poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: adres  (Przeczytany 17425 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: adres
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Maj 2012, 18:46:40 »
Muszę przyznać że urozmaicacie mi to życie pozagrobowe  :-X Normalnie akcja goni akcje, sensacja sensacje. :) Jako wierny widz pozostanę z wami do grobowej deski (waszej deski ;) )

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: adres
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Maj 2012, 19:06:35 »
 ;D ;D ;D
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

jens

  • Gość
Odp: adres
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Maj 2012, 23:48:44 »
No cóż JENS, jeśli już chcesz kogoś pouczać to sprawdź wpierw swoją wiedzę  :D

Według "Słownika Poprawnej Polszczyzny", do słów "spodnie" i "okulary" używa się jedynie "para", użycie formy "pięcioro spodni" czy też "pięcioro okularów" jest niestety błędne... Lubię sprawdzać takie ciekawostki, chociażby dla własnego użytku  ;D

A jeśli na tym piętrze jest czworo drzwi to m.f., t.h. jest też poprawne, środkowe, po prawej  ;)
a ja ci tak na to cyt,,,Wyraz para może oznaczać zarówno 'dwa jednakowe albo podobne przedmioty stanowiące pewną całość', jak i 'coś, co nie ma liczby pojedynczej, a jest jednym przedmiotem'. Dlatego mówi się o parze butów, parze skarpetek, parze rękawiczek, parze rąk oraz o parze spodni, parze nożyczek, parze skrzypiec. W tym drugim wypadku zamiast wyrażeń jedna para, dwie pary, trzy pary, cztery pary, pięć par wolno użyć określeń dwoje, troje, czworo, pięcioro spodni, okularów, nożyczek, skrzypiec. Zawsze jednak mówi się dwoje drzwi, a nie: para drzwi."ale nie mozna powiedziec ze sa 4 pary drzwi czyli ze mieszka 4 lokatorow ,bo na logike 4 pary to 8 sztuk drzwi  ???

jens

  • Gość
Odp: adres
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Maj 2012, 23:52:14 »
Jens, wyrazy takie jak nozyce, spodnie, czy drzwi, to tzw. "dualis tantum". Znaczy to, ze wystepuja tylko w liczbie mnogiej, choc liczba mnoga nie oznacza w tym przypadku wielosci. Coz warto by uzupelnic wiedze z 4 klasy szkoly podstawowej.
to tez nie  uzywamy w nazewnictwie 4 pary drzwi tylko 4 sztuki drzwi ,co do spodni ,okularow to oczywiscie uzywamy słowo ,,para,,ale jezeli bedzie chodziło o okular do mikroskopulub lunety nie powiesz ,,poprosze pare okularow bo ci podadza 2 sztuki..tylko powiesz poprosze okular do mikroskopu lub lunety.sa rzeczowniki ktore wystepuja tylko w liczbie mnogiej
« Ostatnia zmiana: 18 Maj 2012, 00:26:44 wysłana przez jens »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: adres
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Maj 2012, 00:28:46 »
to tez nie  uzywamy w nazewnictwie 4 pary drzwi tylko 4 sztuki drzwi ,co do spodni ,okularow to oczywiscie uzywamy słowo ,,para,,ale jezeli bedzie chodziło o okular optyczny nie powiesz ,,poprosze pare okularow bo ci podadza 2 sztuki.
sprawdz prosze!
" a drzwi to czworo",
i oczywiscie, ze poprosze o "pare okularow, tak jak spodni, san, ponczoch, rekawiczek itp...
Poczytaj sobie moze, obrazowo i prosto napisane (co prawda wywod dotyczy spodni, ale traca tez o okulary i drzwi):

http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=375
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

jens

  • Gość
Odp: adres
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Maj 2012, 00:48:23 »
sprawdz prosze!
" a drzwi to czworo",
i oczywiscie, ze poprosze o "pare okularow, tak jak spodni, san, ponczoch, rekawiczek itp...
Poczytaj sobie moze, obrazowo i prosto napisane (co prawda wywod dotyczy spodni, ale traca tez o okulary i drzwi):

