poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: jezyk ojczysty w szkole  (Przeczytany 6378 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maggie23

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: +0/-0
jezyk ojczysty w szkole
« dnia: 17 Wrz 2012, 08:34:22 »
witam, corka zaczela wlasnie chodzic do zerowki, mowi plynnie po dunsku, jednak kiedy ja odbieram z SFO, rozmawiamy miedzy soba po polsku, chyba ze chce porozmawiac z pania, wtedy oczywiscie rozmawiam z pania po dunsku.
W zeszlym tygodniu pani zwrocila mi uwage, zebysmy rozmawialy ze soba po dunsku jak ja odbieram, bo one nie moga uczestniczyc w konwersacji, w razie gdyby chcialy (tlumaczyla to tym, ze moze rozmawiamy o szkole i one moglyby sie wtracic w rozmowe-chociaz zwykle nawet nie podchodza, to ja pytam czasem jak minal corce dzien). Co o tym sadzicie? :)

Offline siudemka1972

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Wrz 2012, 10:43:18 »
Dam Tobie bardzzzo dobra rade-uśmiechnij się i rób dalej co chcesz tzn rozmawiaj po polsku.Nie dajmy się zwariować..miałam podobna sytuacje w żłobku(mój synek gdy mowie do niego w innym języku dziwnie trzyma dystans a odbierając go ze żłobka po długiej rozłące z malutkim bąbelkiem nie jest to mile zwłaszcza gdy Twoje dziecko waha się aby podejść bo mamusia gada jakoś inaczej niż zwykle;-)*() w pierwszej chwili zareagowałam złością ale powstrzymałam zapędy i nie skomentowałam tego.Przemyślałam to i ciesze się ponieważ to Ty oddajesz swoje dziecko im i nie wiesz czy takowa Pani nie odbije sobie tego na nim-owszem powinni nas szanować i mieć respekt ale sama pomyśl ..dziecko zostaje a Ty wychodzisz.. Pani jak zwrócisz uwagę to na dobre nie wyjdzie dla Was..ja dalej zwracam się po polsku do naszego szkraba oczywiście dyskretnie nie drę się na cale voggestue;-)jest paru obcokrajowców i słyszę rozmawiają w swoim języku.
"Straszną namiętnością ludzką jest owa pycha, która każe nam zmuszać innych ludzi, aby myśleli tak jak my"

Offline maggie23

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: +0/-0
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Wrz 2012, 11:27:27 »
u mnie wlasnie wszyscy obcokrajowcy rozmawiaja z dziecmi po dunsku, moze to zbieg okolicznosci, nie wiem. Corka tez nie chce ze mna rozmawiac po dunsku bo tak samo jak dla mnie tak i dla niej jest to nienaturalne. Jasne ze nie bede robic zadnej "zadymy" ale troche dziwnie mi sie zrobilo, jak mi to powiedziala....

Dam Tobie bardzzzo dobra rade-uśmiechnij się i rób dalej co chcesz tzn rozmawiaj po polsku.Nie dajmy się zwariować..miałam podobna sytuacje w żłobku(mój synek gdy mowie do niego w innym języku dziwnie trzyma dystans a odbierając go ze żłobka po długiej rozłące z malutkim bąbelkiem nie jest to mile zwłaszcza gdy Twoje dziecko waha się aby podejść bo mamusia gada jakoś inaczej niż zwykle;-)*() w pierwszej chwili zareagowałam złością ale powstrzymałam zapędy i nie skomentowałam tego.Przemyślałam to i ciesze się ponieważ to Ty oddajesz swoje dziecko im i nie wiesz czy takowa Pani nie odbije sobie tego na nim-owszem powinni nas szanować i mieć respekt ale sama pomyśl ..dziecko zostaje a Ty wychodzisz.. Pani jak zwrócisz uwagę to na dobre nie wyjdzie dla Was..ja dalej zwracam się po polsku do naszego szkraba oczywiście dyskretnie nie drę się na cale voggestue;-)jest paru obcokrajowców i słyszę rozmawiają w swoim języku.

