poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Opolanin pobity w Danii przez pracodawcę  (Przeczytany 5282 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Izabela

  • Gość
Opolanin pobity w Danii przez pracodawcę
« dnia: 16 Lis 2006, 18:27:47 »
Opolanin pobity w Danii przez pracodawcę

Radosław Nowicki publicznie zarzucił przedstawicielowi firmy JobServer okłamywanie podwładnych, za co ten połamał mu nos uderzeniem głowy. Zarówno JobServer, jak i wysyłająca do pracy w Danii firma opolska T&S, odmówiły opolaninowi pokrycia kosztów operacji i leczenia
Nowicki przez dwa miesiące pracował dla JobServer w duńskiej fabryce ryb. Przez ten czas, tak jak wielu innym pracownikom, nie przyznano mu numeru do celów ubezpieczenia społecznego (CPR), upoważniającego do bezpłatnej opieki lekarskiej, nie założono również konta bankowego. Nie dostał też karty pobytu, podatkowej i ubezpieczeniowej.

Gdy polscy pracownicy (w fabryce jest ich ok. 20) zażądali wyjaśnień, m.in. ile zarabiają na godzinę i kiedy zostaną im przyznane numery CPR oraz pozostałe dokumenty, zorganizowano im spotkanie z pracodawcą. - Chcieliśmy też porozmawiać o warunkach mieszkaniowych, nieadekwatnych do wysokości sumy odciąganej co miesiąc od wypłaty przez pośrednika. Kilka tygodni nie było prądu. Poza tym nie mamy lodówki ani pralki, więc 3,5 tysiąca koron ściąganych co miesiąc na mieszkanie to za dużo - mówi Nowicki.

Na spotkaniu pojawił się jako przedstawiciel JobServer Mariusz Topolski, opiekun i koordynator polskich pracowników, którego zadaniem było czuwanie nad ich bezpieczeństwem.

- Mówił ludziom, że wciąż nie wyrobiono dla nich numerów CPR. Kłamał! Tak samo zwodził mnie przez kilka tygodni, aż zmusiłem go, żeby zadzwonił do biura, i okazało się, że przyznano mi numer dawno temu - wyjaśnia. - Zirytowało mnie to, że Topolski manipuluje ludźmi i bezwstydnie ich oszukuje. Nie wytrzymałem i podważyłem jego słowa. Wtedy on podszedł i znienacka uderzył mnie z główki - relacjonuje Radosław.

Tydzień później przeszedł operację nastawiania komory w duńskiej klinice. Rehabilitacja trwała miesiąc, ale i tak już zawsze pozostaną ślady fizyczne po złamaniu. T&S, opolska firma pośrednicząca w załatwianiu pracy i duński pracodawca odmówili mu pomocy i pokrycia kosztów leczenia.

- Gdyby nie przypadkowo poznany Polak, Radek nie miałby szans na leczenie szpitalne - opowiada Agnieszka Mazur, narzeczona pobitego. - Nie wiedzieliśmy, do kogo zwrócić się o pomoc. Pracodawca odmawiał nawet zawiezienia go do szpitala czy udzielania jakiejkolwiek innej pomocy. Przypadkiem trafiliśmy na tłumacza Zdzisława Reznera, który nam pomógł. To dzięki niemu sprawą zajęła się policja i to on woził Radka do szpitala - opowiada Mazur.

Za każdą wizytę u lekarza Nowicki musiał płacić 300 koron (ok. 150 zł). - Nie dostałem gwarantowanej przez pośrednika karty ubezpieczeniowej, więc lekarz potraktował mnie jak zwykłego turystę - mówi poszkodowany.

Gijs van Gemert, szef JobServer, powiedział mu, że nie wypłaci żadnych pieniędzy w ramach odszkodowania i za okres chorobowy. - Ponadto podczas rehabilitacji zostałem wyrzucony z pracy, co jest naruszeniem prawa - dodaje opolanin. - A kiedy zagroziłem im sądem, zaproponowano mi łapówkę, której nie przyjąłem. Ostatecznie przy wyjeździe do kraju mieli zapłacić mi za koszty leczenia. Pieniędzy nie widziałem do dzisiaj.

Podobnie T&S w Opolu, gdzie poszkodowany podpisywał kontrakt, nie zamierza zapłacić odszkodowania, mimo że firma rekrutująca pracowników do pracy za granicą gwarantuje opiekę zdrowotną na miejscu. - To nie był wypadek przy pracy, tylko sprawa między obu panami i nie mamy z tym nic wspólnego - wyjaśnia Edyta Florek z biura pośrednictwa pracy T&S. - Za to, co się dzieje na miejscu pracy, nie odpowiadamy. W tych kwestiach należy się konsultować z JobServerem - kwituje.

Jednak JobServer nie chce komentować sprawy, podobnie jak Mariusz Topolski, przeciwko któremu duńska policja wniosła sprawę do sądu.

Pierwsza rozprawa miała odbyć się 1 listopada w Esbjergu, jednak z uwagi na chorobę sędziego została ona przeniesiona na inny termin, którego sąd jeszcze nie wyznaczył.
:woohoo:

alicja

  • Gość
Odp:Opolanin pobity w Danii przez pracodawcę
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Lis 2006, 15:00:19 »
zeby siedzial w wiezieniu, tego mu zycze, choc mysle ze to co ma dostac od losu to go nier ominie, pedal!

piatka

  • Gość
Odp:Opolanin pobity w Danii przez pracodawcę
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Lis 2006, 07:06:56 »
Najgorsze w tym wszystkim, ze to Polak pobil Polaka:(
ale wlasnie tak jest wszedzie, wszystkie narodowosci sie wspieraja, pomagaja wzajemnie, a my Polacy?
Zniszczyc, wykorzystac, oszukac.
 Kiedy to sie zmieni?

Offline marta_malgorzata

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 373
  • Reputacja: +9/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp:Opolanin pobity w Danii przez pracodawcę
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Lis 2006, 14:38:15 »
Coraz wiecej takich historii wychodzi na swiatlo dzienne.Oszustwa, przekrety, kombinowanie, wszystko po to, aby napchac tylko swoja kieszen, kosztem innych ludzi, rodakow.
Jak tacy ludzie moga spac spokojnie?
Jak oni moga patrzec w lustro?
Gdzie sie podzialo sumienie...?

Po prostu zabraklo mi slow.:sick:

poloniainfo.dk

Odp:Opolanin pobity w Danii przez pracodawcę
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Lis 2006, 14:38:15 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 249752
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 84
Ostatnia wiadomość Wczoraj o 09:15:48
wysłana przez Nancyfrank
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26454
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32756
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29668
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand