poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Ciąża i bezrobocie.  (Przeczytany 10892 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ewelina_corazon

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Ciąża i bezrobocie.
« dnia: 10 Paź 2012, 14:14:37 »
Witam.
W lipcu wzięłam z mężem ślub i przeprowadziłam się do niego w Danii. Zaszłam w ciąże w sierpniu. Nigdy nie pracowałam tutaj, nr CPR mam od dwóch tygodni (długo trwało załatwianie tej karty). Teraz nie wiem czy mogę starać się o jakiś zasiłek (lub coś w stylu bezrobocia) i co będzie jak urodzę dziecko, wiem że trzeba pracować 3 miesiące aby dostawać co miesiąc macierzyńskie, ale ja nie pracowałam...
Zamierzam iść do szkoły nauki duńskiego.

Pozdrawiam.
Dodam że jestem z okolic Skanderborg.
« Ostatnia zmiana: 10 Paź 2012, 14:31:15 wysłana przez ewelina_corazon »

Offline aneczka.k

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 171
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Paź 2012, 18:21:32 »
Bezrobotne ci sie nie nalezy bo niby na jakiej podstawie? Wnioskuje ze pozwolenie dostalas na podstawie pozwolenia twojego meza ( on zobowiazal sie ze bierze ciebie na swoje utrzymanie), jestes w pierwszym trymestrze ciazy wiec jeszcze masz mozliwosc wypracowania tych 3 miesiecy a nawet i wiecej.... Rodzinne chyba dostaniesz, mnie nikt nie pytal czy i ile pracowalam, wszystko poszlo automatycznie chyba ze zasady sie zmienily :-/

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Paź 2012, 20:42:04 »
Niestety ale przepisy sie zmienily i teraz zeby dostac 100% rodzinnego trzeba przepracowac dwa lata i miec przedewszystkim meldunek w Dani.

Offline ewelina_corazon

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Paź 2012, 09:42:30 »
nie napisałam "bezrobocie" tylko "coś w tym stylu", gdyż wiadomo że bezrobocia nie da się dostać nie pracując, ale chodził mi o jakiś zasiłek lub może obniżenie podatku męża wypłaty :)
szukam ostro pracy i wybieram się do jobcenter i może uda się coś znaleźć żeby przepracować te 3 miesiące, w każdym 120 godzin.

a jeśli się przepisy zmieniły jak napisał poprzednik to już klamka zapadła :)

Offline self-sufficient

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 4
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Paź 2012, 11:28:31 »
Nic sie nie zmienilo, ja byłam w poniedziałek i jest tak jak piszesz. Bynajmniej w mojej komunie. :)

Offline kingamagda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • W życiu zdarzają się chwile, o które warto walczyć
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Paź 2012, 15:20:21 »
W Dani nie ma czegoś takiego jak np becikowe w Polsce. Jeśli chcesz dostać macieżyński, musisz w ciąży przepracować min 3 miesiące przed przejściem na macieżyński, a przechodzi się z reguły 4 tyg przed planowaną datą porodu, czyli musiałabyś pracować 6 miesiąc, 7 miesiąc i 8 miesiąc ciąży. Jeśłi nie masz pracy zgłoś się do job center, oni wyślą cię do pracy lub na jakieś kursy aby wyrobić te 3 miesiące.Nie spóźnij się jednak bo jak pójdziesz po 6 miesiącu ciąży to będzie lipa.
Jeśli chodzi o rodzinne,  to zasada przepracowania w Dani 2 lata aby otrzymać 100 % rodzinnego obowiązuje tylko i wyłącznie rodziny w których dziecko lub dzieci mieszkają w Polsce i tam maja meldunek, a jedno z rodziców pracuje w Danii min 2 lata. Czym krócej tym mniej rodzinnego.
Jeśłi ty masz meldunek w Dani, numer CPR i W dani prowadzisz ciąże i tutaj będziesz rodzić i dziecko po urodzeniu będzie mieszkać w Dani, dostaniesz automatycznie  po urodzeniu dziecka 100% rodzinnego, do 3 roku życia dziecka obowiązuje stawka mniej więcej 4260 dkk kwartalnie.
Pozdrawiam

