poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pension Danmark -Pytanie?  (Przeczytany 25080 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vda

  • Gość
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Mar 2014, 11:13:25 »
"Jeśli nie dostaniesz zakazu wjazdu do kraju, to chyba nic nie może Cię powstrzymać?"

No przed wjazdem nie ale przed podjęciem pracy po wybraniu pieniędzy z Pension juz tak.
Jest tam jakiś nazwijmy to "okres karencji" - nie pamiętam jaki.

Offline Ewa123

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: +0/-4
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Mar 2014, 15:32:18 »
Do michal1690
Hej :) ja również planuję wyjazd z Danii za parę miesięcy na stałe i tak jak i ty miałam płacone pieniądze na Pension Danmark.
Telefonicznie skontaktowałam się z Pension Danmark i oni mi powiedzieli, że pieniądze mogę wypłacić po okazaniu druku 04.029 (wymeldowanie z Danii ze Skat). Dostanę tylko 1/3 kwoty, czyli te pieniądze, które ja wpłacałam. Reszta kwoty, która została wpłacona przez pracodawcę zostaje w Skat.
Najlepiej jakbyś zadzwonił do nich, ponieważ (może o tym nie wiesz) co miesiąc pobierają ci pieniądze na ubezpieczenie. Ja o tym nie wiedziałam, dowiedziałam się dopabuse jak tam zadzwoniłam i tym samym bez problemu mogłam zrezygnować z tego.
Ja mam ok. 40.000 DKK na emeryturze. Co roku pobierane są pieniądze z mojej emerytury na administrację ok. 390 DKK (za cały rok). Co roku również przybywa mi ok 1000 DKK na emeryturę (nie wpłacając nic), czyli jestem do przodu ok. 600 DKK co rok.
Myślę, że na pewno będziesz mógł wrócić do Danii po 1-2 latach i zacząć pracę na nowo i tym samym płacić nową składkę na emeryturę. W razie czego zawsze możesz do nich zadzwonić i dowiedzieć się więcej.

Miłego dnia :)

Offline slaban

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Mar 2014, 15:15:01 »
dla zainteresowanych kasą z pension wystarczy wysłać wniosek i kopie paszportu lub dowodu osobistego wniosek jest także po polsku, podaje link https://www.pension.dk/da/Medlemmer/Din-opsparing/Du-flytter-til-udlandet-eller-arbejder-i-udlandet/

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Mar 2014, 16:35:55 »
slaban: ten link jest przydatny, ale blankiet dot. Skat, to tylko blankiet/wniosek o zwolnienie z opodatkowania tzw. pensionafkastskat (podatek od zysku/odsetek itp. jakie oszednosci emerytane przyniosly w roku podatkowym, w ktorym starasz sie o wyplate). Zanim w ogole sklada sie wniosek do Pensionskasse, nalezy uregulowac swoj status podatkowy, a to oznacza, ze Pensionskasse musi otrzymac ze Skatu informacje, ze nie podlegasz obowiazkowi podatkowemu w Danii. Niektore Pensionskasser maja gotowy tekst dla oswiadczenia Skatu nq swoim formularzu/wniiosku o wyplate oszczednosci emerytalnych, inne zas wymagaja osobnego oswiadczenia Skatu. Aby uzyskac takie zaswiadczene, ze nie masz obowiazku podatkowego, musisz pozalatwiac sprawy wymeldowania, zdania zoltej karty itp.

vda

  • Gość
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Mar 2014, 17:06:54 »
slaban: ten link jest przydatny, ale blankiet dot. Skat, to tylko blankiet/wniosek o zwolnienie z opodatkowania tzw. pensionafkastskat (podatek od zysku/odsetek itp. jakie oszednosci emerytane przyniosly w roku podatkowym, w ktorym starasz sie o wyplate). Zanim w ogole sklada sie wniosek do Pensionskasse, nalezy uregulowac swoj status podatkowy, a to oznacza, ze Pensionskasse musi otrzymac ze Skatu informacje, ze nie podlegasz obowiazkowi podatkowemu w Danii. Niektore Pensionskasser maja gotowy tekst dla oswiadczenia Skatu nq swoim formularzu/wniiosku o wyplate oszczednosci emerytalnych, inne zas wymagaja osobnego oswiadczenia Skatu. Aby uzyskac takie zaswiadczene, ze nie masz obowiazku podatkowego, musisz pozalatwiac sprawy wymeldowania, zdania zoltej karty itp.

A czy jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie czy jak opuściłem Danię w 2013 i wybrałem pieniądze z Pension to mogę znowu podjąć pracę w 2014 na terytorium Królestwa??? Bo wiem, że jakieś obostrzenia są.

