poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: prawo blokuje mi wypłatę na 4 miesiące, czy ktoś wie jak to ominąć?  (Przeczytany 7433 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline RolfzRybnika

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
Witam
Dopabuse co przyjechałam do Danii (jakieś 3 tygodnie temu). Wynajęłam pokój w Horsens, znalazłam pracę, aplikowałam do SKAT'u po numer i kartę podatkową. Już ją otrzymałam.

Problem jest tej natury że jestem w błędnym kole w którym nie mogę otrzymać wynagrodzenia za pracę (pracuję od
ponad tygodnia).

Otóż:
1. pracodawca może mi wypłacić pieniądze tylko na duńskie konto
byłam zatem we wszystkich bankach w okolicy, ale dowiedziałem się że:

2. żeby założyć konto w danii potrzebna jest żółta karta
żółtą kartę da się załatwić w urzędzie miejskim czyli kommune ale

3. żeby załatwić żółtą kartę potrzebuję "registry" albo jak piszą na papierze "residence permit"
mogę to załatwić w odpowiednim urzędzie w Aarhus
urząd do tego upoważniony to "Statsforvaltningen" zwany też "Branch office" albo "EU Ophccldsafdeling"(jeśli nie pomyliłam literek bo odręczne pismo niewyraźnie)

4. w owym urzędzie jednak dowiedziałam się, że nie mogę dostać owego "residence permit" ponieważ w umowie z pracodawcą (czyli agencja pracy tymczasowej) wpisali mi tylko jeden miesiąc pracy a muszą wpisać minimum trzy
ale jeśli wypełnią mi odpowiedni formularz to wtedy będzie się dało to załatwić

5. wczoraj zatem wróciłam do miasta w którym mieszkam prosto do agencji która wypełniła mi formularz

6. dziś wróciłam do urzędu w Aarhus gdzie powiedzieli mi że ten druk jest źle wypełniony bo pracodawca musi mi zapewnić pracę przez 3 miesiące na dodatek za minimum 6500 koron a jeśli nie dostarczę im takiej właśnie umowy (agencja bardzo prawdopodobnie da mi tyle pracy ale nie może mi tego zapewnić z góry) to mogę się ubiegać o "residence permit" czy jak też mówią "registry" po trzech miesiącach jak pokażę w biurze w Aarhus moje paski z zarobkami i jeśli moje zarobki będą wystarczająco wysokie to urzędnik może zdecydować że przyjmie moją aplikację
wtedy będę mogła poczekać około 4 tygodni na "residence permit" który przyjdzie do mnie do domu pocztą i ten papierek pozwoli mi ubiegać się o żółtą kartę

7. poszłam zatem z tym problemem do Kommune w Horsens
i mówię że muszę czekać 4 miesiące na wypłatę za pracę którą już wykonałam
a pani spojrzała tylko na umowę zobaczyła że adres biura jest w Arhus i zbyła mnie słowami że ona to w ogóle mi nie może pomóc bo ja to się muszę rejestrować i zdobywać żółtą kartę w Aarhus w mieście mojego pracodawcy i że istnieje coś takiego jak "temporary yellow card"

Tyle co znalazłam w internecie na temat tymczasowej żółtej karty to tyle że jest to karta ubezpieczenia dla turystów. Nie wiem czy jestem w stanie zdobyć taką kartę czy też wymaga ona np okazania jakiejś sumy pieniędzy...

Czy ktoś coś wie na temat tej tymczasowej żółtej karty? Przejazdy do Aarhus są kosztowne i czasochłonne i muszę jeździć w godzinach mojej pracy a nie mam samochodu.

I czy ktoś wie może jak inaczej da się obejść ten system? Czy jest jakaś inna możliwość? Gdzie jest jakaś przerwa w tej ścianie od której się odbijam?

varszafiak

  • Gość
Pierwsze slysze aby do zalozenia konta w banku wymagali zoltej karty, wystarcz numer CPR i adres gdzie przebywasz (nie meldunek).
Jezeli nie masz adresu meldunku , wyrabiasz zolta karte, w gminie w ktorej pracujesz, i jest ona z Polskim adresem.

« Ostatnia zmiana: 06 Wrz 2012, 06:28:46 wysłana przez varszafiak »

Offline clubdk

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 158
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Jesli pracujesz w dk ale nie mieszkasz na stale mozesz starac sie o specjalna zolta karte

musisz spelniac kilka warunkow takie jak :

pracowac min 9 h  , 18 h w 14dni albo 39h miesiecznie

placic ATP

nie pracowac w kraju zamieszkania

mozesz sie starac o nia w borgerservice w tej gminie gdzie pracujesz


Offline krzychu84misiaczek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Miałem podobny problem z założeniem konta w banku.Nordea mi odmówiła ale poszedłem obok do danskebank i założyli bezproblemowo wystarczy dowód osobisty.Pozdrawiam!

Offline kumcok

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 20
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Podaj w pracy nr konta kolezanki lub kolegi i problem rozwiazany ,
a zeby otrzymac zolta karte to faktycznie musisz sie zarejestrowac  w dk , i potrzeba ci tych godz o ktorych Cie poinformowano  , konto bankowe dokl 3 tyg temu otwieralem na dowod i cpr i 3 lata temu rowniez w nordei na dowod i cpr bo zolta karte dopabuse wyrobilem sobie po 7 miesiacach pobytu , i pieniadze otrzymywalem bez problemu ,
wiec proponowalbym pujsc do innego banku niz nordea okazac cpr i dowod lub paszport i konto otwarte i problem zalatwiony  a nawet jezeli Pani poprosi o zolta karte to male klamstewko typu ze karte zostawilam w domu lub zgubilam lub tez ze oczekuje bo niedawno wyrobila a okres oczekiwania to 2 tyg , a konto bankowe musze miec otwarte w danej chwili.
 