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Paź 2012, 16:56:15 »
niesluchaj tego co pisza bo kazdy pisze co innego i tak naprawde sami niewiedza.ja nieprzepracowalam w danii ani jednego dnia,zapisalam sie do jobcenter bylam w ciazy poczatek ciazy nigdzie mnie niewysylali i dostalam kontanthjaelp, po urodzenia dziecka placa mi nadal tylko ze musze dostarczac pejczeki meza.przewaznie mam 7-8tys.dk.ale z tego co wiem to wszystko zalezy od komuny nie kazda komuna ma kase i tego niedaja.wiec nie pytaj sie na poloni tylko idz do jobcenter zloz wniosek o kontanthjaelp zarejestruj sie i czekaj zobaczysz co z tego wyjdzie moze cie do szkoly wysla a wtedy zasilek tez dostaniesz.powodzonka

poloniainfo.dk

Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Paź 2012, 16:56:15 »

Offline czerwiec99

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: +1/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Paź 2012, 19:48:00 »
nadusiaa od kiedy w jobcenter sklada sie wniosek o kontanthjælp!! co ma piernik do wiatraka :)?
takowy wniosek sklada sie w komunnie do ktorej sie nalezy.
Jobcenter zajmuje sie twoja  ewentualna edukacja, wyslaniem na praktyki itp.
Pozdrawiam

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Paź 2012, 08:24:40 »
ty mi mowisz jak to powinno wygladac i jak ja to zrobilam,otoz z komuny wyslali mnie do jobcenter wiec nie wmawiaj mi czegos o czym niewiesz.to w jobcenter skladalam wniosek .ale jak mowie co komuna byc moze inne warunki u mnie wygladalo to tak a nie inaczej.wiem co to komuna a jobcenter dla jasnosci

Offline ewelina_corazon

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Paź 2012, 10:24:31 »
Dziękuje wszystkim za odpowiedz :)

w takim razie zgłoszę się w jobcenter i zobaczymy co mi powiedzą.

Offline czerwiec99

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: +1/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Paź 2012, 19:55:35 »
Tak sie sklada ,ze bardzo dobrze wiem o czym mowie, bo sama jakis czas temu skladalam wniosek o kontanthjælp. Oczywiscie w Komunie a nie w Jobcenter.
Nigdy wczesniej nie slyszalam zeby kontanthælp zalatwialo sie w jobcenter, ale moze faktycznie w innych komunach jest inaczej.

Offline betii

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Paź 2012, 18:04:28 »
czerwiec99, tak się składa, ze wprowadzasz w błąd ewelina_corazon.
nadusiaa ma racje. przeglądnęłam sobie twoje wcześniejsze posty i dochodzę do wniosku, ze mieszkasz w Rodovre. trochę to dziwne, ze załatwiałaś formalności w Komunie.

na stronie tej Komuny Rodovre jest napisane:

"Når du vil søge kontanthjælp i Rødovre Kommune.
Skal du søge kontanthjælp skal du altid rette personlig henvendelse til Rødovre Kommunes Jobcenter.

Du vil få udleveret et ansøgningsskema om forsørgelse (kontanthjælp), samt liste over relevant dokumentation i forbindelse med din henvendelse i Jobcentret. Dato for henvendelse vil blive anført på ansøgningsskemaet i forbindelse med udleveringen, fordi kontanthjælp tidligst kan udbetales med virkning fra henvendelsestidspunktet i Jobcentret."

jak sama widzisz, formalności załatwia się w Jobcenter.

nie chce być złośliwa, ale piszesz po to, żeby cokolwiek napisać?

Offline czerwiec99

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: +1/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Paź 2012, 12:40:28 »
betii, rozumiem ,ze bylas ze mna zalatwiac formalnosci zeby otrzymac kontanthjælp. Jak dobrze, ze jestes lepiej poinformowana ode mnie.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Paź 2012, 17:55:33 »
Wiele odpowiedzi, wiele rad, ale prawie kazda bazujaca nawlasnym doswiadczeniu nie zawsze identycznym z sytuacja osoby pytajacej.