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Wrz 2012, 12:05:22 »
dla mnie to szok jakim prawem ktos ma mi mowic w jakim jezyku mam rozmawiac z wlasnym dzieckiem.mowiono mi ze mam rozmawic w domu itp.ale ja mam inne zdanie na ten temat.jestem polka i sie tego nie wstydze nabusezmawiam i nigdy nie bede rozmawiac w domu i poza w innym jezyku ,uwazam ze dziecko i tak bardzo duzo czasu spedza w zlobkach i innych instytucjach i to tam uzywaja jezyka dunskiego w domu powinno sie mowic po polsku.bardzo wiele osob znam co dzieci niepotrafia lub maja problemy z jezykiem polskim,bo rodzice nie rozmawiaja z dziecmi po polsku a to wszystko zalezy tylko od rodzicow co wola lepiej. jezyka dunskiego i tak sie naucza.a z jezykiem polskim potem sa problemy.bronmy tego kim jestesmy a nie dajmy sie wciagnac w to co oni chca.ja jestem inna osoba i po prostu szlak mnie trafia co oni wyprawiaja.wybor nalezy do ciebie ,masz swoj rozum i powinnas wiedziec co dla was jest lepsze.pozdrawiam

Offline majakora

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Wrz 2012, 16:00:04 »
dla mnie to szok jakim prawem ktos ma mi mowic w jakim jezyku mam rozmawiac z wlasnym dzieckiem.mowiono mi ze mam rozmawic w domu itp.ale ja mam inne zdanie na ten temat.jestem polka i sie tego nie wstydze nabusezmawiam i nigdy nie bede rozmawiac w domu i poza w innym jezyku ,uwazam ze dziecko i tak bardzo duzo czasu spedza w zlobkach i innych instytucjach i to tam uzywaja jezyka dunskiego w domu powinno sie mowic po polsku.bardzo wiele osob znam co dzieci niepotrafia lub maja problemy z jezykiem polskim,bo rodzice nie rozmawiaja z dziecmi po polsku a to wszystko zalezy tylko od rodzicow co wola lepiej. jezyka dunskiego i tak sie naucza.a z jezykiem polskim potem sa problemy.bronmy tego kim jestesmy a nie dajmy sie wciagnac w to co oni chca.ja jestem inna osoba i po prostu szlak mnie trafia co oni wyprawiaja.wybor nalezy do ciebie ,masz swoj rozum i powinnas wiedziec co dla was jest lepsze.pozdrawiam

Nadusia zgadziam sie z Toba w 100%

nie wiem dlaczego w Danii jakos niechenie podchodzi sie do dwojezycznosci  dzieci.

Gdy moja corka byla mala maz dostal kontrakt w Niemczech i zamieszkalismy  w Niemczech kolo Düsseldorfu i tam w przedzkolu zwracano ogromna uwage, aby dziecko bylo dwojezyczne. Pamietam, ze pani w przedzkolu przy zapisywaniu malej powiedziala nam, ze dziecko niemieckiego nauczy sie bardzo szybko , a bardzo wazne jest zebysmy my rodzice rozmawiali z nia wylacznie po polsku. Inni Polacy mieli podobne doswiadczenie co my.
Takie podejscie zdalo egzamin: mala ma 10 lat i wlada swietnie niemickim i polskim i szybko, a po naszej przeprowadzce do Danii szybko nauczyla sie dunskiego ze wzgledu na podobienstwo do niemieckiego.

W Danii obserwuje zupelne inne podejscie niz W Niemczech, a mogloby sie wydawac, ze to wlasnie Niemcy sa niby bardziej rygorystyczni w tej dziedzinie. Powiem szczerze, ze po kilku latach zycia w Niemczech jestem troche zdziwiona i szczerze rozczarowana tym dunskim nacjonalizmem.

A ty Maggie powiedz zartem pani w przedszkolu, ze ksiaze malzonek Henryk zawsze i wszedzie rozmawial z ksiazetami po francusku, dzieki czemu ksiazeta sa dwojezyczni. Ksiezna Mary rowniez rozmawia z dziecmi po angielsku, a ksiezna Marie po francusku. Znajac autorytet jakim cieszy sie rodzina krolewska wsrod dunskiego spoleczenstwa  i znajac bzika Dunczykow na punkcie tej rodziny  moze powyzsza argumentacja zadziala :)

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Wrz 2012, 18:54:09 »
do majakora.super to napisalas nic dodac nic ujac.napewno znajdzie sie wielu niezwolennikow.ale kazdy wie co robi.pozdrawiam cie zadko spotkac ludzi co maja takie zdanie.ostatnio bylam na spotkaniu w szkole w sprawie nauki polskiego i jak ja slyszalam jak matki sie wypowiadaly jak fajnie ze dzieci do nauczycieli zwracaja sie na ty i moga robic co chca to poprostu z tamtad wyszlam bo niemoglam tego sluchac jak rodzice sa zadowoleni z takich zasad to jak tu dzieciaczka nauczyc szacunku.

