zle przekrecony i jak dajesz cieplej to tak naprawde zmiejszasz ogrzewanie . Piszesz
ze Bostadsforening ma przepisy ze musi byc 18+ , ale teraz mieszkasz w wlasnosciowym wiec oni juz nie maja nic z tym
wspolnego ;] wiec pozostaje zamowic vvs.er

Offline Rycerzyk111

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Kwi 2012, 14:27:00 »
Od kiedy jestem w Danii już półtora roku gdzie nie byłem było zawsze wręcz za ciepło i nie słyszałem, żeby się ktoś na zimnicę skarżył.Mnie tu irytują silne wiatry ale okna też są wszędzie szczelne więc problemu nie ma:-)

Musicie wytrzymać do wiosny a przez ten czas poszukać rozwiązania-logika podpowiada, że w zarządzie budynku.Iść, pogadać to może się czegoś dowiesz

Pozdrawiam

Offline theodorobert

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 13
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Kwi 2012, 18:49:22 »
 :) Dzieki Wam bardzo za te informacje: Zorajda, Jomir, Clubdk, Rycerzyk111,

Po kolei odpowiem i dodam pare szczegulow;

Tu w Szwecji placisz za ogrzewanie ale go prawie nie ma. Wiatrow w Göteborg tez nie brakuje.
Do vervaltningkontor chodzimy regularnie, oni przysylaja wachtmästare szpeca z termometrem, narzedziami itd najpierw mierza temperature w przepisowym punkcie, pozniej odpowietrzaja kaloryfer, wymieniaja czasem zawör termostatowy Danfoss na Tour & Anderson lub Belimo, potem sie grzecznie rzegnaja i pismo za dzien dwa przychodzi z podziekowzniem za cirpliwosc i potwirdzeniem ze juz oni wszystko sprawdzili i problemow nie ma.
To jest juz znane wsrod Polakow i Szwedow + zabawa w kotka i myszke.

Okna sa szczelne, nowoczesne, izolacja w scianie tez OK, ale jak element - kaloryfer dostaje wode letnia i przeplyw jest dlawiny przez ogranicznik to powierzchnia kaloryferu ma temperature moze 20 C, tym sie nie nagrzeje.

Do Danii mam oferte z mojej firmy, zimno to nie powod naszych planow wyjazdu ze Szwecji ale po prostu obawialismy sie ze moze to bedzie z deszczu pod rynne, i tu zimno i tam zimno. A tu mily zaskok, w Dani grzejesz ile chcesz.

Czy lepiej w domku zamieszkac _?
Wtedy sam decydujesz o grzaniu, pompa cieplna z rurkami w ziemii, okna potrojne mozna dac, itd - czy taki remont duzo kosztuje.
W Szwecji za 2 000 000 Skr mozna kupic niezly domek poza miastem okolo 45 minut autem od centrum, mieszkanie w dzielnicy miasta Göteborg tez 2 miliony Skr. Korona Dunska jest okolo 20% wyzsza od Szwedzkiej. Czy za te pieniadze jest cos godziwego na rynku dunskim = domek z piwnica i garazem?
Czy piwnice to rzadkosc.
Czy te wiatry Rycerzyku111 nekaja Cie w Aarhus czy w Kobenhavn ?

Jomir, ja myslalem ze pobyt w Szwecji jest tak samo latwy jak w Danii.

pozdrawiam Wszystkich serdecznie...
i pieknie dzekuje,
Theodorobert


Offline Rycerzyk111

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Kwi 2012, 19:32:10 »
Mnie te wiatry atakują w Kopenhadze;-)
Nienawidzę w Danii dwóch rzeczy:wiatru i cukierków anyżowych
(jak o tym mówiłem znajomym duńczykom to za każdym razem w śmiech;-))

A nie szukałeś rozwiązania na forum szwedzkiej polonii?

poloniainfo.dk

Odp: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Kwi 2012, 19:32:10 »

