poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: zalegla wyplata a dagpenge  (Przeczytany 5660 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bezwarkoczy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
zalegla wyplata a dagpenge
« dnia: 29 Wrz 2012, 20:32:11 »
witajcie,
czy ktos moze wie, albo sam byl w sytuacji, gdzie pracodawca po interwencji zwiazkow wyplaca zalegla wyplate, g-dage, ew. jakies male odszkodowanko za wadliwe umowy, podczas gdy byly pracownik jest obecnie na a-kasie?prawniczka w zwiazkach wspomniala, ze moze miec to wplyw na dagpenge, ale nie wyjasnila i czeka na propozycje ugody - sumy ze srony przeciwnej. poczytalam troche w necie i faktycznie mozna sie doczytac, ze nawet pewne rodzaje odszkodowan sa odliczne od dagpenge.czyli gra nie warta swieczki...ktos moze przerobil temat? z gory dzieki za jakielkowiek info.

Offline sisi

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zalegla wyplata a dagpenge
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Paź 2012, 13:07:04 »
z tego co wiem od dagpenge odlicza sie wszystkie ewentualne zyski, jakie wogule sa w tym czasie podjete. Odszkodowania tez. Wiec to sie zgadza. Twoje dagpenge bedzie po prostu pomniejszone o ta sume.

varszafiak

  • Gość
Odp: zalegla wyplata a dagpenge
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Paź 2012, 13:43:59 »
witajcie,
czy ktos moze wie, albo sam byl w sytuacji, gdzie pracodawca po interwencji zwiazkow wyplaca zalegla wyplate, g-dage, ew. jakies male odszkodowanko za wadliwe umowy, podczas gdy byly pracownik jest obecnie na a-kasie?prawniczka w zwiazkach wspomniala, ze moze miec to wplyw na dagpenge, ale nie wyjasnila i czeka na propozycje ugody - sumy ze srony przeciwnej. poczytalam troche w necie i faktycznie mozna sie doczytac, ze nawet pewne rodzaje odszkodowan sa odliczne od dagpenge.czyli gra nie warta swieczki...ktos moze przerobil temat? z gory dzieki za jakielkowiek info.
Nie wiem w jakiej wysokosci dostajesz dagpenge ,ale jezeli wzrosly zarobki (a tak by sie stalo jezeli dostaniesz wyrownanie)
To Twoje dagpenge również wzrosnie , oczywiscie tylko w wypadku gdy nie otrzymujesz najwyzszej stawki.

Offline bezwarkoczy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zalegla wyplata a dagpenge
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Paź 2012, 09:08:32 »
dzieki za odpowiedzi, dalej czekamy na decyzje i stanowisko zwiazkow. Wydaje mi sie jednak, ze to co pisze Sisi, dotyczy kontanhjælp.Dagpenge z a-kasy chyba maja troche inny status i nie kazdy dochod ma wplyw na ich wysokosc. Ale odszkodowania...no wlasnie.. przeciez to zupelnie bez sensu. Nie dosc,ze mi nie placili, kiedy naprawde tego potrzebowalam zeby przezyc, to jeszcze wyjjde na zero i tak, bo co dostane,potraca z a-kasy, na ktora place skladki? :( Dam Wam znac wkazdym razie, a moze ktos cos jeszcze napisze, bo pewnie sa kruczki rozne...kobieta ze zwiazkow niby tez ma myslec, ale nie umie na razie odpowiedziec jednoznacznie.pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zalegla wyplata a dagpenge
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Paź 2012, 11:53:18 »
bezwarkoczy: jestem bardzo ciekawy jaka otrzymasz odpowiedz. Generalna zasada:

....Som udgangspunkt skal stort set alle indtægter modregnes i de ydelser, som vi udbetaler. Det betyder derfor, at du altid skal oplyse os om indtægter du måtte få samtidig med, at du modtager ydelser.....

Byc moze sa wyjatki, jezeli wyplacona kwota dotyczy uzyskanego dochodu w okresie przed przejsciem na zapomoge dlabezrobotnych (A-kasse).   

