poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pension Danmark -Pytanie?  (Przeczytany 25079 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal1690

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Pension Danmark -Pytanie?
« dnia: 02 Maj 2012, 17:43:32 »
Witam!Mam pytanie wiecie moze czy jak wypłace srodki z emerytury pension danmark to pozniej za (1,2 lata) bede mogł pracowac w danii?i czy od nowa beda mi sie naliczaly srodki?Z gory dzieki za info.Pozdrawiam

piotr1

  • Gość
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Maj 2012, 18:21:24 »
dowiedz sie czy napewno mozesz to wyplacic ...gdy zakladalem konto pani powiedziala ze pension bede mogl wyplacic dopabuse po szescdziesiatce i dlugo upewniala sie czy napewno chce to konto....coz- nie wiem ile tu bede i co zycie przyniesie wiec zrezygnowalem z tego konta i pension dostaje do reki i sam sobie wplacam na inne konto...ale moglo sie juz cos pozmieniac

Offline Dominika Prokop

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +7/-8
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Maj 2012, 14:21:55 »
Wyjezdzajac "na stale" z Danii mozna starac sie o wyplacenie funduszu emerytalnego.

piotr1

  • Gość
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Maj 2012, 10:22:26 »
Wyjezdzajac "na stale" z Danii mozna starac sie o wyplacenie funduszu emerytalnego.
dziekuje, nie wiedzialem tego...

Krakers

  • Gość
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Maj 2012, 19:49:57 »
Wyjezdzajac "na stale" z Danii mozna starac sie o wyplacenie funduszu emerytalnego.

Tylko, że to nieopłacalny biznes, bo wypłacają tylko składki, które Ty wpłacałeś, a potrącają to, co płacił pracodawca. W moim przypadku pracodawca płaci 66% składek, ja płacę 34%, zatem dostałbym tylko 1/3 funduszu, a po paru latach pracy to, co pracodawca wpłacił może być całkiem niezłą kwotą.

piotr1

  • Gość
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Maj 2012, 20:04:45 »
no to ja zostane przy tym co mam  ;)

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Maj 2012, 20:22:43 »
Co roku potrącane są koszty związane z obsługą to minus,ale doliczają  odsetki od zgromadzonych oszczędności to +. Musisz sprawdzić czy uzbieraną kwotę warto pozostawić, bo może zdarzyć się tak że pieniądze znikną i po latach nie dostaniesz nic.

poloniainfo.dk

Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Maj 2012, 20:22:43 »

Offline tpelczar

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Mar 2013, 10:22:31 »
Witam pracowałem w dani cały 2012 mialem odprowadzane wszystkie skladki ostatnio dostalem list z pensiondenkmark o ile sie nie myle chodzi o wyplacenie srodkow pobranych na emeryturę o ile dobrze wyczytałem moge wyplacic 40% po zalogowaniu na konto pensiondenkarm stan konta pokazuje 25tys koron czyli do wyplaty jakies 10tys koron. Teraz pytanie do was czy jest sens wyplacac te srodki czy lepiej trzymac na tym koncie narazie nie wybieram sie do pracy w danii ale moge wrócić.

Offline clubdk

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 158
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Mar 2013, 10:35:06 »
. Teraz pytanie do was czy jest sens wyplacac te srodki czy lepiej trzymac na tym koncie narazie nie wybieram sie do pracy w danii ale moge wrócić.

Jak nie potrzebujesz ich wyplacac to najlepiej zostawic

Offline tpelczar

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Mar 2013, 11:00:34 »
No wlasnie nie wiem co zrobic kasa zawsze sie przyda jak by to wliczalo sie potem do emerytury w polsce to bym zostawil tylko ile musze pracowac w danii zeby pobierac z tam emeryturę

varszafiak

  • Gość
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Mar 2013, 13:38:49 »
No wlasnie nie wiem co zrobic kasa zawsze sie przyda jak by to wliczalo sie potem do emerytury w polsce to bym zostawil tylko ile musze pracowac w danii zeby pobierac z tam emeryturę
Jezeli mowimy o tym samych (prywatnych ubezpieczeniach emerytalnych), to jezeli nie masz okolo 100 tys to moim zdaniem szybko je wyplac bo za 4 lata nie bedzie juz nic. Koszty obslugi sa zbyt wysokie aby te Twoje 25 tys zapracowaly na te wydatki.

