poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Podatek za 2007 rok w US  (Przeczytany 6797 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline toldi

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Podatek za 2007 rok w US
« dnia: 10 Paź 2012, 07:39:48 »
Witam wszystkich!
Wybaczcie ze kolejny raz przewinie  się ten temat, ale mam problem i nie wiem właściwie od czego zacząć.

W lutym 2007 roku wyjechałem do pracy do Danii. W Polsce została żona i mieszkanie. Oczywiście cieszyłem się płacąc 8% podatku. W sierpniu żona do mnie dołączyła i z polską łączyła mnie owo mieszkanie. Otóż pracę w Danii zakończyłem na początku 2009.

W tym miejscu powiem że nie rozliczałem się z Polskim US za 2007,2008 i 2 tyg 2009. bo tak mi powiedziano wówczas w US.(wiem mam pecha). Później już też nie rozliczałem się bo w związku z tym, iż moje centrum życiowe było w Danii nie widziałem takiej potrzeby. Wiem jestem nabusezsądny, i teraz muszę odpokutować za swoje (wiem mam pecha :) )

W 2010 SKAT upomniał się o magiczne 14tys złotych które im wpłaciłem. Z tego co się orientuję to było to wyrównanie za to, że przez jakiś okres jeszcze po przyjeździe żony płaciłem 8% (sprawami podatkowymi zajmował się mój pośrednik - wiem wcale mnie to nie tłumaczy)

Czy z wszystkich tematów które przeczytałem dobrze rozumię:
- od momentu przyjazdu żony do Danii moje centrum życiowe zostało automatycznie przeniesone do Danii(a więc i rezydencja podatkowa tez byla w Danii).
- za 2008 rok nie musiałem się rozliczać z w/w powodu a jedynie zlozyc ten specjalny pit w US
- za 2009 to samo.

Czyli czy kara jaka niechybnie zostanie na mnie nałożona będzie dotyczyć tylko okresu 2.2007 - 8-2007 czy mam już teraz iść rabować bank?
Czy są jakieś firmy które mogą mi pomóc w zakresie kontaktu z SKAT/US w celu, jakby to ująć, pomocy w ocaleniu mojej osoby przed klęską finansową. :)
Jak odczytywać dokumenty podatkowe ze SKAT czy ktoś ma jakąś stronkę gdzie jest to opisane? (tłumaczenie itd)
Jeśli ktoś miał podobną sprawę i jest już po to czy mógł by mi to trochę rozjaśnić jak on to załatwił itd.

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Paź 2012, 15:07:23 »
Za 2007 musisz się rozliczyć w Pl i zapłacić należny tam podatek. To że nie płaciłeś podatku w tym czasie w Danii skutkuje tym że nie możesz odjąc go od kwoty należnej w Pl. Podatek musisz zwrócić (rozumiem że urząd się o niego upomina) wraz z odsetkami od 2007 roku co dodatkowo podwyższa kwotę o kilkadziesiąt porocent karnych odsetek (nie wiem ile dokładnie). Innego wyjścia nie ma, sam przez to przechodziłem, korzystałem z pomocy najlepszej kancelarii jaka była... nie da się tego ominąć.

Krakers

  • Gość
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Paź 2012, 16:14:22 »
Jak płaciłeś 8% = centrum interesów życiowych w PL, bo taka była idea 8 procent - było to uglowe traktowanie osób, które nie posiadają centrum interesów życiowych w Danii. Ludzie myśleli, że Dania daje im jakieś kokosy, a to i tak na jedno wychodziło, bo jak w Danii miałeś 8% to powinieneś się "normalnie" rozliczać w Polsce, albo tutaj, albo tam, a nie ma tak, że dostajesz 8 % i o wszystkim zapominasz.

Teraz pytanie - gdzie się rozliczałeś "normalnie"? - czy polski US się upominał o coś? Jeśli musiałeś dopłacać w Polsce to przedstaw to wszystko SKATowi, żebyś się "normalnie" nie rozliczał w Polsce jak i w Danii, czyli podwójnie z tego samego. A jak się w Polsce nie rozliczałeś, nic nie płaciłeś US ... to SKAT po prostu przyjmuje, że centrum interesów życiowych cały czas miałeś w Danii i, że ulgowe potraktowanie Twojej osoby było niezgodne z rzeczywistością (bo nie rozliczyłeś się w Polsce - gdzie to niby miałeś swoje centrum interesów życiowych).

Skoro już wpłaciłeś SKATowi za to, że korzystałeś z 8% "nielegalnie", to o co się teraz upominają?