http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=375
wywod dotyczył drzwi ze 4 pary na pietrze ,a jesli chodzi o okular do lunety nie powiesz ze chcesz okulary do lunety bo to jest jedno szkło w przeciwienstwie do okularow na nosek.to samo czytałem co mi poleciłas i wklejam ci,, Sprawa jest prosta: po prostu przedmioty czy rzeczy, o których mowa, zawierają dwa elementy: spodnie – dwie nogawki, okulary – dwa szkła optyczne w oprawce, nożyczki – dwa ostrza połączone przegubowo, sanie – dwie płozy. Takie jest racjonalne wytłumaczenie tego, że o spodniach wolno powiedzieć jedna para, mimo że chodzi o jedną sztukę.
ale nie ma nic o drzwiach ze 4 PARY DRZWI TO 4 SZTUKI BO TO BEDZIE 8 SZTUK .CAŁY BAŁAGAN ZACZAŁ SIE OD DRZWI .nie od san ,okularow .rekawic czy ponczoch,no prosze cie

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: adres
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Maj 2012, 13:11:38 »
Ale jajca   ;D ;D ;D
  ups. Jajca dwa jajca, a może jajcy albo jaje  :-\ Kurcze sam się już przez was   pogubiłem.

poloniainfo.dk

Odp: adres
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Maj 2012, 13:11:38 »

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: adres
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Maj 2012, 20:08:41 »
a ja ci tak na to cyt,,,Wyraz para może oznaczać zarówno 'dwa jednakowe albo podobne przedmioty stanowiące pewną całość', jak i 'coś, co nie ma liczby pojedynczej, a jest jednym przedmiotem'. Dlatego mówi się o parze butów, parze skarpetek, parze rękawiczek, parze rąk oraz o parze spodni, parze nożyczek, parze skrzypiec. W tym drugim wypadku zamiast wyrażeń jedna para, dwie pary, trzy pary, cztery pary, pięć par wolno użyć określeń dwoje, troje, czworo, pięcioro spodni, okularów, nożyczek, skrzypiec. Zawsze jednak mówi się dwoje drzwi, a nie: para drzwi."ale nie mozna powiedziec ze sa 4 pary drzwi czyli ze mieszka 4 lokatorow ,bo na logike 4 pary to 8 sztuk drzwi  ???

Ty zacznij uważniej czytać cwaniaku  ;)

Sprawdziłam w słowniku formy używania tych słów i są to wyjątki. Jak chcesz się ze Słownikiem Poprawnej Polszczyzny kłócić, to mocny jesteś... ale ten słownik mądrzejsi i mocniejsi od ciebie tworzyli. Więc nie uogólniaj ale sprawdź sam poszczególne słowa i wtedy kozakuj  8)
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

jens

  • Gość
Odp: adres
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Maj 2012, 20:34:18 »
Ty zacznij uważniej czytać cwaniaku  ;)

Sprawdziłam w słowniku formy używania tych słów i są to wyjątki. Jak chcesz się ze Słownikiem Poprawnej Polszczyzny kłócić, to mocny jesteś... ale ten słownik mądrzejsi i mocniejsi od ciebie tworzyli. Więc nie uogólniaj ale sprawdź sam poszczególne słowa i wtedy kozakuj  8)
cwaniakiem to ty jestes przeczytaj temat od samego poczatku a nie wtrylniasz sie w srodku i sama nie wiesz jak sie nazywasz,a zapomniałem,,CWANIAK,, ;D 4 PARY DRZWI TO OZNACZA 8 SZTUK
« Ostatnia zmiana: 18 Maj 2012, 21:00:42 wysłana przez jens »

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: adres
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Maj 2012, 21:03:44 »
...Ale jajca   ;D ;D ;D
  ups. Jajca dwa jajca, a może jajcy albo jaje  :-\ Kurcze sam się już przez was   pogubiłem.....

Jajca? Nie...Jaje ? Nie...

Jajecznica !