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Wrz 2012, 20:42:38 »
Mnie co prawda nikt nigdy nie powiedział, żeby odbierając dzieci z przedszkola czy żłobka, mam z nimi rozmawiać po duńsku. 
Dla mojej córki było to naturalne. Jak tylko nauczyła się mówić po duńsku, to nie chciała ze mną rozmawiać po polsku kiedy ją odbierałam. Do dzisiaj kiedy ją odbieram, to rozmawiamy po duńsku i dzięki temu pedagodzy  mogą się zawsze włączyć do rozmowy. Maggie23 ty rób jak uważasz za stosowne. Jeżeli twoje dziecko czuje się nieswojo kiedy rozmawiasz z nim po duńsku to po prostu tego nie rób. Nikt nie ma prawa tego od ciebie wymagać. Z punktu widzenia osoby pracującej w żłobku ( pracuje jako pødagogmedhjælper) kiedy dzieci które są odbierane ze żłobka, rozmawiają ze swoimi rodzicami po duńsku, zamiast w swoim języku ojczystym to bardzo pomaga. Personel może zawsze uczestniczyć w rozmowie, ponieważ rozumie o czym jest mowa. To jest bardzo ważne. Nawet jeżeli pani przedszkolanka nie podchodzi do was kiedy przyszliście odebrać swoją pociechę, to na pewno wsłuchuje się w waszą rozmowę i od czasu do czasu chętnie w niej uczestniczy. Dla personelu w żłobku to ważne.
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

poloniainfo.dk

Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Wrz 2012, 20:42:38 »

jens

  • Gość
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Wrz 2012, 23:00:42 »
do majakora.super to napisalas nic dodac nic ujac.napewno znajdzie sie wielu niezwolennikow.ale kazdy wie co robi.pozdrawiam cie zadko spotkac ludzi co maja takie zdanie.ostatnio bylam na spotkaniu w szkole w sprawie nauki polskiego i jak ja slyszalam jak matki sie wypowiadaly jak fajnie ze dzieci do nauczycieli zwracaja sie na ty i moga robic co chca to poprostu z tamtad wyszlam bo niemoglam tego sluchac jak rodzice sa zadowoleni z takich zasad to jak tu dzieciaczka nauczyc szacunku.
A co kraj to obyczaj jakas bariera napewno jest ,w stanach jest na tych samych zasadach .

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Wrz 2012, 00:26:04 »
do majakora.super to napisalas nic dodac nic ujac.napewno znajdzie sie wielu niezwolennikow.ale kazdy wie co robi.pozdrawiam cie zadko spotkac ludzi co maja takie zdanie.ostatnio bylam na spotkaniu w szkole w sprawie nauki polskiego i jak ja slyszalam jak matki sie wypowiadaly jak fajnie ze dzieci do nauczycieli zwracaja sie na ty i moga robic co chca to poprostu z tamtad wyszlam bo niemoglam tego sluchac jak rodzice sa zadowoleni z takich zasad to jak tu dzieciaczka nauczyc szacunku.
Szacunku nie nauczy sie wylacznie zwracaniem sie dzieci do doroslych per "Pan", "Pani".   

Offline M_agnes26

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Wrz 2012, 07:40:27 »
Witam, nasze dziecko jest w duzym przedszkolu w Gladsaxe. Raz w tygodniu ma zajecia z logopeda, odnosnie wymowy dunskiej (chodzi tam odkad skonczylo rok). raz w roku mamy spotkanie na temat efektow i postepow dziecka. I zawsze mowia nam jak wazne jest w przypadku dzieci dwujezycznych rozmawianie z nimi w ojczystym jezyku. Tylko dzieki temu,ze beda mialy bogaty zasob slow polskich, bedzie im latwiej rozumiec dunski i poznawac kolejne slowa. Nawet same Panie uczyly sie podstawowych zwrotow w innych jezykach (polski, filipinski, hiszpanski itp). Tak wiec my rozmawiamy w czsie odbierania po polsku, jesli nie ma pedagoga w poblizu, a jesli jest uwazam,ze jest to po prostu nie kulturalne, wiec zmieniamy sie na dunski  :D