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Mar 2013, 16:02:16 »
Jezeli mowimy o tym samych (prywatnych ubezpieczeniach emerytalnych), to jezeli nie masz okolo 100 tys to moim zdaniem szybko je wyplac bo za 4 lata nie bedzie juz nic. Koszty obslugi sa zbyt wysokie aby te Twoje 25 tys zapracowaly na te wydatki.

Zgadza sie jesli nie kontynuujesz wplat samodzielnie ok 554 dkk miesiecznie to koszty obslugi Twego konta sa pobierane ze zgromadzonych skladek. Te 554 dkk zawieraja dwie pozycje obsluge srodkow i obsluge inwestycyjna. Obsluga srodkow podlega pobraniu ze zgromadzonych srodkow a inwestycyjna z tego co zostanie zarobione, jesli jest to kwota miniesza rowniez potracona roznica zostanie ze zgromadzonych srodkow. Dodatkowo po reformie skat pobierany jest od tego podatek afgift. Tak w dosc duzym skrocie i uproszczeniu.
Suma sumarum jezeli nie kontynuujesz dalej wplat koszty "zjedza" zgromadzone srodki wiec lepiej przelac je do polski na swoj filar lub wyplacic.
Jednak decyzje pozostawiam samym zainteresowanym.

Offline miksboks

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Sie 2013, 14:52:54 »
czy opłata wynosi 554 dkk w skali m-ca czy roku?

kiedyś słyszałem o możliwości ustawienia konta w spoczynku(nieaktywnego), za które nie są pobierane opłaty, jeżeli nie wpływają nowe środki. jak ktoś może to potwierdzić to byłoby miło.

skat pobiera 60 % przy wypłacie środków przed 67. rokiem życia. zarabia się 6%, które są różnicą pomiędzy tym co pracodawca wpłaca a co się dostaje.

vda

  • Gość
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Mar 2014, 13:17:13 »
witam. podbijam do tej części pytania, które padło na początku :
 ''Mam pytanie wiecie może czy jak wypłacę środki z emerytury pension danmark to później za (1,2 lata) będę mógł pracować w Danii?''.
 Pamiętam, że gdzieś kiedyś Roga udzielił odp. na tego typu pytanie ale wątek chyba już nie istnieje bo nie mogę go znaleźć  na forum obecnie. Pamiętam, że po jakimś czasie można wrócić ale nie pamiętam po jakim. Z góry dziękuje za odpowiedź osobom mającym wiedzę na ten temat. Pozdrawiam.

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Mar 2014, 18:07:55 »
Jeśli nie dostaniesz zakazu wjazdu do kraju, to chyba nic nie może Cię powstrzymać?

Co do pension, to przecież w wieku 67 (lub więcej) i tak zapłacisz podatek (37% zgodnie z kartą podatkową?). Wiec różnica nie jest aż taka wielka?

To moje rozważania, nie brać jako wyrocznię.

poloniainfo.dk

Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Mar 2014, 18:07:55 »

 

pytanie

Zaczęty przez didooDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5219
Ostatnia wiadomość 08 Sie 2011, 18:38:33
wysłana przez didoo
Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie

Zaczęty przez soul1985Dział Podatki

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 13540
Ostatnia wiadomość 18 Lut 2010, 10:48:28
wysłana przez soul1985
Pytanie ( odrobinę ) prawne.

Zaczęty przez AK211Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5986
Ostatnia wiadomość 11 Wrz 2013, 10:14:56
wysłana przez aisak
pytanie

Zaczęty przez didooDział Hydepark

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9343
Ostatnia wiadomość 06 Gru 2010, 23:15:41
wysłana przez roga
pytanie o podatek

Zaczęty przez Michal79Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5789
Ostatnia wiadomość 28 Cze 2008, 17:57:35
wysłana przez Klingon