Offline slaban

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Mar 2014, 17:59:32 »
slaban: ten link jest przydatny, ale blankiet dot. Skat, to tylko blankiet/wniosek o zwolnienie z opodatkowania tzw. pensionafkastskat (podatek od zysku/odsetek itp. jakie oszednosci emerytane przyniosly w roku podatkowym, w ktorym starasz sie o wyplate). Zanim w ogole sklada sie wniosek do Pensionskasse, nalezy uregulowac swoj status podatkowy, a to oznacza, ze Pensionskasse musi otrzymac ze Skatu informacje, ze nie podlegasz obowiazkowi podatkowemu w Danii. Niektore Pensionskasser maja gotowy tekst dla oswiadczenia Skatu nq swoim formularzu/wniiosku o wyplate oszczednosci emerytalnych, inne zas wymagaja osobnego oswiadczenia Skatu. Aby uzyskac takie zaswiadczene, ze nie masz obowiazku podatkowego, musisz pozalatwiac sprawy wymeldowania, zdania zoltej karty itp.
Mój brat w tam tym roku wrócił do polski wymeldował się tylko z Danii wysłał ten wniosek do pension (co jest na ich stronie) i tyle po około czterech tygodniach dostał kasę  ;)
wchodząc na ten link spójrz na zakładkę "Hent skema til udbetaling af pensionsopsparing" w tej zakładce jest właściwy wniosek o którym pisze

Offline slaban

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Mar 2014, 18:02:47 »
A czy jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie czy jak opuściłem Danię w 2013 i wybrałem pieniądze z Pension to mogę znowu podjąć pracę w 2014 na terytorium Królestwa??? Bo wiem, że jakieś obostrzenia są.
Tego nie wiem jaka jest karencja

poloniainfo.dk

Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Mar 2014, 18:02:47 »

Offline Elwe

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Kwi 2015, 12:11:23 »
Witam

Tego nie wiem jaka jest karencja

podbijam... czy ktoś wie jaki jest okres karencji?

Offline Anna1234

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Maj 2015, 16:24:39 »
Witam! Mam pytanie: czy moj pracodawca ma obowiazek oplacac mi Pension Danmark oraz SH , podczas kiedy pracuje tylko 30 godzin tygodniowo? Wydaje mi sie, ze tak, ale chcialabym sie upewnic. Dziekuje i Pozdrawiam.

Offline Tricia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 6
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Sie 2015, 13:43:45 »
Mój pracodawca opłacał składki do Skandii - nie jest tego wiele -coś ok.20tys. Obecnie jestem na a-kassie i Skandia "pyta się" dlaczego składek nie płacę. Jesli nie kontynuuję wpłat samodzielnie to czy mogę zlikwidować to ubezpieczenie bez opuszczania Danii ?


Przeczytałam wszystkie wątki na temat pension i się pogubiłam bo w innym wątku Roga pisał,że  "nie mozesz wyjac tej kwoty jaka ma się zaoszczedzona w Pension, jezeli nie opuszcza się Danii "

Czy może chodzi o tą zwykłą państwową emeryturę ?
ten wątek : http://www.poloniainfo.dk/forum/index.php?topic=1074135.0

 

Offline czysio

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 22
  • Wiadomości: 237
  • Reputacja: +3/-0
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Sie 2015, 16:30:22 »
vda - pytałem już kiedyś o karęcję dla znajomego i uzyskałem , że nie ma takiej.  Z resztą roga wyjaśniał ten wątek całkiem niedawno. Pozdrawiam

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Sie 2015, 16:38:04 »
Myslcie logicznie!! Wkladacie pieniadze do nieomalze narodowego banku i obawiacie sie represalii? Oni beda latami tymi pieniedzmi chetnie obracali/inwestowali i od wielu lat maja dosc duze oprocentownie.

poloniainfo.dk

Odp: Pension Danmark -Pytanie?
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Sie 2015, 16:38:04 »

 

pytanie

Zaczęty przez didooDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5219
Ostatnia wiadomość 08 Sie 2011, 18:38:33
wysłana przez didoo
Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie

Zaczęty przez soul1985Dział Podatki

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 13540
Ostatnia wiadomość 18 Lut 2010, 10:48:28
wysłana przez soul1985
Pytanie ( odrobinę ) prawne.

Zaczęty przez AK211Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5987
Ostatnia wiadomość 11 Wrz 2013, 10:14:56
wysłana przez aisak
pytanie

Zaczęty przez didooDział Hydepark

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9343
Ostatnia wiadomość 06 Gru 2010, 23:15:41
wysłana przez roga
pytanie o podatek

Zaczęty przez Michal79Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5789
Ostatnia wiadomość 28 Cze 2008, 17:57:35
wysłana przez Klingon