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zalegla wyplata a dagpenge
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Paź 2012, 12:13:57 »
Bekendtgørelse om fradrag i arbejdsløshedsdagpenge mv.
I medfør af § 58, stk. 1, nr. 2, litra a, og nr. 3, litra a og b, i lov om arbejdsløshedsforsikring m.v., jf. lovbekendtgørelse nr. 975 af 26. september 2008, som ændret ved lov nr. 482 af 12. juni 2009, fastsættes efter forhandling med Beskæftigelsesrådet:1)
Kapitel 1
Fradrag i ydelser
§ 1. I denne bekendtgørelse er fastsat regler om fradrag for arbejde og indtægter i følgende ydelser:
1) Dagpenge, der udbetales efter lov om arbejdsløshedsforsikring m.v.
2) Orlovsydelse til børnepasning, der udbetales efter lov om børnepasningsorlov.
Kapitel 2
Arbejde
§ 2. Ved arbejde forstås i denne bekendtgørelse aktiviteter, som enten medfører indtægt eller efter sin art normalt medfører indtægt.
Stk. 2. Arbejde, der udføres af et medlem i en periode, hvor medlemmet modtager en ydelse efter § 1, medfører fradrag. Dette gælder også arbejde uden for normal arbejdstid og på helligdage samt arbejde, der udføres uden for medlemmets normale faglige område. Ulønnet arbejde medfører også fradrag, jf. dog § 4.
Stk. 3. Fradraget sker på det tidspunkt, hvor arbejdet udføres.

Stk.2. Praca wykonywana w okresie otrzymywania swiadczenia powoduje odliczenie dochodu uzyskanego z tej pracy od zapomogi - w teoim przypadku nie ma mowy o pracy w okresie otrzymywania zapomogi.

Stk. 3. Fradrag/odliczenie zapomogi nastepuje  w chwili (på det tidspunkt) kiedy wykonuje sie prace. Troche niezgrabne tlumaczenie z mojej strony, ale na pewno wiesz o co chodzi. W twojej sytuacji nie jest to aktualne.

Wedlug mojej opinii, ewentualne odszkodowanie za okres poprzedni, to znaczy uzyskanie dodatkowego dochodu pochodzacego z pracy przed rozpoczeciem otrzymywania zapomogi dla bezrobotnych, nie powinien powodowac obnizenia stawki zapomogi, ale innym przykladem podwazajacym ta teze moze byc fakt, ze np. wszystkie dochody, bez wzgledu jakiego dotycza okresu, opodatkowane sa w chwili ich uzyskania, np. wyplacony przez pracodawce dochod w styczniu 2012 pochodzacy z wykonanej pracy w grudniu 2011 opodatkowany zostaje w styczniu 2012.       

Offline bezwarkoczy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zalegla wyplata a dagpenge
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Paź 2012, 12:38:37 »
ROGA - bardzo dziekuje za informacje i na pewno dam znac jak sie sprawa skonczyla. Tez mam nadzieje, ze sa jakies kruczki, inaczej bylo by to po prostu niesprawiedliwe. Wazne, ze juz wiemy jakie czyha niebezpieczenstwo i prawniczka ze zwiazkow zdaje sobie sprawe, ze podpisanie przez nas ugody tez od tego troche zalezy (w sensie, ze zgadzamy sie na mniejsza sume, po to zeby ominac sady i czekanie, ale w wypadku odliczenia odszkodowania od dagpenge - czyli de facto - otrzymania "niczego", motywacja do podpisania ugody natychmiast jest jakby mniejsza). Raz jeszcze dziekuje

poloniainfo.dk

Odp: zalegla wyplata a dagpenge
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Paź 2012, 12:38:37 »

Offline bezwarkoczy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zalegla wyplata a dagpenge
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Paź 2012, 13:50:14 »
Roga,
 i jeszcze niestety w tym samym dokumencie:

Kapitel 3

Indtægter

Løn, rådighedsløn, honorarer mv.

§ 6. Ved indtægter forstås løn, rådighedsløn, honorarer mv. samt indtægter, der træder i stedet for løn.

Stk. 2. Indtægter, der træder i stedet for løn mv., jf. stk. 1, kan bl.a. være:

1) Erstatning for tabt arbejdsfortjeneste.