I jest w slowniku  ;D ;D ;D
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: adres
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Maj 2012, 21:50:42 »
 Masz rację jeść trzeba :) tyle że ja im bardziej staram się ich zrozumieć tym mniej rozumiem  ???  przykład
Może Chińczycy chcą wywalić ich w kosmos :)... Głosuje na tak choć z drugiej strony poco komu kosmiczne jaja ?
« Ostatnia zmiana: 18 Maj 2012, 22:03:37 wysłana przez vordingborg »

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: adres
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Maj 2012, 22:13:52 »
Ale z ciebie baran, nie wytrzymam  ;D  ;D  ;D

Przecież sam piszesz o spodniach, nożyczkah i okularach, nie tylko o drzwiach. Ja napisałam o innych wyrazach niż drzwi, naucz się czytać po polsku  ;D A jeśli już o mnie piszesz to "cwaniara" byłoby tu lepszym słowem  :)
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: adres
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Maj 2012, 22:17:41 »
Masz rację jeść trzeba :) tyle że ja im bardziej staram się ich zrozumieć tym mniej rozumiem  ???  przykład
Może Chińczycy chcą wywalić ich w kosmos :)... Głosuje na tak choć z drugiej strony poco komu kosmiczne jaja ?

Ty bardziej jajecznica, ktora z powodu braku przyciagania odleci z patelni w kosmos...  ;D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

jens

  • Gość
Odp: adres
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Maj 2012, 22:35:28 »
numer ulicy 217
3 pietro
drzwi srodkowe po prawej, lub czesto uzywane drzwi nr 3 ( ale wtedy byloby 217, 3,3.)
2860 to kod pocztowy

P.S
na pietrze musza byc 4 pary drzwi
baranico witam w ZOO czytaj od poczatku .tak napisał varszafiak ,a ja napisałem ze to musi byc 8 sztuk tych drzwi a ty swoje 5 groszy ,ktocie pytał o jakies gacie czy bryle?,, .na wiosne chyba ci cos buzuje .moj pies lepiej zrozumiał  w czym był problem a ty o gaciach.....daj na luz z tymi swoimi wywodami :o ::) ::) ::)
« Ostatnia zmiana: 18 Maj 2012, 22:47:44 wysłana przez jens »

jens

  • Gość
Odp: adres
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Maj 2012, 22:38:07 »
No cóż JENS, jeśli już chcesz kogoś pouczać to sprawdź wpierw swoją wiedzę  :D

Według "Słownika Poprawnej Polszczyzny", do słów "spodnie" i "okulary" używa się jedynie "para", użycie formy "pięcioro spodni" czy też "pięcioro okularów" jest niestety błędne... Lubię sprawdzać takie ciekawostki, chociażby dla własnego użytku  ;D

A jeśli na tym piętrze jest czworo drzwi to m.f., t.h. jest też poprawne, środkowe, po prawej  ;)
i kto tu kozaczył to ty nie zrozumiałas w czym tkwił problem . :o

poloniainfo.dk

Odp: adres
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Maj 2012, 22:38:07 »

 

Potrzebny adres!

Zaczęty przez Ania1234Dział Kopenhaga

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3768
Ostatnia wiadomość 01 Kwi 2013, 17:30:15
wysłana przez czysio
pytania: adres korespondencyjny, numer CPR i takie tam

Zaczęty przez zorajdaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 5521
Ostatnia wiadomość 07 Mar 2008, 00:11:27
wysłana przez zorajda
cpr wysłany na polski adres

Zaczęty przez Beata03Dział Podatki

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7234
Ostatnia wiadomość 05 Paź 2008, 12:50:28
wysłana przez mala_z_Aarhus
Adres e-mail z domeną dk

Zaczęty przez greg1969Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3626
Ostatnia wiadomość 07 Maj 2008, 22:57:09
wysłana przez Klingon
Potrzebuje dokładny adres sklepu z częściami sam. na terenie Kopenhagi

Zaczęty przez mariush262Dział Kopenhaga

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 13597
Ostatnia wiadomość 08 Wrz 2008, 20:13:14
wysłana przez s_t_e_v_e