Przyjechalas do meza. Zakladam ze twoj pobyt w Dani jest na zasadzie laczenia rodzin z osoba przebywajaca tutaj na podstawie zatrudnienia.

Jestescie malzenstwem. Malzonkowie maja "forsørgelsespligt" to znaczy obowiazek troszczenia sie o siebie - to tak w doslownym tlumaczeniu.

Ty nie przynalezysz do dunkiego rynku pracy. Nie pracowalas, a wiec nie utracilas pracy i oczywiscie nie mialas ubezpieczenia w A-kasse.

Nie przepracowalas pewnego okresu czasu i dlatego nie jestes upowaznionado maciezynskiego.

Pomoc socjalna "kontanhjælp" przyznawana jest wylacznie w zwiazku z nastapieniem tzw. wydarzenia socjalnego (po dunsku socialbegivenhed) i tylko w przypadku jezeli nie posiada sie innego dochodu np. z A-kasse.

Zajscie w ciaze, urodzenia dziecka nie jest "social begivenhed". Co innego utrata pracy nie z wlasnej winy, separacja/rozwod, smierc bliskiej osoby.

konkluzja: kontanhjælp tobie nie przysluguje. Maz ma obowiazek zatroszczenia sie o ciebie, zakladajac ze pracuje. Gdyby maz utracil zdolnosc utrzymywania was, np. stracil prace nie ze swojej winy, wowczas nie ma watpliwosci ze przysluguje Wam konatnhjæl okolo 20.000 kr. brutto miesiecznie, a po urodzeniu dziecka okolo 23.500 kr.

To ze komuna odeslala cie do Jobcenter jest zrozumiale. Tak jak napisano juz wczesniej, rejestrujac sie w Jobcenter (w okreslonym terminie), masz szanse na wypracowanie koniecznego okresu do zakawlifikowania sie jako osoba przynalezaca do rynku pracy. Prosciej: ty i Jobcenter bedziecie szukali zatrudnienia.

Rodzinne to juz zupelnie inna sprawa. Przysluguje bez wzgledu na to czy pracowals czy nie. Wprowadzona zmiana/refoerma oznacza, ze rodzinne przyznawane jest w zaleznosci od przepracowanego okresu w Danii. Jezeli twoj maz przepracowal tutaj 2 lata otrzymacie 100% rodzinnego. Jezeli mniej niz 2 lata, to otrzymacie 25% rodzinnego za kazde 6 mieseicy przepracowane w Danii. Po roku 50%, po poltora roku 75%.

Jobcenter/komuna maja mozliwosci indywidulanej oceny sytuacji i moga (nie musza), potraktowac np. skabusewanie ciebie na aktywacje (praktyka) lub nauke jezyka, jako wystarczajacy argument aby przydzielic kontanhjælp, ale w duzej mierze zalezydo od dochodow rodziny (meza).

poloniainfo.dk

Odp: Ciąża i bezrobocie.
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Paź 2012, 17:55:33 »

 

ciaza

Zaczęty przez kjoopDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5503
Ostatnia wiadomość 30 Gru 2014, 08:58:30
wysłana przez Jomir
Ciąża

Zaczęty przez Hania1111Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5223
Ostatnia wiadomość 21 Sie 2022, 21:41:32
wysłana przez RybkaWillego
Ciąża a akasse

Zaczęty przez ewkasDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5542
Ostatnia wiadomość 07 Maj 2014, 10:21:42
wysłana przez letniak
Ciąża a praca na farmie norek

Zaczęty przez asienka17225Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7562
Ostatnia wiadomość 16 Maj 2018, 09:34:26
wysłana przez Michalina3838
Ciaza i dziecko

Zaczęty przez merlouDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5344
Ostatnia wiadomość 29 Mar 2015, 15:15:08
wysłana przez Jomir