Offline malwka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Hej, wyrabiałam jakieś 3 tyg temu tymczasową żółtą kartę, wszystko załatwiłam przez internet, wysłałam do głównej komuny w Kopenhadze scany 3 ostatnich solarisów i umowę z pracodawcą, nie pisali mi nic o jakiś godzinach, dodam,że umowę mam na 15 godzin w tyg., ale miałam więcej, kartę dostałam jakieś 1,5 tyg.  po wysłaniu do nich dokumentów, ale wysłali mi do Polski ponieważ to jest karta z polskim adresem, mi to bardzo pasowało bo również miałam problemy w banku,a teraz poszłam z tą kartą i wszystko załatwiłam bez problemu bo oni mieli w systemie mój polski adres.

Offline darecki999

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
jakies bzdury piszesz o koncie.wez od pracodawcy swoja karte podatkowa (jak pracujesz to musisz miec) ,na tej karcie masz swoj nr cpr i z ta karta i paszportem idziesz do banku i po klopocie a potem idziesz do komuny tez z ta karta podatkowa i zalatwiasz zolta karte z polskim adresem a jak chcesz dunski to musisz dostac pozwolenie na staly pobyt

poloniainfo.dk


Offline RolfzRybnika

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
"Jezeli nie masz adresu meldunku , wyrabiasz zolta karte, w gminie w ktorej pracujesz, i jest ona z Polskim adresem."
W kommune nie powiedzieli mi że mogę wyrobić żółtą kartę z polskim adresem. Powiedzieli że muszę mieć meldunek w Danii i odesłali do miejsca gdzie mogę ten meldunek załatwić. Dzięki :)

"poszedłem obok do danskebank i założyli bezproblemowo wystarczy dowód osobisty"
poszukam go tu w Horsens, a ile kosztuje otwarcie i prowadzenie rachunku w danskebanku?

"Podaj w pracy nr konta kolezanki lub kolegi i problem rozwiazany"
Nie mam znajomych tutaj którzy mieliby konto w banku. Obcym ludziom nie będę wysyłać mojej wypłaty...

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, daliście mi trochę informacji, którymi panie w urzędach i w bankach nie za bardzo chcą się dzielić. I przez to wynika wiele nieporozumień i odsyłania od drzwi do drzwi.
W przyszłym tygodniu jeszcze raz odwiedzę banki z dowodem osobistym i CPR-em ze SKATu. Dam wam wtedy znać jakie rezultaty :)

Ps. piszę tu na forum z konta mojego chłopaka, który mi je udostępnił (RolfzRybnika)
Ps2. Ale on też nie ma konta w banku duńskim
Basia

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
otwarcie i prowadzenie konta w danskebank nic nie kosztuje. :)

Offline lebowski

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 20
  • Wiadomości: 126
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
witaj. w piatek bylam z tesciem w danske bank w tym samym celu. nie bylo zadnych problemow. mial przy sobie paszport i nr cpr, ktory przyszedl poczta z firmy, w ktorej pracuje na formularzu powitaniowym. otwarcie konta w tym banku kosztuje 300 kr. prowadzenie konta nie kosztuje. nikt nie pytal o adres, moze dlatego, ze na umowie jest wpisany nasz. umowa na dwa miesiace. prawo mowi, ze kazdy obywatel ue ma taki sam dostep do wszelkich uslug w tym bankowych. zawsze mozesz poprosic o rozmowe z przelozonym.
powodzenia.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
.... otwarcie konta w tym banku kosztuje 300 kr. prowadzenie konta nie kosztuje. .....prawo mowi, ze kazdy obywatel  ma taki sam dostep do wszelkich uslug w tym bankowych....
powodzenia.

Sluszna uwaga. Kazdy obywatel ma taki sam dostep do wszelkich uslug bankowych (prawoo tym nie mowi, ale tak jest). Natomiast prawo nakazuje, ze kazdy obywatel otrzymujacy roznego rodzaju formy wplat jak przelew wynagrodzenia od pracodawcy, wplaty od instytucji komunalnych, panstwowych itp. (Skat, rodzinne, swiadczenia socjalne), musi posiadac w banku tzw. Nemkonto, po to abywplacajacy nie musial za kazdym razem pytac podatnika na jakie konto ma przelac kwote.  Mozesz miec kilka kont w banku/bankach ale jedno z nich musi miec "naklejke" Nemkonto. W zwiazku z tym banki nie pobieraja oplaty za otwarcie takiego konta, ktore jest wymagane. To ze bank pobral 300 kr. to juz inna sprawa. Zwal jak zwal, ale nie moze to byc oplata za otwarcie Nemkonta. Tak tylko dla informacji, wszyscy, rowniez żule otrzymujacy swiadczenia od panstwa tez musza miec Nemkonto. Obywatele EU pracujacy w Danii moga rowniez okreslic swoje konto np. w Polsce jako Nemkonto, tak aby pracodawca/bank/Skat przelewal kwote na to konto. 

poloniainfo.dk


 

zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 18265
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
Mieszkanie spoldzielcze czy wlasnosciowe

Zaczęty przez ukaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 12101
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2009, 18:23:16
wysłana przez uka
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 29108
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 12604
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
czy Duńczycy płacą na czas?

Zaczęty przez henlenDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 9362
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2020, 08:16:02
wysłana przez Jomir