2) Beløb fra Lønmodtagernes Garantifond.

3) Fratrædelsesgodtgørelse, jf. stk. 3 og 4.

Stk. 3. Fratrædelsesgodtgørelse medfører fradrag i dagpengene i det omfang, beløbet helt eller delvist svarer til, hvad arbejdsgiveren skulle have betalt medlemmet i løn i en opsigelsesperiode, hvis medlemmet var blevet afskediget.

Stk. 4. Hvis medlemmets ansættelsesforhold efter lov, overenskomst, regulativ, cirkulære eller ansættelseskontrakt giver mulighed for rådighedsløn eller lignende i forbindelse med en afskedigelse, medfører fratrædelsesgodtgørelsen fradrag.

Stk. 5. Bestemmelserne i stk. 1-2 anvendes både på engangsbeløb og løbende indtægter.

Stk. 6. Indtægter efter stk. 1-4 medfører fradrag, selvom der ikke udføres arbejde i den periode, indtægterne dækker.


ciekawe tylko,czy takie zaliczenie np. 40 000 kr za 3 miesiace dagpenge powoduje wydluzenie okresu dagpenge. Powinno chyba, jesli przyjmuje sie, ze fradrag powoduja "indetægter, som træder i stedet for løn" ??

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: zalegla wyplata a dagpenge
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Paź 2012, 17:28:50 »
Zaden z powyzszych dochodów nie wystepuje w przypadku" bezwarkoczy"

Nie zostala zwolniona jako funkioner, nie chorowala. Wiec ?
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline kuczisor

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zalegla wyplata a dagpenge
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Paź 2012, 12:26:10 »
Napisze jak to byłou mnie. W kwietniu zostałem zwolniony  i  zacząłem pobierać A-kasse , w maju dostałem odszkodowanie od byłego pracodawcy(wypłacone na konto 3F a pózniej dopabuse mi na konto ) Odszkodowanie dotoczyło   wielu uchybień tj  chorobowe , pensjon , nadgodziny i wiele innych . Jedyna rzecz jaka była odciągnięta od dagpenge to odszkodowanie za nadgodziny , nie wypłacone, źle policzone ale Nadgodziny .Czyli prace ponad  37h . Cała reszta nie pomniejszyła mi dagpange .

Wyjaśniono mi to zaraz gdy zwróciłem się do związków z moim problemem że ewentualne osdszkodowanie za nadgodziny pomniejszy wypłacaną A-Kasse .Inne sprawy jak chorobowe i pensjon , nie miały wpływu na dagpenge Tak tez się stało po paru tygodniach.
Wydawało mi się..,właściwie  do tej pory tak twierdze ze to najsprawiedliwszy sposób podejścia do zaległych pieniędzy od pracodawcy.


Offline bezwarkoczy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zalegla wyplata a dagpenge
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Paź 2012, 12:46:47 »
@ae@,kuczisor - dziekuje, widze swiatelko w tunelu.dam znac co i jak,bo moze innym sie przyda

poloniainfo.dk

Odp: zalegla wyplata a dagpenge
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Paź 2012, 12:46:47 »

 

Rubryka 11. Job som vikar og dagpenge

Zaczęty przez lowman-AarsDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4601
Ostatnia wiadomość 16 Mar 2017, 17:25:42
wysłana przez Jomir
wypełnienie dagpenge kort przez internet

Zaczęty przez robert73Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5664
Ostatnia wiadomość 21 Sie 2011, 16:43:10
wysłana przez MarcinS
klopoty z dagpenge z a-kasse 3F

Zaczęty przez wentyl69Dział Podatki

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7786
Ostatnia wiadomość 19 Lip 2010, 16:51:46
wysłana przez wentyl69
supplerende dagpenge

Zaczęty przez netiDział Pomoc!

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 6094
Ostatnia wiadomość 22 Lut 2013, 19:32:57
wysłana przez Reksio
Dagpenge a praca...

Zaczęty przez boleslavDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3950
Ostatnia wiadomość 20 Cze 2016, 12:30:06
wysłana przez aneczka.k