Offline zorajda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Kwi 2012, 19:39:41 »
Myślę, że jeżeli zechcesz osiąść na stałe w Dani to warto odrazu pomyleć o swoim domku, bo szkoda wydawać kasę na wynajem. Jeżeli chcesz wejdź sobie na np edc.dk tu możesz popatrzeć na domki w mieście, gdzie miałbyś pracować lub w okolicy. Znajdziesz ceny domków i zobaczysz w jakim stanie mniejwiecej są. Pogoda jak dla mnie w Dani nie taka starszna w Polsce tez różnie bywa. Na inne pytania pewnie jeszcze dostaniesz odpowiedź ja tylko dodam, że z ogrzewaniem jest tutaj super, bo kaloryfery możesz odkręcić nawet latem jeżeli jesteś podłączony do miejskiego ogrzewania tu można się grzać cały rok.  ;)

Offline theodorobert

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 13
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Kwi 2012, 20:10:40 »
Rycerzyk111, te wiatry w Kopenhadze to chyba takie czeste i silne jak w Goteborgu, ja tez ich nie znosze,
ale moja praca bedzie w Aarhus Århus, wiec bym sie moze od wiatru nieco oslonil gorkami.
Zamieszkac a samym miescie bym nie chcial ale na polnoc albo na poludnie od Aarhus.

Dzieki wielkie Zorajda za link do bolig+ hus - popatrze tam i sie zorientuje zanim sie wybierzemy na rekonesans, a gdzie ladniej- lepiej na polnoc czy poludnie od Århus.?.

Tak na stronach PL i Sverige bylem i na temat zimnych mieszkan mamy dlugie rozmowy po setki odpowiedzi itd...http://www.polskakongressen.se/ 

Anyz to roslinka, aromat OK ale nie za duzo  :-*

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Kwi 2012, 22:50:27 »
Co do ogrzewania z rurkami w ogrodzie, liczylismy z mezem i inwestycja zwraca sie bardzo dlugo. U nas najtaniej wyszla opcja ogrzewania miejskiego, ale fakt, ze mamy super cieplownie, ktora jest organizacja nonprofit, wiec nie moga zarabiac. DO tego do palenia zima uzywaja tez glony zebrane na plazy, wiec mamy naprawde tanie ogrzewanie.

Na Jutlandii za te niecale dwa miliony, kupisz cos ok. Na Zelandii - zalezy od tego, w ktorej czesci wyspy.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline theodorobert

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 13
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Kwi 2012, 19:35:01 »
Domki ogrzewane z miejskiej / centralnej cieplowni to bardzo rzadkie w Szwecji.
Ale pompy cieplne z rurkami plastic Rehau lub Wirsbo/Uppanor to bardzo popularne, zwykle sie zwraca/splaca w 7 do 10 lat.
No ale we wlasnym mieszkaniu w bloku nie mozna sobie zmieniac ogrzewania, ...

Polacy w Szwecji coraz bardziej nasycaja rynek mieszkaniami wyremontowanymi do kupna, ale z tym brakiem grznia to naprawde plaga, dlatego domki zaczynaja byc popularne.
no i chleba i twarozku dobrego brak....
pozdrawiam i dzieki za informacje ,

poloniainfo.dk

Odp: Niedogrzane Mieszkanie w Szwecji
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Kwi 2012, 19:35:01 »

 

Mieszkanie w CPH za 3 tys. dkk - realne?

Zaczęty przez BogusDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 14746
Ostatnia wiadomość 27 Wrz 2007, 20:27:16
wysłana przez Tula
Mieszkanie spoldzielcze czy wlasnosciowe

Zaczęty przez ukaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11055
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2009, 18:23:16
wysłana przez uka
Pokój lub mieszkanie

Zaczęty przez MobikDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5606
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2013, 11:26:56
wysłana przez Mobik
ile metrażu ma to mieszkanie

Zaczęty przez plegiusDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5528
Ostatnia wiadomość 28 Paź 2014, 18:06:54
wysłana przez Jomir
Mieszkanie lub Dom...

Zaczęty przez olgaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 6301
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2010, 14:32:47
wysłana przez olga