Offline toldi

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Paź 2012, 17:56:32 »
Dzieki za odpowiedzi.
Czy ktoś z Was mógłby spojrzeć na moje dokumenty i przybliżyć mi temat. Dokladnie mam dokumenty "Arsopgorelse"  za te wszystki lata + dokument w którym wzywają mnie do zapłaty należnego podatku(wyrównania) za 2007 i 2008.
Czy ktos moze mi powiedziec co i jak i ile moge sie spodiewac. W Danii rozliczal mnie pośrednik... Czy ktoś byłby w stanie poświęcić mojej sprawie trochę czasu?
Jeśli tak to wysle kopie dokumentów na maila.

Pozdrawiam.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Paź 2012, 21:01:58 »
Dzieki za odpowiedzi. Czy ktoś z Was mógłby spojrzeć na moje dokumenty i przybliżyć mi temat. Dokladnie mam dokumenty "Arsopgorelse"  za te wszystki lata + dokument w którym wzywają mnie do zapłaty należnego podatku(wyrównania) za 2007 i 2008. Czy ktos moze mi powiedziec co i jak i ile moge sie spodiewac. W Danii rozliczal mnie pośrednik... Czy ktoś byłby w stanie poświęcić mojej sprawie trochę czasu? Jeśli tak to wysle kopie dokumentów na maila.

Pozdrawiam.
Same spojrzenie na twoje dokumenty niewiele daje. Årsopgørelser za okres twojej pracy w Danii to jedynie naniesione kwoty do rozliczenia rocznego (zarowno propozycja Skatu jak i zmiany wnoszone do tej propozycji przez ciebie/posrednika). Zdecydowanie najwieksza ilosc danych tworzacych podstawe rozliczen znajduje sie w twojej elektronicznej teczce podatkowej, ale nie jest to wystarczajace. Nalezaloby sprawdzic twoj pierwszy kontrakt zatrudnienia, to znaczy czy byla mowa o tymczasowym miejscu pracy i jaki milaes obowiazek podatkowy. Z chwila przyjazdu malzonki do Danii, nie przysluguwaly ci ulgi typu Rejseomkostninger (kost og logi) rubryka 53 w Årsopgørelsen. Ulga na jazdy do domu (rubryuka 51) rowniez nie przyslugiwala - twoje tzw. "centrum interesow zyciowych" bylo w tym okresie w Danii. Przyjmujac nawet, ze decyzja Skatu dot. 2007 i 2008 byla niesluszna, to wszelkie mozliwosci odwolania sie od tej decyzji sa wyczerpane, poniewaz termin skladania tzw. "indsigelse" (sprzeciwu) i wniosku o ponowne otwarcie rozliczen i ich zmian, zostaly wyczerpane. Ostateczny termin dot. 2007 uplynal 1.5.2011 a odnosnie 2008 - 1.5.2012. Nie bardzo wiem co chcialbys wyjasnic w swoich rozliczeniach, ale jezeli masz konkretne pytania - napisz na priv. Abym mogl ocenic twoja sytuacje podatkowa i wyjasnic ci dlaczego jest tak a nie inaczej, musze miec dostep do twojej elektronicznej teczki podatkowej (cpr.nr. i tzw.TastSelv kod), skan kontraktu zatrudnienia i dodatkowe informacje. Z mojej jest to wylacznie mowa o pomocy, nie mysl o jakichkolwiek zobowiazaniach. PS. Niestety nie moge doradzic w sprawach podatkowych w Polsce - na tym sie nie znam.   

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Paź 2012, 13:12:15 »
Kto wzywa Cię do zapłaty (rozliczenia)? US w Polsce (tak jak w temacie) czy SKAT w Danii?

Offline toldi

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Paź 2012, 13:39:02 »
US w Polsce. Skat wezwał mnie w 2010 roku o uregulowanie należności za 2007 (ok 22000 dkk) i 2008 (ok 14000dkk), co oczywiście zrobiłem.
Spotkanie z US mam 24 i wtedy pewnie dowiem sie ile kasy mam oddać. Liczyłem ta największa sumę(AM-cośtam) z tych dokumentów które mam(Arsopgorelse 2007) i wyszło mi okolo 47000zł(podatek + odstetki)  + kara(obliczałem według stawek progów podatkowych za 2007 rok czyli te (około) 20000 + 40% powyzej 85000(około)). Mam nadzieję że da się jakoś z nimi to rozłożyć na sensowne raty. Pisze żebym przyniósł zeznania podatkowe za 2007 z Danii oczywiście po polsku, ale nie mam tastselv kode wiec dzis zamowilem i czekam na kod. Później będę liczył na Waszą pomoc w odnalezieniu sie na stronie SKAT.DK i zobaczymy czy właśnie stałem się żebrakiem i zostanie mi mieszkać pod mostem czy jakoś uda się to spłacić w nie obciążającym mnie i mojej rodziny stopniu.