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Wrz 2012, 09:06:09 »
do powyzszego postu.ciekawe co maja zrobic rodzice ktorzy nie mowia po dunsku tez powiez to nie kulturalne.nie uwazam ze to brak kultury nie rozmawiajac w obecnosci ich po dunsku.

varszafiak

  • Gość
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Wrz 2012, 09:32:28 »
do majakora.super to napisalas nic dodac nic ujac.napewno znajdzie sie wielu niezwolennikow.ale kazdy wie co robi.pozdrawiam cie zadko spotkac ludzi co maja takie zdanie.ostatnio bylam na spotkaniu w szkole w sprawie nauki polskiego i jak ja slyszalam jak matki sie wypowiadaly jak fajnie ze dzieci do nauczycieli zwracaja sie na ty i moga robic co chca to poprostu z tamtad wyszlam bo niemoglam tego sluchac jak rodzice sa zadowoleni z takich zasad to jak tu dzieciaczka nauczyc szacunku.

Na lekcjach j. polskiego powinno uczyć sie zasad komunikowania sie w tym tez jezyku , czyli jak najbardziej PAN, PANI.
Nie wyobrazam sobie Polskiego bez tych zwrotow (szkola, urzad ...ulica)

Jezeli chodzi o Dunski, trzymajmy sie zasad obowiazujacych w tym jezyku...   trudno wyrazac sie na co dzień inaczej niz ogolnie przyjete (nie bedac postrzeganym "ŹLE").

Offline maggie23

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: +0/-0
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Wrz 2012, 10:34:41 »
ale ja rozmawiam z corka tylko po polsku i tez absolutnie nie wstydze sie ze jestem polka, wrecz przeciwnie. W sklepie na zakupach slychac tylko moja corke krzyczaca po polsku do mnie, wszyscy sie ogladaja ale mnie to nie przeszkadza, jestem dumna ze swojej narodowosci. Pani nic nie powiedzialam (nie chce zeby potem miala problemy, moze byc roznie) ale rozmawiam z nia po polsku i tak, jest to strasznie nienaturalne i dla mnie i dla niej. Ona w ogole sie do mnie nie odzywa jak mowie do niej po dunsku. Jesli bede miala pytanie do pani w szkole to sie do niej zwroce bo nigdy nie rozmawiamy jak odbieram corke o sprawach "szkolnych"

Offline Domnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 10
  • Wiadomości: 89
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Wrz 2012, 14:26:58 »
Dobrze że rozmawiacie po polsku, trza być dumnym że jest sie z Polski.
W każdym razie nauczycielka ma troszkę racji, jeżeli córka mówi że coś się działo, nauczyciel może się wtrącić i powiedzieć o co chodziło, po za tym mieszkając w Danii od początku chyba sama wiesz że dziwne są sytuacje gdzie 2 osoby rozmawiają ze sobą w jęz którego zupełnie nie rozumiesz :)
Z drugiej strony jest to tylko i wyłącznie Twój wybór, lecz ja na Twoim miejscu bym się podporządkował, bo w końcu przyjechaliśmy tu po to aby naszym dzieciom żyło się lżej, a nie po to aby robić awantury o byle co :D

Pozdrawiam.
Cytat od kogoś mądrego, stąd..
'Iraq, Afghanistan, to już było... Teraz odpoczynek...
Dlaczego? -Bo niewłaściwi ludzie dowodzą...
Kapitanie wrócisz?... -Wrócę jak oni odejdą...'

poloniainfo.dk

Odp: jezyk ojczysty w szkole
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Wrz 2012, 14:26:58 »

 

jezyk dunski

Zaczęty przez FuzzeDział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8384
Ostatnia wiadomość 21 Wrz 2017, 13:32:12
wysłana przez Jomir
Ktos pomoze mi przetlumaczyc na jezyk dunski

Zaczęty przez slawomir111Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 9139
Ostatnia wiadomość 28 Gru 2016, 14:26:19
wysłana przez slawomir111
jezyk dunski

Zaczęty przez piatkaDział Hydepark

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14838
Ostatnia wiadomość 29 Maj 2007, 22:46:40
wysłana przez Mirabelka
Google translate ma teraz język duński!!!

Zaczęty przez kennnyDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4586
Ostatnia wiadomość 15 Maj 2008, 10:07:49
wysłana przez MargaretMitchell
Prośba o tłumaczenie, na chłopski język

Zaczęty przez kaweczka1508Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7077
Ostatnia wiadomość 06 Mar 2019, 21:44:18
wysłana przez RybkaWillego