poloniainfo.dk

Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Paź 2012, 13:39:02 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Paź 2012, 00:00:56 »
US w Polsce. Skat wezwał mnie w 2010 roku o uregulowanie należności za 2007 (ok 22000 dkk) i 2008 (ok 14000dkk), co oczywiście zrobiłem.Spotkanie z US mam 24 i wtedy pewnie dowiem sie ile kasy mam oddać. Liczyłem ta największa sumę(AM-cośtam) z tych dokumentów które mam(Arsopgorelse 2007) i wyszło mi okolo 47000zł(podatek + odstetki)  + kara(obliczałem według stawek progów podatkowych za 2007 rok czyli te (około) 20000 + 40% powyzej 85000(około)). Mam nadzieję że da się jakoś z nimi to rozłożyć na sensowne raty. Pisze żebym przyniósł zeznania podatkowe za 2007 z Danii oczywiście po polsku, ale nie mam tastselv kode wiec dzis zamowilem i czekam na kod. Później będę liczył na Waszą pomoc w odnalezieniu sie na stronie SKAT.DK i zobaczymy czy właśnie stałem się żebrakiem i zostanie mi mieszkać pod mostem czy jakoś uda się to spłacić w nie obciążającym mnie i mojej rodziny stopniu.
To, ze Skat weawal do uregulowania naleznosci nie oznacza, ze naleznosc ta byla wlasciwa. Skat z cala pewnoscia zwracal sie do ciebie duzo wczesniej odosnie uregulowania dlugu podatkowego. Ty nie reagowales. Ostatnie wezwanie z 2010 to na pewno pismo Payment Reminde. Zaplaciles, poniewaz Skat poinformowal cie, ze skieruje sprawe do wyegzekwowania (Min. Fin. w Polsce/Urzad Skarbowy/komornik) - tak mysle. Reagujac wczesniej, miales mozliwosc oceny tych rozliczen i dokonania ewentualnych zmian, jezeli byla taka mozliwosc zgodnie z przepisami (ulgi do czasu przyjazdu malzonki itp.). Wysokosc zaplaconego w Danii podatku w 2007 i 2008 to "Beregnet Skat" + AM-bidrag. 

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Paź 2012, 15:15:35 »
Kwoty zapłaconego podatku w Danii 8% (składka na rynek pracy) nie można odliczyć jako podatku zapłaconego już w Danii. Kwotę zapłaconą karnie w 2010 za 2007 powinni potraktować jako podatek zapłacony w 2007 już w Danii (odliczając odsetki) i pomniejszyć podatek należny w Polsce o w/w kwotę. Specjalistyczna kancelaria powinna to dobrze rozliczyć i ując w zeznaniach. Niestety urząd w Pl nie rozklada naleznego podatku na raty (SKAT w Dk rozkłada należność na raty). W Pl musisz zaciągnąć np. kredyt gotówkowy w banku. :(

Offline toldi

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Paź 2012, 17:08:53 »
A czy ktoś może polecić dobrą firmę, która pomoże mi przez to przejść. Chodzi mi o rozliczenie i ewentualne doradztwo w sprawie spłaty.
Wczytujac sie w "Arsopgorelse 2007" w 2007 otrzymalem 13.386 dkk zwrotu. W 2010 musiałem zapłacić 21.542 dkk. Rozumiem że różnica to kwota o jaką być może zostanie pomniejszony podatek należny Polsce. Rozumiem tez ze najgorsza mozliwa opcja jaka mnie czeka to:
Biorę "Lonindkomst" -"AM-birdrag" zamieniam na złotówki i obliczam według progów podatkowych w 2007. Później obliczam należne odsetki za termin od 1.5.2008 do teraz i wychodzi mi najgorsza możliwa opcja. No oczywiści zostaje jeszcze kwestia kary ale ta byc moze nie bedzie zabójcza.
Ktos moze mi powiedziec czego moge sie spodziewac na pierwszym spotkaniu z US.

Krakers

  • Gość
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Paź 2012, 17:16:41 »
Skoro SKAT chciał zwrotu = potraktował Cię tak, jak byś miał centrum interesów życiowych w Danii. I tego się trzymaj, skoro już zapłaciłeś "podatek". Od 2008 roku obowiązywała ulga abolicyjna - poczytaj w necie.

US? - powinieneś wykazać, że centrum interesów życiowych miałeś w Danii i podatek - zwrot, który zapłaciłeś, żeby po raz drugi nie płacić tego samego (podatku od zarobków), bo to byłoby naprawdę coś dziwnego. Ale to może nie na własną rękę - skorzystaj z pomocy specjalistów + odpowiednie dokumenty potwierdzające zapłacone kwoty, podatek.

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Paź 2012, 11:21:10 »
Dowiedz się jeszcze z jakiego powodu dopłacałeś podatek w Danii, bo kwota wydaje się zbyt mała aby wynikała z przeniesienia rezydencji podatkowej do Danii. Uważaj na sytację w której możesz US poinformować o rezydencji w 2007 w Danii, a następnie otrzymać jeszcze wyższy podatek do zapłaty z duńskiego SKATa. Urzędy wymieniają się informacją o rezydencji podatkowej.

Offline toldi

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Paź 2012, 11:42:50 »
Na razie czekam na TastSelv Kode wtedy będę próbował coś ogarnąć. Spotkanie z US mam 24 wiec wtedy postaram się opisać tu o co im konkretnie chodzi i w ogóle. Wiem że kwota jest za mała, ale zona dotarła i zaczęła prace około 24 sierpnia wiec być może ta dopłata to tylko za okres od tej daty do końca roku. A jedyny obowiązek będę miał zapłacic za okres od lutego do końca sierpnia. Chociaż ktoś faktycznie musi spojrzeć na moje podatki w Danii. Zastanawia mnie fakt ze w 2007 miałem najpierw zwrot, a później dwa razy taką kwotę musiałem zapłacić. Martwi mnie bo mam trochę nie ciekawą sytuację finansową, urodził mi się syn który wymaga dodatkowej opieki zdrowotnej ,a teraz jeszcze to. No biednemu zawsze wiatr w oczy. Jeśli ktoś miałby jakiś namiar na sprawdzoną firmą która może mi pomóc rozeznać się trochę w tej sytuacji to prosiłbym o jakieś  namiary. Oczywiście wolałbym nie płacić nic w Danii bo tam kwota bedzie pewnie zdecydowanie wieksza... Poczekamy zobaczymy...

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Paź 2012, 13:21:16 »
Toldi: Nalezy pamietac, ze rozliczenie Skatu (propozycja), to rozliczenie bez ulg podatkowych. Podstawa rozliczenia jest
roznica miedzy zaliczkowo zaplaconym podatkiem na podstawie zaliczkowej deklararcji podatkowej (przelanym przez pracodawce do Skat) a podatkiem wyliczonym w propozycji Skat na podstawei faktyczneie uzyskanego dochodu, ale bez ulg podatkowych (jazdy , wyzywienie i zakwaterowanie). Ulgi ustawowe sa w tym rozliczeniu. Natepnie albo ty albo pracodawca naniesliscie porawki do propozycji Skatu wnoszac ww ulgi. Nikt tego na razie nie kontrolowal - zmiany wprowadza sie zazwyczaj elekttronicznie. To kolejne rozliczenie (zobaczysz wszystkie wersje rozliczen po otrzymaniu kodu dostepu do swojej teczki) spowodowalo nadplate podatku i Skat (czytaj: komupter) przelal kwote nadplaty na twoje Nemkonto. Po dejechaniu zony, zona jezeli pracowala w Danii powinna dostac swoj  Personfradrag. To, ze Skat zareagowal na Twoje pprzednie rozliczenia, to wynik albo tego ze zwrociles sie z ta sprawa do Skat (karta podatkowa dla zony itp.) albo æpoprostu wyrywkowa kontrola podatkowa. Skat zakwestionowal ulgi jaki wprowadziles do rozliczenia, cofajac je lub ograniczajac. W ten sposob powstal dlug podatkowy. Tak jak juz pisalem wczesniej, nie jest wiadomym czy podjeta przez Skat decyzja byla calkowicie sluszna. Byc moze tylko czesciowo miales zaplaci dodatkowy podatek, ale to  wszystko wyjani sie po zapoznaniu sie ze szczegolami w twojej teczce podatkowej. 

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Paź 2012, 00:00:49 »
Rezydencja podatkowa jest ustalana na cały rok 2007, nie możesz mieć innej rezydencji np. od sierpnia. Poczytaj na ten temat np. w google. Powodzenia i daj znać co powiedzieli w US. 

poloniainfo.dk

Odp: Podatek za 2007 rok w US
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Paź 2012, 00:00:49 »

 

podatek za 2009

Zaczęty przez BetagoDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5663
Ostatnia wiadomość 09 Wrz 2009, 19:05:25
wysłana przez bruner1971
Podatek Środowiskowy

Zaczęty przez cwsm111Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5013
Ostatnia wiadomość 01 Mar 2013, 17:33:42
wysłana przez cwsm111
rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 12715
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
Podatek 19% od sprzedazy mieszkania

Zaczęty przez droningDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7501
Ostatnia wiadomość 16 Mar 2010, 22:58:23
wysłana przez droning
podatek 8%

Zaczęty przez tekilDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6757
Ostatnia wiadomość 05 Paź 2008, 00:46:05
wysłana przez Klingon